Направи сам!

Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Струмикс напиша:
Туку добив луда идеја:
Да пробам челичните бандаши да ги направам така? До голо железо, па полирање и безбоен лак?
Има некој идеја како ќе изгледа? Chrome look?
Имам вакво нешто пробано од порано и не дава баш добар резултат. Не се обидувај зашто одма ќе ти кажам оти ќе се разочараш. Прекрасната сјајна метална површина одкако ќе го нанесеш лакот потемнува до скоро црна нијанса.Сјајот ќе си го има од самиот безбоен лак, ама металната сиво-сребрена боја нема да ја има.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Едно пријателче така ги исполира тркалата на својата Буба и со безбоен лак, па потемнаа само малку скоро и незабележително. Не знам што лак користеше ама бидејки е уметник некој си негов лак...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
И после не потемнеа? Јас од тоа се плашев и затоа ги однесов на Нивата бандажите на пластифицирање (во Кобил). Сребро-Антика ги направив и немаа гајле од гребење, удирање и сл. Ама бараат да се чисти она железото да има сјај оти ке се лупи пластиката ако не е чисто. И неземаат многу 2000 ден. за 4-те. А фаца јака е. има 4-5 модели златна, сребрена мешана со црно...
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Dobro bre ...ima li nekoj da mi preporaca majstor za buba da ja sredi mehanicki: motor,kocnici,menjac,kumplung,ladenje....se e ispravno , ama bara dijagnostika,prereduvanje,obnova. Posle ide elektrika, pa karoserija,tapacir i etc. za toa imam majstor i specifikacija na zelbi :):)!!
Samo nemojte nekoj samoizvikan guru....ne e vazno kade vo MKD ...ke mu ja odnesam , ako treba....

vakva e samo malku zapustena....malku poveke neizmiena :):)!!!
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Мислам дека VW може да даде добар совет, Конкрит!
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
concrete напиша:
Dobro bre ...ima li nekoj da mi preporaca majstor za buba da ja sredi mehanicki: motor,kocnici,menjac,kumplung,ladenje....se e ispravno , ama bara dijagnostika,prereduvanje,obnova. Posle ide elektrika, pa karoserija,tapacir i etc. za toa imam majstor i specifikacija na zelbi :):)!!
Samo nemojte nekoj samoizvikan guru....ne e vazno kade vo MKD ...ke mu ja odnesam , ako treba....

vakva e samo malku zapustena....malku poveke neizmiena :):)!!!
Ок знам мајтсор во БТ што е добар и реставрира буби и ги продава. Дел за странство дел овде. Bacilo од форумов си купи една од кај него. Го бива човекот и бизнисот му цвета, само на тоа работи (парт тајм цајкан :) ) Го бива за секаква модификација, зборуваме само за механика и електрика. За лимарија, најди некој постар мајстор. Во СК ми го фалат Толту ...така некако! Имам гледано негови дела и навистина е добар (совршено реставриран Citroen DS). Во Ск некој посалам мајстор не знам. Имало некој механичар што навистина го бивало за буби работи во Opel сервис центарот.

Кажи ми во каква состојба е Бубата и ќе ти кажам што треба да се внимава во реставрирање. Ги знам сите слаби точки и каросериски и механички!
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Vo BT velis....restavrator, ne ne restavrator?? Vo momentov baram doobar mehanicar. Da go sredi sistemot za kocenje , da se zameni so novi komponenti. Motorot ..kompletna dijagnostika i se sto treba da se dovede vo top forma.Nov auspuh.Menjacot, kumplungot. Znaci ne zborime za restavracija , tuku kvalitetno mehanicko sreduvanje, nekoj sto ima znenje za toa, alat i dostapnost na delovi.
Duri posle nastapuvam jas so menadzerlak na procesot...bi sakal da bide kako denta da se simnala od linija...ama podobra :):)!!
Planiram zamena na amortizerite, limarsko sreduvanje do gol lim i nazad,ako najdam prav covek... so kompletno farbanje. Gumarija nova,sose kederi,manzetni i slicno, novi krila, napred i nazad,bravi na vratite i novi rostfej pragovi.Elektrika,farovi stopovi,zmigavci. Novi sedista i tapaciranje na vnatresnosta. Branicite se dobri samo peskarenje i novo mat farbanje, kako i bandasite. Se mislam dali da ja simnam karoserijata od platformata i taa da se pregleda i sredi baska i so nova zastita.
Proekt za leto i esen 2007, ako Bog dade....i na prv pogled nercionalna investicija, ama nema nisto ko toj zvuk na motorot :):)!!!
Ako ne go napravam toa sega...ja banjam so WD40 , dobro ja zatvaram dignata na trupci i ja zaboravam..

Vo kakva sostojba?? Pali vozi, ama tocki na korozija na nekoi delovi na limot , pragovite,polugata na menjacot kako da ima lufta za prva, brisacite nekako zavlekuvaat,instrumentite koga rabotat koga ne. Ladnjakot za ulje gubi ulje.Kocnicite placat za kompletna revizija so nov glaven cilinder, vratite skripat nepodmackani, eden amortizer, nazad desno gnjavi,nekoj lager pisti..........,a poslednite godini samo e registrirana , a ne e mnogu vozena....gumi , gumarija ,godini...ja "unistuva "starosta veke ima 33 godini :):)!!!
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
concrete напиша:
Vo BT velis....restavrator, ne ne restavrator?? Vo momentov baram doobar mehanicar. Da go sredi sistemot za kocenje , da se zameni so novi komponenti. Motorot ..kompletna dijagnostika i se sto treba da se dovede vo top forma.Nov auspuh.Menjacot, kumplungot. Znaci ne zborime za restavracija , tuku kvalitetno mehanicko sreduvanje, nekoj sto ima znenje za toa, alat i dostapnost na delovi.
Duri posle nastapuvam jas so menadzerlak na procesot...bi sakal da bide kako denta da se simnala od linija...ama podobra :):)!!
Planiram zamena na amortizerite, limarsko sreduvanje do gol lim i nazad,ako najdam prav covek... so kompletno farbanje. Gumarija nova,sose kederi,manzetni i slicno, novi krila, napred i nazad,bravi na vratite i novi rostfej pragovi.Elektrika,farovi stopovi,zmigavci. Novi sedista i tapaciranje na vnatresnosta. Branicite se dobri samo peskarenje i novo mat farbanje, kako i bandasite. Se mislam dali da ja simnam karoserijata od platformata i taa da se pregleda i sredi baska i so nova zastita.
Proekt za leto i esen 2007, ako Bog dade....i na prv pogled nercionalna investicija, ama nema nisto ko toj zvuk na motorot :):)!!!
Ako ne go napravam toa sega...ja banjam so WD40 , dobro ja zatvaram dignata na trupci i ja zaboravam..

Vo kakva sostojba?? Pali vozi, ama tocki na korozija na nekoi delovi na limot , pragovite,polugata na menjacot kako da ima lufta za prva, brisacite nekako zavlekuvaat,instrumentite koga rabotat koga ne. Ladnjakot za ulje gubi ulje.Kocnicite placat za kompletna revizija so nov glaven cilinder, vratite skripat nepodmackani, eden amortizer, nazad desno gnjavi,nekoj lager pisti..........,a poslednite godini samo e registrirana , a ne e mnogu vozena....gumi , gumarija ,godini...ja "unistuva "starosta veke ima 33 godini :):)!!!
Да, овој е механичар ама знае и да коли, не е баш ефтин ама ќе ти го направи како што треба. Има и нови делови (ги порачува...не знам од каде). Диме „Штркот” (полицаец е) и син му Звонко 070565643 (Диме) и 075888515 Звонко , јави му се речи им дека Мими ти кажа за нив, се надевам пореална цена ќе ти дадат. Ориентационо ново крило е 80 евра, гумени прагови 70, за амортизери немора кај нив има секаде (Koni,Bilstein,Monroe), мотор (нови клипови,карики,на пример да ја направиш 1600 е 300-400 евра), ... туку да не те замарам имаш на www.buba.co.yu да знајш какви цени се во србија! Види на оваа страна имаш и други продавници за делови така што не се сили одма, испитај го пазарот, можат да варираат МНОГУ цените.

http://www.buba.co.yu/delovi.html <- ценовник на здружението од Јабука!

[FONT=arial, helvetica]
ASTOR
- 011/641/079, Sarajevska , Beograd; rezervni delovi


[/FONT]
[FONT=arial, helvetica]
Ова ми ја фалат продавница за евтини делови!
[/FONT]
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Еве како да си ги обновите штоповите во случај да не ви се даваат пари за нови или нема нови (за пластиките правам муабет, она што се гледа однадвор):
Ќе ги извадите од колата, убаво ќе ги исчистите.
Фин воден гланс папир, убаво ќе ги застругате.
Еден слој безбоен лак, и откако малку ќе се засуши, ќе нанесете уште еден, а по ваша желба, може и трет :)
Ќе се изненадите од резултатот.
Уживајте во вашите нови штопови :)
Јас го правев тоа на штоповите од Фиатот (иако имам нови, да си пробам)
Ако сакате да ги правите црни, или друга боја, пред првиот слој безбоен лак, ќе ставите еден тенок слој од бојата која ја сакате.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Ех... Ко не кажа за ова порано... Сакав да ги правам на Нивата штоповите црни ама незнаев како. Сега веке е касно...
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Ме интересира како може безбојни да се направат?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Volkswagen напиша:
Ме интересира како може безбојни да се направат?
Мислиш она проѕирни скроз? Или...
Ако ти е за проѕирни само можеш да купиш такви... А поинаку некако не ми тенува во моментов....:uvo:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Па според мене како шо се фарбат штопојте црни така и овие бели. Се гледа дека не се проѕирни... Шознам сега... Можи грешам. Ај Струмикс како поискусен во оваа тема ке каже....
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Проѕирни мора да си купиш, не се прават :)
Пластиката е црвена, портокалова...Не бива да се избели.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom