Над 7.500 граѓани се фатиле за „општокорисна“ метла

Член од
14 април 2010
Мислења
628
Поени од реакции
219
Нека бркаат повеќе криминалци а не оти сум прднал или оти сум се сексал у парк да ми пишуваат казни со астрономски суми, и нека постават повеќе канти и контенјери, и инспекторите нека си работат а не по цел ден да се на бурек со месо или на семит.

И прати колку чудно...
Се пишуваат казни (се превизимаат по обемни акции) во одредени периоди во годината (предпоставувам кога треба да се полни буџет или некој од функционерите треба да си купи ново ауто), ќе си речеш абе ние Македонците само пролет и лето фрламе ѓубре а зиме не, да беше Македонија на север, поладно малце мислам дека ќе бевме најчиста држава.

До времето ќе да е...
Како да бркаат повеке криминалци,кога тие самите се криминалци??? Кур ги боли,затоа и мене,затоа и на повекето,затоа и нема да имаме држава...
Ако си против законот за пушење крши го него..влези у кафана и пуши..влези у болница и пуши или у суд..ама со фрлање на пикавци правиш ѓубре и го кршиш законот за чистота, а не законот за пушење..сепак твоја одлука.. цајканите спијат под сенка,инспектори кур ги боли..
У кафана не смеам оте ке ме затепа газдата,5000 евра не се малце. А за пикавците си во право,ама нека почистат тоа циганите малце,не за џабе зимаат плата.
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Над 7.500 граѓани се фатиле за „општокорисна“ метла

Не сум баш сигурна дека се ова граѓани...мислам дека за некои работи не ти треба казна, за да знаеш дека ВО ГРАД не смееш (НЕ СМЕЕШ) да ги правиш. На пример, ркање зелени "уз пат", секнење на нос "измеџу два прста", лиснување на остатоци од ручек "у задње двориште" т.е на плочник пред зграда (иако за ова не верувам да е некој казнет), фрлање на ситни ѓубренца (од мастики, ужинка и сл.), мочкање у некој темен ќош, оставање на кафеави "тортички" од домашниот миленик точно на стаза, пред влез во двор итд. Затоа има разлика од оној што е стварно граѓанин и оној што доплзил од некоја планинска вукојебина и фаќа место у град...За ваквите "граѓани" не треба да има казна, за нив е потребно да се воведе наградно патување во еден правец без можност за враќање...
Јеп, свеста за градот, животот во град, е нешто што или го имаш, или го немаш. Се раѓаш со него или без него. Тешко се учи. Ако го немаш, ниедна казна на светот нема да надокнади за недостатокот на чуство-но може да ја држи простата маса у страв. А стравот е основата на се, нели? Така да, ако пред тоа имало ситуација во стил "си држам отпадок у рука и си го фрлам бидејќи ми е тоа као природно чувство да се ослободам од ѓубрето" сеа има ситуација "си држам отпадок у рука и у моментот коа ќе ме обземе оноа познато природно чувство за ослободување ми паѓа на памет дека ќе ми стегнат пендрек у глава и ќе ме боли, а да ме боли не е убаво"...
 

антонија

модел
Член од
22 август 2010
Мислења
144
Поени од реакции
6
знаев дека ке биде голем бројот ама волку голем не ми се веруваше,сепак како и да е мора да се искоренат тиа навики и да ја гледаат македонија како кога се во германија,англија и да не редам веке.Поентата ми е дека го подрзувам законот и дека треба да се има кази и високо ниво на култура
п.с како може некој кога е во франција да се понаша европски и културно а кога е тука како човеколики мајмун.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
9.280
Поени од реакции
8.334
Вистината е дека повеќето од Германците и Англичаните не се толку „културни„ колку што ние мислиме... само таму ваков закон одамна е донесен.
Тргни им го законот и ќе видиш дека не се многу различни од нас.

Инаку јас лично не гледам преголема разлика во хигиената (во однос на од пред законот). Изгледа дека законот не се применува (читај санкционира) доволно...
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
386
Поени од реакции
42
Вистината е дека повеќето од Германците и Англичаните не се толку „културни„ колку што ние мислиме... само таму ваков закон одамна е донесен.
Тргни им го законот и ќе видиш дека не се многу различни од нас.

Инаку јас лично не гледам преголема разлика во хигиената (во однос на од пред законот). Изгледа дека законот не се применува (читај санкционира) доволно...
ЕЕЕЕЕЕ, дојди во ПП па че го видиш ефектот, абе чисто е ко никогаш.:salut:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.436
Поени од реакции
7.687
Се гледа низ прсти,на полицијата пред нос им фрлаат они око не им трепнува..и самите они фрлаат, не им чуе..Закон има добар,ама не се спроведува,како и сите други закони во Македонијава
 
На врв Bottom