Настанокот на универзумот

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Ne! Ne go sozdal Bog. Ima nekoja visha sila i fizika sto dvizi i sozdava se nad nas.. Ama toa ne ke da e Bog! Kako sto rece FliX, unierzumot nema pocetok i kraj!
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Bog sozdal se ama bog ne e cicko so bela brada nego e energija, posto ne moze se vidi i e neopipliv nekoi morale da go definiraat i mu stavile ime BOG... solomonsko resenie neli ?
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Bog sozdal se ama bog ne e cicko so bela brada nego e energija, posto ne moze se vidi i e neopipliv nekoi morale da go definiraat i mu stavile ime BOG... solomonsko resenie neli ?
A што кога енергијата..која што ја спомуваш ќе се претвори во тело?
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
kako toa mislis ke se pretvori vo telo daj primer
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Исус е добар пример...подобар здравје.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Sakas da kazes energijata se pretopila i celata vlegla bas vo Isus i samo vo ISus ???

Jas ne se slagam toj bil samo pratenik na Energijata nisto poveke , Bog nema milenici i za Isus i za site e ednakov i toj e vo site nas kako energija
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Не! Сакам да кажам дека Бог не е само енергија, тој е и тело и што сака да биде...збор...Исус е отелотворување на зборот.Тука е и Светиот дух...така да неможе даго ограничиш Господ само на некаква си енергија..на крај краева ти си направен (и сите други) на неговиот лик.
"Да направиме човек во Нашиот лик, според Нашата сличност"- Битие
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Не! Сакам да кажам дека Бог не е само енергија, тој е и тело и што сака да биде...збор...Исус е отелотворување на зборот.Тука е и Светиот дух...така да неможе даго ограничиш Господ само на некаква си енергија..на крај краева ти си направен (и сите други) на неговиот лик.
"Да направиме човек во Нашиот лик, според Нашата сличност"- Битие
Класика.Зошто даваш цитати од библијата или не знам шо,како да е тоа документ кој ја содржи целата вистина.Можеби за тебе е така...ама за некој не е.Цитирај нешто што е прифатливо за двете страни...и тогаш можеш да водиш расправа.Не барај закрила во Бибилијата кога ке се најдеш во тесно.
Инаку на темава го делам истото мислење со Шведен.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Како можи да не сфаќате дека нема почеток ни крај, ама изгледа сеуште ви е мал мозокот за да разберите некој бесконечни работи. Вселената се заснова на енергија и движење. Ние се само некоја форма на енергијата во нејзиниот пат на трансформација и постојано движење. И се така си се движи во бесконечност.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Класика.Зошто даваш цитати од библијата или не знам шо,како да е тоа документ кој ја содржи целата вистина.Можеби за тебе е така...ама за некој не е.Цитирај нешто што е прифатливо за двете страни...и тогаш можеш да водиш расправа.Не барај закрила во Бибилијата кога ке се најдеш во тесно.
Инаку на темава го делам истото мислење со Шведен.
Прво почетокот на Библјата и Коранот е ист..така да...еве уште еден "документ"..како што го нарекуваш..
Не си ми јасен што сакаш да ти цитирам Ден Браун?!
Твој проблем која страна ја држиш...
Јас мојот став го поткрепувам со нешто што сум го прочитал..ти ако сакаш да го поткрпиш со нешто спротивно дај ми спротивен цитат а не празни зборови.
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Kako i da nastanal, nevozmozno e bez um. A toa sto toj vishi um ne mozeme da go sfatime ne znaci deka ne postoi tuku problemot e vo nasata egocentricnost i mentalna ogranicenost. Na primer, dali zivotnoto znae deka postoi covekot? Ne, bidejki ne moze da misli, no go gleda, slusa, cuvstvuva...
 

OffLine

Worminkle UniversitY
Член од
27 септември 2007
Мислења
161
Поени од реакции
0
nekoj go sozdal univerzumot i ako e toa bog edno uste pointeresno prasanje so koja pricina.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Ако сакаш да дознаеш чотај во своето срце не во други автори...Бог енергијата е во тебе , единство затоа посредници мегу Бога енергијата во смисла на хартии не се потребни. Потебен е само мир и чисто срце ете таму се наога Бог.

Инаку кој го создал Бог енергијата е стварно логично прашање на кое не може да се даде одговор.

Можеби таа енергија е некој перпетум мобиле, ама пак ке се постави прашањето кој дал иницијалната енергија да се покрене сето тоа.

Јебем ли га не сум паметен , ама знам дека енергијата постои и таа е Бог а кој ја создал неа тоа е стварно голем парадокс на кој пагаат сите религии. Нема одговор. Дал може од ништо нешто да се создаде ? Можеби и може ама нема никогаш да го видиме тоа. Пример. у една соба има воздух , лугето пред 200 години не го гледаат ама тоа не знаши дека не постои . Сега знаеме дека постои тој воздух има машини ке го детектираат. Поентата ми е постои само надеж и верба помешана со страв можеби кој не тера да веруваме дека сепак сево ова има некоја смисла... јебен живот нас смртника. Испага кој прв почна маму му јебем ???

Е кој де кој ?

Верувам можеби за 300 години ке дојде некоја амеба од свемир и ке рече не лупајте глава јас бев сама се оплодив и ги создадов световите...ама пак кој ја создал пак неа ? Она ке реШе и мене ме маШи тоа прашање со еони...ке седне ке заплаШе и ке се Шекаат наредните 3000 години дур не дојде друга амеба да објасни на оваа плаЧливата дека таа ја створила неа...и се така во круг ке има игри без граници јебем ли га незнам стварно ама ко што е оваа теорија со амебите веродостојна по ова прашање така се и сите останати тоа тврдам !

Прво почетокот на Библјата и Коранот е ист..така да...еве уште еден "документ"..како што го нарекуваш..
Не си ми јасен што сакаш да ти цитирам Ден Браун?!
Твој проблем која страна ја држиш...
Јас мојот став го поткрепувам со нешто што сум го прочитал..ти ако сакаш да го поткрпиш со нешто спротивно дај ми спротивен цитат а не празни зборови.
 
Член од
27 октомври 2007
Мислења
9
Поени од реакции
0
кога ке дојде крај на светот,или почеток на светот,тогаш ќе ја дознаеме вистината,а сега може да бладаме...
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
кога ке дојде крај на светот,или почеток на светот,тогаш ќе ја дознаеме вистината,а сега може да бладаме...

Kraj na svetot ke dojde....ali ne zatoa sto "Bog" taka ke napravi. Sonceto ke ja unisti Zemjata



A koj go sozdal Univerzumot.....bilo koja strana moze da si najde dokazi sto im odgovara na nivnoto veruvanje
 

Kajgana Shop

На врв Bottom