Навивачки групи во Македонија!

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.450
Поени од реакции
68.692
Se arno za na taa mala tribina samo so mu bese filmot na krajot tie dvata so vlegoja vo terenot demek sakam da pram belja ama drzete me, ustvari koj ke go tepaa sudijata protivnicki igraci stvarno ne mi bese jasno se iznasmejav pokraj golot vo sudisko prodolzenie a tamu cetvrt tribina stanuva se raduva na golot

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
Пази да не се радувала четврт тривина на голот. Единствени што се радуваа беа управата на Силекс од ложата, од спротивна страна. Влегувањето на терен беше поради гестикулацијата на еден бивш играч на Вардар, кој аега игра за Силекс. Го понесе еуфорија и ни покажа среден прст, по него влегоа во терен.
Автоматски споено мислење:

Komiti konecno zalicija na grupa , mora da se priznaj imat kreativni decki za
Koreografija dobar izgled na ograda
I konstatnost na tribina. Pocnuvat edna nova navivacka pricha, se gleda nekoj vlozva mnogu trud , koj treba da se pozdravi pa se gledame na tribini.
Во групата се случи пресврт поради тоа што почна да се прави јадро меѓу членовите кои се на некоја возраст од 19 и 25 години. Додај на тоа дека имаат поддршка од постарите членови, а и трибината се исчисти од сомнителни ликови од 90тите, така што во моментов покрај тоа што се работи на кореографии, графити и општо нови работи, возрасната граница никогаш не била подобра. Буквално возраста на трибина е над 25 години. Втората лига донесе мотив кај генерациите што се меѓу 30 и 40 години да помасовно присуствуваат на натпреварите. На гостувањата сигурно возраста во просек беше 30+. Вчера можеби беше прва утакмица каде што тук таму имаше и средношколци.
Групата отвори една нова страница, на приближување до народот, без непотребни скандирања и сељачизми на трибина. На секој испад се реагира брзо, затоа и имаше по некоја мешаница на трибина сезонава. Од клинички мртва, групата се издигна, благодарение на макотрпната работа на одредена група на членови кои посветуваат огромно време. Јас бев скептик дека ќе се случи нешто такво, ама си ги повлекувам зборовите :D
Единствен проблем кој го гледам јас е што цела оваа работа ќе нема кој да ја наследи. Толку млади генерации се изгубени низ годиниве што буквално нема потенцијал за нови членови. Плус што поновиве генерации воопшто не ги интересира навивање.
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2020
Мислења
89
Поени од реакции
154
О шипе бе, ти шетаа пред куќа или немаше мотор дома па да се повозиш малку или таму немаше деца туку само 25+ па нешто се расипал моторот. Да не биде тоа последна "победа" со моторот за твоите браќа од Скопје, нешто така ми изгледа, за твојата група и онака за кур не ја бивало никогаш
A be shqipe , samiot fakt sto se falis deka si bil vo tetovo na utakmica bratsko derbi dvete grupi 400-500 e dovolen fakt sto znaci za vas tetovo indirektno priznavas , dan me svati pogresno ne rekov deka mie sme najakai no da se kurcis komiti demek mangupi ednostavno neide ka da obleces trenerki so konduri so neide neide...
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.764
Трибината е многу тиња и несоодветна за навивачка група, чекам видео за да ја видам целосната реализација на кореографијата но се гледа дека се одлични замисли и многу вложен труд но некако таа трибина ја убива душата на кореографијата а е пеколно тешка за изработка, речиси невозможно е да се постави добра ограда едноставно не одговара ни за знамиња/транспаренти, освен за двомотки попратени со пиро за ништо друго визуелно не ја личи трибинава, ептен е зезната за работа.
Па мислам дека баш трибината придонесува вака добро да изгледа кореото. Мене маестрален ми е изгледоѕ на трибината и кореото со силекс. Во моментов се вади максимумот од трибинава. Не дај боже да се вратиме на градски, ќе се изгуби некако ефектот. Многу му фали на скопје стадион со среден капацитет - 5-10 000.

@балисти и шверцери Муабетите за свадбари исфорсирајте ги уште малку ајде
 
Член од
2 март 2017
Мислења
452
Поени од реакции
1.538
Читам и не можам да поверувам.. Во главно одбегнувам 'мерење курови' со членови од други групи, ама завистта е чудна работа..
Група која до вчера немаше ниту воџа, а уште помалце организација, спадната на просек од 40 луѓе и повеќе делување како банда, а не сериозна навивачка група.. Се издигна многу, и тоа за само 1 година.
Наместо сите да го следите примерот на 15-тина млади луѓе, кои решија да направат промена покрај вакви услови, во време каде што имаш мал милион останати хобија и нешта за правање, решиле да се замараат со навивање.. Сите знаеме колку 'полесно палеше' да привлечеш луѓе пред 10 години и колку е тешко сега, во секој аспект. Бидете малце објективни, а не само да тропате глупости од ракав.. Групата сезонава нема паднато испод 200+ (освен со Скопје што се играше во среда од 13:00, а и тогаш имаше околу 70-80 луѓе, што за нас моментално и тоа е добро).
Група која беше 'мртва', има официјални слики и видеа од секоја утакмица. Има пиро секоја утакмица, скоро на секоја и кореографија, бевме во Тетово 300+ (најмасовно гостовање на Комити во Тетово до сега), нацртано графити низ многу ударни локации низ Скопје, поготово оној големиот на Крстот на Водно, вадење нон-стоп маркетинг (налепници, фрешери, маици, дуксери/блузони). Исто така се успеа и во враќањето на многу веќе откажани членови поради X причини, а вределе. Да, и тие успеавме да ги вратиме. И ова се што е пишано не е курч, туку сакам едноставно да кажам дека наместо да идете контра на се може некогаш и да погледнете подалеку од носот, па и да пофалите, не е никаква срамота..
1/4 од стадионот навивала за Силекс.. Другар, утре Манчестер Јунајтед да дојде нема да има 1/4 навивачи на ФФМ, не пак Силекс, како и да е.. Баш ми е мило што понекогаш ја искажувате вашата завист, тоа значи дека работиме правилно.
Секое добро и запамтете, ова е само почеток!
 

ZelenoBel

Нова Битола
Член од
30 април 2013
Мислења
1.474
Поени од реакции
6.650
Во Битола ќе дуват нови ветришта наскоро :cool:

Копирано од Фејсбук профило на Чкембари:

Ние, неколкумина водени од чистата и искрена љубов спрема Пелистер и загрижени од моменталната состојба во Чкембари, решивме да основаме подгрупа која ќе биде насочена само кон Пелистер.
Chosen Few е составена од навивачи од сите делови на Битола, од активни и некои со некоја кратка или подолга пауза од нашата трибина. Патот кој сме го зацртале да го одиме пред нас е долг, но со искреност и срдечен пристап се надеваме дека ќе допреме до сите оние кој ради некои причини го закачиле шалот во домашното шкафче. Нашата цел е да бидиме пример кој ќе води кон повторно обединување на сите јадра на Чкембари кои биле некогаш дел од нас!
САМО ПЕЛИСТЕР !
 

Attachments

Член од
8 октомври 2015
Мислења
877
Поени од реакции
2.421
Во Битола ќе дуват нови ветришта наскоро :cool:

Копирано од Фејсбук профило на Чкембари:

Ние, неколкумина водени од чистата и искрена љубов спрема Пелистер и загрижени од моменталната состојба во Чкембари, решивме да основаме подгрупа која ќе биде насочена само кон Пелистер.
Chosen Few е составена од навивачи од сите делови на Битола, од активни и некои со некоја кратка или подолга пауза од нашата трибина. Патот кој сме го зацртале да го одиме пред нас е долг, но со искреност и срдечен пристап се надеваме дека ќе допреме до сите оние кој ради некои причини го закачиле шалот во домашното шкафче. Нашата цел е да бидиме пример кој ќе води кон повторно обединување на сите јадра на Чкембари кои биле некогаш дел од нас!
САМО ПЕЛИСТЕР !
Браво требаше вакво нешто одамна!
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
27.890
Во Битола ќе дуват нови ветришта наскоро :cool:

Копирано од Фејсбук профило на Чкембари:

Ние, неколкумина водени од чистата и искрена љубов спрема Пелистер и загрижени од моменталната состојба во Чкембари, решивме да основаме подгрупа која ќе биде насочена само кон Пелистер.
Chosen Few е составена од навивачи од сите делови на Битола, од активни и некои со некоја кратка или подолга пауза од нашата трибина. Патот кој сме го зацртале да го одиме пред нас е долг, но со искреност и срдечен пристап се надеваме дека ќе допреме до сите оние кој ради некои причини го закачиле шалот во домашното шкафче. Нашата цел е да бидиме пример кој ќе води кон повторно обединување на сите јадра на Чкембари кои биле некогаш дел од нас!
САМО ПЕЛИСТЕР !
Абе у Битола на сите ви паѓа косата или што е работава? :D
 

ZelenoBel

Нова Битола
Член од
30 април 2013
Мислења
1.474
Поени од реакции
6.650

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.874
Поени од реакции
7.259
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Вчера успеав да се извлечам од дома 2 саати порано, и пошто у тоа нивата у лисиче нема каде да седнеш на пиво, земавме пиво и пиевме пред влез на трибина. Тоа што го работат дечките е за секоја пофалба и респект, 2 саати пред утакмица а веќе таму имаше 10 тина кои лепеа местеа се качуваа со скали на кров пробуваа кореографија за после коа ќе се спушти се да е перфектно. Едноставно премногу енергија и време вложено за Вардар и Комити, а да не се навраќам на тоа колку требало се тоа да се спреми претходно можеби и цела работна недела. Затоа мислам дека и сите ние ја чуствуваме таа искрена енергија и многу што не оделе долго време се враќаат.
П.С. на крајот никој немаше проблем со судиите туку со мајмунот Стојчевски Столе што се курчеше и нешто покажуваше према трибина, и сите на него му се пуштија.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.980
Поени од реакции
6.899
Само да не ви текне да се делите овие со коса Комити овие без коса Чкембари оти @Saber Rider отиде јабана :D:D:D.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom