Навивач остана без дланка на дербито Пелистер-Вардар

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
@Let 3

Друже за некои работи те разбирам што сакаш да кажеш, ама не е ни се толку црно и бело.

Еве да земеме да почитуваме све што полицијата ќе каже, што да праам ако ми рече џандарот с'мкни гаштите и напупи се?
Исто можам да те прашам ако на полицаец му испаднала атомска бомба од 50 килотони и некој навивач ја активирал - шо би се случило??

Момците од Скопје со Битола ги возеле 5 саати, влегле на крајот на првото полувреме и кога сакале да прослават победа со играчите им рекле ајде назад во автобусите. Нормално дека и емотивно ќе реагираат. Да не праиме муабет за тоа што за една минута сакаат да изнесат 450 луѓе низ вратиче каде што има место за пола човек.
Чаре да ја доближиме битола поблиску до скопје, да се патува пола сат.

Сеа ете и ти како повозрасен знаеш како полиција едно се однесува во секојдневен живот а друго се однесува на стадион посебно со навивачи. Многу се поагресивни и прибегнуваат кон користење сила во непотребни ситуации.
Знам бе гледв и кон овие осомничени во Монструм како се однесуваа... животински неправедно

Мора да се земе во предвид дека ако мвр постапеше во неколку наврати по организирано и не направеше системски грешки воопшто немаше да дојде до немир и ваква трагедија на едно МИРНО дерби.
На пример да побара да напуштат трибината и тие мирно да ја напуштеа, велиш ќе немало инцидент??
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.409
Поени од реакции
58.354
@Let 3 те почитувам како човек кој знае да води дебата со аргументи ама на темава се изгуби ко чорап во центрифуга. Велиш дека требало да се почитуваат закони, тогаш со аргументи посочи ни кој закон е прекршен. Велиш дека полицијата проценила дека не е безбедно на трибината. Напротив, воопшто не се работи за безбедност на трибината, таму се е во ред. Полицијата сака предвреме да ги извади навивачите од трибина за да се избегне контакт со домашната публика надвор. И ова е многу многу погрешно и попаметни земји од нас веќе го решиле овој проблем, за што беше и дискутирано на темава. Но не очекувам ти да си информиран за тоа зошто и до сега не си ми оставил впечаток дека си „по фудбалот“.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.656
Поени од реакции
14.512
Неверојатно колку се спинувате самите себе. Да не барам постови од вчера каде тука се колневте дека дечкото бил 2001-ва и знаел што, како т.е бил во првите борбени редови. Сега мислел дека е неактивиран солзавец. Епа ако некој бил како што тврдевте ќе разликуваше солзавец и бомба.

Плус во изјавата на дечкото има еден куп нелогичности, нешто што никако не се совпаѓа со сите видеа. Нека се советува со адвокат пред да дава овакви изјави.

Точно е дека мавтав со неа бидејќи сакав да ја фрлам, но во тие моменти таа воопшто не беше активирана. Потоа, во хаосот ми ја бутнаа од рака и ја изгубив од вид. Кој ја активирал во меѓувреме, како се активирала, воопшто не знам. Само забележав дека еден полицаец ја шутна кон нас. Мислејќи дека е солзавец, ја подигнав и се случи тоа што се случи. Не дај боже да му се повтори на некој друг

- за мавтањето видовме сите.
- за хаосот видовме сите
- ако ја изгубил од вид како му ја нема пола дланка?
- ако ја изгубил од вид како ја подигнал и се случило тоа што се случило?

Прво вика дека воопшто не била активирана и дека мавтал, после вика дека џандар ја шутнал и ј ја подигнал ВТОР пат и дека се случило тоа што се случило.

Распоредот на настаните во оваа изјава е хаос
 
B

Beck's

Гостин
Toa e rabotata, sto neznael, ne ja aktiviral on toa sigurno, samo ja drzel vo raka, a ti si clen na Balisti, vo vakva situacija kazi mi dali bi bil sposoben trezveno da razmisluvas i logicno ? Deckovo na svoj rizik se pusta na zemja megju 10 pendraci i stitovi zasto pomegu noze na negovi drugari primetuva bomba, ne ja krade, toa e mnogu biden moment, Ne ja krade, tuku primetuva nesto sto padnalo od clen na EBR koj pa ne ni bil svesen za toa ( ova kakov fail e lele majko, otkaz po brza postapka treba da pie toj ) ...
Vo vakva situacija mozno e da rece, ej, tajmaut, ne se tepame sega ok ? videte dole sto ima, sto e toa ? opaaaa, shok bomba, civa e ajde ajde, krevajte dva prsti sea ne se sramete ...

Realno gledajte bar vie sto ste navivaci, vo ovaa kalakrnica ne se znae koj jade koj pie, da znael deka ke eksplodira u nego sigurno poinaku ke reagiral ama ete, se desilo, baska puka andrenalin tuka, te tepaat od cista mira zasto sakaat da te izbrkaat pred da zavrsi natprevarot. Ete ima drugi clenovi ako primetuvas na videoto eden mu ja faka desnata raka so bombata, nikoj ocigledno ne znael deka ke eksplodira. Od segasen aspekt da, ke kazes abe zasto odma ne ja frlil ama ova moze da go zbori samo covek sto nikogas ne se nasol vo fajt so EBR, lesno e od vakva perspektiva da se zbori, mnoogu lesno a garant mnogumina od tuka da bile tamu na nivno mesto ili mocanje u gakji ili strav do poser ke imale, ke se ukocele i ke pocnele da cmizdrat.
Ti odgovoriv vcera baraj po citati gore u izvestuvanja.
Ама тоа ми е муабетов за болдираното, зашто ја држи во рака. Реков у момент на паника секој нормален би ја фрлил што подалеку ама овој свесно си го држи во рака со заканувачки мавтања према полицајците(ова се приметува каде полицајците се обидуваат да се одбранат од неговите мавтања).
Бтв се запраша ли за момент да му експлодираше додека мавташе кои последници ќе ги имаше и за другите околу него, пошо нели не бил свесен дека истото може да експлодира секој момент.
Дечкото нека биде среќен ако помине само со повредата пошто ако се одлучат да го казнат имаат куп причини за такво нешто.
А и од годините што ги има требало многу поприсебно да реагира, ваква реакција би се очекувало од некои матуранти.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Многу си бе емотивен
Не чини тоа.
Ако решила полицијата дека треба некој терен да се испразни од луѓе - ти велиш “Шо ги матиш кој ги еба сејте си таму“
Па јас на автопати имам гледано ограничувања од 60 км каде можеш комотно 160 да возиш., имам видено празни раскрсници а црвено свети - терај бе брат - нема никој... па на полна линија зад шлепер а никој нема - па претицај шо ги матиш слепци неписмени шо клале полна линија....
Кажи ми , дали во секој поглед си против почитување на закон, ред и налози од овластени лица или само негде??
Од хоби си бунтовник или во срцето??
Те читам неколку поста, очигледно си тврдоглав и тераш инает, по твој памет ти доаѓа полиција дома ти вели излегувај постои опасност да има извор на смртоносна радијација, и ти си живеел тука 20 години не ти е ништо, непроверуваш ништо излегуваш на улица и си одиш во хотел и немаш право да се буниш, тоа според мене ти е полициска држава, така да не си во право.
 
Член од
20 јули 2009
Мислења
865
Поени од реакции
600
Само забележав дека еден полицаец ја шутна кон нас.
(ТОГАШ ЈА ЗАБЕЛЕЖАЛ ПО ВТОР ПАТ)
ја подигнав и се случи тоа што се случи.
(ТОГАШ ЈА ПОДИГНАЛ ПО ВТОР ПАТ,ОТКАКО ПАДНАЛА)

@STEALTH што е тука нелогично ?
 
П

Паган-др

Гостин
Точно е дека мавтав со неа бидејќи сакав да ја фрлам, но во тие моменти таа воопшто не беше активирана. Потоа, во хаосот ми ја бутнаа од рака и ја изгубив од вид. Кој ја активирал во меѓувреме, како се активирала, воопшто не знам. Само забележав дека еден полицаец ја шутна кон нас. Мислејќи дека е солзавец, ја подигнав и се случи тоа што се случи. Не дај боже да му се повтори на некој друг

- за мавтањето видовме сите.
- за хаосот видовме сите
- ако ја изгубил од вид како му ја нема пола дланка?
- ако ја изгубил од вид како ја подигнал и се случило тоа што се случило?

Прво вика дека воопшто не била активирана и дека мавтал, после вика дека џандар ја шутнал и ј ја подигнал ВТОР пат и дека се случило тоа што се случило.

Распоредот на настаните во оваа изјава е хаос
Ме мрзи да палам пеинт, очигледно сакаш да ти нацртаат.

1 - наоѓа бомба
2 - мафта со неа
3 - му ја бутаат неактивирана од рака
4 - ја губи од видик
5 - во тие моменти бомбата се активира
6 - ја забележува пак бомбата како е шутната од страна на полицаец
7 - ја подига.
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Ало Франкфурт, џандарите не ја фрлија бомбата!
Не реков дека е активирана од него али испуштена е од страна на полицаец.Зошто ја држел во рака?Или пак од елек толку лесно му се има откачено?Да беше толку лесно ќе паднеше и другпат и ваљда ќе се десеше истово и предходно.А вака да ја држел во рака која е поентата,ги плаши навивачите?И така се затворени нема кај да бегаат а и на клипот не пружат баш отпор.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
@Let 3 те почитувам како човек кој знае да води дебата со аргументи ама на темава се изгуби ко чорап во центрифуга. Велиш дека требало да се почитуваат закони, тогаш со аргументи посочи ни кој закон е прекршен. Велиш дека полицијата проценила дека не е безбедно на трибината. Напротив, воопшто не се работи за безбедност на трибината, таму се е во ред. Полицијата сака предвреме да ги извади навивачите од трибина за да се избегне контакт со домашната публика надвор. И ова е многу многу погрешно и попаметни земји од нас веќе го решиле овој проблем, за што беше и дискутирано на темава. Но не очекувам ти да си информиран за тоа зошто и до сега не си ми оставил впечаток дека си „по фудбалот“.
Jас си се почитувам себе си најмногу
сега праиш муабет дека ТИ мислиш дека полициската проценка не била во ред туку дека твојата проценка е он правата...
Ај да видиме
Тие шо ја послушале полицијата и излегле - останале во ред без повреди, тие што останале се здобиле со повреди..
Тие шо не кревале и мафтале со бомба наоколу , си останале здрави прави тие што зеле мафтале и биле во близина на бомбата - се здобиле со потешки и полесни поовреди
И кој бил во право?
 
B

Beck's

Гостин
Само забележав дека еден полицаец ја шутна кон нас.
(ТОГАШ ЈА ЗАБЕЛЕЖАЛ ПО ВТОР ПАТ)
ја подигнав и се случи тоа што се случи.
(ТОГАШ ЈА ПОДИГНАЛ ПО ВТОР ПАТ,ОТКАКО ПАДНАЛА)

@STEALTH што е тука нелогично ?
Тука е нелогично дека дури 2 пати се наведнал да ја земе. Ако првиот пат се оправдува со поими од типот "бил у паника, не бил свесен што прави", како би се оправдало второто наведнување?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Те читам неколку поста, очигледно си тврдоглав и тераш инает, по твој памет ти доаѓа полиција дома ти вели излегувај постои опасност да има извор на смртоносна радијација, и ти си живеел тука 20 години не ти е ништо, непроверуваш ништо излегуваш на улица и си одиш во хотел и немаш право да се буниш, тоа според мене ти е полициска држава, така да не си во право.
Зад полицаец кој ќе ти рече , стои негов командир, зад командир имаш началник зад началник имаш не знам шо некој повисок ранг и н аврвот е министер.
Зад тебе нема никој. Ти своето знаење и познавање го токмиш со информации кои го има една институција
„А бе кој бе!! јас пијан возам поубо од трезен“ Така викаше дедото па го собра камион на пато до демирхисар... “Колата моја сама вози ко ќе сум пијан“ се гордееше со тоа.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.409
Поени од реакции
58.354
Jас си се почитувам себе си најмногу
сега праиш муабет дека ТИ мислиш дека полициската проценка не била во ред туку дека твојата проценка е он правата...
Ај да видиме
Тие шо ја послушале полицијата и излегле - останале во ред без повреди, тие што останале се здобиле со повреди..
Тие шо не кревале и мафтале со бомба наоколу , си останале здрави прави тие што зеле мафтале и биле во близина на бомбата - се здобиле со потешки и полесни поовреди
И кој бил во право?
Ти ми стоиш над глава со лопата и ми викаш излези надвор или ќе те ѕвекнам со лопатава.
Ја ти викам: зошто да ме ѕвекнеш?
Ти мене бам, трес, бум... и на крајот: ти реков! :)
 
Член од
20 јули 2009
Мислења
865
Поени од реакции
600
Тука е нелогично дека дури 2 пати се наведнал да ја земе. Ако првиот пат се оправдува со поими од типот "бил у паника, не бил свесен што прави", како би се оправдало второто наведнување?
А што да прави ? Како прво не мислел дека е бомба,како второ,требало со полицаецот "на прва" да си играат или можеби пак "на кој му тапне,губи" ?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Ти ми стоиш над глава со лопата и ми викаш излези надвор или ќе те ѕвекнам со лопатава.
Ја ти викам: зошто да ме ѕвекнеш?
Ти мене бам, трес, бум... и на крајот: ти реков! :)
не ти имам кажано тоа никогаш не ми вади муабети!
Плус, полицијата не побара овде од никој нешто што до сега не било пракса, сега фрлат муабети “ако полицаец на улкица ти турне гаѓи и те онади, или со лопати те мава или исели се...“ Побарано е она што е побарано многу пати од разни групи на разни места во македонија во интерес на безбедноста. Да напуштат или се разотидат од одредено место. Ни ги клецкале ни ги беселе ни ги раселиле.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.656
Поени од реакции
14.512
Само забележав дека еден полицаец ја шутна кон нас.
(ТОГАШ ЈА ЗАБЕЛЕЖАЛ ПО ВТОР ПАТ)
ја подигнав и се случи тоа што се случи.
(ТОГАШ ЈА ПОДИГНАЛ ПО ВТОР ПАТ,ОТКАКО ПАДНАЛА)

@STEALTH што е тука нелогично ?
На видеото од Тера нема жив цајкан на тоа место каде наводно му паѓа бомбата првиот пат. Значи види го видеото, убаво се гледа дека дечкото ја забележува бомбата и ја зима од земја, ама бомбата му паѓа (наводно) веднаш до оградата каде што нема цајкани. Освен ако цајканите имаат по 2 метра нозе, па шутираат бомби од далеку - тогаш ОК

Ете ти го видеото и гледај

 

Kajgana Shop

На врв Bottom