Навивачки групи на подрачјето на бивша СФРЈ

Дискусија во форумот 'Навивачки групи' започната од RedStarFan, 30 мај 2012.

 1. Македонија 1932

  Македонија 1932

  Член од:
  30 мај 2012
  Мислења:
  1.770
  Допаѓања:
  2.467
  Ќе ги размонтираат на Наполитанките?? Или Римјаниве можда? Јас мислам дека ако пробаат нешто дека не би се вратиле целосни бар пола од тие што би отишле во Неапол или Рим. Полјаци исто страшни. Едино нешто Комита во што може да бидат ставени во топ20 во Европа е пиро како што кажа комита и ништо повеќе.
   
 2. ckembarbtt

  ckembarbtt

  Член од:
  8 октомври 2015
  Мислења:
  342
  Допаѓања:
  375
  Малце преувеличуваш,ако збораме за корео и акцијање тогаш Делије влегват во топ10,исто така имат и доста силни подгрупи и малце е апсурдно да викаш дека наполитаните или римјаните ќе ги размонтират,мое мислење е дека до пред 6/7 години Гробари беа алфа и омега на Балканот а и пошироко,кога Алкатраз кулминираше.И да ве потсетам,многу слабо спомнувате една група која во двеилјадитите беше на самиот врв на Европа кога збораме за хулиганизам и предизвикување хаос до кај шо ќе стигнат ,само видете на јутјуб каков хаос предизвикаја во Прага и Позњан,неприкосновените ВВВ кои последните години се во сенка на Торца заради добро позната причина.
   
 3. Ultracasual

  Ultracasual

  Член од:
  9 ноември 2017
  Мислења:
  355
  Допаѓања:
  778
  Зборувам само за Европски групи, не за јужно американци и африканци. Ниту една група од Европа не може со нив да се споредува, особено со тие од Мороко, Алжир и што ти знам јас.
  Е сега за германците. Освен тие на Дрезден што се истакнуваат повеќе, ми кажуваш дека на Делије не можат да им се држат на Шалке и Дортмунд? Од цел ултрашки сектор кај нив, ни една третина дали се ултраси. Све друго се клубски фанови што одат на нивниот сектор. Како прво од Келн се подобри од нив, не пак Делије. Во друго што се подобри? Да не извадиле кореографии какви што Делије не ваѓаат? Или да не не прават атмосфера како нив?
  Италија. Да пратеше што се случува во Италија ќе ги спомнеше Ултрас Бергамо. Сезонава тие им се најдобри. Наполитанците освен што бодат низ Италија и што фрлаат топовски после секој гол што имаат друго направено? Корео 10 години од нив неам видено. Рома веќе е искомерцијализиран клуб. Исто и кај нив, како и кај германците, повеќе од пола сектор им се фанови. Од Лацио не ги пратам многу, но немам видено да се истакнале во нешто повеќе од Делије.
  Во Полска што имаат направено повеќе од Делије? И тие вадат кореографии УЕФА Мафија, и Делије вадат. Тие палат пиро и Делије палат. Бројката горе долу им е иста. Истото важи и за Русија.
  Во Турција има група што прави нешто што не прават Делије? Бројката едино им е поголема. Ама нека ви текне колку милиони жители има Истанбул.
  Јас ви тврдам дека нема група што не може Делије да се носи со нив, вие си лупате од ракав групи. Ако веќе дискутираме, образложете факти. Ставете слика, видео и кажете, е ова го нема кај Делије, Делије не прават ваква атмосфера, никогаш не извадиле вакво корео. Поставете нешто вакво, па ако не ви вратам јас со доказ дека Делије не го прават истото, вие сте во право. Без аргументи дискусијава е без целна и џабе се вртиме во круг.
   
  Последно уредено: 13 март 2018
  На pixa и КУ_воли_Звезду им се допаѓа ова.
 4. ultras1988

  ultras1988 Anti-Antifa

  Член од:
  6 февруари 2014
  Мислења:
  2.184
  Допаѓања:
  3.592
  Забрањени со напад над цигани минатиов викенд.
   
 5. КУ_воли_Звезду

  КУ_воли_Звезду

  Член од:
  11 ноември 2009
  Мислења:
  1.219
  Допаѓања:
  540
  Не мора за останатото, ќе те дискредитирам на пример за корео. Кажи која група има вакви корео во Европа оваа сезона?  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Љутица Богдан и Ultracasual им се допаѓа ова.
 6. difusion

  difusion

  Член од:
  23 јуни 2015
  Мислења:
  48
  Допаѓања:
  38
  Прво и последно пеење против Вучиќ. Од тогаш на наваму ниту еднаш против големиот воѓа. Добијеш тендер и миран север.
   
  На Sasa Ilic и ckembarbtt им се допаѓа ова.
 7. RichardRichardson

  RichardRichardson

  Член од:
  2 март 2017
  Мислења:
  217
  Допаѓања:
  299
  Дечко не знам дали некогаш си бил на "вечити дерби" ако си бил ќе видиш дека 70-80% од дветте трибини се напалени дечишта по 16-17 години, што се влезени во некој прелош филм. Тоа 'пола трибина се дедовци и бабетини со 70 години' не е точно, а и во групите каде што има такви тоа е затоа што го сакаат клубот, а не како кај нас на 20 години се пензионира од навивање и ќе рече 'ех јас на времето'.
  Делије ќе размонтирале било кого бла-бла, како прво секоја германска покрај постарите ликови на трибина имаат и хулигански екипи. Динамо Дрезден, Ханза Рошток, Дортмунд итн. се според мене далеку подобри групи од Делије. За Полска, Украина, Русија муабет нема потреба да правам можете да прогуглате Лех Познан, Легиа Варшава, Висла Краков, Динамо Киев, ЦСКА Киев, Зенит итн итн. Едино што се подобри Делије од овие 3 источни земји е вокалот, бидејќи секој што прати малце барем знае дека во овие 3 земји пред се се тера хулиганизам, а после другото. За Италија греота е да зборуваме, ако некој не знае баш видете колку српски групи ги копираат италијаните, и им се пример.
  За крај не знам како може некој толку да величи група која прави такви педерски работи.
  Делије Куманово напаѓаат член на Кумани во однос 5 на 1 и тоа со нож, и бегаат. Близу Ниш на автопат Нишлије ги напаѓаат Сектор Г (со неколку дечки од Animals) во однос 80 на 20 и дури и нишлиите се повлекувале. Група која глумат најголеми срби од сите, а ги напѓаат и им одземаат знамиња на Фирма пред гостување кај нивните душмани (Нови Пазар). Им зимаат знамиња на Маринци во однос 3 на 20, и тоа со значки од полиција (знаеме кој им ги дал тие значки). Група која не смее да писне против Вучиќ, затоа што се негови платеници. И уште безброј (не)ферски потези. За слабата посета на Север уствари била како што разбрав поради тоа што имало многу луѓе на СНС.
  *Која група беше нападната во Белград оваа година? Никоја! Арсенал фанови ајде нема врска, Келн? Ништо, ЦСКА? Ништо, ама тоа е како ќе каже 'главниот' мора да е така да не летаат после шамари по трибина.
   
  Последно уредено: 13 март 2018
  dobramuzika, Sasa Ilic, Македонија 1932 и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Ultracasual

  Ultracasual

  Член од:
  9 ноември 2017
  Мислења:
  355
  Допаѓања:
  778
  Ова е веќе муабет на место и ги изложи сите лоши страни на Делије. На сите ни е јасно како функционираат групите на балканот и колку е навлезена политиката и криминалот меѓу нив. Едино нешто што не се сложувам е за Полските, Руските и Украинските групи. Самиот кажа дека тие фураат хулигански филм. Јас горе ја правам чисто споредбата на трибина со другите групи во Европа. Односно, каква бројка имаат, какви кореографии вадат и каква атмосфера прават. Од тој аспект зборувам дека се на рамниште на најдобрите групи во Европа. Инаку и јас грешно се изразив погоре што имам кажано дека спаѓаат во топ 5 групи. Има премногу добри групи што се на исто рамниште меѓу себе и е многу тешко да се направи таа класификација. За хулиганските акции никаде не спомнав, бидејќи се знае кој владее таму(Полска и Руска сцена). :D
  *И да се разбереме, никаде не реков дека Делије се подобри од групите кои вие ги кажувате, туку дека се тука некаде со нив, на исто рамниште и им се држат.
   
  Последно уредено: 13 март 2018
 9. Комита Ултрас

  Комита Ултрас Ултрас Модератор

  Член од:
  4 јуни 2009
  Мислења:
  8.240
  Допаѓања:
  12.380
  Се сложувам со се што напиша, ама не и со ова. Педерски работи да точно, ама ги знаеме овие работи затоа што сме 500км разлика со Белград и горе доле движиме по исти фејсбук страни и форуми, и пола Македонија иде кај нив на дерби па знаеме како стојат работите. Педерски работи дали прават Легија никогаш нема да знаеме затоа што се скроз друг свет од нас.

  За хулигански групи Делије имаат уште многу фурни леб да јадат. Напалени дечишта што не размислуваат и при прв бокс би избегале не се хулигани. Ако ја памтите случката од пред некоја година кога бевме кај Шалке на гости, имаше проблеми на аеродромот во Дортмунд. Е тоа беше првата екипа на Десперадос. Екипиште за кое Делије и повеќето групи можат да сонуваат. Кај Германциве има јаки хулигански групи само разликата е што они размислуваат пред да направат инцидент. На Балканов е дива лига сегде моеш да направиш тепачка. Таму за пиротехничко средство ти ставаат забрана за стадион. Кај Шалке исто е, повеќето се цело време со некоја забрана за стадион. Зборовите на Десперадос беа, излезете надвор овде има камери и не можеме да се тепаме. Па сеа, ти види каков менталитет имаат они, а каков е на балканот.

  И згора на се Германија и не е баш позната по хулиганство. Кај се Италијанците, кај се Пољаците, кај се Русите, па еве и Грците. Кажав, Делије само со пиро може да влагаат у топ 10, друго ништо.

  @КУ_воли_Звезду
  Да не ти барам слики пиши си на гугл Dortmund coreographies, Kolejorz, нема потреба за повеќе.
   
  На dobramuzika му/ѝ се допаѓа ова.
 10. RichardRichardson

  RichardRichardson

  Член од:
  2 март 2017
  Мислења:
  217
  Допаѓања:
  299
  За атмосфера братче Грција, Шведска, Данска имаш мал милион групи кои прават предобра атмосфера.

  Дали оваа дешавка е доле во метрото што била? За менталитет нема што да зборуваме.. Кој не верува нека иде и нека види колку се пофер и колку јаки хулигански екипи имаат од првиот до последниот во сите лиги.
   
 11. Комита Ултрас

  Комита Ултрас Ултрас Модератор

  Член од:
  4 јуни 2009
  Мислења:
  8.240
  Допаѓања:
  12.380
  Не, дешавкава е во Дортмунд на аеродром, кога се претставија демек навивачи на Шалке се по што ги познавме и одбивме да искочиме во групи по што улетаа добри 50-60 души, а ние 11 души на број. Ова беше кога бевме на Шалке - Дортмунд и Шалке - Галатасарај. Па надвор беше целиот инцидент и по 100 метри не уапсија сите, а овие од Дортмунд избегаа. Нејсе, муабетот ми е дека беа страшна екипа од 30+.
   
  На RichardRichardson му/ѝ се допаѓа ова.
 12. КУ_воли_Звезду

  КУ_воли_Звезду

  Член од:
  11 ноември 2009
  Мислења:
  1.219
  Допаѓања:
  540
  Јас не сум у филмот “ние и само ние, нема подобри“. Еве баш за Колејорж имам голем респект, ама на слично ниво се, не можеш баш да ги издвоиш најдобрите по кореографија. Ама да каже некој дека Делије не се ни топ 20 во однос на кореографии тоа е смешно. Овие слики се само од Европа и тоа само од оваа сезона.

  Бројност? Ова е најслабата година у последните 7-8, погледнете кога клубот тонеше пред 2-3-4-5 години колкава беше бројноста против селски тимови од Србија.

  Ако Келновите се подобри од Делије, зошто тогаш тие не ги нападнаа во Германија? Во Бг имаше неверојатно обезбедување и полиција низ целиот град, додека ЦСКА навивачите директно бус-стадион-бус беше работата. Плус УЕФА едвај чека за ситница да не исфрли од Европа, не се исти аршините спрема западот и истокот. А за политиката не сакам да зборам, затоа што ми е најиритантна тема општо во животот, игнорирам се што е поврзано со тоа. Ама сигурно знаеш дека на овие простори политиката ни е навлезена и у фрижидер, така да...

  Никогаш не можеш со сигурност да кажеш која е најдобрата група, има различни периоди, различни категории, на крај и различни вкусови. Ама гледам дека некои луѓе поради личен антагонизам не се објективни и затоа морав да реагирам.
   
 13. pixa

  pixa

  Член од:
  19 септември 2009
  Мислења:
  2.973
  Допаѓања:
  1.989
  Ајде прво да почнеме од атмосфера на утакмица, мал милион примери и изјави имаш од противнички фанови, од противнички фудбалери па до наши фудбалери... го имаш голманот на Краснодар кој има одиграно без број утакмици по Русија изјава даде дека било неподносливо гласно и навивачите им биле буквално 12 -ти играч, имаш фанови на Арсенал ( кои секоја година гостуваат некаде по европа па и во Германија) имаш изјави каде што никаде не виделе нешто слично уште постојат видеа на јутјуб со тој црнецот дебелиот, значи правиме муабет за атмосфера на стадион најди ми нешто слично од Германскиве групи или Италијанскиве и демантирај ме.
  Репутација во најмала рака незгодна... пример гостовање во Келн каде што направија медиумите таква атмосфера што имаше по медиумите вести као доаѓаат Срби не им се приближувајте и слични глупости, друго во Келн го јадеа једино Келнови навијачи, по град се шеташе слободно со кортео кое беше права атракција за тамошните жители кои што на секои две недели им доаѓаат германски навијачи не е таква атмосфера ( Прага нешто слично) се навраќаме на репутацијата, што мислиш зошто имаат таква репутација едноставно им текнало на медиумите и на немачката полиција да се заебаваат, не него истата е создадена со години.
  Создавање на репутација низ години, фајтови од полиција па до противничките групи ретко кога го јаделе, имаш утакмица Олимпијакос - Динамо Загреб, каде што нашиот клуб ниту играше ниту учествуваше во европск натпреварување, а Делије Север беа главни во организацијата со навивањето, кореографијата, аа како што се добро сеќевам ни после утакмица усташите не поминаа баш најдобро туку им се деси катастрофа, европско во Франција, Србија не учествуваше, рамо до рамо со збратимените руски групи чистеа плоштаади со енглези, е сега најди ми ти некоја италијанска или немачка група каде што ниту нивниот тим игра ниту репрезентација а се главни со збратимените групи.
  За кореографии ти спомна членот погоре, како што кажа ти фурни леб треба да јадат немачки и италијански групи за да дојдат до ниво на Делије за правење на кореографија.
  Полските и Руските групи може даа се признае дека се поекстремни за хулиганизам, но како што кажа погоре се шетаа навијачи на ЦСКА Москва во Београд, кои баш и не се шетаа него тоа е друга тема буквално со автобуси беа превезувани до стадион, истото го направија и Делије во Москва, но трба да се и напомне дека поради близината на руските и српските навијачки групи ретко доаѓа до меѓусебни напаѓања, додека може да се каже дека и со Полските групи има одредена доза на респект.
  Турските групи , да голема бројка држат но немаат гоставања, за домашни утакмици може да каже дека се фанатици.
  После ова најдими ти немачки или италијанска група која е во еден сегмент подобра од ова што го кажав погоре и демантирај ме.
   
  На Colt Willcox му/ѝ се допаѓа ова.
 14. RichardRichardson

  RichardRichardson

  Член од:
  2 март 2017
  Мислења:
  217
  Допаѓања:
  299
  Кога италијаните ваделе кореографии Балканот не знаел што е тоа навивачка група. Секој со својот стил.
  Аха, а напаѓање на групи кои се иста националност е океј? (Гробари, UF, Фирма, Ѓаволи, Маринци итн.).
  Можеби немаат гостувања ама во турска лига бидејќи ги знаат какви талибанци се и што се може да се случи доколку пуштат 2 групи. Гледај ги по европските натпреварувања што прават Бешикташ.
  --- Споено дупло мислење, 14 март 2018 ---
  Полуфинале Куп (Хрватска) - 13.03.2018
  Локомотива Загреб-Хајдук Сплит
  29178362_1313719095396109_8335205210495563416_n.jpg
   
  Последно уредено: 14 март 2018
 15. pixa

  pixa

  Член од:
  19 септември 2009
  Мислења:
  2.973
  Допаѓања:
  1.989
  Кога ваделе и енглезите кога спроведувале хулиганизам Пољаците и Русите не знаеле што е навијачка сцена, така да муабетот ти паѓа во вода кога овие кога оние..
  Напаѓање групи кои се исти националност, дали се слушаш што зборуваш, сакаш да ми кажеш дека Спартаковите и навијачите на ЦСКА не се напаѓаат, или пак полските групи, стварно неми е јасно што сакаш да кажеш.
  Исто така за турските навијачи не си ми јасен, не пуштале две групи, па баш на европски вруќи гостовања истите се една голема 0 во секој поглед, така да целиот муабет ти паѓа во вода.
   
  На k0k014, Colt Willcox и Незапирливи 1903/87 им се допаѓа ова.

Сподели преку: