Насилства во Македонија

Член од
10 септември 2016
Мислења
8.969
Поени од реакции
17.799
Вие навистина ќе терате со улогата на угнетени?
Епа добро ај вака те напаѓаат 6 души те бодат со нож само затоа што имаш блуза со знамето на Кутлеш.Оди у станица пријавуеш полицијата ти вика не правиме записник ти си ги провоцирал ај гитла дома.После тоа оти си се побунил ти следува кривична за Крушево поради тоа што си имал видео како пееш "Македонија на Македонците".
Ако ова не е угнетување на еден народ не знам што е.
А да ќе заборавев ама вујко ти шо го нападнале некои наркомани у Куманово е тоа е веќе угнетување.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Епа добро ај вака те напаѓаат 6 души те бодат со нож само затоа што имаш блуза со знамето на Кутлеш.Оди у станица пријавуеш полицијата ти вика не правиме записник ти си ги провоцирал ај гитла дома.После тоа оти си се побунил ти следува кривична за Крушево поради тоа што си имал видео како пееш "Македонија на Македонците".
Ако ова не е угнетување на еден народ не знам што е.
А да ќе заборавев ама вујко ти шо го нападнале некои наркомани у Куманово е тоа е веќе угнетување.
Тoa штo се oдвивa вo култниoт вестерн "Беше еднaш нa дивиoт зaпaд" е мaлo дете у спoредбa штo прaвеa угнетените вo времетo нa Грујo, a истo aкo не и бетер штo прaвaт мoментaлнo.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.997
Вие навистина ќе терате со улогата на угнетени?
Дуќаните на шкавелите во чаршија се помалку ги има. Имаше угостителски локали и повеќето ги истераа, со закани и уцени, притисоци. Така беше со кафичот ЊуОрлеанс, така е и со ова. И таму им влегоа хулигани - читај навивачи на Шкупи (Шверцери - познати како регрутен центар за Сирија).
Така е и со ова.
И тогашната патриотска власт не трепна, ниту оваа сега ќе трепне. Но, тоа се политичари, кои како Груевски, иако се удираат во гради, сепак лицемерие и двојни аршини презентираат, кога ќе дојдат на ред нападите врз шкавелите.
Мене ме фасцинира ладнокрвноста на НВО-ата во Чаршија, кои се нели, бедемот на либералнста и хуманизмот во ова општество, на браникот на човековите права, а пред нос им се случува ова. Некој би помислил дека и тие како и политичарите имаат двојни аршини, но, кога ниту ВМРО, ниту СДСМ не ги боли уво дали ги избркааа на клоци шкавелите од Чаршија, па нема да очекувам такво нешто од Џабир Дерала, али па после нека не ми изиграва ЧеГевара коа е двојноаршински лицемер.[DOUBLEPOST=1535053917][/DOUBLEPOST]
Тoa штo се oдвивa вo култниoт вестерн "Беше еднaш нa дивиoт зaпaд" е мaлo дете у спoредбa штo прaвеa угнетените вo времетo нa Грујo a истo aкo не и бетер мoментaлнo.
Не е бетер.
Тогаш беше најбетер до сега.

Ова не е лупање на рандом, туку статистика стои зад изјавава и може да се провери.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.304
Поени од реакции
4.701
Епа добро ај вака те напаѓаат 6 души те бодат со нож само затоа што имаш блуза со знамето на Кутлеш.Оди у станица пријавуеш полицијата ти вика не правиме записник ти си ги провоцирал ај гитла дома.После тоа оти си се побунил ти следува кривична за Крушево поради тоа што си имал видео како пееш "Македонија на Македонците".
Ако ова не е угнетување на еден народ не знам што е.
А да ќе заборавев ама вујко ти шо го нападнале некои наркомани у Куманово е тоа е веќе угнетување.
Ти дечко поимот угнетување во интернет си го читал, млад си, не знаеш многу работи.
Нема да најдеш албанец кој не бил самиот или нема другар кој не бил жртва од насилство од македонци. Порано, особено 90 - тите немало ученик албанец кој најмалку еднаш не бил жртва од каменување или било какво насилство, пошто средните училишта беа исллучиво во македонски средини(во куманово). За омаловажување по институции да не зборам, ако знаеш барем еден албанец прашај го, сигурно има над 10 примери да ти брои.
По болници се плаќаше мито за жолтица или за слепо црево као во Систина да си, замисли во полиција да пријавуваш. Што ќе ти велеше полицаецот македонец ако пријавуваш за македонец? Што мислиш?
Млад си дечко, читаш еднострана историја, како се чувствуваш денеска ти кога гледаш вакви работи на фејсбук, албанците ги доживуваа на живо.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Дуќаните на шкавелите во чаршија се помалку ги има. Имаше угостителски локали и повеќето ги истераа, со закани и уцени, притисоци. Така беше со кафичот ЊуОрлеанс, така е и со ова. И таму им влегоа хулигани - читај навивачи на Шкупи (Шверцери - познати како регрутен центар за Сирија).
Така е и со ова.
И тогашната патриотска власт не трепна, ниту оваа сега ќе трепне. Но, тоа се политичари, кои како Груевски, иако се удираат во гради, сепак лицемерие и двојни аршини презентираат, кога ќе дојдат на ред нападите врз шкавелите.
Мене ме фасцинира ладнокрвноста на НВО-ата во Чаршија, кои се нели, бедемот на либералнста и хуманизмот во ова општество, на браникот на човековите права, а пред нос им се случува ова. Некој би помислил дека и тие како и политичарите имаат двојни аршини, но, кога ниту ВМРО, ниту СДСМ не ги боли уво дали ги избркааа на клоци шкавелите од Чаршија, па нема да очекувам такво нешто од Џабир Дерала, али па после нека не ми изиграва ЧеГевара коа е двојноаршински лицемер.[DOUBLEPOST=1535053917][/DOUBLEPOST]
Не е бетер.
Тогаш беше најбетер до сега.

Ова не е лупање на рандом, туку статистика стои зад изјавава и може да се провери.
Нaместo Мендух,дa им беше Али верен дo грoбa немaше вaкви дешaвки дa читaме
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.997
Ти дечко поимот угнетување во интернет си го читал, млад си, не знаеш многу работи.
Нема да најдеш албанец кој не бил самиот или нема другар кој не бил жртва од насилство од македонци. Порано, особено 90 - тите немало ученик албанец кој најмалку еднаш не бил жртва од каменување или било какво насилство, пошто средните училишта беа исллучиво во македонски средини(во куманово). За омаловажување по институции да не зборам, ако знаеш барем еден албанец прашај го, сигурно има над 10 примери да ти брои.
По болници се плаќаше мито за жолтица или за слепо црево као во Систина да си, замисли во полиција да пријавуваш. Што ќе ти велеше полицаецот македонец ако пријавуваш за македонец? Што мислиш?
Млад си дечко, читаш еднострана историја, како се чувствуваш денеска ти кога гледаш вакви работи на фејсбук, албанците ги доживуваа на живо.
Епа ОК, тогаш.
Мислам дека работниците од Маврово нема што да се бунат, што им бутаа стапови во газ и ги тераа да лижат, што ги резбареа со ножеви и ги тераа сексуално да општат меѓу себе. Ни родителите на децата кои ги масакрираа за Велигден нема што да се бунат. Карма е тоа, затоа што Љуљзим требал да потплаќа лекари и не му давале возачка без мито. Ние другите оти не бевме Албанци, за мито и неправда, немавме слушнато и цветаме во општеството.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.304
Поени од реакции
4.701
Дуќаните на шкавелите во чаршија се помалку ги има. Имаше угостителски локали и повеќето ги истераа, со закани и уцени, притисоци. Така беше со кафичот ЊуОрлеанс, така е и со ова. И таму им влегоа хулигани - читај навивачи на Шкупи (Шверцери - познати како регрутен центар за Сирија).
Така е и со ова.
И тогашната патриотска власт не трепна, ниту оваа сега ќе трепне. Но, тоа се политичари, кои како Груевски, иако се удираат во гради, сепак лицемерие и двојни аршини презентираат, кога ќе дојдат на ред нападите врз шкавелите.
Мене ме фасцинира ладнокрвноста на НВО-ата во Чаршија, кои се нели, бедемот на либералнста и хуманизмот во ова општество, на браникот на човековите права, а пред нос им се случува ова. Некој би помислил дека и тие како и политичарите имаат двојни аршини, но, кога ниту ВМРО, ниту СДСМ не ги боли уво дали ги избркааа на клоци шкавелите од Чаршија, па нема да очекувам такво нешто од Џабир Дерала, али па после нека не ми изиграва ЧеГевара коа е двојноаршински лицемер.
Како прво Хотелот Арка е криминалистички изграден до чаршијата, како што се изградени низа други, по видеото ништо не може да се гледа што е, ниту оправдувам превземање на законот во свои раце.
Чаршијата е оставена на *слободен пад* да паѓа, намерно е оставено врз ингеренциите на општина Чаир, вистина е дека македонците ги продаваат дуѓаните но не ги даваат без пари, по 5000 евра на квадрат не е избркање. Во улица Македонија не е етолку квадратот. Не се сомневам дека има притисоци.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.969
Поени од реакции
17.799
Нaместo Мендух,дa им беше Али верен дo грoбa немaше вaкви дешaвки дa читaме
Исто ќе беше.Како сакате разберете ме нема соживот со нив ни имало некогаш.[DOUBLEPOST=1535054632][/DOUBLEPOST]
Ти дечко поимот угнетување во интернет си го читал, млад си, не знаеш многу работи.
Нема да најдеш албанец кој не бил самиот или нема другар кој не бил жртва од насилство од македонци. Порано, особено 90 - тите немало ученик албанец кој најмалку еднаш не бил жртва од каменување или било какво насилство, пошто средните училишта беа исллучиво во македонски средини(во куманово). За омаловажување по институции да не зборам, ако знаеш барем еден албанец прашај го, сигурно има над 10 примери да ти брои.
По болници се плаќаше мито за жолтица или за слепо црево као во Систина да си, замисли во полиција да пријавуваш. Што ќе ти велеше полицаецот македонец ако пријавуваш за македонец? Што мислиш?
Млад си дечко, читаш еднострана историја, како се чувствуваш денеска ти кога гледаш вакви работи на фејсбук, албанците ги доживуваа на живо.
Ок.Можеби да сме продолжеле со тие методи денеска Саздо,Ангел и децата од Радишани ќе беа живи.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.304
Поени од реакции
4.701
Епа ОК, тогаш.
Мислам дека работниците од Маврово нема што да се бунат, што им бутаа стапови во газ и ги тераа да лижат, што ги резбареа со ножеви и ги тераа сексуално да општат меѓу себе. Ни родителите на децата кои ги масакрираа за Велигден нема што да се бунат. Карма е тоа, затоа што Љуљзим требал да потплаќа лекари и не му давале возачка без мито. Ние другите оти не бевме Албанци, за мито и неправда, немавме слушнато и цветаме во општеството.
Што имаат врска овие примери сега? Јас ли сум крив што институциите не ги фатиле овие монструми?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.997
Нaместo Мендух,дa им беше Али верен дo грoбa немaше вaкви дешaвки дa читaме
Али им беше партнер ин крајм и прилично им беше седнат у скут. Не знам дали си ги слушал бомбите. Ќе видиш убаво кој е односот на ДУИ кон ВМРО и Мијалков и Груевски. Затоа и ме надрка крајно Груевски, со неговиот однос кон оваа тема. Не дека не можел, далеку од тоа, со два албански фактори седнати в скут, судство, полиција у џеб и аудио надзор над 25.000 граѓани, 61+ пратеници и одврзани раце за се. Тоа гомно не може да ме убеди дека во такви услови му се дешаваат секој ебан ден напади од Албанци врз немуслимани. А и дознав дека некои од тие напади беа и организирани од партијата. Така да, предавство парекселанс, потврдено со амнестијата.[DOUBLEPOST=1535054763][/DOUBLEPOST]
Не се сомневам дека има притисоци.
Не се сомневаш дека има притисоци ама како што рече, сме изигравале жртви.[DOUBLEPOST=1535054855][/DOUBLEPOST]
Што имаат врска овие примери сега? Јас ли сум крив што институциите не ги фатиле овие монструми?
Врска?
Не си крив, ама оправдувањето на она што се случува во Чаршија, со некои работи кои се дешавале во предрамковна Македонија, личи како да поврзуваш примери кои немаат врска.
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.969
Поени од реакции
17.799
Али им беше партнер ин крајм и прилично им беше седнат у скут. Не знам дали си ги слушал бомбите. Ќе видиш убаво кој е односот на ДУИ кон ВМРО и Мијалков и Груевски. Затоа и ме надрка крајно Груевски, со неговиот однос кон оваа тема. Не дека не можел, далеку од тоа, со два албански фактори седнати в скут, судство, полиција у џеб и аудио надзор над 25.000 граѓани, 61+ пратеници и одврзани раце за се. Тоа гомно не може да ме убеди дека во такви услови му се дешаваат секој ебан ден напади од Албанци врз немуслимани. А и дознав дека некои од тие напади беа и организирани од партијата. Така да, предавство парекселанс, потврдено со амнестијата.[DOUBLEPOST=1535054763][/DOUBLEPOST]Не се сомневаш дека има притисоци ама како што рече, сме изигравале жртви.
Најголемиот делод нападите се водени од Омер Буњаку и Јусуф Рамадани(првиот бивш вториот сегашен воџа на Шверцери)
Нормално со амин на Артан Груби.Грујо во најмала рака и да не бил директен учесник(во што не верувам) можел да го спречи ова и или барем да го намалел бројот а он го искористуваше во негова корист.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.304
Поени од реакции
4.701
Не се сомневаш дека има притисоци ама како што рече, сме изигравале жртви.[DOUBLEPOST=1535054855][/DOUBLEPOST]Врска?
Не си крив, ама оправдувањето на она што се случува во Чаршија со некои работи кои се дешавале во предрамковна Македонија, личи како поврзуваш примери кои немаат врска.
Ти ја правиш таа врска, не јас.
Имате институции кои се раководени над 90% од македонци, не можете да терате етничка дискриминација, нема смисла.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.997
Ти ја правиш таа врска, не јас.
Имате институции кои се раководени над 90% од македонци, не можете да терате етничка дискриминација, нема смисла.
Немало етничка дискриминација...
Види, мене ме боли кур за твојот шовинизам, знам што сакам и не мора со исто да ти враќам. Баш затоа што се бунам за вакви работи, ја нема никад да кажам дека тоа што го пиша не се случувало во деведесетите или порано.

Не е точно дека институциите се 90% Македонци, но правилно, кај нив, ја лоцираш одговорноста. Па затоа и во минатите постови можеш и самиот да видиш кого највеќе пцујам и кому сметам дека треба да се обратиме.[DOUBLEPOST=1535055572][/DOUBLEPOST]
Најголемиот делод нападите се водени од Омер Буњаку и Јусуф Рамадани(првиот бивш вториот сегашен воџа на Шверцери)
Нормално со амин на Артан Груби.Грујо во најмала рака и да не бил директен учесник(во што не верувам) можел да го спречи ова и или барем да го намалел бројот а он го искористуваше во негова корист.
Интересен лик е Груби. Може да се види негово прилично интересно понашање на 27-ми април. Со кого се поздраввува и смешка, кој го пушта да помине и слично.
 
И

Име И Презиме

Гостин
Ти дечко поимот угнетување во интернет си го читал, млад си, не знаеш многу работи.
Нема да најдеш албанец кој не бил самиот или нема другар кој не бил жртва од насилство од македонци. Порано, особено 90 - тите немало ученик албанец кој најмалку еднаш не бил жртва од каменување или било какво насилство, пошто средните училишта беа исллучиво во македонски средини(во куманово). За омаловажување по институции да не зборам, ако знаеш барем еден албанец прашај го, сигурно има над 10 примери да ти брои.
По болници се плаќаше мито за жолтица или за слепо црево као во Систина да си, замисли во полиција да пријавуваш. Што ќе ти велеше полицаецот македонец ако пријавуваш за македонец? Што мислиш?
Млад си дечко, читаш еднострана историја, како се чувствуваш денеска ти кога гледаш вакви работи на фејсбук, албанците ги доживуваа на живо.
Вие го наметнавте митото во здравството.Порано сите имале здравствено осигурување и имало ред.Но бидејки во ген ви е да има анархија место хиерарахија и секаде сакате да се пикнете така почнавте да подмитувавте доктори, учители, џандари.Но ви се удира сега од глава, вашите ве дерат.Македонците ден денес патат од таа ваша навика што секаде сакате да се пикнете преку ред, од местата каде што гравитирате(живеете) и сообраќајниот хаос што го правите до бурегџилница и шалтер на банка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom