Најдобриот кошаркарски меч во историјата

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
По мое мислење најдобриот меч во историјата на кошарката...финале на Панамериканските Игри 1987 во Индијанаполис помеѓу САД и Бразил.
Робинсон,Менинг,Гарет против Оскар Шмит и Марсело.
Резултатот нема да ви се верува...и тоа во во регуларен дел...
Среќа случајно го најдов на јутјуб пред некое време...
Enjoy...

 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
679
Поени од реакции
30
Незнам како ја да наречам играта од клипот...можеби бескомпромисна би било некој опис. У секој случај во денешно време вакво нешто нема. Играат како да е нападот ограничен на 5 секунди.
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
ФР Југославија - САД Индианаполис 2002!!

Мене па финалето ми беше подобро ...Продолженија,Бодирога у транс, прајслес:)

Исто фаворити ми се Југославија - Литванија на ЕП во Атина 1995 година и Југославија - Грција финале на ЕП 1989 во Загреб . Генерацијата со Дражен,Даниловиќ,Обрадовиќ,Ѓорѓевиќ,Здовц,Паспаљ,Дивац,Раѓа,Кукоч,Вранковиќ, а од клупа ги води дечково што ми е на аватар .

Од НБА утакмици би ја издвоил финалната серија Чикаго - Јута во сезоната 97/98 .

Од европскиве у сеќавање ми е финалето на Евролига во сезоната 06/07 помеѓу ЦСКА и Панатинаикос и победата на зелените .
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Па финалето ЕП 1989 не беше ништо посебно 30 разлика за Југославија освен фактот дека таа репрезентација во светски рамки во историја на баскет според многумина е најсилната.
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Па финалето ЕП 1989 не беше ништо посебно 30 разлика за Југославија освен фактот дека таа репрезентација во светски рамки во историја на баскет според многумина е најсилната.
Па не мора да е тесна утакмицата и да е неизвесно за утакмицата да биде добра :wink:

Доволен е фактот во вториот дел од твојата реченица .
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Незнам како ја да наречам играта од клипот...можеби бескомпромисна би било некој опис. У секој случај во денешно време вакво нешто нема. Играат како да е нападот ограничен на 5 секунди.
Еве што рекол Шмит за мечот...

Even in other oportunities, he always says that his team liked to play scoring a lot, not controling the time: "Pass the ball, man! Stop bouncing the ball watching the defensive player in the eyes and pass". And concludes: "We can lose the game, but we lose as a team of men".

Ебате кошарката со резултат 59-52 или слично на европско...
САД против Бразил водел 68-54...на ПОЛУВРЕМЕ! а на крај...хммм...
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
173
Поени од реакции
79
ФР Југославија - САД Индианаполис 2002!!


:duel: 1



Athens Olympics 2004

China - SCG (67 : 66)


Како им го плескаа гзо на SCG (dobrodosli u zemlji kosharci :sekss:!!!!!!)


Guinness World Records :

Ниеден друг тим во историјата на FIBA Basketball не се избрукал вака од WORLD Champions (2002) да биде на следното големо натпреварување (athens olympics 2004) предпоследен !!!!!:kesa:


Арно се погоди Ангола за 11/12th place ............

.......инаку :tapp:.......ааааааауууууууу резил :nesvest:


Fiba Guinness World Records = millenium candidate undisputed assholes ФОРЕВЕР and НЕВЕР !!!!


а и Радманович на крајот ни демонстрираше малку од неговите фудбалски способности.............милина......:pos2:




:duel: 2


Beijing Olympics 2008

China - Spain (75 : 85 OT)


eeeeeeeeeeeeeee...........


На ред дојдоа други "светски прваци" за прцање :sekss: и тоа саглам

прцање 1080p FUll HD :drk: :tv: !!!!!!!!

.....посаглам не може да биде........




и погодете .............пак China буразери !!!!!!!!!! :vozbud: :vozbud:

ааааааааииииииииииии...........

фрчат тројки...........так так тка ........се редат..............каква Шпанија бе....се игра без респект........влезови ...1 on 1....Banani......YAo Mao.........секоја чест на China!!!!!! (тие кои не го гледале овој натпревар........за домашно обавезно да се потрудат.....да најдат начин!!!!!)

овој натпревар ептен ми напраи мераци.....емоции......ѓоа ја играв на теренот место China......тахикардииииииии.........иииииииии :vozbud:

штета ....не го добија China :toe: ..........болен паднав :nesvest:


2010 да се здрави и живи и сите на број China e ред да фати Bronze !!!!!!!



вреди да се подсетиме уште еднаш

 

Kajgana Shop

На врв Bottom