Навреда на Фејсбук - кривично дело

Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Зборуваме за јавно објавени лаги и глупости. Кои може да нанесат штета. И тоа сериозна.
Слободата на говор е загарантирана, но истата не смее да биде злоупотребена. Затоа постојат навреди и клевети како кривично дело.
Не е загарантирана воопшто ако ме ограничуваш што сакам и што не сакам да кажам.

Ова е исто како што имаме право на приватна сопственост али со данок на имот и регулиции што смеа да правам на имотот или на кратко НЕМАЊЕ НА ПРАВО НА ПРИВАТНА СОПСТВЕНОСТ ИСТО КАКО ШТО НЕМАМЕ ПРАВО НА СЛОБОДЕН ГОВОР:
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
Да али ти се покажуваш како малоумен и тоа е твој проблем.Не може некој да те даде на суд зошто си кретен.
Епа видиш не е само твој проблем.Конкретно на твитер има баш такви кретени со по 500-600 следбеници кој што јадат бурек за секој што треба и не треба и автоматски наметнуваат мислење кај тие што не се упатени за што конкретно станува збор. Џабе не рекле хартијата и интернетот трпат се, и мора некако да му се забрани на секој со три грама мозок да си го каже мислењето. Ова дури и не е забрана за кажување на мислење,туку казнување на истото.Ако имаш пари вреѓај колку сакаш и плаќај си казни,who cares
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Епа видиш не е само твој проблем.Конкретно на твитер има баш такви кретени со по 500-600 следбеници кој што јадат бурек за секој што треба и не треба и автоматски наметнуваат мислење кај тие што не се упатени за што конкретно станува збор. Џабе не рекле хартијата и интернетот трпат се, и мора некако да му се забрани на секој со три грама мозок да си го каже мислењето. Ова дури и не е забрана за кажување на мислење,туку казнување на истото.Ако имаш пари вреѓај колку сакаш и плаќај си казни,who cares

А кој ги тера тие 500-600 да го слушаат ?

Ако си доволно глуп некој да ти смени на фејсбук или твитер мислење тоа е твој проблем.

Да бидеш казнуван за искажување на мислење се коси директно со Слобода на говор.
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
Мешате слобода на говор со злоупотреба на слобода на говор и јавно изразено мислење.
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
А кој ги тера тие 500-600 да го слушаат ?

Ако си доволно глуп некој да ти смени на фејсбук или твитер мислење тоа е твој проблем.

Да бидеш казнуван за искажување на мислење се коси директно со Слобода на говор.
Прво дочитај го цел пост пред да ме цитираш.
Јас напишав од 500-600 следбеници,тие што не се знаат за што станува збор и ја читаат само едната страна од вистината,кај нив се наметнува негативно мислење.
И пак ќе ти речам,да вреѓаш некој не е искажување на мислење,туку искажување на немислење. Има разлика
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Како ќе докажат дека ти лично си постирал, а не некој друг? Можда некој ми го пробил акаунтот или сум го заборавил во интернет кафе.
Ако барале од ФБ соработка,тогаш се издава целосна листа кај отварал што отвара што пишал кој профил го гледал слики, ама за тоа треба ите каков случај да се отвори фб не се баш пресреќни кога ке им дојде накакво такво барање па и соработката дури и со американските органи им е така речено слаба,или не се замараат многу многу. Посебно сега со падот на акции и секакви турбуленции.
Заебано е докажувањето сега и поради вајарлес уредиве,секој може да ти застане под прозор и да “ краде “ интернет, можно тука е портот кој го регистрира секој уред кој се приклучил.Мој пријател имаше проблем со закани на скајп,пријави во полиција, го најдоа човекот по ип адресата е сега од како го најдоа имаше друг проблем докажување на автентичноста на пораката ( можна манипулација со истата од страна на примателот ) содржината на пораката може да биде сменета од страна на тој што ја примил ( значи не држи вода на суд ) затоа што единсвено место каде што постои таа порака е во пц на примателот,не се сочувува во серверите на скајп.
Друг случај каде што на една пријателка и беше хакиран фб акаунтот,не правеле ништо не испраќале пораки не се глупирале ( нај веројатно само и ги читале пораките ) пријавено пронајдени сторителите преку ип, никому ништо тужеше за нарушување на приватност, на суд сторителот мртов ладен, Таа ми го даде пасвордот ( ај сега иди докажи дека не е така) има малтене 1000000 вакви и слични случаеви каде што разно разни “ пријатели адвокати “ влечат пари од клиентите со ветување дека ке ги пронајдат сторителите ама тешко им оди и да ги најдат докажувањето е нешто сосема трето. Посебно на бесплатни сајтови ,програми итн. Да не ги заборавиме тука реботирања на системи аплауди, промена на дискови.
Како што кажа пријателот од погоре со кој памет ставил цело име и презиме,да му фалела една буква од презимето за кур ке му се фател.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Значи сега да внимаваме што пишуваме на Фејсбук... :facepalm::facepalm: Уште за неправилно дишење на воздух да земат казни треба.
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Член 173 од Кривичен законик -навредата е крвично дело.И клеветата.Мислам дека Миленко затвор лежеше за ова.
Миленко лежеше затвор за измама, одвратно криминално створење.
Нека ме тужи сега да видам!
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Миленко лежеше затвор за измама, одвратно криминално створење.
Нека ме тужи сега да видам!
Само што го пратив линков кај Миленко. Поздрави се со слободата :icon_lol:
Може само да ми се фатат, еве вака јавно да им порачам. Додека сум жива ќе зборувам против апашите и неранимајковците во државава, па нека ме тужат секој ден ако сакаат. Принцезата и Струмикс ќе ме бранат :)
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
Само што го пратив линков кај Миленко. Поздрави се со слободата :icon_lol:
Може само да ми се фатат, еве вака јавно да им порачам. Додека сум жива ќе зборувам против апашите и неранимајковците во државава, па нека ме тужат секој ден ако сакаат. Принцезата и Струмикс ќе ме бранат :)
Изјавите дадени под никнејм на форум на интернет ја немаат истата тежина како кога некој зборува со име и презиме. Затоа мислам дека нема гајле ако се навредува (сепак и тоа со усул и во одреден контекст) прикриено и на форум :) на пример овие навреди ги искажувате во контекст на слободата на говор...затоа и не подлежат на кривична одговорност...барем би требало :)
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.697
Поени од реакции
11.839
Што очекувате од фашистичка власт?
Ништо не може да ме изненади. Би можело да ме изненади некоја шанса да киднам накај запад, не планирам да си потрошам уште години од овај еден драгоцен живот во ова прекрасно тело на овај ретардиран балкан:)
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
Што очекувате од фашистичка власт?
Ништо не може да ме изненади. Би можело да ме изненади некоја шанса да киднам накај запад, не планирам да си потрошам уште години од овај еден драгоцен живот во ова прекрасно тело на овај ретардиран балкан:)
На "запад" одамна се судат луѓе за статуси на фејсбук. Разликата е што таму неретко се добиваат и затворски казни.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.697
Поени од реакции
11.839
На "запад" одамна се судат луѓе за статуси на фејсбук. Разликата е што таму неретко се добиваат и затворски казни.
Запад е широк поим а чисто сумњам за муабетов. Го имаш гледано Еди Грифин...шоуто го почнува со реченицата - "Сакам да ја ебам Мишел Обама!". Тој е еден пример од повеќето...
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
Запад е широк поим а чисто сумњам за муабетов. Го имаш гледано Еди Грифин...шоуто го почнува со реченицата - "Сакам да ја ебам Мишел Обама!". Тој е еден пример од повеќето...
на Запад има поголем праг на толеранција кај политичари и новинари за разлика од кај нас. Значи не поведуваат за се и сешто постапка пред суд, особено не јавни личности. Сепак со напливот на тероризмот и тоа како се внимава на интернет комуникацијата. Сите форуми, сите чет-руми,, можеби дури и на скајп и сл. каде што се зборува за политика и идеологии убеден сум дека се следат од тамошните служби...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom