Најдобри дизел мотори...

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од Evo XII, 26 февруари 2013.

 1. Evo XII

  Evo XII

  Член од:
  21 мај 2009
  Мислења:
  876
  Допаѓања:
  452
  Со денешната технологија дизел моторите се приближија со карактеристики слични со бензинските мотори.Во сите постови се провлекува мислење дека Опел имал најдобар дизел,па Фолскваген,Форд,Фиат,итн итн........

  Ајде да видиме ваше мислење за тоа кој има најдобар дизел мотор конструирано,негови добри особини и маани.Само да не ја напнувате темата со прикзани за мали деца,туку да се дискутира со конкретни факти.Сепак на интернет може да се најде се,нели....

  Па повелете......
   
 2. Riki_AMG///

  Riki_AMG/// Kajgana's Heroj Ulice

  Член од:
  28 ноември 2010
  Мислења:
  2.679
  Допаѓања:
  1.734
  За Опел да не беше Бензиски најдобар и Дизел најлош.....:D ?
   
  На KamenLaden, Spong, Roy Fokker и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. Username1

  Username1 шо е бе?

  Член од:
  2 март 2012
  Мислења:
  550
  Допаѓања:
  476
  http://en.wikipedia.org/wiki/Ward's_10_Best_Engines

  Еве ти листа на мотори според некои истражувања,мада според мене Ауди БМВ и Мерц прават Класа 1 мотори,што се со доживотна гаранција. Другите производители имаат 80% исти мотори,на пример Опел,Пежо,Цитроен,Форд,се тоа е еден ист мотор само со различни имиња.
   
  На El Bohemio и Смрт за зони и пајак воз. им се допаѓа ова.
 4. Evo XII

  Evo XII

  Член од:
  21 мај 2009
  Мислења:
  876
  Допаѓања:
  452
  За Опел?????Паааа додека ги користе моторите на Изузу се беше о.к.Но кога се обидоа да конструираат свој мотор,изгледа нешто утнаа:vozbud::vozbud:..Сега ја користат технологијата на Фиат,значи кај Фиат е 1.3 multijet,а кај Опел е 1.3 CDTI....
  --- надополнето: 26 февруари 2013 во 14:51 ---
  http://en.wikipedia.org/wiki/International_Engine_of_the_Year
   
  На Torte Mobile и Ron0n им се допаѓа ова.
 5. valvoline

  valvoline

  Член од:
  30 мај 2012
  Мислења:
  3.629
  Допаѓања:
  1.607
  -mercedes 290td 95-99,nema mu ramno,mnogu troši,odi na crvena nafta
  -volkswagen 1.9tdi 92-2003 mala potrošuvačka,neuništivi posebno 90 konjskite,na 110kite im se rasipuvaat turbovcite,odi na crvena nafta,motor bez konkurencija vo sekoj pogled.
  -alfa 1.9jtd 85kw 99-2005 odličen motor,mnogu stradaat turbinite i elektronikata,nejke crvena nafta.
  -volksvagen 1.6d vtorata generacija od golf2,ova nema smrt,edinstvena maana e skloni kon pregrevanje letno vreme ako ne se pazi na termostatite,odi na crvena nafta.
  -bmw 330d,odlična mašina,ništo ne se rasipuva,neke crvena nafta.
  -peugeot 1.4hdi i 2.0hdi,neuništivi mašini,stradaat bregastite,neke crvena nafta.

  Tuka kaj mene završuva izborot,drug dizel ne se gleda,ne go spomnav i 1.9sdi ama nema potreba koga može da zemeš tdi.
   
  bobipp, Sase_Mk, kooperativa и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Andrew

  Andrew ќ

  Член од:
  27 октомври 2011
  Мислења:
  5.729
  Допаѓања:
  15.220
  Според мене фолксфагеновиот 1.9 е најдобар дизелаш, мислам и во најмногу модели употребуван. Од Голф 4, некои Поло, пасати, ауди а4, а3, а6, сеат леон, ибица, толедо и уште многу други. Според мене број еден дизелаш.
   
  На bobipp и vlay_markoman им се допаѓа ова.
 7. Брзии

  Брзии Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!

  Член од:
  15 јануари 2012
  Мислења:
  1.026
  Допаѓања:
  478
  [​IMG]
  Инаку Volkswagen Golf III 1.9 TDI според мене...
   
 8. vlay_markoman

  vlay_markoman r3k1NNz0R.mp3

  Член од:
  24 септември 2012
  Мислења:
  176
  Допаѓања:
  42
  golf najpogoden 1.9 tdi gt verzija i na crvena fura nema gajle i najpogoden e
   
 9. DirectX

  DirectX

  Член од:
  20 мај 2008
  Мислења:
  1.055
  Допаѓања:
  1.053
  Најдобра дизелина ти е трактор.
   
  На Cataclysm и vlay_markoman им се допаѓа ова.
 10. Luki Junior

  Luki Junior Гостин

  Не баш....
   
 11. shutrak

  shutrak opsenar

  Член од:
  3 јуни 2011
  Мислења:
  17.506
  Допаѓања:
  12.096
  ,,koja e razlikata pomegju,,TDi,,,,HDi,,,,TDCi,,,,,CDi,,,,,,ama bash nikakva,,,
  ,,,germanski francuski,,ili timi neznam veke kavi ,,,samo po ime,,,,
  ,,a koga sme veke ,,ozbilno ,,za diskusija,,,najdobrite,,sepak ,,,i povtorno spored mene ,,doagjaat od ,,japonija,,,,ISUZZU,,,,,,,,,
   
 12. vlay_markoman

  vlay_markoman r3k1NNz0R.mp3

  Член од:
  24 септември 2012
  Мислења:
  176
  Допаѓања:
  42
  a sho germanija losha li e u volkswagen proizvodnja so gi tura motorite a za isuzu ti e ova ako resavas da zimas opel dizel zimaj isuzu poso tie drugite dizeli se katastrofaaaaa....
   
  На Брзии му/ѝ се допаѓа ова.
 13. shutrak

  shutrak opsenar

  Член од:
  3 јуни 2011
  Мислења:
  17.506
  Допаѓања:
  12.096
  ,e me puknavte,,,so toj folksvagen,,,,,abe za vas drugo neshto postoi li,,,,,
  ,,,i spored tebe,,ako isuzzu e vo opel e dobar ,,,ako e vo drigi modeli e gomno,,,,aj ti se molam choek,,,daj malku rezon,,,so usul sho bi rekle nie starive,,,
   
 14. Dzish

  Dzish unlike any other...

  Член од:
  15 февруари 2007
  Мислења:
  13.996
  Допаѓања:
  2.656
  Во глобала сите мотори со добро одржување се доста доверлви... Опеловите срања (конкретно 1.6D), кај мене се покажаа многу појќе од фаленот добар дизел на Форд (1.8D).

  Сакале да признаете или не, Мерцедес се врв... Голема кубикажа, релативно мала коњажа, рецепт за неуништлива машинерија. Тргнувајќи од 200D, 240D, 300D, 250D, 250TD, 300TD, па се до новите CDI мотори. Некој ќе речи, баби се, тромави, трошат многу... нема да возиш кола од 2 тона, која сакаш да оди како ферари а да ти троши како фиќо.

  Тебе репер за добар мотор ти е дали оди на црвена нафта?

  Земи Ленд ровер Дифендер, од 60-тите.... 2.5 Дизељ, арапите во пустина и на сурова нафта ги возеа.
   
  На Peugeot му/ѝ се допаѓа ова.
 15. shutrak

  shutrak opsenar

  Член од:
  3 јуни 2011
  Мислења:
  17.506
  Допаѓања:
  12.096
  ,,,aj da se vratime malku i vo evropa,,dzhish e vo pravo,,,golema kubikazha so ,,nenabiena konjazha,,,
  ,,,stariot model na PSA,,,,HDi,,,so 2000ccm,,i 90ks/66kw/,,,skoro idealen soodnos,,,
   
  На Peugeot му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: