Најголемо изненадување/разочарување на олимпијадата

Статус
Затворена за нови мислења.

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.068
Поени од реакции
57.362
Завршија и овие олимписки игри, па сега сакам да продискутираме околу тоа кој според вас беше најголемо изненадување и разочарување на оваа олимпијада

Како најголемо разочарување дефинитивно би ја ставил машката фудбалска репрезентација на Шпанија.
Можеби преоптимистички, но во најмала рака очекував сребро.
Имаа големи имиња во тимот, а и конкуренцијата не беше голема...покрај Мароко, Хондурас и Јапонија, шпанците да останат само со 1 бод...срамота

Кенениса Бекеле...не е лош резултат, но ако ги земеме неговите претходни резултати, разочара на оваа олимпијада

Асафа Пауел...можеби не по негова вина, но ја "упропасти" трката на 100 метри :D Ќе беше навистина одлична трка, каде што сите ќе трчаа под 10 секунди
А можеби како и на 200 метри, и таму Јамајка ќе си заминеше со 3 медали


Кога сме кај изненадувањата, би го споменал французинот Јаник Ањел
Оваа година прв пат го гледам дечково, и одличен пливач е
Според мене најзаслужен што Франција го освои златото на 4х100...како ги исплива последните 100 метра, секоја чест

Германецот Дејвид Сторл, во фрлање ѓуле...зад себе ги остави далеку поискусните Риз Хофа и Кристијан Кентвел
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
Абе ги има многу и нив и изненадувањата сепак не е лесно да се стигне до олимписки медал...ако може да наведам некого, прв би го ставил Новак Ѓоковиќ.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Подвигот на Ји Шивен,Јаник Ањел и посебно Литванката Малутели(мислам дека така се вика) во пливање.

Шпанскиот фудбалски дебакл.

Српскиот екипен дебакл.

Ѓоковиќ четврти.

Енди Мареј.

Рускиот пресврт против Бразил во одбојка.

Елиминацијата на САД од Италија во машка одбојка.

Победата на Бахамите на 4Х400 м кај мажи,прекинувајќи ја непобедливоста на амерканците која траела на 16 олимпијади.

Мексико првак во фудбал.

Јапонија најдобра во борење слободен стил со 4 злата(ова не им е традиционална дисциплина ама од Атина и тоа како зедоа залет).

Американките кои го соборија рекордот на Источна Германија во 4Х100 м.

Кога Златко калински кажа дека најстариот учесник на Олимпијдата во Лондон а воопшто на било која Олимпијада доаѓа од Јапонија,има 71 година и се натпреварувал во коњичките спортови.

Британија трета по освоени медали.

Мо Фарах најдобар на 5000 и 10 000 метри.

Уганда чиј маратонец ги победи кенијците и етиопјаните освојувајќи го единствениот медал за таа држава и кој направи таа држава да се гордее со него бидејќи химната на Уганда е последната интонирана химна во Лондон.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Iznenaduvanja:

Velika Britanija - mislam se nadminaa sebesi so vkupniot broj na osvoeni medali, vednas zad SAD i Kina, sekoja im cest.

Severna Koreja - kolku sportisti znaete od Severna Koreja? -2? Nieden? Epa ovie stignaa vo prvi 10 ili 15 ako ne se lazam.

Le Clos - ne sledam mnogu plivanje, ama tolku mlad decko, a uspea da go pobedi Phelps, definitivno e iznenaduvanje.

Razocaruvanja:

Plivackiot tim na Avstralija - daleku potfrlija, posebno vo maskata stafeta.

Indija :) - preku milijarda narod, a nieden asalen sportist ne se najde da osvoi zlato. I posle nie ne sme investirale vo sportot. Babini devetini :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Iznenaduvanja:

Velika Britanija - mislam se nadminaa sebesi so vkupniot broj na osvoeni medali, vednas zad SAD i Kina, sekoja im cest.

Severna Koreja - kolku sportisti znaete od Severna Koreja? -2? Nieden? Epa ovie stignaa vo prvi 10 ili 15 ako ne se lazam.

Le Clos - ne sledam mnogu plivanje, ama tolku mlad decko, a uspea da go pobedi Phelps, definitivno e iznenaduvanje.

Razocaruvanja:

Plivackiot tim na Avstralija - daleku potfrlija, posebno vo maskata stafeta.

Indija :) - preku milijarda narod, a nieden asalen sportist ne se najde da osvoi zlato. I posle nie ne sme investirale vo sportot. Babini devetini :)
Фелпс му честиташе на Ле Клос на Твитер и Ле Клос од есенва ќе тренира во USA кај тренерот на Фелпс :)

Инаку и мене ме разочараа Австралијанците во пливањето, требаше и се очекуваше повеќе. Дамите беа солидни, стандард. Има криза машкото пливање во Австралија.

Мо Фара, Је Шивен, Фелпс, Болт, Миси Френклин, фудбалските селекции на Јапонија (двете) ... :cuc:
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Шпанија во машки фудбал, Новак Ѓоковиќ и пливачите на Австралија - најголеми разочарувања.
Кинезите во пливање, Јапонија во фудбал (машки и женски), Црна Гора во женски ракомет, Сандра Перковиќ во фрлање диск и Бахамите на 4х400 метри штафета кај мажите - најголеми изненадувања.
Ова гарант имало и други, можеби и поголеми, ама у овие спртови повеќе се разбираме во спроедба со другите.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Мене ме разочара Србија во: одбојка, ватерполо, тенис(Ноле) и у баскет што воопшто не се појавија.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Мене ме разочара Србија во: одбојка, ватерполо, тенис(Ноле) и у баскет што воопшто не се појавија.
Добро иако освоија злато на Европското, сепак мислам дека бронза на Олимпијада воопшто не би требало да биде разочарување. Можеби ракомет малку повеќе се очекуваше со оглед на среброто од ЕП, ама за ватерполо не би рекла дека е разочарување. Сепак медал е медал. :)
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Добро иако освоија злато на Европското, сепак мислам дека бронза на Олимпијада воопшто не би требало да биде разочарување. Можеби ракомет малку повеќе се очекуваше со оглед на среброто од ЕП, ама за ватерполо не би рекла дека е разочарување. Сепак медал е медал. :)
Ме разочараа пошто испаднаа од Италија од која се доста појаки, не за друго.
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.810
Поени од реакции
15.915
Добро иако освоија злато на Европското, сепак мислам дека бронза на Олимпијада воопшто не би требало да биде разочарување. Можеби ракомет малку повеќе се очекуваше со оглед на среброто од ЕП, ама за ватерполо не би рекла дека е разочарување. Сепак медал е медал. :)
Ракометарите, ни тие самите не очекувале медал, а не некој друг, реално да не им беше домаќинлукот кој им го доделија тешко дека ќе стигнеа до финале на ЕП.
Па така да и не е некое разочарување тој нивен пласман на овие Олимписки игри.
Ватерполистите разочараа, сеа ќе рече некој бронза си е бронза, ама со играта која ја прикажуваа на овој турнир, жалат што не играа во финале и не освоиле златен медал.

Иначе, горе доле се сложувам со мислењата кои поминале тука на оваа тема, Новак разочара најмногу, шпанската репрезентација во фудбал, па и бразилската како машката така и женската, пливачите од Австралија..

А не знам оти ги броите победите на Болт, Фелпс како изненадување, па тие се очекуваа да постигнат успех на овие Олимписки игри, мене ме изненади Ле Клос, еве и Ањел може да се вброе меѓу изненадувањата, кинеската Шивен, девојчето од Литванија Рута Меилутите..
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.429
Поени од реакции
42.701
Јапонија во фудбал (машки и женски).
Во машки може, ама во женски Јапонија е Светски шампион, така да не би ја вброил во изненадување.. Другото горе-доле се согласувам.. Посебно за тоа дека имало и поголеми изненадувања..

Иначе во разочарување би ги ставил и Toркилдсен во фрлање копје и Стив Хукер што испадна уште на првата висина мислам во скок со стап.. Олимписки шампион од Пекинг, највисок скок 6,06.....втор после Бубка...
 
Член од
8 август 2012
Мислења
108
Поени од реакции
23
Шивен Je дефинитивно:cuc: !!Како ги потресе американциве,не ја извадија од уста...

Исто така ме изненадија и оние турчинките,во трчање.Направија еден-два победа.Кој знае на што дрога биле чим победија толку многу африканци

Но сепак најголемо изненадување за мене беше Мајкл Фелпс.Јас мислев дека веќе пуштил душа човеков по толку дрога што стави досега во него....Ама ете уште бил жив...:confused:
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Шпанија во машки фудбал, Новак Ѓоковиќ и пливачите на Австралија - најголеми разочарувања.
Кинезите во пливање, Јапонија во фудбал (машки и женски), Црна Гора во женски ракомет, Сандра Перковиќ во фрлање диск и Бахамите на 4х400 метри штафета кај мажите - најголеми изненадувања.
Ова гарант имало и други, можеби и поголеми, ама у овие спртови повеќе се разбираме во спроедба со другите.
Перковиќ неам појма како може да е изненадување.Европска првакиња мислам дека беше и најдобра млада европска атлетичарка пред некоја година.Според кладилниците прв фаворит беше во фрлање диск за жени.......
Можеби затоа што е многу млада и тек и се 22 години и прва олимпијада,па не си си чул за нејзе.Медал од нејзе беше зицер....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom