Најдобри дизел мотори...

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Citroen 1.4 HDI - 120.000 + redoven servis = pali i vozi :)
Не се сомневам. Мерцедес од 1994 знам има поминато 1300000 км без никаков дефект. Е да бела нафта нема помирисано. Само црвена, моторно масло.
 
D

Deleted member 19276

Гостин
Здраво да ве прашам што мотори се и дали се добри 1.7 DI на исузу

поздрав
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.979
Поени од реакции
14.757
Последната генерација се добри,а тие пред 2000 не се покажаа баш многу.

Ги има во Опел,Хонда....
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.979
Поени од реакции
14.757
Последната генерација се добри,а тие пред 2000 не се покажаа баш многу.

Ги има во Опел,Хонда....
 
D

Deleted member 19276

Гостин
Знaчи 2002 нa кoрсa ц oд нoвиoт тип е oк тaкa нoси oзнaкa Y17DTL a другиoт местo Y имaaт другa буквa
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.293
Знaчи 2002 нa кoрсa ц oд нoвиoт тип е oк тaкa нoси oзнaкa Y17DTL a другиoт местo Y имaaт другa буквa
Според мене се добри мотори, једина слаба точка им е што им е осетлива Denso Suction Control Valve на неквалитетна нафта, па затоа ако имаш можност не ставај од евтината.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Според мене се добри мотори, једина слаба точка им е што им е осетлива Denso Suction Control Valve на неквалитетна нафта, па затоа ако имаш можност не ставај од евтината.
Докторе во Македонија нема квалитетни горива,си заборавил
 
D

Deleted member 19276

Гостин
Според мене се добри мотори, једина слаба точка им е што им е осетлива Denso Suction Control Valve на неквалитетна нафта, па затоа ако имаш можност не ставај од евтината.
Тоа веќе сум го увидел лук оил дефинитивно најдобра нафта а и фершпед кај стар автопазар
 
Член од
23 јуни 2010
Мислења
4
Поени од реакции
1
Здраво, имам дилема VW Passat 1.9 TDI 98ма или Audi a6 1.9 TDI 110hp исто 98ма Sline ?
Ме интересира издржливост/ погоденост на мотор и потрошувачка некој ако знае?
Благодарам
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Здраво, имам дилема VW Passat 1.9 TDI 98ма или Audi a6 1.9 TDI 110hp исто 98ма Sline ?
Ме интересира издржливост/ погоденост на мотор и потрошувачка некој ако знае?
Благодарам
Која ќе ти се види подобро зачувана - таа. Не купуваш нова кола па да правиш некои споредби... Впрочем, моторот е ист (ако се и двете со 110кс), а и многу други делови се заеднички кај двете коли.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.979
Поени од реакции
14.757
Комплет колите се исти освен внатрешните пластики и надворешниот изглед.Моторот ако нема многу км(повеќе од 300 000) е за 5,а толку и троши во просек.

Најголема мана на овие коли е предната суспензија која целосно е изработена од алуминиум,а тој како таков е слабо отпорен на асфалт со дупки(за среќа ние немаме такви патишта).Има вкупно по 4 виљушки(рамена) на левата и десната предна страна,плус стабилизатори,плу летва со спони.Има и за тоа ефтин лек,ама за тоа `отом потом` ако ја земиш колата.
 
Член од
23 јуни 2010
Мислења
4
Поени од реакции
1
Нормално дека би ја зел таа што е повеќе сочувана.. Фала за информациите па ќе видам шо ќе испадне. Некако поубаво ми е аудито ама џабе ако не е сочувано.. поздрав
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Нормално дека би ја зел таа што е повеќе сочувана.. Фала за информациите па ќе видам шо ќе испадне. Некако поубаво ми е аудито ама џабе ако не е сочувано.. поздрав
А бе, ако претпоставиме дека и двете се еднакво зачувани, а земајќи в предвид дека механиката е во голема мера заедничка кај двете коли (притоа моторот е буквално ист), тогаш останува дека Аудито е сепак колку-толку една класа погоре од Пасатот. Ама, зборуваме за 17 години стари коли, треба убаво да се види...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom