Настанокот на универзумот

Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Постанокот на Универзумот
(тема посветена на skrstevsky :smir: )​


Како настанал Универзумот?
Дали тој воопшто има свој почеток?
Дали тој случајно се самосоздал или пак зад него стои Бог?
Кое е вашето мислење?​

Јас, како христијанин, сметам дека Бог го создал Универзумот.
Имам повеќе аргументи за своето убедување, но ќе започнам со тезата дека: Бог е најдоброто објаснување за почетокот на Универзумот.
Ова би го сролал на следниов начин:​

1) Се што почнува да постои мора да има своја причина.
2) Универзумот има свој почеток. (15-20 милијарди години)
3) Затоа Универзумот има своја Причина.​


1) Првата премиса следи дирекно од законот на каузалноста. Последицата е почетокот на новото постоење. Но дали може Причината да произведе Последица, ако таа Причината сеуште не постои?

2) Втората премиса е добро позната. Универзумот не е вечен. Спротивното тврдење се судира со Вториот Термодинамички Закон. Тој вели дека со текот на времето ентропијата (мерка за неред) расте, а потенцијалната енергија со која може да се изврши некоја работа се намалува. Па така ако универзумот би бил вечен, сите ѕвезди, вклучувајќи го и нашето Сонце би требало многу многу одамна (бесконечно минато време) да согореле т.е. топлотната смрт требала да се случи многу одамна.

Водородот е горивото на ѕвездите. При неговото согорување во јадрата на ѕвездите тој ослободува температура од 30.000 степени и во овие нуклеарни реакции (фузија) тој се претвара во двапати потешкиот елемент хелиум. Со тоа водородот неповратно се троши. Процесот е иреверзибилен. Тоа се случува во нашето Сонце и во сите други ѕзвезди.
Било каков модел и хипотеза да избереме која ќе тврди дека Универзумот е вечен ќе се судри со Вториот Термодинамички Закон и со проблемот на сеуште присутниот водород во ѕвездите и нивното светење, затоа што доколку претпоставиме вечно минато на Универзумот, како последица добиваме дека топлотната смрт на Универзумот требала да се случи далеку во минатото, а денес се да е темно, раширено, во движење, но ладно...

Но не е така...сеуште има водород, сонцето и уште милијарди други ѕзведи сеуште светат. Следува дека Универзумот има свој почеток, а со тоа има и причина за своето почнување... теистите велат дека таа причина е Бог, а атеистите збунето креваат раце :)
Без конкуренција, една од најпознатите и најприфатените теории за настанокот на универзумот е теоријата [FONT=fixedsys,arial black]Биг Бенг[/FONT] (Големата Експлозија). Теоријата вели дека таа експлозија се случила пред 15-20 милијарди години, иако е тоа пред огромно време, сепак е конечно.

3) Третата премиса е логичка импликација од првите две.
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Постанокот на Универзумот
(тема посветена на skrstevsky :smir: )​
:smir:

Како настанал Универзумот?
Дали тој воопшто има свој почеток?
Дали тој случајно се самосоздал или пак зад него стои Бог?
Кое е вашето мислење?​
Јас, како христијанин, сметам дека Бог го создал Универзумот.
Имам повеќе аргументи за своето убедување, но ќе започнам со тезата дека: Бог е најдоброто објаснување за почетокот на Универзумот.
Ова би го сролал на следниов начин:​
Единственото нешто кое во целост ко објасува настанокот на универзиумот е Бог. Тоа ни е дадено и наше е да го прифатиме, но може да го прифатиме со резерва бидејќи и науката се труди да објани..НО додека да објасни наше е да го прифатиме она што го имаме.

1) Се што почнува да постои мора да има своја причина.
2) Универзумот има свој почеток. (15-20 милијарди години)
3) Затоа Универзумот има своја Причина.​
Староста на универизумот е толку колку што е. НО пред да се создаде универзиумот имало нешто.... Огромно количество на енергија собрана на “мал“ простор кој почнал да експандира и го викаат Биг Бенг. А колку време бил Б.Б. како таков не се знае, барем јас немам сретнато таква информација. Тука е почетокот на нештата, според науката. Според Религијата еден е Создателот и ние сме Негово дело.

1) Првата премиса следи дирекно од законот на каузалноста. Последицата е почетокот на новото постоење. Но дали може Причината да произведе Последица, ако таа Причината сеуште не постои?
Без причина, нема дејство, нема последица. Причината на постанокот е Б.Б. Причината за негово случување е голем притисок во центарот и неговата околина. А причината за негово создавање и опстојување низ времето е енигма......овде нема што да се каже, ќор сокак за научниците.
За да бидам на едно рамниште со твојата мисла која не е лесна за разбирање:
Светот е причинет и неговата причина е без почеток и крај, значи светот е вечен. Ова се однесува како на последицата така и за причината. Ако причината не се менува, тогаш не може да се менува ниту последицата. Светот нема свој почеток, вечен е како времето. Светот нема крај. Ова што сега ние го имаме има почеток, но она што било претходно нема почеток и нема крај. Ние сме неговата последица.
Само појасни си/ми ја мислата, која ти е Причината, а која Последицата.

П.С. Светот го поистоветувам со општо постоење на нештата, на СЕ ! Значи по крајот на нашето постоењемостанува нешто да опстојува. Тоа “нешто“ го мапишав како свет. За да не бидам разбранпогрешно оти е контрадикторнот малце.

2) Втората премиса е добро позната. Универзумот не е вечен. Спротивното тврдење се судира со Вториот Термодинамички Закон. Тој вели дека со текот на времето ентропијата (мерка за неред) расте, а потенцијалната енергија со која може да се изврши некоја работа се намалува. Па така ако универзумот би бил вечен, сите ѕвезди, вклучувајќи го и нашето Сонце би требало многу многу одамна (бесконечно минато време) да согореле т.е. топлотната смрт требала да се случи многу одамна.
Универзиумот има свој почеток и крај. Крај нема Причината за неговот постоење, крај нема Причината на Последицата.

Водородот е горивото на ѕвездите. При неговото согорување во јадрата на ѕвездите тој ослободува температура од 30.000 степени и во овие нуклеарни реакции (фузија) тој се претвара во двапати потешкиот елемент хелиум. Со тоа водородот неповратно се троши. Процесот е иреверзибилен. Тоа се случува во нашето Сонце и во сите други ѕзвезди.
Било каков модел и хипотеза да избереме која ќе тврди дека Универзумот е вечен ќе се судри со Вториот Термодинамички Закон и со проблемот на сеуште присутниот водород во ѕвездите и нивното светење, затоа што доколку претпоставиме вечно минато на Универзумот, како последица добиваме дека топлотната смрт на Универзумот требала да се случи далеку во минатото, а денес се да е темно, раширено, во движење, но ладно...
Исто како она што го напишав погоре. Последицата има Почеток, а има и Крај. Вечност Универзумот нема, тој е временски растегната последица која тера одредено време, која се/ќе се< повторува во зависност на природата на Причината, т.е. причината за создавање на Причината, на вољата, на желбата.

Но не е така...сеуште има водород, сонцето и уште милијарди други ѕзведи сеуште светат. Следува дека Универзумот има свој почеток, а со тоа има и причина за своето почнување... теистите велат дека таа причина е Бог, а атеистите збунето креваат раце :)

^^^

На теистите им е послесно. Она што им е дадено на сите го прифатиле како такво. Атеистите, нека му ја мислат како да ги докажат своите тези, кои не се убедливи бидејќи не опфаќаат се.

Без конкуренција, една од најпознатите и најприфатените теории за настанокот на универзумот е теоријата [FONT=fixedsys,arial black]Биг Бенг[/FONT] (Големата Експлозија). Теоријата вели дека таа експлозија се случила пред 15-20 милијарди години, иако е тоа пред огромно време, сепак е конечно.
Да. Б.Б. има свој почеток, но Причината е во вечноста, да не се повторувам ќе се задржам на Б.Б. и на обајснувањето за тоа дека ние се наоѓаме на една од две паралелни плочи во 10 димензионален систем.
Прво ќе почнам со 10 димензионален систем кој има некоја врска со Почетокот, односно Последицата.....
- Овие 2, 10 димензионални плочи осцилираат и меѓусебно си дејствуваат. Како почнуват осцилациите, така тие се зголемуваат по амплитуда и по фреквенција. Со зголемувањето, се “разнесува“ материјата на плочите, се изретчува и згуснува. Со згуснувањето се создаваат галаксиите, т.е. со разретчувањето се создава меѓугалактичкиот простор кој се менува. Овие осцилации се намалуваат, што не носи кон крајот на постоењето се додека не почне повторно осцилирање и ново создавање, а за ова Причина (за почетокот) повторно нема, се е оставено само на себе, спонтано, што некако не е издржано......накратко.

Биг-Банг-от:
Биг Банг-от е погрешно разбран иако е точно пласиран. Имено, се вели дека се почнало во една точка, која била преееполна со енергија, која експлодирала и почнала со експанзија. Ова е погрешно. Б.Б. бил насекаде. Причината за негова експанзија ја наведов погоре - притисок на внатрешноста со периферијата. Еве пример: Сите галаксии се движат и се приближуваат едни кон други., што би довело до т.н. Вселенски судир, метеж. Ова е исто како да замислиме дека се намалува површината Земјата со сите автопати (вселената), но возилата (галаксиите) остануваат на својата стандадна големина. Последица: Возилата ќе се натрпуаат браник до браник и Ништо не може да ве спаси од него бидејќи е на Секаде во исто време ! Слично е со “Космичкиот (вселенкиот) метеж“, Б.Б. го “решил“, “расчистил“. Б.Б. не бил експлозија на тока во просторот, туку експлозија на самиот простор. При ова се менува само просторот помеѓу галаксиите, а нивната големина не се менува иако просторот експандира. Овде има 3 теории за експанзијата: Или се намалува вселената, или сме во ограничен простор - конечен, или е шириме. Докажано е дека се шири вселената, а видливата граница е 14 милијарди светлосни години. Значи на фотонот му тра толку време да стаса до нас, т.е. на светлината и терба толку време. Сликата што ја добиваме е историја...гледаме во минатот (ова чисто..онака го напишав, последнава реченица).
3) Третата премиса е логичка импликација од првите две.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
А Бог кој го создал?

Нели од ништо нешто не бива? :helou:
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Биг Бенг во слободен превод е она што татко ми и го направил на мајка ми една пијана ноќ во јуни 85-тата... Точно е дека при тоа дошло до експлозија и распрскување на концентрирана материја. Исто е точно дека на само едно делче од таа материја се развил живот.

Токму затоа, премногу го ценам животот кој сум го добил после единствениот Биг Бенг кој е важен во битисувањето на еден хомо сапиенс. Онај другиот Биг Бенг кој аналогно може да се поврзи со гореспоменатиот е преширок како поим и апсурден за дискусија, поради неможноста да се потврди или негира нешто што е несватливо за нас. Непоимливо. Оној кој ќе успее да се доближи со размислување приближно на суштината на нештата, доста веројатно ќе заврши во лудница. А теоријата уште долго време ќе остане теорија.

Затоа, посветете се на размислување и практицирање на Биг Бенгот на едно поопипливо ниво.

Убава тема.
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Биг Бенг во слободен превод е она што татко ми и го направил на мајка ми една пијана ноќ во јуни 85-тата... Точно е дека при тоа дошло до експлозија и распрскување на концентрирана материја. Исто е точно дека на само едно делче од таа материја се развил живот.

Токму затоа, премногу го ценам животот кој сум го добил после единствениот Биг Бенг кој е важен во битисувањето на еден хомо сапиенс. Онај другиот Биг Бенг кој аналогно може да се поврзи со гореспоменатиот е преширок како поим и апсурден за дискусија, поради неможноста да се потврди или негира нешто што е несватливо за нас. Непоимливо. Оној кој ќе успее да се доближи со размислување приближно на суштината на нештата, доста веројатно ќе заврши во лудница. А теоријата уште долго време ќе остане теорија.

Затоа, посветете се на размислување и практицирање на Биг Бенгот на едно поопипливо ниво.

Убава тема.
Со ова сакаш да кажеш дека тоа делче е Земјаваи дека живот има само овде. Да прашам, инаку “Оној кој ќе успее да се доближи со размислување приближно на суштината на нештата, доста веројатно ќе заврши во лудница. “ ова ти е бомба :pos2:
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Универзумот нема почеток ни крај , само нашиот мал мозок неможи да сфати таква работа.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Со ова сакаш да кажеш дека тоа делче е Земјаваи дека живот има само овде. Да прашам, инаку “Оној кој ќе успее да се доближи со размислување приближно на суштината на нештата, доста веројатно ќе заврши во лудница. “ ова ти е бомба :pos2:
Сакам да кажам дека живот ИМА овде.

Тоа не значи дека не треба да се бара elsewhere...само што тоа нема во многу да ја промени мојата дневна рутина.

А за размислувањето, лудницата..... Welcome to the Jungle....Извини ме, не ми текнуваше нити една поинтересна метафорична асоцијативна мисла со која ќе ти укажам дека според мене можно е човек да забега без да е свесен за тоа :)

Не ја исклучувам можноста да знаеш се, ебаго.
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Сакам да кажам дека живот ИМА овде.

Тоа не значи дека не треба да се бара elsewhere...само што тоа нема во многу да ја промени мојата дневна рутина.

А за размислувањето, лудницата..... Welcome to the Jungle....Извини ме, не ми текнуваше нити една поинтересна метафорична асоцијативна мисла со која ќе ти укажам дека според мене можно е човек да забега без да е свесен за тоа :)

Не ја исклучувам можноста да знаеш се, ебаго.
Не бе човек таман работа :) ме насмеа со тоа лудницата и за тоа прокоментирав, а и во право си. Ако човек почне темелно да размилсува, ќе дојде до некоја револуционерна идеја која ако е прифатена е гениј ако не, тогаш е лудак :)
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Саф - Револуционерот напиша:
Дефинитивното сознание е поместено повторно негде во сферите на апсурдот, сферите на бесконечноста

Многу е јасно дека во нашиот животен век нема да дојдеме до когнитивно сознание, а и кога некој би успеал да ја осознае суштината не верувам дека ќе биде способен тоа да го пренесе со зборови.

Прифаќам секакви теоретски размислувања, ама ме иритира кога некој тврди дека ја открил есенцијалната суштина на нашето постоење. Особено ме нервира кога истото тврдење се базира на црковните догми кои како постулати користат апсурдно смешни и бизарни објаснувања, од типот „еден голем најак чичко (а.к.а Госпо) прај шо куро му сака“.
 
Член од
1 септември 2007
Мислења
42
Поени од реакции
0

Многу е јасно дека во нашиот животен век нема да дојдеме до когнитивно сознание, а и кога некој би успеал да ја осознае суштината не верувам дека ќе биде способен тоа да го пренесе со зборови.

Прифаќам секакви теоретски размислувања, ама ме иритира кога некој тврди дека ја открил есенцијалната суштина на нашето постоење. Особено ме нервира кога истото тврдење се базира на црковните догми кои како постулати користат апсурдно смешни и бизарни објаснувања, од типот „еден голем најак чичко (а.к.а Госпо) прај шо куро му сака“.
pa..da
ama zatoa i tebe te ostavil da pravis so sakas i ne ti se mesa
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
pa..da
ama zatoa i tebe te ostavil da pravis so sakas i ne ti se mesa

Абе не мора да постираш ако не разбираш. Шо се бламираш сосила сеа, гледаш не сфате шо напишав, поарно преќути ако не барем викни родител да ти ја објасни малце реториката.
 
Член од
1 септември 2007
Мислења
42
Поени од реакции
0

Абе не мора да постираш ако не разбираш. Шо се бламираш сосила сеа, гледаш не сфате шо напишав, поарно преќути ако не барем викни родител да ти ја објасни малце реториката.
uff, neznaev deka deluvam tolku detinesto

posto moite roditeli se ateisti, eve tebe te zamoluvam da mi objasnis toa sto nemozam da go razberam, najiskreno te zamoluvam:smir:
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
uff, neznaev deka deluvam tolku detinesto

posto moite roditeli se ateisti, eve tebe te zamoluvam da mi objasnis toa sto nemozam da go razberam, najiskreno te zamoluvam:smir:
Најдобро шо можеф објаснаф погоре во врска со темата. Ти гледам не сфаќаш за шо се збора. Ти викам јас одмори малце.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
По ретард овој nebo :) кузнеј кој по ред јузер му е ова , и па уште мисли дека не сфакаме дека отвара нови. Ти брат кузнеј колку си исфрустриран, кузнеј шо ти имат згрешено ви животот , комплкси си целиот. Незнам како уште не сфаќаш дека грешка си дека не се во ред твојте теории. :jaj:
 

NexuS

hatecrew.NexuS
Член од
12 септември 2007
Мислења
59
Поени од реакции
3
dobro da receme deka bog go sozdal univerzumot.U toj slucaj koj go sozdal "bog".Mora da ima nekoj pred nego.Toa e ok od religiozna gledna tocka ama ako nekoj go ima citano karl sagan moze znae so polimizira covekot iskreno ja ja podrzuvam negovata teorija deka univerzumot ima kraj am krajot e i samiot pocetok.A eve i edno prasanje so ima nadvor od nego
 

Kajgana Shop

На врв Bottom