Напојувања

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
Не гледаш дека и двете 450W и 650W се TX серија? :)
Башка Corsair никогаш не направиле лоши серии на напојувања како eXtreme или GX на CM.
абе јас гледам ама мислев за тоа првото од 400 вати

си реков да не е исто или слично по квалитет со тие од кулер мастер т.е eXtreme или GX оти е бааги евтино (3000 ден) ама кога велиш дека сите од корсеир се квалитетни ќе ти верувам

готово, го земам (тоа од 400 вати)
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
Не гледаш дека и двете 450W и 650W се TX серија? :)
Башка Corsair никогаш не направиле лоши серии на напојувања како eXtreme или GX на CM.
Има еден модел ... не се секирајте го нема кај нас ... :)
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
^ Па ти тој ... едниот модел ... не е шкартовина, едноставно не е на ниво како останатите модели, значи со компоненти кои се со послаб квалитет.
 
?

..........

Гостин
Едно прашање може не е за тука но поврзано е со напојувања на некој начин, имам моментално лаптоп Toshiba Satelite, 4G RAM Core@Duo 2,2ghz i integrirana intel graficka, Нема батерија па го работам дирекно на полнач, полначот е 100W универзален, а на лаптопот имам поврзано 19“ монитор, и само тој го користам, мониторот од лаптопот ми е исклучен, дали е подобро така или помачно за полначот? мислам дека е подобро затоа што не троши дополнително стрја за мониторот,..:toe:
 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
Да, модел, не цели серии :)
од корсеир има модел кој не чини?

а тоа од 400 вати е real power? оти како шо гуглав не најдов да пиши дали е real power оти ако земам некоја појака ВГА потаму да не биди слабо ова ПСУ

и не знам дали е 80+

а тоа 80+ шо значеше?

дека можи да тргни уште 20% (плус уште 80 вати) или се лажам
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Член од
3 март 2010
Мислења
647
Поени од реакции
413
Imam Intel Core 2 Quad Q6600, 512 Mb GT Nvidia, 320 GB Hard, 2GB memorija, eden rezac, imav 400 W napojuvanje i pocna da mirisa perkata ne vrti ko so treba bavno vrti i fakja, koci, so napojuvanje da zemam ovde gledam kaj nas nemat pojako od 500W a vo amerika najslabo e 650W a jakite se 1000W, e sega so mislite nekoj predlog kakvo da zemam
 
Член од
18 април 2007
Мислења
372
Поени од реакции
32
Ве молам за мислење: Дали ZAlman напојување вреди нешто?
 
Член од
18 април 2007
Мислења
372
Поени од реакции
32
Не е од кај нас,од странство ми го ветија.
 
Член од
22 март 2011
Мислења
13
Поени од реакции
2
Zalman не знам кој носат. Ама Seasonic ги увезува Паком. Сега тие не работат во малопродажба, ама ако наидеш на некоја продавница која набавува од Паком можеш да порачаш. Бај д веј и не се многу скапи Seasonic SS-620GB препорачана малопродажна цена на Паком е 4600 ден, што е прилично Екстра напојување за таа цена.

И имам едно прашање. Се работи за Spire напојување стандардно со Кукиште што оди JETBLACK 420W labeled 350W r.p, 20+4+6pin од Мебиус е земено. На него се работи конфигурација АМД атлно 2 х4 635, Sapphire AM3RS890GX матична, графичка нема + ја користи интегрираната HD4290. Машината не е оверклокувана...
Значи прашањето е следно: Напоните во биос ги кажува супер core V 1.3v, 5V+ e 5.02V, 12V+ e 12.05V. Кога ке го приклучам по Windows во еверест ми ги кажува потполно различно ЦПУ коре 1.1V, 5V+ ги кажува 5.75V, 12V+ ги кажува 10.8V во идл. Компјутерот работи стабилно не се рестатира ни по 1 саат фулл лоад, и никогаш досега не се рестартирал (барем така ми пренесе корисникот, моментално го преинсталирав неговиот компјутер и случајно заприметив и ме заинтересира).
Ова првпат го среќавам, дали е до напојувањето... ама ме чуди тоа што компјутерот работи стабилно... или е софтверска грешка што така ги прикажува?
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Zalman не знам кој носат. Ама Seasonic ги увезува Паком. Сега тие не работат во малопродажба, ама ако наидеш на некоја продавница која набавува од Паком можеш да порачаш. Бај д веј и не се многу скапи Seasonic SS-620GB препорачана малопродажна цена на Паком е 4600 ден, што е прилично Екстра напојување за таа цена.

И имам едно прашање. Се работи за Spire напојување стандардно со Кукиште што оди JETBLACK 420W labeled 350W r.p, 20+4+6pin од Мебиус е земено. На него се работи конфигурација АМД атлно 2 х4 635, Sapphire AM3RS890GX матична, графичка нема + ја користи интегрираната HD4290. Машината не е оверклокувана...
Значи прашањето е следно: Напоните во биос ги кажува супер core V 1.3v, 5V+ e 5.02V, 12V+ e 12.05V. Кога ке го приклучам по Windows во еверест ми ги кажува потполно различно ЦПУ коре 1.1V, 5V+ ги кажува 5.75V, 12V+ ги кажува 10.8V во идл. Компјутерот работи стабилно не се рестатира ни по 1 саат фулл лоад, и никогаш досега не се рестартирал (барем така ми пренесе корисникот, моментално го преинсталирав неговиот компјутер и случајно заприметив и ме заинтересира).
Ова првпат го среќавам, дали е до напојувањето... ама ме чуди тоа што компјутерот работи стабилно... или е софтверска грешка што така ги прикажува?
Ниту биосот ниту еверест нема да ти прикаже точни бројки. За најточен резултат - мултимер на матична.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom