Навивачки групи на подрачјето на бивша СФРЈ

Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Ѕвездаш, во право е Партизановецов што ти напиша кратко и јасно која група е број 1 какви Делии какви БББ или било кој. Да неможеш 10 години да помирисаш трофеј, град од 200.000 жители и да имаш таква бројка и константност на трибина тоа е чудо. Кај затера со дискусиите и комплексите, а момакот ти објасни и само пиша мислење со кое повеќето непристрасни и реални ќе ти го потврдат истото. Далеку од тоа дека и Делије се слаби или незнам што, но ова што го право Торцида е само за :cuc: Гледај ти со каква екипа и успех и 2 милионски град и повеќе од пола Србија навива за нив на обични првенствени утакмици како одма се гледа реалноста, а не пак да се на местото и финансиите и моменталната моќ на Хајдук, на ранг од Таурунум Бојс ќе бидете ако не и полоши.

„ранг тауранум бојс“, еве ти видео од 2010/2011 каде што игравме полуаматерски фудбал, 5 години без титула, а посетеноста на север минимум 15000, па сега ти види... кажав и погоре незнам која е сега причината за слабата посетеност кога на овој начин не сме играле 25 години, ги надминавме сите очекувања и пак има максимум 7000 луѓе на стадион, или пак на овие простори обратнопропорционална е посетеноста и квалитетната игра... друга ствар во што се поквалитетни Делије од Торцидаши е активноста на другите полиња од хуманитарни акции до борба против фудбалскиот режим на Толе Караџиќ, кој што усташите истиот проблем го имаат со Мамињо а не гледам нешто да работат на тоа поле, друг сегмент европските гостовања па имаше дури и на Исланд навијачи, друго акцијата во Атина со братски Олимпијакос против Динамо, одржување на високи односи како со Гејт 7, така и со Фратрија... и на крај вреди да се спомне дека кога игравме аматерски фудбал да не беа Делије најверојатно катанец ке се удреше... а тоа што партизановецот си збори ти кажав што е работа чист завидл'к, тие се би дале да се на ниво на Делије.


Гратис, 2011 година против Јавор од Ивањица
 
Член од
9 ноември 2017
Мислења
523
Поени од реакции
1.161
Значи да се разбереме и Делије, Гробари и се србско не можам органски да поднесам, така да мислењево ми е сосема неутрално. Не пратам што се дешава со Делије оваа сезона. Но со изданијата кои ги имаа лани и годините пред тоа, Делије се дефинитивно во топ 5 групи во Европа, по бројка, атмосфера, организација и тн.. и мора да им се даде признание за тоа. Гробари реално се многу далеку поназад. Е сеа за Торцида е друга приказна. Тоа што се случува во Сплит, како народот живее за клубот, како го сака од се срце, таа хемија што ја има, е нешто неописливо, магично.. Тоа е таа вистинска приказна за љубовта према клубот која сите ја величат, а ретко кој ја живее. Во Сплит тоа е реалност. Цел град дише за Хајдук. Торцида е група која нај многу ја сакам после мојата, но да сме објективни дека сеуште не се на нивото на Делије. Можеби се подобри во однос на кореографии. Имаат извадено многу по креативни и по интересни. Но за атмосфера Делије се далеку подобри. Како прво песните на Делије се многу подобри од тие олд скул Торцидашките. За бројката да не зборуваме. Делије до лани против нај селските екипи ја полнеа цела трибина(за годинава не знам и не пратам), а кај Торцида честа гелтка беше да се по 300-400 души на трибина, каде што во Хрватска лигата е многу поквалитетна, со повеќе градски клубови, за разлика од Србија каде што има 5-6 Белградски маалски клубови и други селски(од типот на Јавор, Радник Сурдулица, Мачва, Бачка и што ти знам јас). Еве да ти тргнеме на страна Партизан од Србија и Динамо од Хрватска па да споредиме кој со кого игра. Хајдук има натпревари со Ријека, Осијек, Истра, Цибалија, кои све се градски клубови и споредете ги со овие Српските(еве освен Војводина и Раднички, мада и тие не можат да се споредуваат со Осијек и Ријека)..
 
Последно уредено:
Член од
5 октомври 2016
Мислења
73
Поени од реакции
204
Делије во топ 5 во Европа? Во топ 5 на Балкан можеби, али во Европа... не би ги ставил ни во топ 50!
 
Член од
9 ноември 2017
Мислења
523
Поени од реакции
1.161
Делије во топ 5 во Европа? Во топ 5 на Балкан можеби, али во Европа... не би ги ставил ни во топ 50!
Е ај кажи кои се во топ 5 и во што Делије не можат да се носат со нив?
 
Член од
9 ноември 2017
Мислења
523
Поени од реакции
1.161
Озбилен си?
Па кажете де, ајде. Озбилен сум јас. Јас мислам дека нема група во Европа што Делије не можат да им парираат во секоја смисла. Кажете ми 5,10,50 групи и кажете ми во што Делије се послаби од нив.
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
73
Поени од реакции
204
Само кажете дали пратите Италија, Полска, Русија, Скандинавија, Германија, Холандија, Франција итн?
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
877
Поени од реакции
2.421
Само Германија има 4/5 далеку подобри групи од цигосите.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
452
Поени од реакции
1.538

„ранг тауранум бојс“, еве ти видео од 2010/2011 каде што игравме полуаматерски фудбал, 5 години без титула, а посетеноста на север минимум 15000, па сега ти види... кажав и погоре незнам која е сега причината за слабата посетеност кога на овој начин не сме играле 25 години, ги надминавме сите очекувања и пак има максимум 7000 луѓе на стадион, или пак на овие простори обратнопропорционална е посетеноста и квалитетната игра... друга ствар во што се поквалитетни Делије од Торцидаши е активноста на другите полиња од хуманитарни акции до борба против фудбалскиот режим на Толе Караџиќ, кој што усташите истиот проблем го имаат со Мамињо а не гледам нешто да работат на тоа поле, друг сегмент европските гостовања па имаше дури и на Исланд навијачи, друго акцијата во Атина со братски Олимпијакос против Динамо, одржување на високи односи како со Гејт 7, така и со Фратрија... и на крај вреди да се спомне дека кога игравме аматерски фудбал да не беа Делије најверојатно катанец ке се удреше... а тоа што партизановецот си збори ти кажав што е работа чист завидл'к, тие се би дале да се на ниво на Делије.


Гратис, 2011 година против Јавор од Ивањица
Прв пат коментирам тука, читав неколку страни наназад и листајќи кон последните мислења ми упадна ова. Пред се секако почит кон Делије за се што прават, ама ќе ти кажам зошто јас лично мислам дека Торцида се подобри од Делије (за мене не е подобар оној само што има поголема бројка).. Како прво ќе го земам во предвид тоа што Белград има 2 милиони жители, дека повеќе од пола Србија, фракции од Црна Гора, Македонија итн. навиваат за Звезда, напротив Сплит кој има 200.000 жители и кои фракции имаат само во таа област. Покрај сето ова посетата на Звезда е околку 7-8.000, во домашно првенство победуваат се пред себе (што со (не)регуларни пенали како со Воша итн.) во Европа стигнаа во 1/16 финале, има голема веројатност и купот да го освојат и пак.. Од друга страна Хајдук 10.373 (може(ш)те да отворите на нивната веб страна и убаво си пишува во секое натпреварување колку е просек. Иако немаат освоено првенствена титула Хајдук од сезона 2004/05
За хуманитарните акции не би можел да знаеш бидејќи гледам во групава стриктно се се врти околку две групи ("твојата" и Гробари), а и ако некој не се експонира немора да значи дека нема никакви хуманитарни акции или ги има малце на број.
За акции немој да бидеш смешен, доколку не гледаш подалеку од својот двор, а со некои работи кои ги пишуваш така ми личи.. Торцида го напаѓа Мамиќ секој пат кога и да е тој дојден во Сплит за било која работа и да не редам ред други акции кои ги имаат они направено, ја спомнав стриктно оваа бидејќи сите знаеме колку моќен човек е Мамиќ во Хрватска и какви закони има таму поготово за навивачите за разлика од Србија разликата е небо-земја. И за крај неколку мислења пред ова имаш пишано дека Торцида ништо не превземала околку тоа што Хајдук не може да освои титула, играчите на Хајдук "до вчера" (по поразот од 2-3 против Рудеш на домашен терен) дури и во WC идеа со полициско обезбедување поради стравот кој го имаа од Торцида.[DOUBLEPOST=1520899470][/DOUBLEPOST]
Па кажете де, ајде. Озбилен сум јас. Јас мислам дека нема група во Европа што Делије не можат да им парираат во секоја смисла. Кажете ми 5,10,50 групи и кажете ми во што Делије се послаби од нив.
Убаво ти кажа дечкото подолу, доколку ги пратиш сите сцени ќе увидиш дека има не 5, него 25 подобри групи ширум Европа од Делије.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.489
Поени од реакции
16.134
Прв пат коментирам тука, читав неколку страни наназад и листајќи кон последните мислења ми упадна ова. Пред се секако почит кон Делије за се што прават, ама ќе ти кажам зошто јас лично мислам дека Торцида се подобри од Делије (за мене не е подобар оној само што има поголема бројка).. Како прво ќе го земам во предвид тоа што Белград има 2 милиони жители, дека повеќе од пола Србија, фракции од Црна Гора, Македонија итн. навиваат за Звезда, напротив Сплит кој има 200.000 жители и кои фракции имаат само во таа област. Покрај сето ова посетата на Звезда е околку 7-8.000, во домашно првенство победуваат се пред себе (што со (не)регуларни пенали како со Воша итн.) во Европа стигнаа во 1/16 финале, има голема веројатност и купот да го освојат и пак.. Од друга страна Хајдук 10.373 (може(ш)те да отворите на нивната веб страна и убаво си пишува во секое натпреварување колку е просек. Иако немаат освоено првенствена титула Хајдук од сезона 2004/05
За хуманитарните акции не би можел да знаеш бидејќи гледам во групава стриктно се се врти околку две групи ("твојата" и Гробари), а и ако некој не се експонира немора да значи дека нема никакви хуманитарни акции или ги има малце на број.
За акции немој да бидеш смешен, доколку не гледаш подалеку од својот двор, а со некои работи кои ги пишуваш така ми личи.. Торцида го напаѓа Мамиќ секој пат кога и да е тој дојден во Сплит за било која работа и да не редам ред други акции кои ги имаат они направено, ја спомнав стриктно оваа бидејќи сите знаеме колку моќен човек е Мамиќ во Хрватска и какви закони има таму поготово за навивачите за разлика од Србија разликата е небо-земја. И за крај неколку мислења пред ова имаш пишано дека Торцида ништо не превземала околку тоа што Хајдук не може да освои титула, играчите на Хајдук "до вчера" (по поразот од 2-3 против Рудеш на домашен терен) дури и во WC идеа со полициско обезбедување поради стравот кој го имаа од Торцида.[DOUBLEPOST=1520899470][/DOUBLEPOST]
Убаво ти кажа дечкото подолу, доколку ги пратиш сите сцени ќе увидиш дека има не 5, него 25 подобри групи ширум Европа од Делије.
Една мала исправка за Сплит навива цела Далмација, мада иста ми е поентата дека за Хајдук живее целиот град и дека и во најлоши времиња ги имало многу на трибините и откога немаат освоено титула
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.489
Поени од реакции
16.134
Прв пат коментирам тука, читав неколку страни наназад и листајќи кон последните мислења ми упадна ова. Пред се секако почит кон Делије за се што прават, ама ќе ти кажам зошто јас лично мислам дека Торцида се подобри од Делије (за мене не е подобар оној само што има поголема бројка).. Како прво ќе го земам во предвид тоа што Белград има 2 милиони жители, дека повеќе од пола Србија, фракции од Црна Гора, Македонија итн. навиваат за Звезда, напротив Сплит кој има 200.000 жители и кои фракции имаат само во таа област. Покрај сето ова посетата на Звезда е околку 7-8.000, во домашно првенство победуваат се пред себе (што со (не)регуларни пенали како со Воша итн.) во Европа стигнаа во 1/16 финале, има голема веројатност и купот да го освојат и пак.. Од друга страна Хајдук 10.373 (може(ш)те да отворите на нивната веб страна и убаво си пишува во секое натпреварување колку е просек. Иако немаат освоено првенствена титула Хајдук од сезона 2004/05
За хуманитарните акции не би можел да знаеш бидејќи гледам во групава стриктно се се врти околку две групи ("твојата" и Гробари), а и ако некој не се експонира немора да значи дека нема никакви хуманитарни акции или ги има малце на број.
За акции немој да бидеш смешен, доколку не гледаш подалеку од својот двор, а со некои работи кои ги пишуваш така ми личи.. Торцида го напаѓа Мамиќ секој пат кога и да е тој дојден во Сплит за било која работа и да не редам ред други акции кои ги имаат они направено, ја спомнав стриктно оваа бидејќи сите знаеме колку моќен човек е Мамиќ во Хрватска и какви закони има таму поготово за навивачите за разлика од Србија разликата е небо-земја. И за крај неколку мислења пред ова имаш пишано дека Торцида ништо не превземала околку тоа што Хајдук не може да освои титула, играчите на Хајдук "до вчера" (по поразот од 2-3 против Рудеш на домашен терен) дури и во WC идеа со полициско обезбедување поради стравот кој го имаа од Торцида.[DOUBLEPOST=1520899470][/DOUBLEPOST]
Убаво ти кажа дечкото подолу, доколку ги пратиш сите сцени ќе увидиш дека има не 5, него 25 подобри групи ширум Европа од Делије.
И уште нешто навивачите се цврсти во управување со клубот бидејќи имаат некој процент во сопственичкиот удел (25% мислам не ме држи за збор) и преку зимата ги мавале луѓето од управата, но овие се извлекле така што донеле добри засилувања. И иако ни Гробарите, ни делиите немаат сопственички проценти (Но имаат луѓе во клупското собрание) се продаваат ефтино
 
Член од
2 март 2017
Мислења
452
Поени од реакции
1.538
Прва Лига (Босна и Херцеговина) 2017/18 - 23 Коло.
Зрињски Мостар-Радник Бијељина (10.03.2017)
29066269_1481704698622449_4031049345862732919_n.jpg
Борац Бања Лука-Челик Зеница (11.03.2018)
29101905_1482724881853764_3253352059422401283_n.jpg
Жељезничар-Крупа (11.03.2018)
29026129_1482720938520825_961132795196452357_n.jpg
Широки Бриег-Сараево (11.03.2018)
29026505_1482806538512265_1740891850068974528_n.jpg
29102106_1482807155178870_6579776626769686190_n.jpg [DOUBLEPOST=1520903635][/DOUBLEPOST]Прва Лига (Хрватска) 2017/18 - Коло 25.
Хајдук Сплит-Истра 1961 (10.03.2018)
29026064_404072243398951_2673268570771351969_n.jpg
Интер Запрешиќ-Ријека (11.03.2018)
29063250_1238715032928443_9034583052003057521_n.jpg
Цибалиа-Осијек (11.03.2017)
29101381_404633133342862_9056639908048641507_n.png
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom