Навреда на Фејсбук - кривично дело

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Понатамошна „дискусија“ можеш да водиш единствено пред огледало, само таму можеш да кажеш нешто кое има смисла. :wink: Знам дека немаш понатамошни аргументи кога почнуваш со лични навреди. Среќа, не сум комуњарка, па не те тужам за навредата. :) Иако не може да ме навреди ниту тоа што знам да пазарам, ниту тоа што сум магистар по право.

Кога ке најдеш основ, како добар правник, образложи го, каде е власта крива што судот донел одлука во корист на опозиционер? Повели, и те молам, ова не го прерипувај :)

Луѓе кои ја бранат власта знаат зошто го прават тоа, имаат увид на работите, не си играат со „чув, на А1 кажаа“ каде чудесно, секогаш кажуваа нешто против власта. Комплекс, а? Не ги викаат на маало да си играат изгледа. Не е тоа страшно, обид за перење мозок кога не си доволно добар да те изберат е видена работа, ама колку треба да бидеш ниско интелигентен за да следиш такви морони, кои преку тебе и со манипулацијата врз тебе пробуваат да дојдат на власт.

Нормално е да се најде замерка, ама да се критикува власта по секоја цена, дури и кога на мало дете, како во случајов, може да му се објасни дека нема основа за плукање против власта, а не па на правник... тоа значи дека се работи за исклучително неинтелигентна личност или, секако, за некој кој е платен од одредена политичка опција, очигледно опозициона, за плукање по секоја цена по власта. Се надевам ги плаќаат добро тие луѓе, да не им биде залудно времето минато на форумот.
Оф:facepalm:
GoD.HateUSaLL; еве ти класичен пример од пораките. Гледај ја сега Принцезата од другата страна како комуњарка, неинтелегентна, без работно искуство, лесна за манипулација, А1 и го пере мозокот на Принцезава:pos:
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
на Запад има поголем праг на толеранција кај политичари и новинари за разлика од кај нас. Значи не поведуваат за се и сешто постапка пред суд, особено не јавни личности. Сепак со напливот на тероризмот и тоа како се внимава на интернет комуникацијата. Сите форуми, сите чет-руми,, можеби дури и на скајп и сл. каде што се зборува за политика и идеологии убеден сум дека се следат од тамошните служби...
Не е праг на толеранција туку е слобода на говор може во Европа ги имаат истите фашистички закони али во Америка ги нема 100%.

Не смееш само неколку работи да кажеш за да не те тужат а тоа е расистички навреди и закани од каков било тип.За остатокот можеш да си лаеш колку сакаш.

Жена му на обама ја викаат "The royal welfare bitch" на телевизија дека се шета на сегде со државни пари.Буш и ден денес го викаат кољач на телевизија.

Единствено може во повеќе проблеми да заглавиш ако го навредуваш претседателот али еве што се можеш слободно да објавуваш на твитер и фејсбук без никој да те гони:

Патем ова е гуверер во Америка е како премиер во Европа а типот пробуваа либералите да го симнат на референдум али не успеаа:

@JoshhyCashh
Scott Walker Must Die—
Josh James 凸(¬_¬)凸 (@JoshhyCashh) June 06, 2012
Mary Jane

@MexicanLust69
Scott walker needs fall down the capital stairs & die..

@ColeyColeee_
Soo, who gone shoot Scott Walker!?—
♋ June 28th :) (@ColeyColeee_) June 06, 2012


Има вакви со десетици илјади.Јас да објавам јавно дека Груевски и Бранко треба да бидат убиени на фејсбук или каде било воопшто ќе бидам најден удавен во кофа додека сум во притвор.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.942
Има вакви со десетици илјади.Јас да објавам јавно дека Груевски и Бранко треба да бидат убиени на фејсбук или каде било воопшто ќе бидам најден удавен во кофа додека сум во притвор.
Истиот менталитет те штити и тебе лично.
Ако ја кажам тука дека треба да те убие некој тебе и таквите како тебе, можеш да ме тужиш и ќе добиеш. Ако ништо друго ќе ме банираат.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Истиот менталитет те штити и тебе лично.
Ако ја кажам тука дека треба да те убие некој тебе и таквите како тебе, можеш да ме тужиш и ќе добиеш. Ако ништо друго ќе ме банираат.
Ама да повикуваш на насилство е многу поразлично одколку да викаш дека сум кретен,да ми навредуваш мајка татко и такви работи.

За првото за насилство повикување немам никаква примедба да е казниво зошто ги нарушува слободите на другите.

Али не може за навреди да те тужам комплетно е идиотски.
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Сега и Кајгана ќе треба да се прилагоди во духот на новото време:)
Односно, ако некој некого навреди или оклевета овде, оштетениот треба да добие увид во неговите лични податоци за да може да му стегне една убава тужба.
Колку материјал има овде....мислам дека ако тоа се случи, судовите ќе крахираат:LOL:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom