Највисока вредност во животот

Која е највисоката вредност во животот?

  • Богатство

    Гласови: 2 0,7%
  • Среќа

    Гласови: 70 25,7%
  • Успех

    Гласови: 13 4,8%
  • Мудрост

    Гласови: 35 12,9%
  • Спокој

    Гласови: 33 12,1%
  • Љубов

    Гласови: 56 20,6%
  • Моќ

    Гласови: 6 2,2%
  • Слобода

    Гласови: 33 12,1%
  • Слава

    Гласови: 6 2,2%
  • Пријателство

    Гласови: 18 6,6%

  • Вкупно гласачи
    272

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Spored mene parite se najvisoka vrednost vo zivotot,so pari mozis sve da imas!
Што се`?
Можеш да имаш огромна куќа, прекрасно уредена со 4 позлатени базени? Паркинг од десетици најнови модели на коли кои ќе можеш да ги менуваш за да ти одговараат со гардеробата? Десетици викендички во кои ќе поминеш едно 5 месеци од твојот живот?
И што од тоа? Ме интересира твоето душевно задоволство од тоа и што би си кажал една тивка вечер на себе кога ќе го имаш сето тоа.
 

kapetan

Не сум дебел. Стомакот ми е 3D!
Член од
4 октомври 2008
Мислења
966
Поени од реакции
535
Spored mene parite se najvisoka vrednost vo zivotot,so pari mozis sve da imas!
парите можат само да те расипат...парите се најмала вредност во човечкиот живот...шо ке ти се ко немаш љубов немаш фамилија со која ке си среќен...немаш пријатели да се потприш на нив...ти можи да имаш пријатели само заради парите шо ги имаш и ке се дружат со тебе ама еден ден и тие ке ти го напикаат....не е се во парите...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Што се`?
Можеш да имаш огромна куќа, прекрасно уредена со 4 позлатени базени? Паркинг од десетици најнови модели на коли кои ќе можеш да ги менуваш за да ти одговараат со гардеробата? Десетици викендички во кои ќе поминеш едно 5 месеци од твојот живот?
И што од тоа? Ме интересира твоето душевно задоволство од тоа и што би си кажал една тивка вечер на себе кога ќе го имаш сето тоа.
A ти си имала огромна куќа, прекрасно уредена со 4 позлатени базени, паркинг од десетици најнови модели на коли кои ги менуваше за да ти одговараат со гардеробата, десетици викендички во кои помина едно 5 месеци од својот живот? па да кажеш колку е тоа осамено и трагично?

Ај вака, кажи ми колку од луѓе кои успеале, се збогатиле, во моменти на нивна слава и богатство рекле “Ова не чини, на ви ги парите, је ќе се вратам во скромен стан под кирија, ќе возам 15 години стара кола и ќе ручам сендвич со салама, пошто то ќе ме исполни со среќа и возвишеност.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Највисока вредност во животот за мене е да сфатам кој сум јас навистина, зошто постојам и која е мојата улога во цела оваа претстава таканаречена свет... Со еден збор сакам да ја сфатам мистеријата која животот ја нуди, за да можам да го живеам како што сакам, онолку време колку ми останало...
 

blaster1

Искусен Кајганџија
Член од
16 декември 2008
Мислења
777
Поени од реакции
26
Јас би гласал (ама нема на анкетава) за здравје.
И да имаш се (од горенаведеното) џабе ти е се братче кога немаш здравје.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
A ти си имала огромна куќа, прекрасно уредена со 4 позлатени базени, паркинг од десетици најнови модели на коли кои ги менуваше за да ти одговараат со гардеробата, десетици викендички во кои помина едно 5 месеци од својот живот? па да кажеш колку е тоа осамено и трагично?

Ај вака, кажи ми колку од луѓе кои успеале, се збогатиле, во моменти на нивна слава и богатство рекле “Ова не чини, на ви ги парите, је ќе се вратам во скромен стан под кирија, ќе возам 15 години стара кола и ќе ручам сендвич со салама, пошто то ќе ме исполни со среќа и возвишеност.
Не реков дека е тоа осамено и трагично. Само прашав за да добијам одговор како тоа Albin си го замислува. Јас го немам истиот, затоа што не го замислувам тоа и не ми е цел во животов.
Туку, незнам за другите си знам за себе. Јас мојот скромен стан под кирија би го заменила само за мој, кој нејќам да биде куќа со четири позлатени базени. Сакам да биде пријатен простор во кој ќе уживам јас и можеби понатаму моето семејство.
Муабетот ми е, не ми се пресудни парите за убав живот, а и би сакала никому да не му се. Не ми се пресудни и не се опседнувам со нив и никогаш не ги ставам пред другите нематеријални задоволства. И кога би ги имала во изобилство, сигурно не би ги трошела на такви банални работи.:toe:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Не реков дека е тоа осамено и трагично. Само прашав за да добијам одговор како тоа Albin си го замислува. Јас го немам истиот, затоа што не го замислувам тоа и не ми е цел во животов.
Туку, незнам за другите си знам за себе. Јас мојот скромен стан под кирија би го заменила само за мој, кој нејќам да биде куќа со четири позлатени базени. Сакам да биде пријатен простор во кој ќе уживам јас и можеби понатаму моето семејство.
Муабетот ми е, не ми се пресудни парите за убав живот, а и би сакала никому да не му се. Не ми се пресудни и не се опседнувам со нив и никогаш не ги ставам пред другите нематеријални задоволства. И кога би ги имала во изобилство, сигурно не би ги трошела на такви банални работи.:toe:
Кај е крај на пријатноста? стан... хмм ај уше две три соби да му биди пријатно на децата секој да има своје катче, а зошто не би било попријатно наместо стан некоја куќа за да не ми тресат одозгора теписи и да не слушам галами од соседите, а ако е веќе куќа зошто да е напикана на улица каде чадат камиони и автобуси, ко може да е на пријатен имот со голем двор, некое дрво и тревњак, и наместо да дува печка , попријатно е да има камин.
Пријатноста нема граница, а секоја пријатниост кошта пари.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Кај е крај на пријатноста? стан... хмм ај уше две три соби да му биди пријатно на децата секој да има своје катче, а зошто не би било попријатно наместо стан некоја куќа за да не ми тресат одозгора теписи и да не слушам галами од соседите, а ако е веќе куќа зошто да е напикана на улица каде чадат камиони и автобуси, ко може да е на пријатен имот со голем двор, некое дрво и тревњак, и наместо да дува печка , попријатно е да има камин.
Пријатноста нема граница, а секоја пријатниост кошта пари.
Мојата пријатност има граници и е прескромна. :toe:
 

kapetan

Не сум дебел. Стомакот ми е 3D!
Член од
4 октомври 2008
Мислења
966
Поени од реакции
535
Кај е крај на пријатноста? стан... хмм ај уше две три соби да му биди пријатно на децата секој да има своје катче, а зошто не би било попријатно наместо стан некоја куќа за да не ми тресат одозгора теписи и да не слушам галами од соседите, а ако е веќе куќа зошто да е напикана на улица каде чадат камиони и автобуси, ко може да е на пријатен имот со голем двор, некое дрво и тревњак, и наместо да дува печка , попријатно е да има камин.
Пријатноста нема граница, а секоја пријатниост кошта пари.

извинете шо се мешам....секој прибран човек,скромен и најмалата пријатност би му била доволна за да остани на местото кај шо е..а тие таквите шо му брчат камионите и шо му сметаат чадовите...на нив не му смета..туку така се прат само за да се пуфкаат демек имаат пари па педантни многу не знам шо..и то ги прај да се кренати..и едноставно предизвикуваат одбивност кај луѓето..не знам кај другите ама кај мене да...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Млади сте, и мене децении наназат поимот за среќа ми беше вреќа за спиење и пиво на плажа....... Има време, ќе сфатите дека пријатноста од младешките ви денови не е иста со она во зрелите години.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Мудрост, Спокој, Љубов, Слобода и Пријателство
се останато иде во склад со овие работи во зависност од тоа како ти одговара да ги користиш
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Млади сте, и мене децении наназат поимот за среќа ми беше вреќа за спиење и пиво на плажа....... Има време, ќе сфатите дека пријатноста од младешките ви денови не е иста со она во зрелите години.
Воопшто не ми е тоа поим за среќа, но сигурно нема тука да ти кажам што ми е. Толку е тешко да се сфати дека има луѓе на кои парите не им се најголемата вредност во животот, за која постојано сонуваат? Потребни се и сите работиме за нив, но повеќе од тоа основното не ни е неопходно за да ни бидат приоритет.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Млади сте, и мене децении наназат поимот за среќа ми беше вреќа за спиење и пиво на плажа....... Има време, ќе сфатите дека пријатноста од младешките ви денови не е иста со она во зрелите години.
Друже, а ти си имал огромна куќа, прекрасно уредена со 4 позлатени базени, паркинг од десетици најнови модели на коли кои ги менуваше за да ти одговараат со гардеробата, десетици викендички во кои помина едно 5 месеци од својот живот? па да кажеш колку тоа не е осамено и трагично?
 

Annabel

Неутрална*
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
183
Гласав за спокој иако мислам дека треба ама баш се од горенаведеното за да си имаш пристоен живот,ама ете според мене внатрешниот спокој,фактот дека навечер можам мирно да заспијам без грижа на совест сега за сега ми е најважен.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Па во мојот долг живот сум живеел по станови, под кирии во собчиња, во куќа, сум имал точак за на работа, сум имал фиќо, сум имал брзи коли, комфорни коли, мотори, сум се греел на нафтена печка, на кварцна, на дрва, со парно и на струја, сум ручал со денови варени компири пошто немав ни за масло, а сум ручал и во ресторани во центар на градот, сум летувал и на море и на езеро во шатор и во хотел а и на тераса со леген вода и лепеза, сум фрлал пари по кафеани а и ми ја имаат исклучувано струјата зарад неплатени сметки... така да мислам дека барем за мене знам што е пријатно и кога си среќен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom