Над 7.500 граѓани се фатиле за „општокорисна“ метла

Член од
20 септември 2008
Мислења
11.434
Поени од реакции
7.685
Заради фрлање градежен материјал, отпушоци, хартија, мастики, амбалажи, земја, отпадоци од растенија како и песок на недозволени места, изминативе две години, МВР издало над 50.000 платни налози за причинителите.

Од друга страна, граѓаните во посочениот период доставиле 7.500 потврди за реализирана општокорисна работа.

Статистиката на МВР покажува дека најмалку за хигиената се грижат жителите во Скопје каде се издадени 22.858 платни налози, потоа следуваат Штип, Велес, Тетово, Охрид, Струмица, Куманово и Битола.

Од досега издадените платни налози, најмногу се за:

- фрлање и оставање на отпадоци од градежен материјал (градежен шут) - 22.465 прекршоци
- фрлање и оставање на хартија, опушоци, мастики, амбалажи, земја, отпадоци од растенија, песок и други отпадоци освен на местата определени за таа намена - 7.411
- продажба и излагање на земјоделски и индустриски производи - 5.356
Потоа прекршоци по основ на член 34 в.в. со член 19:
- фрлање и оставање на смет на отворени простори на јавни објекти надвор од места определени за ваква намена – 607 прекршоци

Но, не се грешни само физичките лица. МВР санкционирало и 267 правни лица на кои им се изречени прекршочни санкции најчесто за фрлање и оставање на отпадоци од градежен материјал, превоз на песок и слични материјали без претходна подготовка и нивна заштита, мешање на бетон и малтер надвор од места определени од општината и сл.


И покрај овие бројки мислам дека законов не функционира :salut:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.434
Поени од реакции
7.685
Прашај ги казнетите дали не функционирa.

Инаку, ова навистина функционира ама недоволно :S
:) Mислам дека кај нив че функционира...ама

1. Нема доволно инспектори на терен
2 Нема доволно КОРПИ И КОНТЕЊЕРИ им е.ам матер,кога мислат да стават
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.265
Поени од реакции
3.474
:) Mислам дека кај нив че функционира...ама

1. Нема доволно инспектори на терен
2 Нема доволно КОРПИ И КОНТЕЊЕРИ им е.ам матер,кога мислат да стават
Јас да ги пофалам - во Тетово ставија канти баш таму јас кај што проаѓам секој ден.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
10.728
Поени од реакции
8.592
Башка што никој не ги знае законите, па така еден ден ќе те казнат и за банална работа, а ти ќе се чудиш...
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.434
Поени од реакции
7.685
Башка што никој не ги знае законите, па така еден ден ќе те казнат и за банална работа, а ти ќе се чудиш...
Koj не ги знае..овој закон е многу едноставен..НЕ ФРЛАЈ ЃУБРЕ.. многу логично,само на нас повеќе ни одговара да се правиме на тошо
 
T

Tetro

Гостин
Еве некоја фотка за културата наша, сите у еден кош :)


^^ Автокоманда


^^ Автокоманда


^^ Центар, гејска амбасада


^^ Водно
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.580
Поени од реакции
27.053
Еве некоја фотка за културата наша, сите у еден кош :)


^^ Центар, гејска амбасада
хахаха- супееееееер
само не верувам дека е наш сметов :nenene:, гејски е - имаат невиден проблем доле со ѓубрето-
угуглајте ова и уверете се Πρόβλημα με τα σκουπίδια στη Θεσσαλονίκη
СЕ ГУШАТ У ГОВНА:vozbud::vozbud:
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
221
во ред многу се фрла ѓубре од страна на граѓаните, но мислам и недоволно се чисти, уште низ градот гледам лисја од минатата есен :pos2:, а да не кажувам за обраснати тревници во угледни населби па и центар.

Каде на пример во Словенија тревникот е како ќилим а да не кажувам за улиците мазни како мермер, а не нашите крпаници, тумби румби, Скопје има уште да турка за да наликува на права метропола, ни новите градби не го спасуваат, а за автобусите да не се кажува, крај на муабетот.
 
Член од
14 април 2010
Мислења
628
Поени од реакции
219
Јас од кога го воведоа законот,ретко да фрлам пикавец во канта или кај што треба,оти -НЕ СЕ СОГЛАСУВАМ СО ТОЈ ЗАКОН. Арен беше тој со делење на просториите,ама ништо од него.А и кој ке ми пише казна кога цајкан нема по улица????
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.434
Поени од реакции
7.685
Јас од кога го воведоа законот,ретко да фрлам пикавец во канта или кај што треба,оти -НЕ СЕ СОГЛАСУВАМ СО ТОЈ ЗАКОН. Арен беше тој со делење на просториите,ама ништо од него.А и кој ке ми пише казна кога цајкан нема по улица????
Tипично Македонски менталитет..браво младичу,само напред !
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.846
Поени од реакции
5.486
Нека бркаат повеќе криминалци а не оти сум прднал или оти сум се сексал у парк да ми пишуваат казни со астрономски суми, и нека постават повеќе канти и контенјери, и инспекторите нека си работат а не по цел ден да се на бурек со месо или на семит.

И прати колку чудно...
Се пишуваат казни (се превизимаат по обемни акции) во одредени периоди во годината (предпоставувам кога треба да се полни буџет или некој од функционерите треба да си купи ново ауто), ќе си речеш абе ние Македонците само пролет и лето фрламе ѓубре а зиме не, да беше Македонија на север, поладно малце мислам дека ќе бевме најчиста држава.

До времето ќе да е...
 
Член од
14 април 2010
Мислења
628
Поени од реакции
219
Tипично Македонски менталитет..браво младичу,само напред !
Младичу,јас не плукам балгами,не фрлам гјубре кај шо не треба и слично.Само сум против законот за пушење и затоа тоа го правам.Капиш?
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.434
Поени од реакции
7.685
Младичу,јас не плукам балгами,не фрлам гјубре кај шо не треба и слично.Само сум против законот за пушење и затоа тоа го правам.Капиш?
Ако си против законот за пушење крши го него..влези у кафана и пуши..влези у болница и пуши или у суд..ама со фрлање на пикавци правиш ѓубре и го кршиш законот за чистота, а не законот за пушење..сепак твоја одлука.. цајканите спијат под сенка,инспектори кур ги боли..
 
На врв Bottom