Навивачки групи во Македонија!

Дискусија во форумот 'Навивачки групи' започната од Hooligan, 9 февруари 2008.

 1. kano

  kano Farang

  Член од:
  27 ноември 2014
  Мислења:
  3.046
  Допаѓања:
  1.758
  So vas ne si ni zamaraat. NEBITNI STE.
   
 2. RichardRichardson

  RichardRichardson

  Член од:
  2 март 2017
  Мислења:
  222
  Допаѓања:
  315
  Сите членови на Комити нека игнорираат вакви "паметни" луѓе, едноставно не треба да се замараме/те со такви "интелектуалци", па поради таквите сме дојдени на ова дереџе. Сите на интернет се као нешто мудри, сите као се знаат, за сите имаат мислење, за се се у право итн.
  Комити веќе четири години не се на тоа ниво што беа (од 2015-та до денес), барем не кога станува збор за организацијата, сложноста и останатите работи. Но сепак, дури и во тие 4 години сме имале изданија за кои другите можат само да сонуваат, почнујаќи од прославата 30 години, каде што беа извадени 3 кореграфии, другиве групи (освен една-две, се знае на кого мислам кој е доволно упатен) не ни можат да си замислат толку кореографии преку цела сезона, а не пак да им успее на еден меч. Па се до мечот Вардар-Фенербахче, кога во Скопје паднаа 3 застави на турците, па пак се отиде во Истанбул и уште ред други мечеви да не набројувам. Најјаки се оние групине (ако може така да се наречат) што во нивниот град постои само еден клуб, една група, немале два навијачки фајтови и они ќе солат тука памет, сигурно не е иста репресијата врз Комити и Лебари на пример. Па колку казни имаат Комити јадено во овие 4 години како што е групата падната во организацијата, толку немаат некои од самото постоење. Да не набројувам и уште мал милион ствари кои се случуваат во Скопје, ќе треба да пишувам до утре, како и да е.. Пред се, се согласувам дека прво треба да си го гледаме нашиот двор и да ја оправиме групата па после да завземаме ставови за работите во Македонија. Вакви онакви, малце или многу, битно за разлика од другите Комити имаат муда да идат против секоја власт, знаејќи дека влагаат во битки кои и не можат да ги добијат. Оние амебите што зборат Комити дека биле со ДПНЕ, "да бе, така е" па во време на ДПНЕ се случија Нерези, Кале, Турчин итн. ние не забораваме. Комити ќе се бунат на секоја неправда, без разлика дали на власт се СДС или ДПНЕ за разлика од други групи кои не смеат да писнат пошто така им е наредено.
  По зборувањево претпоставувам си од Охрид. Вие ли најдовте да зборувате бе, формирани во 1989-та, до лани идевте по 3-ца на утакмици, имате пауза направено 15 години, сега почнавте да се собирате во просек по 80-100 луѓе и мудрувате, преку ноќ навијачи станавте. Само немојте да се шкртате и вие ко Мајмуни па да ве снема за кратко. Ако сте вие фраери, ко што глумиш дека сте, еве Комити се такви-онакви, вие што не се организирате во вашиот град, па се што е во сопственост на пратеници од СДС да го искршите и запалите до темел, а? Истото важи и за другите групи. Поздрав.
   
  На k0k014, Crazy1312, george_jov и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. pixa

  pixa

  Член од:
  19 септември 2009
  Мислења:
  3.117
  Допаѓања:
  2.137
  Овие „хулигани“ начекале медиумски простор и наравно дека ке се курчат, додека реалноста е друга дека се далеку од озбиљна навијачка организација која што може да се спротистави на Комити, па уште овие неможеле да спијат од името балисти, ако не си запознаен во интервјуто ке помислиш дека се работи за непријателство од типот Бока Јуниорс и Ривер Плата, а уствари шкргите немаат од тетово излезено.
  Тоа дека се финансирани од министерството е посебна прича, дно дна.
   
  На k0k014, ultras1988, Crazy1312 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 4. ВардарскиМКД

  ВардарскиМКД

  Член од:
  3 ноември 2009
  Мислења:
  1.456
  Допаѓања:
  2.879
  За споредба можете само да го прочитате интервјуто на Екипа Пиво за Бугарскиот сајт ULTRAS-BULGARIA.net, каде што напоменуваат кои се ривали и самите да си оцените. За разлика од овие бајки каде што не можеле да спијат Комити кога ќе го слушнеле името балисти. :pos:
  У кој свет живеете бе, што се замислувате? Племе подивено.
   
  На k0k014, Mighty Bubu, VardarVoSrceto и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. RichardRichardson

  RichardRichardson

  Член од:
  2 март 2017
  Мислења:
  222
  Допаѓања:
  315
  Името на темава кога ќе го смениме? =))
  Мочка народ сме, пички во душа, не ни го заслужуваме тоа големо име.
   
  На BrliV и Ultracasual им се допаѓа ова.
 6. k0k014

  k0k014

  Член од:
  10 септември 2016
  Мислења:
  2.579
  Допаѓања:
  3.243
  Ајде бе битно ракомет тепавме шо.Во Ниш кога правеа инвазија "навивачите" да излезеа и денеска ама не не бива побитен е ракометот наше ќе биде и солунско поле...
   
  На Ultracasual му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Crazy1312

  Crazy1312

  Член од:
  13 септември 2015
  Мислења:
  457
  Допаѓања:
  716
  Е сега треба еден навивачки марш,да докажеме дека сме единствените кои се бориме искрено за Македонија во овие скоро 30 години,да докажеме дека не има повеќе од партискиве потрчковци и повеќе од колку што мислат овие на власт,да докажеме дека сепак имаме каква таква моќ да се сплотиме кога е најпотребно.Еве на форумов има од сите групи по некој влијателен член што може да покрене иницијатива па да почнеме.Што побрзо тоа подобро.
   
  bakigvg, Интегрален, k0k014 и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Tоni

  Tоni ILLYRIAN

  Член од:
  26 февруари 2009
  Мислења:
  13.330
  Допаѓања:
  9.629
  Нели е малку доцна?
   
  На whatto му/ѝ се допаѓа ова.
 9. k0k014

  k0k014

  Член од:
  10 септември 2016
  Мислења:
  2.579
  Допаѓања:
  3.243
  Касно е сега.А и тотално непотребно е вие да јадете казни и да страдате(мислам дека ти имаш пишувано за тоа колку казни плаќаш за учество на вакви протести?) за народ што кур не го боли.Отвори инста и види што правеше вчера македончето и нема што повеќе да дискутираме.Не е најлошо тоа што го направија пратениците туку лошо е што народот не чуствува дека навистина изгубил нешто.
   
 10. Crazy1312

  Crazy1312

  Член од:
  13 септември 2015
  Мислења:
  457
  Допаѓања:
  716
  Зошто доцна? И да се организира тој протест секако нема да смени ништо,само да се чуе гласот на навивачите,ние бевме присутни и претходно но искрено се се случи како од шала без преголема фама и сите сме сеуште во шок да речам.Ова го пишав само како предлог и убаво би било да се случи иако шансите се многу мали.
  Секако мислам на мирен протест зашто доволно едни исти страдаа на вакви протести.
   
 11. k0k014

  k0k014

  Член од:
  10 септември 2016
  Мислења:
  2.579
  Допаѓања:
  3.243
  Знам дека си доволно паметен и знаеш дека со мирен протест ништо нема да се смени.Само пак ќе бидете на удар а буквално за ништо.И пак ќе страдаат млади деца.
   
  На Crazy1312 и BrliV им се допаѓа ова.
 12. RichardRichardson

  RichardRichardson

  Член од:
  2 март 2017
  Мислења:
  222
  Допаѓања:
  315
  Знаеш дека една држава е отидена во курац, кога се крсти на навивачки групи (општо сите, поготово последниве години) просечна бројка им е од 80-100 луѓе, дури на некои и помалце да ја извадат државата во гомна. До вчера за сите "нормални" навивачките групи беа наркомани, пијаници, луѓе кои шират национализам, омраза, а денес гледам во коментари кај Комити како се крстат во нив.
  Работата е во тоа што додека навивачите ја бранеа честа на македонецот низ улиците беа неправедно казнувани, без разлика кој започнал, почнаа да лупаат казни од 550 евра, а работиш за 200 евра (не цели 200, поточно 11.500 денари). Прекршочни, кривични, притвори колку деца јадеа во изминатите години поради Македонија? Никој не им помогнал од 'моќниве фаци', напротив уште толку ги оцрнуваа и сега ајде навивачите да прават протести.
  Мене сета оваа анемичнсот и буквално болење кур за државава ми е логично и сосема оправдано.
   
  На whatto, Crazy1312, qazwsxedc и уште 2 други им се допаѓа ова.
 13. Комита Ултрас

  Комита Ултрас Ултрас Модератор

  Член од:
  4 јуни 2009
  Мислења:
  8.337
  Допаѓања:
  12.582
  А, што мислиш дека тие што сега се крстат во навивачките групи или Комити, дека не мислат за навивачите дека се наркомани и пијаници? Го мислат истото, само што навивачките групи конкретно за Комити да кажам се паднати до тој степен да од страна те гледаат со потсмев и да не те сфатат сериозно. А, и го разбирам тоа од една страна затоа што за да го правиш тоа и да пишуваш статуси да бараш правдина, да повикуваш масовност треба да се покажеш прво самиот, а Комити на трибина се едвај 100 души. Истото важи и за останатите групи. Тие што се дел од навивачка група знаат дека е невозможно да просперираш и да кренеш ниво кога државата ти прави сопки и плаќаш казни како да си криминалец од најлош вид.

  Полиции, политички партии, јавни личности, владини, невладини организации, обични луѓе сите пробуваат да ги вмешаат навивачите во вакви ситуации за да застанат позади нивното име за утре кога ќе треба да се јаде некоја казна да го јадат групите затоа што во моментот се најлесна таргет група и мета за казни.
  Мене само ми е жал за нови деца што го јадат стапот ни криви ни должни. Од друга страна да не беше трагична, ќе беше смешна целава ситуација. Со 100 луѓе ништо не постигнуваш на протест. А, ни со мирни протести ништо не се постигнува. И смешно е да веруваш дека ако го искажеш ставот нешто ќе се смени. Дали Лебари, дали Комити да не се лажеме сите го имаме горе доле истиот став кога се работи за Македонија, ама ете се нема никаква сила за нешто повеќе. Никој не е будала на 30 години да јаде казна од 2000 евра, да те мкнат по судови со 5 рочишта, судски трошкови, адвокати, па условни за кој кур? За некој да си игра курташак со Македонија, а од друга страна да го јадеш затоа што се чувстувваш како Македонец.
   
  На whatto, k0k014, Македонија 1932 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 14. RichardRichardson

  RichardRichardson

  Член од:
  2 март 2017
  Мислења:
  222
  Допаѓања:
  315
  Се што пиша е точно, а за тоа на кое дереџе се паднати Комити нема потреба да правам муабет, сите групи се. За Комити стриктно, многу почна да се пишува по FB, за секоја ситница, порано не беше така, а имаше безброј дела на улица, сега е обратно, безброј статуси и многу (речиси ИЧ) дела.
   
 15. whatto

  whatto

  Член од:
  26 јуни 2013
  Мислења:
  2.237
  Допаѓања:
  8.787
  Готово заврши целата франшиза наречена Македонија.
  Пред некој ден на протестиве пред собрание имаш 30 алфи у паркот шо мислиш тоа случајно е?Башка да не збориме шо некој се шуња меѓу луѓето што протестират,за да ја надгледува ситуацијата,абе момче се убаво али готово е....На 150 луѓе што протестират,еден што држи говор на импровизирана бина од гајби,ние ќе се бориме за нешто.Куферите нека бидат нашиот најдобар пријател за во иднина,бидејќи борбата сигурно нема да биде.
   
  На george_jov и Colt Willcox им се допаѓа ова.

Сподели преку: