Навивачки групи во Македонија!

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 август 2008
Мислења
695
Поени од реакции
1.888
Една тема која не сме ја отвориле во поглед на колекционерството е собирање карти од утакмици на кои СТЕ ПРИСУСТВУВАЛЕ.

За жал, кај нас кога имавме сезонски членски карти не ни даваа карти на запад. Порано влезот беше гага и немаше карти, а па во поново време често сме плаќале само на влез, без да се даде карта.
Или една иста карта се дава цело време.

Затоа најголем дел од картите се од РК, каде што најчесто имало карти за европските утакмици. Се случувало некогаш да земам карта од јужна за успомен, пошто на запад немало карта. Има на сликите и карти од други клубови, на утакмици на кои сме гостувале или самостојно сум бил.

Прегледај го приврзокот 371630Прегледај го приврзокот 371632Прегледај го приврзокот 371633Прегледај го приврзокот 371634Прегледај го приврзокот 371635

Плус некои ливчиња од песни и инструкции :D
Прегледај го приврзокот 371636

Како и членските сезонски :D
Прегледај го приврзокот 371637
:cuc::cuc::cuc:
Затоа те кладовме воџа на Форум Кру :ojeaa:
 
Член од
23 март 2020
Мислења
43
Поени од реакции
101
Германците се многу поголеми ултраси од Балканците. И мн негативно мислење имат општо за Балканските групи, и за начинот на тепање на Балканците со користење на ножеви итн. Тие баш се тепат ферски и имат и повеќе тепачки а и многу помалку страдат од то. Ама јбг и стандардот му го дозволва, имат се и тоа му е начин на забава.
 
Член од
27 април 2020
Мислења
45
Поени од реакции
131
Една тема која не сме ја отвориле во поглед на колекционерството е собирање карти од утакмици на кои СТЕ ПРИСУСТВУВАЛЕ.

За жал, кај нас кога имавме сезонски членски карти не ни даваа карти на запад. Порано влезот беше гага и немаше карти, а па во поново време често сме плаќале само на влез, без да се даде карта.
Или една иста карта се дава цело време.

Затоа најголем дел од картите се од РК, каде што најчесто имало карти за европските утакмици. Се случувало некогаш да земам карта од јужна за успомен, пошто на запад немало карта. Има на сликите и карти од други клубови, на утакмици на кои сме гостувале или самостојно сум бил.

Прегледај го приврзокот 371630Прегледај го приврзокот 371632Прегледај го приврзокот 371633Прегледај го приврзокот 371634Прегледај го приврзокот 371635

Плус некои ливчиња од песни и инструкции :D
Прегледај го приврзокот 371636

Како и членските сезонски :D
Прегледај го приврзокот 371637
Ако сакаш да размениме некои билети слободно пиши ми. Јас имам исто голема колекција на билети со многу гостински карти од Вардар, а бидејќи секогаш сум имал сезонска карта на Вардар некои карти од домашните мечеви ми фалат во колекцијата
 
Член од
2 февруари 2023
Мислења
104
Поени од реакции
480
Можеби затоа што комунистите ги забраниле сите клубови од пред нивната ера, и формирале свои, затоа што сѐ потекнува од нив, нели.

Споредба со Македонија нема! Овде сѐ е каша попара, не само во идеологијата туку во сѐ. А дека либералниве шваби се смешни, смешни се. За брзо ќе ја поминат и француско - африканската тифо сцена.
Не би се согласил али во скоро сите Вар - Пак држави + Екс Ју скоро во секоја лига освен ми се чини во Русија и Србија оставен е по еден клуб кој предходно бил добар и актуелен да биде во сенка на новоформираните но притоа да се бори за првите неколку места. Сега дали се работи за некаков хир или не знам ама истражи види дека се води кон тоа погоре.

Германците се многу поголеми ултраси од Балканците. И мн негативно мислење имат општо за Балканските групи, и за начинот на тепање на Балканците со користење на ножеви итн. Тие баш се тепат ферски и имат и повеќе тепачки а и многу помалку страдат од то. Ама јбг и стандардот му го дозволва, имат се и тоа му е начин на забава.
Не знам колку си упатен во тематиката Германија, ама имам некој информации од прва рака и доста следам, На германските трибини плафон има ајде да речеме 1000 ако и толку има луѓе што се ултраси, другото е обични фанови кој од време на време даваат поддршка преку пеење песни, дали според цената на карти дали поради фактот што од време на време сакаат да викнат не знам. (Имаше парола пред десетина години само за слику сс обичну публику) Додека во балканските копови, пак зависи како го разбираш поимот Балкан 90% во секторите се навивачи сега дали се ултраси дискутабилно. Значи разговараме за сектори или трибини каде е забрането седење константно се анимираат сите луѓе и све што правиш за викенд на трибина. Освен во Бугарија таму полека станува тренд на навивачки трибини да има и цели фамилии све комплет. Според мене тоа тепање на ливади ми нема баш врска со ултрас, тие што учестуваат во тоа одамна не се поспремни навивачи него тренирани борци стрикно само за тоа, некако повеќе ми имаат смисла оние акции со упаѓање неколку часа пред натпревар во град па нема теорија да се избегне, некако ми е многу по навивачки тоа него ли ливада, ама секој има право на свој избор. Додека по репутација и кога се работи за гостување некаде чисто сумњам дека полицијата е на штрек и мобилност исто како кога гостува балканска група или кога гостува некоја од Германија. Ова е личен став поткрепен со доста текстови и ствари што сум ги читал па и извештаии од навивачки групи. Во европските фудбалски развиени земји навивачките копови се некако по природни со тоа и подобри на некој начин во пониските лиги, отколку во главните лиги. Причини за ова има доста пред се високите цени на билети, пропагирањето и набивање на нос на разно разни педерзими, клечење пред секој натпревар, играчите го гледаат дресот единствено како извор на пари без никакво чуство према клубот, безброј забрани за се и сешто итн. Овие причини и уште многу други едноставно голем дел на вистински ултраси ги оттргнуваат од стадион, нормално тие не прекинуваат да го сакаат клубот само послабо одат на трибина. Додека во пониските лиги, кој не се толку медиумски покриени на некој начин е полабаво. Е сеа зависи ова све може лесно да се генерализира но тука имаш Белгија, Австрија, Холандија каде има стварно опасно добри групи и во прва и во втора лига. Чисто како интересен пример за крај во доба на корона, ми се чини 4-та лига Австрија или Германија ама убеден сум дека беше 4-та дали беа први или меѓу првите баш тие почнаа да се бунат против сите мерките преку пароли и застави.
 
Член од
25 август 2011
Мислења
139
Поени од реакции
819
Znam deka Ckembari ne postavuvat pokje tuka izvestai, nema ni jas vo nivno ime, ama ednostvano od ovie dena moram da spodelam slikite i tolku od mene. Taka da momci ke mi izvinite za ova, ama morav da klam i da pisam edno golemo bravo! Samo prodolzete vaka! Na tribina gledam sliki imate navivaci iskusni, koj grupata ja drzele vo najteskite godini i pominale se i sesto,taka da ima od koj da naucite. Se gordeam so novata krv na ckembari, a ova e samo pocetok, daleku od to deka se e sredeno, ama samo borba deckiii i malce sport i ke bidi top!
Vervam deka imate odvrzani race i poddrska od postarote,zato i se gleda napredokot. Doprva ke gi vratite site na tribina.

Pozdrav do site tifozi od ova foto galerija!


2ED75711-EAFA-4EA1-8806-8926123F7041.jpeg
ED6E0E5A-BBBD-43B0-BBED-88BD3B94D208.jpeg
D3FEEAE3-B684-4A33-91B8-C4449452C821.jpeg
61717CDE-B611-4BB4-BD02-82F3E9528BFF.jpeg
313C3788-166C-4E3E-940C-1229B83AF490.jpeg
AFE8EBC1-1741-4494-B1BB-3C893067C1B3.jpeg
95F1A256-79C9-4C9B-BC9C-1AEC5706F603.jpeg
558ECDC5-CEDC-4AE4-82C7-1C2C0F9D7FDB.jpeg
7A2282BA-84CA-42AB-AE6D-4EAE89EA0BFF.jpeg
 
Член од
30 мај 2021
Мислења
271
Поени од реакции
4.393
Пролетната офанзива кон Првата лига продолжува. Нема пауза!

Сите комитски екипи во недела мора да бидат во Кичево. За Вардар наш!

Собир: Железничка станица | 12:00ч
Поаѓање: 13:00ч
Цена: 200ден.

ВАЖНА НАПОМЕНА: Поради одлуката дека на стадион ќе биде внесена само колоната која ќе тргне од Скопје со автобуси, групата не превзема одговорност доколку некој индивидуално тргне со сопствен превоз и не му биде дозволен влез на стадионот!

МОБИЛИЗАЦИЈА!
⚫️


1678905772719.png
 

MKDKING87

ВАРДАР СКОПЈЕ!
Член од
28 март 2022
Мислења
9
Поени од реакции
127
Член од
27 ноември 2021
Мислења
337
Поени од реакции
3.387
Валда мојме и ние некогаш од помалите групи да дајме некоја сугестија :D како вие шо ни давате стално нас.
Стварно изгледат моќно немат замерка сите ќе се сложиме без разлика и на ривалитет и се изданието е врв. Сите ќе ќажиме едно големо браво!
Единствена сугестија пак ќе ќажам мое мислење незнам зошто толку се форсират "Градот Скопје има...." кога барем вие имате толку убав репертуар на песни 10 пати подобри од ова...
 
Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.256
Поени од реакции
7.952
Валда мојме и ние некогаш од помалите групи да дајме некоја сугестија :D како вие шо ни давате стално нас.
Стварно изгледат моќно немат замерка сите ќе се сложиме без разлика и на ривалитет и се изданието е врв. Сите ќе ќажиме едно големо браво!
Единствена сугестија пак ќе ќажам мое мислење незнам зошто толку се форсират "Градот Скопје има...." кога барем вие имате толку убав репертуар на песни 10 пати подобри од ова...
Како на пример "Идеалите од предците", треба почесто да се пее.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Валда мојме и ние некогаш од помалите групи да дајме некоја сугестија :D како вие шо ни давате стално нас.
Стварно изгледат моќно немат замерка сите ќе се сложиме без разлика и на ривалитет и се изданието е врв. Сите ќе ќажиме едно големо браво!
Единствена сугестија пак ќе ќажам мое мислење незнам зошто толку се форсират "Градот Скопје има...." кога барем вие имате толку убав репертуар на песни 10 пати подобри од ова...
Не треба можеби да се повторува толку пати, но дека не е добра песната не се согласувам. Баш добро се подгрева и тогаш атмосферата, барем мене ми изгледа многу моќно. Добар ритам има, па и полесно и обични луѓе може да се приклучат на неа.
 
Член од
30 мај 2021
Мислења
68
Поени од реакции
121
Германците што ги зборевте до вчера, од славниот неапол и нивните озогласени италјански цигани го направија бејрут муда до колена без влакна на јазикот.П.С. Ланската година го преплавија ноу камп.
 
Член од
23 август 2020
Мислења
258
Поени од реакции
427
Германците што ги зборевте до вчера, од славниот неапол и нивните озогласени италјански цигани го направија бејрут муда до колена без влакна на јазикот.П.С. Ланската година го преплавија ноу камп.
Ne e za ovde komentarot no ajde da ti repliciram, za frankfurt ne e problem ovaa, oni se zbratimeni so ultrasite na Atalanta tie ne deka im pomognale no bile prisutni, celo vreme bile pod policiska pridruzba, jas gi hejtam vise napolitancive padnale pistoli vcera na sred ulici znaci ne se ni navivaci, a i so slemovi na glava site poshto vo italija zakonite za navivacite se rigorozni ako voopsto znaes.
 
Член од
30 мај 2021
Мислења
271
Поени од реакции
4.393
ПРОЛЕТНА ОФАНЗИВА!

Ги вративме сите екипи, сите маала, сите подгрупи. Заспаните ги разбудивме, активните ги мотивиравме да бидат уште подобри. Од Лисиче до Маџир Маало, од Центар до Ѓорче. Пораката е јасна: ВАРДАР ЌЕ ЖИВЕЕ - ВАРДАР ЗАСЕКОГАШ!

МОБИЛИЗАЦИЈА - СИТЕ ВО КИЧЕВО!
⚫️

1678999174958.png
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom