Најдобрите и најлошите странци што настапувале во Македонија?

Andy-95

The Slim Shady
Член од
29 јули 2014
Мислења
285
Поени од реакции
108
Cade Davis човекот што гинеше за МЗТ во првата и втората сезона од АБА и во УЛЕБ купот. Најдобриот странец по мене во МАК Баскетото.
 
Член од
5 април 2011
Мислења
1.915
Поени од реакции
924
брендон вуд од фени минатата сезона стварно имаше квалитети не викам дека е еден од подобрите што играле во нашата лига али ...
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.887
Поени од реакции
14.379
Чистокрвен скопјанец,беше кандидат на ДПА мислам за градоначалник на Чаир,не сум сигурен :icon_mrgr:
Овој и ракомет за Ринија играше, доаѓаше на пет минути пред судиска свирка со патиките во кеса, на клупа се средуваше набрзина и спремен беше навреме да почне да игра :D.

Мултиталентиран дечко...
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.252
Поени од реакции
6.847
Умрета тема,ај малце освежување...

Последниве неколку сезони милијарда странци поминаа низ лигава,ај да ги набројам тие поквалитетни и тие (помалку) квалитетни

Фени: Кемп и Враговиќ..Кемп лани потпиша у Астана,ама имаше некоја грозна повреда и цела сезона ја пропушти,сезонава игра во Шарлоа. Враговиќ го знаете сите,нема потреба за нешто повеќе. Би ги пишал тука и Амонс(почна одлично,но како поминуваше сезоната се полошо играше),Вуд(за жал само 3-4 месеци беше,не остави поголем белег,имаше нешто у него).
Утки-Прво име што ми текнува е Анте Машиќ. Доведен како играч што играл Евролига 3 сезони претходно,на 29 години беше за у геријатрија. Звонко Буљан-дечкото дојде како најдобар странски играч од Словенија,ама во Кавадарци му беше побитно. Душан Цветковиќ-доста лош играч,2.10 а промашуваше под кош.

МЗТ носеа реално доста солидни странци,од тие шо вредеа би ги издвоил Цветковиќ,М. Луковиќ,Шеховиќ,Кејд Дејвис,Дреновац,Синовец дефинитивно највредни. Тука некаде се и Оташевиќ,Бакиќ,Чапин. Од утките ќе го издвојам Мејси,Џастин Рејнолдс,Ведран Моровиќ,Демјуник или како и да беше :D @Институт нека надополни у слободно време

Куманово-Урош Луковиќ,освен него реално не ми текнува на играч шо оставил поголем белег. Утки имаат мал милион,почнувајќи од толку најавуваниот Брајан Оливер(пред 2 години ми текнува како го најавуваа),Радоје Вујошевиќ и уште многу други шо не ми ни текнуваат.. @комшијаTи @Black Knight @martins дополнете слободно

Од другите екипи вредни за издвојување што знам...Павковиќ не беше лош у Работнички,тој дојде веќе како докажан играч,Алексеј Нешовиќ од Кожув беше добар,оној лани што играше Брендон Пен беше солиден исто така.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.181
Поени од реакции
5.353
Умрета тема,ај малце освежување...

Последниве неколку сезони милијарда странци поминаа низ лигава,ај да ги набројам тие поквалитетни и тие (помалку) квалитетни

Фени: Кемп и Враговиќ..Кемп лани потпиша у Астана,ама имаше некоја грозна повреда и цела сезона ја пропушти,сезонава игра во Шарлоа. Враговиќ го знаете сите,нема потреба за нешто повеќе. Би ги пишал тука и Амонс(почна одлично,но како поминуваше сезоната се полошо играше),Вуд(за жал само 3-4 месеци беше,не остави поголем белег,имаше нешто у него).
Утки-Прво име што ми текнува е Анте Машиќ. Доведен како играч што играл Евролига 3 сезони претходно,на 29 години беше за у геријатрија. Звонко Буљан-дечкото дојде како најдобар странски играч од Словенија,ама во Кавадарци му беше побитно. Душан Цветковиќ-доста лош играч,2.10 а промашуваше под кош.

МЗТ носеа реално доста солидни странци,од тие шо вредеа би ги издвоил Цветковиќ,М. Луковиќ,Шеховиќ,Кејд Дејвис,Дреновац,Синовец дефинитивно највредни. Тука некаде се и Оташевиќ,Бакиќ,Чапин. Од утките ќе го издвојам Мејси,Џастин Рејнолдс,Ведран Моровиќ,Демјуник или како и да беше :D @Институт нека надополни у слободно време

Куманово-Урош Луковиќ,освен него реално не ми текнува на играч шо оставил поголем белег. Утки имаат мал милион,почнувајќи од толку најавуваниот Брајан Оливер(пред 2 години ми текнува како го најавуваа),Радоје Вујошевиќ и уште многу други шо не ми ни текнуваат.. @комшијаTи @Black Knight @martins дополнете слободно

Од другите екипи вредни за издвојување што знам...Павковиќ не беше лош у Работнички,тој дојде веќе како докажан играч,Алексеј Нешовиќ од Кожув беше добар,оној лани што играше Брендон Пен беше солиден исто така.
Фил Брукс на плеј позиција и уште еден не ми текнува нигерите катастрофа до сеа освен првата сезона на Инграм во која играше ептен добро.
Марино Шарлија - еден од послабите центри што имаат заиграно за нас
@ColdSky помагај бато најголеми утке од странци ?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.252
Поени од реакции
6.847
Фил Брукс на плеј позиција и уште еден не ми текнува нигерите катастрофа до сеа освен првата сезона на Инграм во која играше ептен добро.
Марино Шарлија - еден од послабите центри што имаат заиграно за нас
@ColdSky помагај бато најголеми утке од странци ?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
Еј Дејан Микиќ го забораив,машина :D :D
 
Член од
7 мај 2008
Мислења
2.818
Поени од реакции
368
МЗТ носеа реално доста солидни странци,од тие шо вредеа би ги издвоил Цветковиќ,М. Луковиќ,Шеховиќ,Кејд Дејвис,Дреновац,Синовец дефинитивно највредни. Тука некаде се и Оташевиќ,Бакиќ,Чапин. Од утките ќе го издвојам Мејси,Џастин Рејнолдс,Ведран Моровиќ,Демјуник или како и да беше :D @Институт нека надополни у слободно време
Па мене искрено повеќе ми текнува на утките :D Еве кои ми доаѓаат на памет, значи кога викам утки тоа се играчи кои биле донесени во време кога МЗТ имал пари, а донел слаби странци. Еве ја мојата листа на слаби засилувања:

Маркус Китс
кој што дојде во сезоната кога се правеше тим за прва титула, меѓутоа на припремните утакмици не се уклопи и не ја ни почна сезоната, Крис Грим центарот кој дојде во времето на Ацо Тодоров како замена за Китс (после него дојде Тоше Гечевски). Следната сезона како прво странско засилување за АБА беше донесен Брандон Вуд кој што беше најавен како екстра играч ама и он не го дочека почетокот на сезоната. Сезоната кога МЗТ го имаше најдобриот состав во историјата (според мене) сезона 2013/2014 единствена утка беше носењето на Карл Џонс плејмејкерот кој не одигра повеќе од две или три утакмици.

Е веќе сезоната со Змаго Сагадин е приказна за себе за утнатите странци, а ги има богами доста: Милтон Џенингс кој што го гледав на една од пријателските со Фени во малата сала во Борис и беше во најмала рака смешен, Марко Пајиќ кој што имаше минорна улога во Крка и не знам од која причина беше донесен, па на еден тренинг ја повреди кичмата и имаше среќа затоа што ќе останеше инвалид за малце. Џордан ДеМјуинк исто така го рачунам во тотална утка, како и улогата на Ведран Моровиќ кој што правеше бунари од слободно. Од ланската сезона ќе го издвојам С.Ј. Картер.

А од оние играчи кои играле општо во МЗТ во поновиве сезони, а се паметат како камења ќе ги издвојам: Јован Теодосиќ, Владан Виријевиќ и Милош Нишавиќ, ама пак ќе кажам тоа се играчи кои беа донесени кога МЗТ немаше пари и играа за смешни пари.
 

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.155
Поени од реакции
5.113
Ројс Паран дојде да игра за шаку колачи а беше едн од најатрактивни играчи што смо ги имале.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.296
Поени од реакции
13.175
Ѓорѓе Дреновец!
 

Koce05

Lakers Fan
Член од
4 март 2018
Мислења
1.969
Поени од реакции
1.676
Урош Луковиќ
 

Kajgana Shop

На врв Bottom