Најдобар избор на таблет за 8000 ден.

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.831
Поени од реакции
5.945
"Министерството за информатичко општество и администрација денеска го објави јавниот повик за доделување таблети за студентите.

Проект за доделување на вредносни бонови – ваучери на студенти од 3 и 4 год. на студии од 8 000 ден."

Според министерот Иво Ивановски, 8000 ден. се и повеќе од доволно за да се купи добар таблет.
Иако сеуште не се знае од каде ќе може да се купи таблет со ваучер, пребарав по нашиве продавници и некој од изборите се следните:

1. Acer Iconia Tab W1-810 (Windows 8.1 tablet) 8 280 ден.
Работи на Intel Atom Z3735G, четири јадрен процесор кој работи на 1.33 (со турбо 1.83) и има 1Гб РАМ што мислам дека е премалку за еден виндовс таблет, иако на јутјуб може да се најде видео каде што може и да се игра ДОТА 2 на таков таблет. Колку е сега тоа успешно, проценете и сами.
Доаѓа со 32Гб меморија од која иако нема официјални податоци, после инсталација на бесплатен вин. офис сигурно останува пола од неа за користење, а може и да ставите мемориска картица од +32 Гб. Слична верзија на овој таблет, постои и со Андроид кој кошта 8 000 ден, а разликата е што има 16Гб простор.

2. Samsung Galaxy Tab4 7.0 (Го има и во Сет, Нептун..) 9 000 ден.
Најголема мана е што користи Марвел процесор кој е малку послаб и графичка Виванте, која не е толку добра за игрици како Адрено. Процесорот работи на 1.2 GHz и е подобар од снапдрагон 400 (технички), но послаб од Интеловиот погоре.
Најголема предност на овој таблет е 1.5 Гб РАМ кој е доволен за мазно (колку е тоа можно со тачвиз!?) да функционира андроидот. Слаба страна е САМО 8Гб простор за складирање, од кои може да се користат САМО 4гб. Подржува и он мемориска картица ако ви треба додатен простор

3. ASUS MeMO PAD ME176CX-1E029A 8 000 ден.
Најдобар избор од сите 4 таблети, барем на хартија. Сличен на Нексус 7 кој е изработен од истата фирма, со малку послаби перформанси. Има 4 јадрен Inte Atom Z3745 кој е подобар од интеловиот на Икониата. 1Гб РАМ, 16Гб простор од кои, верувам преку 12 се слободни за користење, бидејќи андроидот на кој работи, е најсличен до ванила андроидот на гугл.
Е сега проблем е што го има само во АМЦ и тоа само во неколку салони низ МК. Количините се
веројатно ограничени и тешко дека ќе го има на лагер. А се наоѓа и само во глупа жолта боја.

На Ит.мк има статија со повеќе избор на таблети, но мене не ми фатија око. Од непознати кинески компании како Аинол, не би ни купил.

Слободно додавајте и други опции кои се најдобри за парите, не мора да се само ''7 и '8 инчни, може и '10, а и цената може да варира за плус минус некоја иљадарка.

Ве молам да не се сведе дискусијата околу политика, дали требало или не требало да има ваучери. Да се задржиме само на изборот на таблети и нивните спецификации
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Има и убави таблетчиња како што е Xiaomi MiPad и тестирав и пробав и воодушевен сум,но само уште малку да се доплати тоа е.:(
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.831
Поени од реакции
5.945
Одличен е тој таблет, ама не малку, малку појќе треба да се доплати. Ако мислиш за во Хи.мк, тогаш гледам дека треба уште еден цел ваучер за него. А и не знам колку би можеле они да влезат во оваква игра за ваучери. До сега, пример беше само кај поголемите да можеш да ги користиш (зборам за тој пред 3-4 год. што беше, за пред тоа не знам).

Ако е веќе за толку пари, Нексус 9 е бест бај опција, само е соленчок.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.139
Поени од реакции
8.245
Може ли бе наместо глупите таблети да земам панелки или микроталасна и блендер? Мора ли тие 8 илјадарки за таблет да се потрошат? Сериозно прашувам.
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.831
Поени од реакции
5.945
Не се работи за Windows Phone OS, него за комплетно функционален Windows 8.1 OS кој секако има поголема побарувачка од рам него ли Андроидот, а и програмите на него што работат (комплетен офис, игри, останати програми) просто не може да се споредат со оние на андроид. Еве и кинезов со ужасен англиски го појаснува тоа на најдобар начин.
Не велам дека 1.5Гб е доволно за Андроид, посебно не за глупиот Тач Виз, но е секако позадоволително него ли кај комплетно функционален Виндовс.
[DOUBLEPOST=1427498053][/DOUBLEPOST]А еве колку добро уствари работи Виндовсот на 1Гб РАМ (Тука не го користи Икониата, него некој непознат кинески, ама поентата е таа).

 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
so 8k mozes toj tablet za meni u restoran da go koristis za poveke ne.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Може ли бе наместо глупите таблети да земам панелки или микроталасна и блендер? Мора ли тие 8 илјадарки за таблет да се потрошат? Сериозно прашувам.
moze, davaat sto sakas u prodavnicite za tie pari[DOUBLEPOST=1427498753][/DOUBLEPOST]
Не се работи за Windows Phone OS, него за комплетно функционален Windows 8.1 OS кој секако има поголема побарувачка од рам него ли Андроидот, а и програмите на него што работат (комплетен офис, игри, останати програми) просто не може да се споредат со оние на андроид. Еве и кинезов со ужасен англиски го појаснува тоа на најдобар начин.
Не велам дека 1.5Гб е доволно за Андроид, посебно не за глупиот Тач Виз, но е секако позадоволително него ли кај комплетно функционален Виндовс.
[DOUBLEPOST=1427498053][/DOUBLEPOST]А еве колку добро уствари работи Виндовсот на 1Гб РАМ (Тука не го користи Икониата, него некој непознат кинески, ама поентата е таа).

druze ostaj na papir, win 8.1 na mobilni so 512 ram lizga i ne mislam samo na prvo pustanje
optimiziran e operativniot i nikad nema da osetis lag
tablet androidot od entry level ili mid nekoj si, po malo koristenje stanuvaat spor
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.831
Поени од реакции
5.945
moze, davaat sto sakas u prodavnicite za tie pari[DOUBLEPOST=1427498753][/DOUBLEPOST]

druze ostaj na papir, win 8.1 na mobilni so 512 ram lizga i ne mislam samo na prvo pustanje
optimiziran e operativniot i nikad nema da osetis lag
androidot od entry level ili mid nekoj si, po malo koristenje stanuvaat spor
Немам пробано на рака како изгледа виндовс таблет, ама од она што го видов на нет, и што ти ги поставив видеата, ако тоа за тебе е лизгање, океј.
Имам Нексус 7 2012 таблет и до кит кат 4.4.4 верзијата, ама буквално скоро да не се осеќаше никаков лаг на него, а има 1Гб РАМ, значи, беше врв. Е сега со лижавчево е подруго.

Како и да е, како што кажа членот погоре, скоро па овие таблети да се некорисни, или ќе станат некорисни за најмногу 1 год. и може после само за послужавник да ги користиш.

А би било одлично ако може да се земе друг продукт, освен таблет, ама дали си сигурен за ова? :)
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.139
Поени од реакции
8.245
moze, davaat sto sakas u prodavnicite za tie pari
Ова е супер и многу вредна информација. Да не имаш листа од сите продавници во кои може се потроши ваучерот?

Ако ваучерот е само за таблети имам топ идеја. Да се собереме пред министерство и да ги излупаме од земја.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Немам пробано на рака како изгледа виндовс таблет, ама од она што го видов на нет, и што ти ги поставив видеата, ако тоа за тебе е лизгање, океј.
Имам Нексус 7 2012 таблет и до кит кат 4.4.4 верзијата, ама буквално скоро да не се осеќаше никаков лаг на него, а има 1Гб РАМ, значи, беше врв. Е сега со лижавчево е подруго.

Како и да е, како што кажа членот погоре, скоро па овие таблети да се некорисни, или ќе станат некорисни за најмногу 1 год. и може после само за послужавник да ги користиш.

А би било одлично ако може да се земе друг продукт, освен таблет, ама дали си сигурен за ова? :)
neksusite se standard i vo toa vreme a i do nekade uste se best buy
ama toa vreme neksusot bese nad 15k
za low end uredi uvek windows oti e bolje optimiziran da raboti so poslabi konfiguracii, toa im e najgolem plus, isto funkcionira i posle godina dve kako prviot den, kaj androidot facebook ke koci. Za high end sekako poveke andorid ama pak mislam veke e tuka stvar ukusa.

za da se zeme drug produkt sum siguren, ja zemav minatiot pat vaucer od 15k za laptop i mu vikam u prodavnica sakam da zeam ps3 vika zimaj so sakas, oni praat mucki so fakturite ili kojznae, bitno sekade davaa taka, pretpostavuvam i sega. Osven zamena za pari, togas gi kupuvaat so 500, 1000 poefitno.
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.831
Поени од реакции
5.945
neksusite se standard i vo toa vreme a i do nekade uste se best buy
ama toa vreme neksusot bese nad 15k
za low end uredi uvek windows oti e bolje optimiziran da raboti so poslabi konfiguracii, toa im e najgolem plus, isto funkcionira i posle godina dve kako prviot den, kaj androidot facebook ke koci. Za high end sekako poveke andorid ama pak mislam veke e tuka stvar ukusa.

za da se zeme drug produkt sum siguren, ja zemav minatiot pat vaucer od 15k za laptop i mu vikam u prodavnica sakam da zeam ps3 vika zimaj so sakas, oni praat mucki so fakturite ili kojznae, bitno sekade davaa taka, pretpostavuvam i sega. Osven zamena za pari, togas gi kupuvaat so 500, 1000 poefitno.
Може да кажеш од каде ова? Мене прошлиот пат, во Скопје не ми дадоа ништо друго освен Компјутер, Лап Топ, Таблет...
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Може да кажеш од каде ова? Мене прошлиот пат, во Скопје не ми дадоа ништо друго освен Компјутер, Лап Топ, Таблет...
Strumica
amc, riversoft, site maalski prodavnicki za kompjuteri.. sekade davaa, licno prasano, poso imase golema razlika u cenata za ps3. :D
Skopjevo izgleda e postegnato..
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.139
Поени од реакции
8.245
Strumica
amc, riversoft, site maalski prodavnicki za kompjuteri.. sekade davaa, licno prasano, poso imase golema razlika u cenata za ps3. :D
Skopjevo izgleda e postegnato..
Ова е супер еј. Во случај да не даваат во Скопјево било што, ќе чекирам повратна и од Струмица ќе земам нешто. (ако може во мими-музика да се троши то би било топ, има да опалам некои sennheiser без минута размислување)
 
Член од
10 февруари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
48
Гледам веќе сте отвориле тема за ваучери за таблети, па би сакал да ми кажете искуства со користење на таблети со андроид и w8 оперативен систем, предности и слабости
 

Kajgana Shop

На врв Bottom