Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Нема логика да се користи TA со SCOP1 (односно SCOP2 со правилна употреба со тајмери), наспрема уреди со SCOP 4 или 5.1.

Може да се комбинира но ТА е огромна и зафаќа колку една поголема комода место.

Но ако не смета може да се користи во комбинација со клима. Климата грее преку конвекција, а печката преку радијација. Секако исклучиво со тајмер да се пали во 22ч-07ч, и во 14ч-16ч, и со термостатот на неа ставен на скоро минимум односно испод 1.5 од можни 3. Никако над 1.5. Чисто како една дополна во спектарот на греење за да се добие и малку радијациска топлина во собата. Само тоа има логика за ТА во ова доба на светот.
Ti zboris za teorija, a jas za praksa.
Koga klimata ima COP 4 ili 5.1 nema potreba da se koristi TA, bidejci nadvor T e nad 10-15C i sekoja krstena klima 12-ka ce zagreva 50m2, pa toa nikogo ne go interersira. Ne interesira situacija koga e pod nula i debelo pod nula, koga klimata ubiva so defrosti i koga se raboti za prostori vo koi 12-ka ce raboti na svoite limiti, znaci okolu 30-tina kvadrati.
Togas stapuva na scena TA kako mojava od 2,5KW koja top ja punam preku noc (nitu edna zima ne potrosila povece od 1200 den, ovaa zima so dnevna eftina tarifa uste pomalku) i "zafaca prostor" od "celi" o.35m2 pa nee voopsto glomazna.....
Ne ti ja razbiram logikava da se polni najvise do pola, a be jas ja polnam top do gore, ne da zraci kako sto velis "малку радијациска топлина во собата" tuku si gree kako i sekoj krsten radijator.
Znaci koga ce preracunas deka nemam defrosti , dobivam nesto poskapo greenje, koga e navistina ladno, no dobivam uednacena toplina vo celiot prostor, bidejci imam dva izvora na greenje, baska sto ce si prisednes na nea.....
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Interesno e sto sum ubeden deka TA peckata ne e voopsto "nazadna" tehnologija se dodeka ima eftina tarifa 1:2. Vo Srbija odnosot e 1:4 i tamu e epten korisna naprava. Inace imav i TA od 6kw (prodadena e pred 10-tina godini) i ovaa od 2.5kw koja bese von upotreba se dodeka ne se setiv deka vo kombinacija so klima bi bile uspesna prikazna i se uspesni poslednive 5-6 godini....
Za ilustracija eve zimava nemam nitu eden defrost na klimata, zatoa sto sega ovie denovi bez da raboti klimata preku noc T ne padja pod 19C vo sobata, posle za klimata e detska igra da ja podigne T na 22C i da ja odrzuva preku cel den. Sega so dnevnava eftina tarifa od 2 casa e uste podobro i poeftino greenjeto.
Od druga strana sluzi kako eden obicen radijator koj ne duva i ne stvara prasina, moze da se sedi na nea sto ce priznaete klimata ne e za takva rabota.
I sto e najbitno obezbeduva sosema pristoen COP 2 pri bilo koi minusni T....
Ne e losa ideata za kombinacija na termo i inverter.
Peckata mozebi ima Scop 2 ama toj Scop 2 ke bide uste pogolem bidejki vo.kombinacija so nekoj.najeftin inverter (sekoj ne moze da si dozvili najskap)koj namesto da raboti na 1000w imput so cop 4 ke raboti so 400w so cop6.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Ne e losa ideata za kombinacija na termo i inverter.
Peckata mozebi ima Scop 2 ama toj Scop 2 ke bide uste pogolem bidejki vo.kombinacija so nekoj.najeftin inverter (sekoj ne moze da si dozvili najskap)koj namesto da raboti na 1000w imput so cop 4 ke raboti so 400w so cop6.
Ne postoi klima sto raboti so COP 4 ili COP6 na T pod nula, taka da ne se zamarajte so ovie visoki COP-ovi na "africki" temperaturi. Koga e nadvor +10C sto e bitno dali ce potrosam za greenje 600 ili 1000 den i klimata mi modulira 200-250W. Eve jas so ON/OFF klima bez TA vo periodite noemvri/mart/april ne trosam povece od 600-1200 den i sega treba da ja frlam klimata i da baram invereter so COP 6 i da go platam 1000e.....
Ovcite se brojat koga e od -5 pa nadole koga TA doadja do izraz i ima opravdano koristenje.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Ne postoi klima sto raboti so COP 4 ili COP6 na T pod nula, taka da ne se zamarajte so ovie visoki COP-ovi na "africki" temperaturi. Koga e nadvor +10C sto e bitno dali ce potrosam za greenje 600 ili 1000 den i klimata mi modulira 200-250W. Eve jas so ON/OFF klima bez TA vo periodite noemvri/mart/april ne trosam povece od 600-1200 den i sega treba da ja frlam klimata i da baram invereter so COP 6 i da go platam 1000e.....
Ovcite se brojat koga e od -5 pa nadole koga TA doadja do izraz i ima opravdano koristenje.
jas mislev na nekoja nominalen imput sto ja ima klimata na temperatura od +7stepeni.-malce poednostavno objasneto kolku pogolemo optovaruvanje pomal cop i obratno.
Najevtinite inveteri imaat cop na nominala od 3.6÷3.8.na +7Stepeni.
eve eden primer kako odi cop obrtno proporcijonalno so opteretuvanjeto.na komptesorot na primer na +2stepeni.
Greel_TestPoints.jpg Gree_GWH12TB-S3DNA1B_Conclusion1.jpg
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Ne postoi klima sto raboti so COP 4 ili COP6 na T pod nula, taka da ne se zamarajte so ovie visoki COP-ovi na "africki" temperaturi. Koga e nadvor +10C sto e bitno dali ce potrosam za greenje 600 ili 1000 den i klimata mi modulira 200-250W. Eve jas so ON/OFF klima bez TA vo periodite noemvri/mart/april ne trosam povece od 600-1200 den i sega treba da ja frlam klimata i da baram invereter so COP 6 i da go platam 1000e.....
Ovcite se brojat koga e od -5 pa nadole koga TA doadja do izraz i ima opravdano koristenje.
Ne mi e jasno zosto vo makedonija nema prodazba na novi TA ( termo akumulacioni pecki ) po marketive za bela tehnika.
Vo srbija ima po marketite prodazba na novi TA pecki kaj nas vo mk nema prodazba na novi TA pecki ZOSTO ???
 
Последно уредено:
Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
Nikako 25kg stiropor. Kolku polesen tolku podobro[DOUBLEPOST=1519455311][/DOUBLEPOST]15cm i 5cm nema ist efekt, tuku zavisnosta od toploprovodlivosta i debelinata ne e linearna, pa zatoa majstorite (koi se strucni samo vo domenot na lepenje u secenje na stiropor) go velat toa.
Друже, мислам дека грешиш.
Овие ставови ти се провлекуваат во повеќе постови, па ќе се обидам да те корегирам.
Ако стиропорот е премногу лесен, нема да има најдобри изолациони својства. Зошто? Затоа што воздухот не е идеално затворен - малку експандиран полистирен / многу воздух. Секако, ако е премногу компримиран (тежок стиропор), повторно не е идеална ситуацијата - многу експандиран полистирен / малку воздух ... а воздухот е изолатор.

Топлинската спроводливост зависи од волуменската маса (тежината), но тој однос не е линеарен. Еве графикон од Усјепор, заедно со табела за топлински отпор и К коефициенти што моше да им користи на тие што се во план да ставаат изолација.
stiropor.JPG
Како што може да се види, оптимална вредност би била 30кг/м3. За жал цената се сголемува со тежината, па треба да се прави и компромис... Кога се работи за 100 - 200м2 површина за изолирање, секој денар е значаен, а подобро е било каква изолација, отколку никаква.
Утешително е што стиропорот учествува со околу 25% од вкупната цена на изолацијата. За жал, најскапа е секогаш работната рака.

Со другиот дел се сложувам, што подебел стиропор, тоа подобро.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Screenshot_2018-02-24-20-59-56.png Screenshot_2018-02-24-21-00-10.png Screenshot_2018-02-24-21-00-02.png Screenshot_2018-02-24-21-00-17.png
Epa decki, gotovo. Klimite se instaliraa i se stavija vo upotreba. Za merenje na potroshnja i slicni takvi raboti, tek od ponedelnik ko ke obezbedam potrebni aparati.[DOUBLEPOST=1519503257][/DOUBLEPOST]Edno tehnicko prashanje.....kako znam deka klimata pravi defrost? Primer, beshe pushtena da duva na 18 stepeni vo spalnata i si duvkashe po malku, i koga go zedov dalinskoto pojacav na 21 stepen, klimata prekina da duva i ispusthi eden zvuk kako da se izdisha i ne duva sega.
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Edno tehnicko prashanje.....kako znam deka klimata pravi defrost? Primer, beshe pushtena da duva na 18 stepeni vo spalnata i si duvkashe po malku, i koga go zedov dalinskoto pojacav na 21 stepen, klimata prekina da duva i ispusthi eden zvuk kako da se izdisha i ne duva sega.
Toa e defrost zvuk kako da izdisuva freonot e vsusnost defrost.Defrostot vo prosek trae od 5 do 15 miniti zavisi od vremenskite priliki i zavisi dali se raboti za suv ili vlazen defrost.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Не е дефрост кога креваш. Прво паузира со 0 потрошња. Само крева температура на изменувачот.

Дефрост е кога троши 600w а не 0w.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Ова со дефростите во мит го претворивте:(.
Уште малку на научно ниво ќе се крене, за накрај да остане нерешена енигма , типа видови на женски оргазам:cenzura:.
Пиша бугаринот како се вика кај нив, по народски.Епа кај нас би требало да биде размрзнување(одмрзнување).
Сега се поставува прашање како тоа има суво размрзнување т.е. сув дефрост?[DOUBLEPOST=1519505791][/DOUBLEPOST]@Fikshe1989 Па твоето било поткровје т.е. кубатурата што ја грееш би требало да е доста помала од вообичаената за таква површина. Причина плус, да се верува дека климите нема да имаат проблем или ти со нив:)
 

Ayk

Член од
5 февруари 2015
Мислења
54
Поени од реакции
142
Прегледај го приврзокот 186236 Прегледај го приврзокот 186237 Прегледај го приврзокот 186238 Прегледај го приврзокот 186239
Epa decki, gotovo. Klimite se instaliraa i se stavija vo upotreba. Za merenje na potroshnja i slicni takvi raboti, tek od ponedelnik ko ke obezbedam potrebni aparati.[DOUBLEPOST=1519503257][/DOUBLEPOST]Edno tehnicko prashanje.....kako znam deka klimata pravi defrost? Primer, beshe pushtena da duva na 18 stepeni vo spalnata i si duvkashe po malku, i koga go zedov dalinskoto pojacav na 21 stepen, klimata prekina da duva i ispusthi eden zvuk kako da se izdisha i ne duva sega.
Aj so zdravje da gi koristite!

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom