Навивачки групи во Македонија!

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.705
Поени од реакции
71.117
Реално од овие што сега влегоа во прва лига, највеќе очекувам од Балисти. Скоро секогаш кога некоја екипа ќе влезе во прва лига после неколку години, воглавно има голем интерес, па после целата таа фама згаснува. Очекувам да бидат редовни на гостувањата, а низ Скопје ќе имаат помош од Шверцери (за кои ми е многу криво што нема да ги гледам на сцената). После Балисти, повеќе очекувам од Фаланга. Штип немаа прволигаш со години, и сега е време кога во градот ќе владее таа еуфорија макар што Брегалница не би требало да има некој јак тим во следната сезона. Со малку повеќе залагање на фаланга, освен што се верни треба да поработат малку на навивањето, пошто од клиповиве што ги видов ми звучеа како раштиман оркестар (можеби грешам :)). Би требало да имаат добри изданија годинава. Можеби во Скопје ќе никне уште една посериозна група. Пирати можат повеќе, а и имаат помош од врвот на Скопските мафиози. Мислам дека можат да постигнат многу повеќе од што постигнаа Лавови на пример. И на крај од Ѓаоли очекувам ако ништо друго да бидат редовни на домашните мечеви :)
 
Член од
10 јули 2009
Мислења
1.543
Поени од реакции
197
Реално од овие што сега влегоа во прва лига, највеќе очекувам од Балисти. Скоро секогаш кога некоја екипа ќе влезе во прва лига после неколку години, воглавно има голем интерес, па после целата таа фама згаснува. Очекувам да бидат редовни на гостувањата, а низ Скопје ќе имаат помош од Шверцери (за кои ми е многу криво што нема да ги гледам на сцената).
Siguren sum deka od vcera ne si pocnal da sledis fudbal,vo Tetovo sekogas imalo golema brojka na navivaci (zbrot mi e za Shkendija)neznam zasto za gabe digas prasina
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.705
Поени од реакции
71.117
Siguren sum deka od vcera ne si pocnal da sledis fudbal,vo Tetovo sekogas imalo golema brojka na navivaci (zbrot mi e za Shkendija)neznam zasto za gabe digas prasina
Тоа што сум го пишал е општо кажано а не се однесува на Шкендија...
Иначе во тетово има публика, ама 90% не се навивачи:smir:
 
Член од
10 јули 2009
Мислења
1.543
Поени од реакции
197
Тоа што сум го пишал е општо кажано а не се однесува на Шкендија...
Иначе во тетово има публика, ама 90% не се навивачи:smir:
Sega mu e*a majkata 90% nese navivaci nema logika ova sto go kazuvas
I da znaes nesto eden Covek koj shto ide da go sledi negoviot omilen tim toj e navivac toj moze nema da naviva kako sto navivaa nekoj drugi ama i toj del od taa navivacla grupa/navivac na timot
Nema smisla ako nekoj rece vo tetovo imase 1.000 Ballisti i 5.000 ??? tuku ce kaze so eden zbor 6.000 gledaci/fanovi/lubiteli/navivaci.
Neznam kako e vo skopje koga igra vardar ama vo tetovo i Ballistite navivaa no imaa golema podrska i od cel stadion
Zatoa bi bilo podobro da razmislis i da pises a ne da provociras,za mene e provokacia(ako mislis za Shkendia):smir:
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.705
Поени од реакции
71.117
Sega mu e*a majkata 90% nese navivaci nema logika ova sto go kazuvas
I da znaes nesto eden Covek koj shto ide da go sledi negoviot omilen tim toj e navivac toj moze nema da naviva kako sto navivaa nekoj drugi ama i toj del od taa navivacla grupa/navivac na timot
Nema smisla ako nekoj rece vo tetovo imase 1.000 Ballisti i 5.000 ??? tuku ce kaze so eden zbor 6.000 gledaci/fanovi/lubiteli/navivaci.
Neznam kako e vo skopje koga igra vardar ama vo tetovo i Ballistite navivaa no imaa golema podrska i od cel stadion
Zatoa bi bilo podobro da razmislis i da pises a ne da provociras,za mene e provokacia(ako mislis za Shkendia):smir:
Да за Шкендија зборувам. Темава е за навивачки групи, а не за тоа бројност на мечевите. Како што кажав направив пресек на навивањето во лигите, а не дали Шкендија на мечевите имала по 4 000 публика во просек која само грицкала семки, пцуела на конторверзни одлуки и се радувала на головите... Значи темата е за навивачите. А наваивачка група на Шкендија се Балистите, а не останатите кои седат на јужна. Балистите оваа година проследија само еден меч, и затоа воопшто и не требаше да ве спомнам. Се што кажав до сега си стојам зад тоа. И да 90% се обична публика на вашите мечеви (читај публика која не спаѓа во навивачката група Балисти).
 
Член од
10 јули 2009
Мислења
1.543
Поени од реакции
197
Za brojkata jas dadov samo primer
A za semkari sovazno imame brojka imame se,ti imas pravo da se bunis ili da vagas nekoa mana
Pricinata sto ne sme bile aktivni ovaa sezona 100 pati smo kazale,i podobro da ne ne spomnese ic
Pozzz
 
Член од
28 април 2009
Мислења
13
Поени од реакции
0
E ova se Vojvodi i posle nekoj ke mi recel deka sezonava imalo podobri od vojvodi.Sekoja cest do komiti no mislam deka bevme izednaceni godinava.
Не сум нешто баш активен во последниве години, но редовно ја следам сцената преку видео клипови, каде ќе најдам, ете вака, да видам што се случува. Од тоа што јас го забележувам, се согласувам дека веројатно за сезонава Војводи се во самиот врв на навивачката сцена во Македонија. Вардаровите навивачи за мене се светост, бидејќи уште од 1976-та година од мала возраст ја препознав мојата прва љубов Вардар, па така поради пристрасност Комитите нема да ги споредувам со никого.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.705
Поени од реакции
71.117
Голем удел во тоа што тифо сцената ни е тапа, има и тоа што во нашата лига се помал е бројот на екипите кои се гордост на нивните градвои, па учествуваат маалски екипи, екипи без историја, екипи градени врз основа на пари. Сонувам за една лига во која ќе ги има следниве екипи:
Вардар, Пелистер, Слога, Победа, Брегалница, Куманово, Осогово, Борец, Тиквеш, Рудар, Беласица, Тетекс, Шкендија па и Вардар Неготино. Замислете си ваква лига со 14 екипи кои имаат исроија зад себе, кои имаат навивачки групи...
Секој викенд би бил празник на фудбалот, па по стадионите ќе им во просек по 2-3000 гледачи...
Друго е кога на трибината имаш ривалска навивачка група. Друго е кога го бодриш тимот, кога го славиш градот, па гостувања пред преполни трибини. А не вака.... Дали 7-8 утакмици има во годината кога на трибината има две навивачки групи.
Али скапаница ни е државата... Ќе се вложува во маалски клубови, а оние кои стварно имаат фанови , ќе крпат крај со крај. Видовме како влијаеше лани финансиската инекција во Вардар. На првиот меч со Победа имаше 5 000 публика, билетарата беше полна неможеа обичните гледачи до карти да дојдат, а и западот се престави во ново руво. Секој меч имаше одлична кореографија, но ете нема спонзор и нема магнет за публика, остануваат само најверните но и тоа е бесцелно кога никој ама баш никој нема да внесе некој голем ентузијазам во навивањето, па нови песни, кореографии и слично, кога играш против селска екипа или маалски тим, чија единствена публика им се роднините на играчите :jaj:
 
Член од
22 февруари 2009
Мислења
1.054
Поени од реакции
2.845
Во летото господово 1987 на 4 јуни, во Скопје, на Градскиот стадион се играше дербито во тогашната ЈУ-лига помеѓу екипите на Вардар и Ц.Ѕвезда(3:1). На западната трибина за првпат од постоењето на клубот се забележува првиот транспарент КОМИТИ

Среќен роденден КОМИТИ
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.705
Поени од реакции
71.117
Во летото господово 1987 на 4 јуни, во Скопје, на Градскиот стадион се играше дербито во тогашната ЈУ-лига помеѓу екипите на Вардар и Ц.Ѕвезда(3:1). На западната трибина за првпат од постоењето на клубот се забележува првиот транспарент КОМИТИ

Среќен роденден КОМИТИ
Како можев да го заборавам денешниот датум :)
Како што не идам сега на факс, ни знам која дата е ни ништо
:pos: Ајмо нека ни е среќен роденденот :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom