Национализам...позитивен или негативен?

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Да ,космополитен е вид пијалак како коктел ,но и има и друго значење еден ден ќе разберете со што зборовите не се опишува туку делата така што космополитен губи значење

http://www.makedonski.info/search/Космополитизам

Вие сте забраздиле длабоко во буржоаскиот космополитизам. Ви нема спас!
„Атеистички музеј“ од Луан Старова (1997)

Еве ме насилно довлечен на некакво задоцнето верско – идеолошко „покајување” за да ги трпам последиците од моите божем големи гревови, пред сѐ космополитските, надоврзани на семејните, емигрантските.
„Атеистички музеј“ од Луан Старова (1997)

Сѐ друго за нив е кич; интернационализмот, космополитизмот, постмодернизмот, цинизмот – тоа за нив е кич и шунд и треба да се прогони.
„Папокот на светот“ од Венко Андоновски (2000)

Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Пане, космополитен е пијалак а исто и име на едно светски познато списание. Не знам за друго значење. Ти ако мислиш на космополит тоа е веќе друга работа...
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Како што реков пијалоак коктел е Космо , и пак ќе речам тоа губи значење и реалноста е друго значи без национализам нема држава и не се причина за војна туку одбрана , а причина за војна е таквите луѓе како коспомолити како Зоќи паламудачот или Рада прада па и Сорос . За жал повеќе мислат дека национализам е штетна а не се свесни дека е во завршна фаза за пред кланица за жал . И види на видео клип барем 5 минути да гледате или слушајте и ќе разберете.

https://youtu.be/9JHZV9zAq0A



Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
,,,samo kratko i jasno,,,sostojbata vo koja se naogja Makedonija i Makedonskata nacija se rezultat na vishok ili nedostatok na Makedonskiot nacionalizam,,,
,,,i kako treba da gledame i navivame,,,istoto da otsastvuva ili ko voshtani figuri da se bide na tribinite,,,
,,,i PS,,,duhovnoto e nedelliv del na nacionalizmot,,,toa e parcheto vo bitisuvanjeto na sekoja individua i ja pravi del od kolektivitetot na koj prirodno mu pripagja,,
Јас дека припаѓам културолошки на Македонската нација е лага. Фундаметално сум различен од 95% од луѓето во РМ. Поради тоа немам ни зошто ни како да се идентификувам со РМ, РСМ, Македонска нација, Православие и што ли ти ја знам.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.941
Мајко мила, колку утепани луѓе имаат пристап до интернет.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.267
Јас дека припаѓам културолошки на Македонската нација е лага. Фундаметално сум различен од 95% од луѓето во РМ. Поради тоа немам ни зошто ни како да се идентификувам со РМ, РСМ, Македонска нација, Православие и што ли ти ја знам.
,,,izjasnuvanjeto deka ne se pripagja na nekoja strana ili nacija go targetira pripagjanjeto kon druga strana ili nacija ili bilo shto drugo,,,sakal ti ili ne,,,
,,,tvoeto tvrdenje ja potvrduva ovaa konstatacija,,,
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Како што реков пијалоак коктел е Космо , и пак ќе речам тоа губи значење и реалноста е друго значи без национализам нема држава и не се причина за војна туку одбрана , а причина за војна е таквите луѓе како коспомолити како Зоќи паламудачот или Рада прада па и Сорос .
Значи за тебе (ако те разбрав добро) национализмот не бил причина за војни туку само за одбрана на својата земја? Стварно? Која земја ја бранеле нацистите? Или еве посвеж пример, што бранеа Србите во муслиманските села во Босна?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
,,,izjasnuvanjeto deka ne se pripagja na nekoja strana ili nacija go targetira pripagjanjeto kon druga strana ili nacija ili bilo shto drugo,,,sakal ti ili ne,,,
,,,tvoeto tvrdenje ja potvrduva ovaa konstatacija,,,
:confused:...Очигледно различен јазик зборуваме...а и од друга нација и култура сме.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Значи за тебе (ако те разбрав добро) национализмот не бил причина за војни туку само за одбрана на својата земја? Стварно? Која земја ја бранеле нацистите? Или еве посвеж пример, што бранеа Србите во муслиманските села во Босна?
Тогаш гледај докрај на видеово па ќе разберете . Ај да ве прашам прво , уште од почетокот или средината на 19 век блискиот исток за што се бореа ??? За нафта ли ? За национализам ли?


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
:confused:...Очигледно различен јазик зборуваме...а и од друга нација и култура сме.
Причината си ти односно според твое констатација значи не можам да ве резберам со други зборови ти си никој и ништо


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.267
Тогаш гледај докрај на видеово па ќе разберете . Ај да ве прашам прво , уште од почетокот или средината на 19 век блискиот исток за што се бореа ??? За нафта ли ? За национализам ли?


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
,,,za svoite nacii i zatoa site imaat svoi avtentichni drzhavi,,,[DOUBLEPOST=1547727275][/DOUBLEPOST]
Јас ти викам не се идентификувам со ниедна нација...ти пишав. Сарказам беше тоа погоре.
,,,,i neidentifikuvanjeto e identifikacija,,,
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.941
значи космополитен - не, национал - да.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom