Најдолго патување со кола

Член од
20 јуни 2011
Мислења
192
Поени од реакции
13
Зошто сум голем љубител во патувањата со коли на долги релации ја отворам оваа тема. Ме интересира кое е најголемото најдолго патување на кое некој од вас бил со кола, колку километри било, кај бил а секако може и слики да се клат.

Ајде еве јас да ја сефтосам темава. Најдолг пат на кој што сум бил со кола кај што сум возел сум бил до Љубљана, има око 1000км. .. Како што напоменав голем љубител сум на големите патувања па имам план кон есен да одам Дортмунд германија.
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
Зошто сум голем љубител во патувањата со коли на долги релации ја отворам оваа тема. Ме интересира кое е најголемото најдолго патување на кое некој од вас бил со кола, колку километри било, кај бил а секако може и слики да се клат.

Ајде еве јас да ја сефтосам темава. Најдолг пат на кој што сум бил со кола кај што сум возел сум бил до Љубљана, има око 1000км. .. Како што напоменав голем љубител сум на големите патувања па имам план кон есен да одам Дортмунд германија.
До Словенија исто и душа низ гз ми излезе. Најомразено нешто ми е патување со кола. Нит можеш да јадеш ко шо треба нит можеш да пиеш нит можеш да спиеш а и мноооогу бавно е.
Имаш карта повратна авионска до Германија баш од Дортмунд јас се враќав и тоа за мочани 30 евра таму си за 2 и пол часа подобро од тоа здравје.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
До Данска со кола, почнав кловнови да гледам од халуцинациите. Ама не се жалам, обожавам да патувам со кола поготово. Авиони да, океј е, ама ми пречи џетлагот премногу. :tapp:
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
А неможе ни тв да глеаш и на лаптопот обавезно ќе ти се истроши батеријата разговорите стануваат досадни.. I would rather kill myself!!!
Сфатив дека ми фалат зборови да опишам колку мрзам долги патувања со коли :mad:
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Златна Љубљана во почеток на седумдесетите.
Бев таму неколку пати,како и многу други Мкедонци,еве и зошто.Кај нас во МАкедонија за бело Фичо се чекаше 1-2 год, а за жолто да не правиме муабет или за некоја друга кола. Па така одевме таму на автопазар и си купувавме од таму коли се разбира многу евтино а и кај нас тогаш тешко се доаѓаше до таква кола на старо.На пр. Рено 4, Ами 8, Пежо 204, Шкода,Дијана, Принц 1200, Бубачка и Ауди 80.
Но кога ќе ја донесеме,да не речам ама од раце ни ја зимаа,повеќе некој другари или пријатели,а не за некоја шверцерска работа.Па после ај оди пак.Така и јас тогаш сменив неколку коли. Меѓу кој и едно лето Пежо 204 и право Скопје, а утре право за Слнчев Брег,и види чудо ќе паркираш некаде и одма народ прост Татарски се собира и се чуди и ѕирка кај воланот демек колку „брише“,сопри на бензинска исто. а таму тоа време само Москвичи од оние облине од 48 г.а во ако седнеш во Лада тогаш си значи некој платен шпиун. Или прв братучед на Тодора.
Е и ова е интересно,најповеќе ми се возело ноќе,и тоа цела ноќ без сопирање. Ај и ова Словенците се супер народ ,која култура ја имаат и при продажба на овие коли,еднаш врнеше не ме пушти газдата,ме однесе дома да се осушам и ми даде нови чорапи(уф и Словенката беше добра)
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Охрид - Våxjö (Шведска). 30 сати возење, + 4 сати брод.
 
Член од
1 октомври 2012
Мислења
401
Поени од реакции
307
не баш со кола - со автобус, до италија 24 саата...
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Птуј, Словенија беше дестинацијата, или safe house :), од таму бевме и до Италија и до Австрија. 1000 километри. Околу 12 часа пат.

А досега најдолго Скопје > Прага со автобус. Скиснавме. Ама најверојатно тоа не се рачуна на темава, само со кола.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
До Данска со кола, почнав кловнови да гледам од халуцинациите. Ама не се жалам, обожавам да патувам со кола поготово. Авиони да, океј е, ама ми пречи џетлагот премногу. :tapp:
Процедурално: до Данска нема џетлег, иста временска зона сме.

Он: До Турција, околу 2500 км извозени во двата правци.
Кога се вратив после 24 часовно возење буквално нозете не си ги чувствував, не можев по скалите да се качам до дома :facepalm:
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
До барселона 2400km(4пати),париз1800km(4пати),Лондон(2пати),Стокхолм, мојте имаат ќејф за патување со кола, what can i do
п.с. имам полнач за лаптоп во кола така да доста забавно е :)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Најдолгото временски 18 часа, иначе не беше многу километража, ама по брда и долини одеше патот. Тргнав ноќе, се раздени, возење на 45 степени температура цел ден, без клима... само една поголема пауза од саат време за ручек и пак ме стемни зад волан. Прво што стасав до кревет се струполив и спиев можда 14 часа.
А, да... иначе сум огромен љубител на долги патувања со кола. Автобуси мразам.
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
До Германија со автобус 32 часа, 40 души внатре башка и куферите што не ги собираше долу во багаж, нема мрдање освен за во ВЦ.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Процедурално: до Данска нема џетлег, иста временска зона сме.

Он: До Турција, околу 2500 км извозени во двата правци.
Кога се вратив после 24 часовно возење буквално нозете не си ги чувствував, не можев по скалите да се качам до дома :facepalm:
Знам, зборев за други континенти, со спортот кај што имам одено :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom