Начинот на живеење на новите генерации.

Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.277
Поени од реакции
791
Влезе во паралелен универзум. Друг беше муабетот. https://www.dailymail.co.uk/home/moslive/article-2091670/Hitler-Stalin-The-murderous-regimes-world.html

Еден пример само ќе наведам, Крвавиот Божиќ во Македонија и Законот за Македонска национална чест во Македонија каде без пресуда почнуваат масовни ликвидации на македонски интелектуалци, фиљан луше. Па имаш таму покрај стотиците ликвидирани во Скопје, Битола, Прилеп, Куманово.... адвокати, доктори, инженери и други учени луѓе, кои се школувале дури и надвор од државата.
Еве гратис нека стојат тука и петте струмички студенти.
Да не го пишувам тука и сведоштвото за дедото на мојот дедо.

Доста и е на темава во темава.
Beric ne чита и не му верува на англосаксонско ционистичка masonska kabalisticka капиталистичка штампа :)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
llumious Одговори ми на ова прашање:
Зошто доста од сегашниве генерации (родени крајот 80 - тите и почетокот на 90 - тите) ако се толку паметни зошто не знаат да нарачаат од алиекспрес, ибеј, амазон??? Не само што не се трудат да научат туку колку и да им објаснуваш ич не им фаќа лејката за таа работа. За некои од денешнава младина тоа е научна фантастика... Јас самиот се научив за нарачување од тие сајтови...

И на многу луѓе сум им завршил работа од мојот account да порачаат нешто од тие сајтови... Не само тоа и на доста луѓе јас сум им правел и имејл и фејсбук...
Затоа што има такви како тебе, мене и многу други што ги сожалуваат ваквите што чекаат на готово. Се прават дека за нив тоа е неразбирливо и на крај се откажуваш од објаснување и им завршуваш работа преку твој акаунт или компјутер им правиш мејл, фб итн.
Ќе им најдеш тоа што треба, ќе им нарачаш и ќе им го земеш од пошта, ќе им испринташ тоа што треба. Нема да дојдат да си го земат, туку ти ќе одиш кај нив да им го однесеш.

Не сме се родиле сите учени, ама пред да побараме помош прво ќе се обидеме да го решиме сами, па после со туѓа помош. Е тие другите одат на последниот чекор.

Џабе не викаат биди паметен, а прави се будала и таквите најубаво си поминуваат.

На колку имам правено семинарски, програми, решавано задачи, само за ќотек сум.
 
Член од
15 ноември 2018
Мислења
83
Поени од реакции
49
llumious Одговори ми на ова прашање:
Зошто доста од сегашниве генерации (родени крајот 80 - тите и почетокот на 90 - тите) ако се толку паметни зошто не знаат да нарачаат од алиекспрес, ибеј, амазон??? Не само што не се трудат да научат туку колку и да им објаснуваш ич не им фаќа лејката за таа работа. За некои од денешнава младина тоа е научна фантастика... Јас самиот се научив за нарачување од тие сајтови...

И на многу луѓе сум им завршил работа од мојот account да порачаат нешто од тие сајтови... Не само тоа и на доста луѓе јас сум им правел и имејл и фејсбук...
Ti zboruvas za lugje sto ziveat vo minatoto i ne sfakjaat deka se zakrzlaveni od bilo koja gledna tocka i da poglednes.Godinite ovdeka nemaat uloga tuku do covekot e.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Друга негативна особина на новиве генерации е тоа што све се хоштаплери, преваранти, гледаат само да те зафркнат, искористат...

Пример на некого од новиве генерации му даваш одредена сума на заем (петстотка, илјадарка, две илјади) ќе ти речи дур да земам плата ќе ти ги вратам. Но не е така. Готово се стори со нив - враќање никојпат...

А претходните генерации кога ќе земеле пари на заем од некого си биле фер за враќање. Си стоеле на зборот точно до тој ден ги враќале...
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.789
Друга негативна особина на новиве генерации е тоа што све се хоштаплери, преваранти, гледаат само да те зафркнат, искористат...

Пример на некого од новиве генерации му даваш одредена сума на заем (петстотка, илјадарка, две илјади) ќе ти речи дур да земам плата ќе ти ги вратам. Но не е така. Готово се стори со нив - враќање никојпат...

А претходните генерации кога ќе земеле пари на заем од некого си биле фер за враќање. Си стоеле на зборот точно до тој ден ги враќале...
ама затоа све што било наше бидна искраднато 10ина години подоцна :)
Мислам безвезна ти е тезата со зборови како "земеле" "биле" "враќале". Знаеш, кога ќе прашаш да речам некој СДСМ настроен човек денес, и он ќе ти каже дека живееме у држава регионален лидер, мед и млеко тече и тн и тн, исто ко режимашите велеа дека сме најдобра држава ever made. Све е тоа концепција која се базира на рекла-казала доживувања и субјективни гледишта.

Што се однесува на отворање профили, мејлови и тн. Значи, поради фактот што технологијата е новина, а генералниот менталитет кај нас е уште хардкор и одбива се што е ново, го добиваш тоа како резултат. И секако, мрзливоста и незамарањето постојат, и се скроз универзални за секоја генерација.
Но, таа тенденција полека но сигурно се намалува со поновите генерации, не џабе реков дека оној што е паметен, денес може огромен напредок и бенефит да види, од секој аспект, баш поради продорот на технологијата.

Има и такви кои на свои 18/19 години работат стрикно и само ИТ работа, дури и семејства се издржуваат (или застануваат на нозе), што едноставно не може да биде лошо за една држава и економија. Сум сретнал скроз компетентни фриленсери џуниори на свои 19 години кои си заработуваат сосема солидна сума за нивни години, благодарение на таа технологија која што се руга дека ги прави младите алиенирани.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Друга негативна особина на новиве генерации е тоа што све се хоштаплери, преваранти, гледаат само да те зафркнат, искористат...

Пример на некого од новиве генерации му даваш одредена сума на заем (петстотка, илјадарка, две илјади) ќе ти речи дур да земам плата ќе ти ги вратам. Но не е така. Готово се стори со нив - враќање никојпат...

А претходните генерации кога ќе земеле пари на заем од некого си биле фер за враќање. Си стоеле на зборот точно до тој ден ги враќале...
Такви преваранти и искоритувачи има и од постарите генерации. Ете јас на неколку што имам позајмено пари се родени во помеѓу 80 и 90тите и ене ги уште ми ги немаат вратено, а една личност е и доста постара, накај 60-70 години...
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Муабетиве се ко у утринска кај Роберт да ги поставил па му се јавуваат пензионери да кажат како било у нивно време поубаво. Иначе млади као млади, мора да се пројде низ тоа додека ти дојде памет, ако тргнеш по лош пат и наебеш јебига живот. У кратки црти истите работи и ние сме ги живееле што сме 92ра родени, па еве не сме заебани.
Јас сум 1973 роден па еве не сум заебан,хаха
Во иднина времето на живеење на младите ќе се дели на ера пред и после интернетот и смартфоните,овие 2 работи одиграа огромна улога во начинот на живот и мудот на цели генерации е тотално сменет,ако некој сака подетално образложение каок било на пример во Македонија во 80-тите и 90-тите нека пише тука,ќе образложам
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
llumious Одговори ми на ова прашање:
Зошто доста од сегашниве генерации (родени крајот 80 - тите и почетокот на 90 - тите) ако се толку паметни зошто не знаат да нарачаат од алиекспрес, ибеј, амазон??? Не само што не се трудат да научат туку колку и да им објаснуваш ич не им фаќа лејката за таа работа. За некои од денешнава младина тоа е научна фантастика... Јас самиот се научив за нарачување од тие сајтови...

И на многу луѓе сум им завршил работа од мојот account да порачаат нешто од тие сајтови... Не само тоа и на доста луѓе јас сум им правел и имејл и фејсбук...
Кој бре не знае да нарача од ебај?
Заев ако мислиш...ќе се сложам со тебе. :D
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Друга негативна особина на новиве генерации е тоа што све се хоштаплери, преваранти, гледаат само да те зафркнат, искористат...

Пример на некого од новиве генерации му даваш одредена сума на заем (петстотка, илјадарка, две илјади) ќе ти речи дур да земам плата ќе ти ги вратам. Но не е така. Готово се стори со нив - враќање никојпат...

А претходните генерации кога ќе земеле пари на заем од некого си биле фер за враќање. Си стоеле на зборот точно до тој ден ги враќале...
Затоа има банки и извршители...овие институции иако некои ги плука си вршат добра работа.
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Не е до новите генерации ни зависностите (вклучително дрога, коцкање, пиење), кои ги има во сите генерации само доминира различна, ни пак нездрава храна. Напротив, младите сега имаат многу повеќе опции за здрава исхрана и голем дел од нив се одлучуваат за неа. Не би рекла дека кај постарите генерации храната била клучна за здрав начин на живот, туку физичката активност која во понови генерации се намалува ради поседечки професии.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Претходните генерации имале верба еден кон друг до степен што си се пишеле за жиранти за кредит. И тоа без никакво двоумење. Ретко некој да бил зафркнат..

А сега на некој од младиве да му се пишиш жирант јако ќе наебиш. Сега брат на брат не се нафаќа за таа работа...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Претходните генерации имале верба еден кон друг до степен што си се пишеле за жиранти за кредит. И тоа без никакво двоумење. Ретко некој да бил зафркнат..

А сега на некој од младиве да му се пишиш жирант јако ќе наебиш. Сега брат на брат не се нафаќа за таа работа...
Прашај ги адвокативе колку стариве имаат верба еден во друг со делби и тужења за ниви и имоти за факинг квадрат.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Прашај ги адвокативе колку стариве имаат верба еден во друг со делби и тужења за ниви и имоти за факинг квадрат.
E добро де не велам дека не е така, ама кажи ми ти дали таквите работи (тужби за имоти, куќи, станој, дел од дворот, ниви, лозја) дали тие работи ги имаше во периодот од 60 - 80 тите години???
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
E добро де не велам дека не е така, ама кажи ми ти дали таквите работи (тужби за имоти, куќи, станој, дел од дворот, ниви, лозја) дали тие работи ги имаше во периодот од 60 - 80 тите години???
Лол тогаш струја немало, рестрикции, кризи, пари за тужби за по адвокати ќе имало. Тогаш не се ни разведувале ако така прајме муабет па не значи дека немало прељуба или несреќни бракови. Старчишта од 50-70 се тужат за ниви, не се тужат 20 годишни, ич не ти држи вода муабетот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom