Навреда на Фејсбук - кривично дело

Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Сега ќе му напрам еден скриншат на постов, и за навреда одма те тушам... по член 173 од кривичниот законик и според амандманот триесет и четири под став девет, што беше усвоен од основниот суд на 13 јуни 2010 година, точно 2 години 6 месеци и 8 дена до крајот на светот (да не одам офтопик)... ќе треба да ми платиш оштета во парична надомест од 100 евра во против денарска или денарска против вредност (како ти одговара) и се разбира лично на мојата трансакциона сметка, а ако е блокирана на од комшијата ќе мора да пуштиш, сето тоа на уплатница ПП 40 од оние сивине, со цел на назнака : лична навреда блесав :icon_lol:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.742
Поени од реакции
9.866
Сега ќе му напрам еден скриншат на постов, и за навреда одма те тушам... по член 173 од кривичниот законик и според амандманот триесет и четири под став девет, што беше усвоен од основниот суд на 13 јуни 2010 година, точно 2 години 6 месеци и 8 дена до крајот на светот (да не одам офтопик)... ќе треба да ми платиш оштета во парична надомест од 100 евра во против денарска или денарска против вредност (како ти одговара) и се разбира лично на мојата трансакциона сметка, а ако е блокирана на од комшијата ќе мора да пуштиш, сето тоа на уплатница ПП 40 од оние сивине, со цел на назнака : лична навреда блесав :icon_lol:
За на форуми не важи,само на фејсук :icon_lol:
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Сега и ми текна ако некој е толку глуп да си остава целосно име,презиме и адреса на социјална мрежа тогаш и заслужува да го тужат зошто е глуп.
 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
Сега и ми текна ако некој е толку глуп да си остава целосно име,презиме и адреса на социјална мрежа тогаш и заслужува да го тужат зошто е глуп.
по ајпи ќе те најдат.... :eek:
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
по ајпи ќе те најдат.... :eek:
Не може треба да побараат од интернет провајдерот а за тоа треба судски налог.А и да имаат судски налог пак немаат сепак име и презиме и можеш да се вадиш.
 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
Не може треба да побараат од интернет провајдерот а за тоа треба судски налог.А и да имаат судски налог пак немаат сепак име и презиме и можеш да се вадиш.
знам, се шалев. мада, до каде ни е државата - на мочање неможеш да одиш да не те разберат. ако саккат ќе си земат ајпи од кого сакаат, кога сакаат.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Значи веќе нема пцуење ни на форум, ни на фејсбук.
Само по дома, кафето додека го пиеш со комшиите :)
 

intro

★ ★ ★★ ★
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.358
Поени од реакции
1.041
Значи веќе нема пцуење ни на форум, ни на фејсбук.
Само по дома, кафето додека го пиеш со комшиите :)
под услов комшијата да не е новинар :)
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.795
Поени од реакции
23.005
Го знаете она-На Фејсбук сите сте јаки, а во живо никаде ве нема.

Well, not anymore suckers!!!
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Како ќе докажат дека ти лично си постирал, а не некој друг? Можда некој ми го пробил акаунтот или сум го заборавил во интернет кафе.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
И што има од уставното право на слободен говор.Да си ја држам устата затворена ?
Никој не вели да си ја држиш устата затворена, ама тоа не значи дека треба да трубиш насекаде дека јас сум расипикуќа, жена ми ороспија или сл.
Ова, нели, саркастично, но ја сфаќаш поентата.
По правило, она што го тврдиш, треба да можеш да го докажеш.
Во спротивно, тоа нешто може да биде навреда или клевета.
Е сега, она горе примерот е навреда. Клевета би било кога би објавувал насекаде дека јас сум украл 1000000 евра од некоја си компанија или државата :)
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
eпа добро сега,не мора некој ептен простачки да го вреѓаш,можиш и посуптилно да го отераш во мајчина му,преку сарказам ете да речиме можиш да го постигниш истиот ефект.
А некој отворено да вреѓаш,тоа не е слобода на говор туку електронско покажување малоумност и некултура
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Никој не вели да си ја држиш устата затворена, ама тоа не значи дека треба да трубиш насекаде дека јас сум расипикуќа, жена ми ороспија или сл.
Ова, нели, саркастично, но ја сфаќаш поентата.
По правило, она што го тврдиш, треба да можеш да го докажеш.
Во спротивно, тоа нешто може да биде навреда или клевета.
Е сега, она горе примерот е навреда. Клевета би било кога би објавувал насекаде дека јас сум украл 1000000 евра од некоја си компанија или државата :)
Тоа е комплетна глупост.Секој во друштво имал еден што комплетно лаже и си измислува глупости.Дали некој од вас сретнал некого што тужел таква личност ?

Јас сум сигурен дека одговорот е НЕ али затоа сите сте сватиле дека на тој човек не треба да му се верува и најверојатно и сте прекинале да зборите со него.

Не може да се тужат луѓе поради недостаток од докази кои во голем случај нема никаков начин да се добијат.

На пример новинаров што го тужел овој за Навреда дали при судењето полагал тест за "Животот и делото на Рацин".Одговорот е најверојатно НЕ.И сега целата обврска паѓа на другиов да се брани иако он првично и го обвинил другиов дека не знае ништо.Додека другиов само треба да си седи на столче и да си се смешка.


Клеветата е најглупата работа во нашиот законик заедно со и законов за навреди зошто комплетно го уништува концептот на СЛОБОДА НА ГОВОР:
--- надополнето: 13 август 2012 во 21:04 ---
eпа добро сега,не мора некој ептен простачки да го вреѓаш,можиш и посуптилно да го отераш во мајчина му,преку сарказам ете да речиме можиш да го постигниш истиот ефект.
А некој отворено да вреѓаш,тоа не е слобода на говор туку електронско покажување малоумност и некултура
Да али ти се покажуваш како малоумен и тоа е твој проблем.Не може некој да те даде на суд зошто си кретен.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Тоа е комплетна глупост.Секој во друштво имал еден што комплетно лаже и си измислува глупости.Дали некој од вас сретнал некого што тужел таква личност ?

Јас сум сигурен дека одговорот е НЕ али затоа сите сте сватиле дека на тој човек не треба да му се верува и најверојатно и сте прекинале да зборите со него.

Не може да се тужат луѓе поради недостаток од докази кои во голем случај нема никаков начин да се добијат.

На пример новинаров што го тужел овој за Навреда дали при судењето полагал тест за "Животот и делото на Рацин".Одговорот е најверојатно НЕ.И сега целата обврска паѓа на другиов да се брани иако он првично и го обвинил другиов дека не знае ништо.Додека другиов само треба да си седи на столче и да си се смешка.


Клеветата е најглупата работа во нашиот законик заедно со и законов за навреди зошто комплетно го уништува концептот на СЛОБОДА НА ГОВОР:
--- надополнето: 13 август 2012 во 21:04 ---


Да али ти се покажуваш како малоумен и тоа е твој проблем.Не може некој да те даде на суд зошто си кретен.
Зборуваме за јавно објавени лаги и глупости. Кои може да нанесат штета. И тоа сериозна.
Слободата на говор е загарантирана, но истата не смее да биде злоупотребена. Затоа постојат навреди и клевети како кривично дело.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom