Навивачки групи во Македонија!

Член од
15 февруари 2022
Мислења
693
Поени од реакции
1.431
Дали има некое инфо кај Чкембари околу можноста да се одобри гостување следна сабота?
 
Член од
24 март 2012
Мислења
590
Поени од реакции
602
Бројка на запад - големо изненадување, браво! Цела мобилизација даде добар ефект

Бројка на југ и цел стадион - средно, ништо посебно, на цел стадион околу 10к, на пример Победа од 3та лига па се до сега нема натпревар на градски без 5-10к

Пиро - Одлично, нема збор

Кореографија - да беше за било која група во МКД би рекол огромно браво, кореографијата е 10ка но за вас е под ниво за еден ваков настан, зборувам лично за вас, гледајќи ги вашите навивачки извештаи оваа сезона. На некои обични натпревари оваа сезона вие извадовте многу подобри кореографии.

Навивање - ништо посебно што е очекувано на ваква голема бројка, исто така по мене навивањето би било подобро кога нема толку зборување и дерење на микрофон цело време, многу би било подобро кога една песна би се терало подолго време

Визуелизација - чиста 10ка, транспарентот Комити Запад со костур на средина изгледа брутално, можеби да беше малце подолг ќе изгледаше уште појако, поставеност, барјаци, знамиња и се останато 10ка

За комити и организаторите едно големо браво, во ова време кога сите се во подем тие се во страшна експанзија.

(y) До подобри времиња за цела навивачка сцена :cool:
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
10.850
Поени од реакции
25.505
Баш вчера тоа дискутиравме на собир.
Шверцери на нас ни се најголеми ривали. Цел живот војуваме по улициве.

И на крајот од денот, 15+ години одам на трибина ИМАЛО ТОЧНО 0 УТАКМИЦИ во кои сме имале навивачки дуел на трибина.
Па што ривали сме ние ако никогаш не добиеме дозвола да се најдеме еден наспроти друг на трибина?
Младоста ми помина, ниту еден дуел на трибина сум немал до најголемите навивачки противници.
На трибини сум ги сретнал 2-3 пати, како поединци кога сме оделе, на Цементара-Слога во куп финале, со Куманово кога седевме покрај Кумани, во купот на Лирија-Куманово и на финалето на Тетекс-Шкендија.

Дали во Србија или Босна или Хрватска или било каде во светов има вакво нешто?

Па како им се погоди ова со градењево стадиони, по 5 години на тоа се вадат.
Истово сум го зборел и јас, и не верувам дека некогаш ќе дочекаме некој си дуел. Види ги овие од Петровец им даваат забрана на Чкембари ради безбедност, која будала ќе дозволи Комити во Чаир или Шверцери на градски со Вардар.
Срамота е што го прават ова, ама не се МВР и ФФМ криви, прво клубовите треба да застанат зад навивачите и да не прифаќаат вакви мејлови. Ама се ми се чини дека ова им е еден темплејт што го користат секое коло само прават промена на името на клубот и групата.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
4.528
Поени од реакции
23.801
-ФФМ има огромни казни за домашните екипи.
-Самите клубови со ова се штитат од потенцијални големи казни кога играат дома и не примаат гостински навивачи.
-МВР го поддржува ова поради нивната нестручност за спроведување на толпа.
-Гостинските екипи не се бунат, затоа што ако инсистираат за влез на гостински навивачи, следната дома ќе треба да примат навивачи, и да одговараат за нивното однесување, што може да придонесе до огромни казни.

И све ова е само еден круг без крај во кој цело време се вртиме. Едноставно треба првично ние како навивачи да сфатиме дека не треба да правиме штета пред се на нашите клубови, па после на гостинските, за потоа да има разбирање и од ФФМ и да се укинат тие глупи казни.

На пример вчера, иако 100 пати се кажа да не се фрла со бакљи и петарди доле, пак сите фрлаа, еден од тие редарите го погодија у глава, децава кога стоеа пред јужна се фрлаше со петарди, нема разбирачка. Да беше првенствена утакмица, Вардар како клуб ќе изедеше големи казни од ФФМ.

Реалноста е дека општо нема хиерархија во групите, нема почитување кон тие што ја водат, кон тие што спремаат кореографии, не се следат инструкции. Доаѓаат пијани и издрогирани, се тепаат меѓу себе и се служат со "ти ќе ми кажеш на мене".
 
Член од
5 ноември 2022
Мислења
35
Поени од реакции
222
-ФФМ има огромни казни за домашните екипи.
-Самите клубови со ова се штитат од потенцијални големи казни кога играат дома и не примаат гостински навивачи.
-МВР го поддржува ова поради нивната нестручност за спроведување на толпа.
-Гостинските екипи не се бунат, затоа што ако инсистираат за влез на гостински навивачи, следната дома ќе треба да примат навивачи, и да одговараат за нивното однесување, што може да придонесе до огромни казни.

И све ова е само еден круг без крај во кој цело време се вртиме. Едноставно треба првично ние како навивачи да сфатиме дека не треба да правиме штета пред се на нашите клубови, па после на гостинските, за потоа да има разбирање и од ФФМ и да се укинат тие глупи казни.

На пример вчера, иако 100 пати се кажа да не се фрла со бакљи и петарди доле, пак сите фрлаа, еден од тие редарите го погодија у глава, децава кога стоеа пред јужна се фрлаше со петарди, нема разбирачка. Да беше првенствена утакмица, Вардар како клуб ќе изедеше големи казни од ФФМ.

Реалноста е дека општо нема хиерархија во групите, нема почитување кон тие што ја водат, кон тие што спремаат кореографии, не се следат инструкции. Доаѓаат пијани и издрогирани, се тепаат меѓу себе и се служат со "ти ќе ми кажеш на мене".
speed, belo, ekseri, mnogu alkohol i tie se vo druga dimenzija, gi puka adrennalin, se osekat silni, a vo stvarnost ne se. Edino treba da mu manis dve tri brzi za da go vratis vo realnosta, e zato nastamvat ovie belji i nepocituvanje kon tie krv sho mocat za dobroto na grupata. Jas da imam mokj sekoj sho e drogiran mocan na kloci ke go brkam od tribina
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
4.528
Поени од реакции
23.801
speed, belo, ekseri, mnogu alkohol i tie se vo druga dimenzija, gi puka adrennalin, se osekat silni, a vo stvarnost ne se. Edino treba da mu manis dve tri brzi za da go vratis vo realnosta, e zato nastamvat ovie belji i nepocituvanje kon tie krv sho mocat za dobroto na grupata. Jas da imam mokj sekoj sho e drogiran mocan na kloci ke go brkam od tribina
Јасно ми е, се праат пепел па доаѓаат на трибина и прават проблем. Кој го јаде? Групата и клубот.
 
Член од
24 ноември 2022
Мислења
12
Поени од реакции
22
Ne sum po forumi napraiv acc samo za reply da dadam..
Doktorive od juzna sto objasnuvaat za zapad, mn zborite.. ako nekoj pat si bil del od hardcore komiti znaesh deka treba da si spremen sekoj pat na incidenti, pogotovo ako se >4000 skopski asfalt faci pijani drogirani ako ne si spremen za toa podobro ti e da ne idesh, ako mislish deka e top na zapad site shto snimaat story.. pa ne bash. Kaj sto ima Komiti ima problemi, jas sum go prifatil toa i odam na zapad pak. Ne sovetuvam mn kameri snimanje privatno.. Vo tolkava grupa vo glavniot grad normalno deka ke ima sekakov vid droga i razno. I ako ne te zanima toa licno pak ne ti e nikakov problem da dojdes na zapad. Nikoj ne te drogira so sila. Namesto tie "komiti zapad" sto idat na juzna da dojdat na zapad da se napuni i gorniot del pa togas da se srusi zapadot, vie vikate navivanjeto slabo bilo a ne si ni navival kao prvo. Pocnete od vas.
Bitolcani i drugi sto dadoa iskreni cestitki - iskreno fala.
Komiti uste ednas pokazaa deka se number 1 vo MK i top 5 na Balkan nema razlika dali vo liga sampioni ili vo vtora liga toa mi e gordost shto sum del od ovaa grupa.
Drugite navivacki grupi mozhat da uchat.
Tie sto komentiraa za slaboto navivanje, zapad ne videl volku lugje nitu na evropskite utakmici, vo moja era nemalo volku Komiti Zapad na tribina, vodzite se taze i mozhat samo na podobro da idat.. so tie influncerite so storynjata tolkava tolpa na lugje potesko e da izdrzi da grmi od 400 lugje grupa celi 90 minuti.
Tie sto komentiraa za bannerot.. bannerot e smrt, nema bolje banner. Toa shto bannerot ne e premnogu golem a tolku mnogu komiti stojat pozadi toa zname, izgleda prekrasno i mnogu opasno.

Napred Vardar Vo Srce Te Nosam...
 
Член од
6 февруари 2011
Мислења
303
Поени од реакции
1.151
Ne sum po forumi napraiv acc samo za reply da dadam..
Doktorive od juzna sto objasnuvaat za zapad, mn zborite.. ako nekoj pat si bil del od hardcore komiti znaesh deka treba da si spremen sekoj pat na incidenti, pogotovo ako se >4000 skopski asfalt faci pijani drogirani ako ne si spremen za toa podobro ti e da ne idesh, ako mislish deka e top na zapad site shto snimaat story.. pa ne bash. Kaj sto ima Komiti ima problemi, jas sum go prifatil toa i odam na zapad pak. Ne sovetuvam mn kameri snimanje privatno.. Vo tolkava grupa vo glavniot grad normalno deka ke ima sekakov vid droga i razno. I ako ne te zanima toa licno pak ne ti e nikakov problem da dojdes na zapad. Nikoj ne te drogira so sila. Namesto tie "komiti zapad" sto idat na juzna da dojdat na zapad da se napuni i gorniot del pa togas da se srusi zapadot, vie vikate navivanjeto slabo bilo a ne si ni navival kao prvo. Pocnete od vas.
Bitolcani i drugi sto dadoa iskreni cestitki - iskreno fala.
Komiti uste ednas pokazaa deka se number 1 vo MK i top 5 na Balkan nema razlika dali vo liga sampioni ili vo vtora liga toa mi e gordost shto sum del od ovaa grupa.
Drugite navivacki grupi mozhat da uchat.
Tie sto komentiraa za slaboto navivanje, zapad ne videl volku lugje nitu na evropskite utakmici, vo moja era nemalo volku Komiti Zapad na tribina, vodzite se taze i mozhat samo na podobro da idat.. so tie influncerite so storynjata tolkava tolpa na lugje potesko e da izdrzi da grmi od 400 lugje grupa celi 90 minuti.
Tie sto komentiraa za bannerot.. bannerot e smrt, nema bolje banner. Toa shto bannerot ne e premnogu golem a tolku mnogu komiti stojat pozadi toa zname, izgleda prekrasno i mnogu opasno.

Napred Vardar Vo Srce Te Nosam...
Добро дојде на форумот , изгледа добар ексер си начекал вчера дрма уште. :D
 
Член од
30 август 2012
Мислења
2.757
Поени од реакции
4.156
Се надевам ви помина еуфоријата , а можи и уште ве држи :unsure:
За организацијата на навивачката група мислам повеќето потврдивме дека му се исплати трудот и сума сумарум повеќе од добро.
Е сега уште вчера се знаеше шо ќе трубите , па така од едно издание сте биле меѓу први 5 на Балканот :eek:. Далеку сте од тоа во балкански рамки едино под Балкан ако не подразбирате само Србија.

Во однос на тоа дека цела држава навива за Вардар уште еднаш се потврди тоа дека и покрај толкава мобилизација и фрлени пари на стадион имаше 10-12К ви е само бујна фантазија.

Па дечки јас не сум сигурен дека Скопје навива за Вардар не па цела Македонија.
Можевте вчера да ме демантирате со полн стадион ама ништо.
Пример да пиши некој Солун навива за ПАОК неможам да демантирам и да сакам.
CgKovgSUEAAqpdL.jpg

п.с. Мене поќе ми личи дека Македонија навива за Победа Прилеп според нивните константи бројки на обични натпревари во мак лига .

п.с.1 Само се надевам нема некој да ми реплицира пуш@го сељјак како еден вчера тука шо постира , па му бришеа коментарот , бидејќи нели сега менвате mind setot.
 
Член од
24 ноември 2022
Мислења
12
Поени од реакции
22
Добро дојде на форумот , изгледа добар ексер си начекал вчера дрма уште. :D
Ne se drogiram so godini ama ne sudam i ne jadam bubrezi kao vas za drugi sto sakaat mozhat da pravat sekoj ima pravo za sebe da odlucuva
Автоматски споено мислење:

Е сега уште вчера се знаеше шо ќе трубите , па така од едно издание сте биле меѓу први 5 на Балканот :eek:. Далеку сте од тоа во балкански рамки едино под Балкан ако не подразбирате само Србија.
Da vlaga Vardar vo Evropa standard kako srpskite i grckite ekipi, Komiti ke imaat novi derbinja so evropski ekipi shto ke pravite togash chkembariii ke se brkate so majmunite niz polinja
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
9.275
Поени од реакции
15.439
Се надевам ви помина еуфоријата , а можи и уште ве држи :unsure:
За организацијата на навивачката група мислам повеќето потврдивме дека му се исплати трудот и сума сумарум повеќе од добро.
Е сега уште вчера се знаеше шо ќе трубите , па така од едно издание сте биле меѓу први 5 на Балканот :eek:. Далеку сте од тоа во балкански рамки едино под Балкан ако не подразбирате само Србија.

Во однос на тоа дека цела држава навива за Вардар уште еднаш се потврди тоа дека и покрај толкава мобилизација и фрлени пари на стадион имаше 10-12К ви е само бујна фантазија.

Па дечки јас не сум сигурен дека Скопје навива за Вардар не па цела Македонија.
Можевте вчера да ме демантирате со полн стадион ама ништо.
Пример да пиши некој Солун навива за ПАОК неможам да демантирам и да сакам.
Прегледај го приврзокот 355663

п.с. Мене поќе ми личи дека Македонија навива за Победа Прилеп според нивните константи бројки на обични натпревари во мак лига .

п.с.1 Само се надевам нема некој да ми реплицира пуш@го сељјак како еден вчера тука шо постира , па му бришеа коментарот , бидејќи нели сега менвате mind setot.
zaebi toa, mene me interesira striktno edna rabota... imase eden vash ti ili nekoj drug na ovaa ili na nasata tema sto spomna ako sme bile nad 5K ke si go secel... sunet vo bt ili vo sk da mu organizirame ili e od krokodilite bez kure?
 
Член од
5 ноември 2022
Мислења
35
Поени од реакции
222
Ne se drogiram so godini ama ne sudam i ne jadam bubrezi kao vas za drugi sto sakaat mozhat da pravat sekoj ima pravo za sebe da odlucuva
drugar ako saka 5 grama speed neka mani, dokolku sledi instrukcii i naviva okej e, negov zivot negovo pravo, ama ako ti stega vilici na prasanjeto oti ne naviva e togas treba da dozivej reality check
 
Член од
30 август 2012
Мислења
2.757
Поени од реакции
4.156
zaebi toa, mene me interesira striktno edna rabota... imase eden vash ti ili nekoj drug na ovaa ili na nasata tema sto spomna ako sme bile nad 5K ke si go secel... sunet vo bt ili vo sk da mu organizirame ili e od krokodilite bez kure?
Не сум јас :D
Незнам кој е ама ако обеќал треба да исполни .
п.с. За вкупно над 5К ?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
9.275
Поени од реакции
15.439
Не сум јас :D
Незнам кој е ама ако обеќал треба да исполни .
п.с. За вкупно над 5К ?
da, neli nemalo 5K da ima...

drugo dzabe drobime, nema da se slozime za poveketo raboti, od nasa gledna tocka ova bese fenomenalno od vasa gledate propusti itn...

ona sto e bitno vo momentoto e da se najde junakot da se izvini u najmala raka ili da mu spremime sunet. eve jas ke platam odza ili medicinsko lice ako ne e pobozen :icon_mrgr:
Автоматски споено мислење:

:D od 5 iljadi karti pokje ako prodaj vardar momentlano kuro go secham jas realno, na strana od komiti koj nema shansi da se pokje od 2 iljadi primer publika isto tolku mozat da privlecat, nisto pokje
eve go sampionot...
Автоматски споено мислење:

Те држам за збор :kafence:

Ај и за другите, која бројка ја очекувате на прославата? Дајте отприлика опсег што би било успех, а што неуспех.
Go drzime za zbor? sunet?
 
Последно уредено:
Член од
30 август 2012
Мислења
2.757
Поени од реакции
4.156
Автоматски споено мислење:eve go sampionot...
Автоматски споено мислење:

Go drzime za zbor? sunet?
Абе Кано да не викал за продадени карти , оти знаеше дека многу гратиси ќе делите ?
Хеех :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom