Навала од Македонци во Грција

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Кој не мрази нас бе,ти салам си или не си да ве ебам мазохистите
Ти знаеш ли да правиш како човек муабет или сакаш да се симнам на твое ниво и да те отерам кај што ти е местото?
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Не ме фаќајте одма со напади - грк, сдсмовец, педер, платеник, комуњар али дали со неидење во Грција ние нешто добиваме во борбата за името? Дали добиваме повеќе шанса за влез во НАТО, ЕУ, Шенген менген? Ептен почнавме да забегуваме. Патриотизмот е тоа што го мислиш а не како се покажуваш пред другите. Џабе ти е ако носиш знамето од Виргина на гради ако во себе ти е гајле. Патриотизмот се гледа во љубовта кон земјата а не омразата кон другите. Патриот е тој што ја сака земјата а не што напаѓа ако правиш нешто банално. А овдека работава е банална. Идење на одмор во "непријателот" (Грција) = непатриотизам и непочитување на земјата? Секако дека во нормалните земји не е така. Станавме како Грците...за жал...
 
F

FilipMacedon

Гостин
коа сме веќе кај парите .... едно прашање.
На пример некој продукт кој го барав во Солун чини 180 евра. Во Скопје чини 250-260 евра. Што добивам јас ако го купам од Скопје .... ???
Одреден процент од продуктот добива државата.Фискалните ваљда знаеш зошто служат

Бејб идеме кај Албанците бе, шо се секираш :) Нид а дејт?
Ти бе не се додворувај одма :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Нашата влада ве турка во Грција на одмор, а Грчката влада кај те турка?

Не барајте изговори, малце самокритичност за промена.


Се жалиме немаме пари, владава не инвестирала, краделе, а 5000х500 евра е 2,5 милиони евра.
И ова само за викенд.

Па да ви кажам искрено, после пак, ќе ми мочкате на темиве за тоа дека владава трошела безвезе за некои споменици 16,5 м.евра во период финансиска криза нели, па баш сте најголемите лицемери.
Брат,ова болдираново и за тебе има значење:)
Владава неможе никаде да не турка освен под земја,а за Грчката не ни размислувам,бидејќи не ми е ни битна.Каква е врската помеѓу расфрлањето на буџетските пари и трошење на своите пари?Ако јас банкротирам,владава нема да ме спаси,ако она банкротира ќе ме соголи до последен денар.Јас за десет дена нема да потрошам 16,5 милиони евра,ниту сите заедно што ќе отидат на одмор било каде.Но барем ќе кажам деак ќе отидам,а не педерски да ги префрлам парите во Италија.(во оваа смисла врска)
Чувството за одбивност може да е единствената пречка за Грција,но неможете да фрлате со дрва и камења по луѓето кои одат а за нашиве да ќутите како неми.Тоа е најлицемерното нешто што воопшто се случува.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
Брат,владата во Атина со ништо не може да ме привлече.Може да ме привлечат островите,журките и добрите забави.Јас не одам од што ја сакам Грција,одам од што сакам да видам нешто што не сум видела,а според цените е и прикладно.Ова со достоинството ти е фино,и сосема те разбирам.Дали би ме советувал да одам во Бугарија и Албанија на одмор?
Ти замерувам бидејќи причината по дефолт ти е - владата е крива.

Не дека не сносат најголема вина за ситуацијава, меѓутоа неможеш друг да обвинуваш за своите каприци.


Најдобрата алтернатива е Турција или Јадранско.
 
Член од
28 март 2008
Мислења
133
Поени од реакции
3
Па не е лошо, да им помогнеме на комшииве да заработат, некое евро, за да можат подобро да лобираат како да не сотрат, со наши пари, а ваму се жалат владата да ги помогнела финансиски оти ќе морале да отпуштат работници, па видете кој кого силува.
 

mmm121

Pentaxian
Член од
27 јуни 2006
Мислења
545
Поени од реакции
21
Одреден процент од продуктот добива државата.Фискалните ваљда знаеш зошто служат
знам друже .... ама од тоа само скопјани имаат ќар..... ние од "провинцијата" само онаквото го добиваме.....
 
F

FilipMacedon

Гостин
Јас не ја бранам политиката на Грците,напротив ја презирам таа фашистичка иницијатива од нивна страна.Но од друга страна ни моиве не се ништо подобри,ако досега не најдоа решение,значи само си го ладеле а ние им плаќаме да си го ладат.Јс плукам по Грците но плукам и по моите кои се неспособни и со никој спор немаат решено.Како така,од цел свет само нас не мразат сите
А како ја презираш нивната политика???ова ти е исто како некој да ти удри бокс,а ти кај него одиш на кафе,па уште му даваш и пари за кафето.
 

Kriticar

дискриминатор
Член од
7 мај 2007
Мислења
1.037
Поени од реакции
5
...Само што малце е чудно што само на а1 излегуваат вакви информации :toe:
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Се жалиме немаме пари, владава не инвестирала, краделе, а 5000х500 евра е 2,5 милиони евра.
И ова само за викенд.

Па да ви кажам искрено, после пак, ќе ми мочкате на темиве за тоа дека владава трошела безвезе за некои споменици 16,5 м.евра во период финансиска криза нели, па баш сте најголемите лицемери.
Не можеш (во економска смисла) 5 или 10 000 граѓани, да ги поистоветуваш со 2 и кусур милиони народ.
 
F

FilipMacedon

Гостин
знам друже .... ама од тоа само скопјани имаат ќар..... ние од "провинцијата" само онаквото го добиваме.....
Бар со Скопјанин друже можеме да најдеме заеднички јазик,ист народ иста мака.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ти замерувам бидејќи причината по дефолт ти е - владата е крива.

Не дека не сносат најголема вина за ситуацијава, меѓутоа неможеш друг да обвинуваш за своите каприци.


Најдобрата алтернатива е Турција или Јадранско.
За одење во Грција не ми е владата крива.Крива ми е политиката на предавство и колку лесно се лепи етикетата.Само споредувам со владата за да доловам како може едни да се светци,а ние да бидеме предавници.
Ако отидам Бугари и Албанија и таму сум предавник?
п.с.Бејб лани бев Тирана,каков провод,какви меани,каква услуга за ич пари:)
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
знам друже .... ама од тоа само скопјани имаат ќар..... ние од "провинцијата" само онаквото го добиваме.....
чекај сега лоша математика праиш ...
ами за да отидеш до солун трошок ....
и да не отидеш тој шо ќе ти го донесе ќе ти наплати ...
и за да легално го внесеш пак царина ќе платиш (зависи нели)

кога ќе видиш пак е тука некаде :toe:
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Тоа ќе се случи кога ќе видам дека нашиве водачи го прават истото, бидејќи тие се однесуваат препотентно и секој кој им контрира му лепат етикета предавник и одбиват да го сослушаат секој кој не се согласува со нив јас одбивам да ги слушнам нив едноставно и просто
да се слушам
Значи патриотизмот (или љубовта кон татковината) настапува само кога си задоволен од власта и државата? Пак ќе ве прашам - одите во Грција за инат на владата?

Не ме фаќајте одма со напади - грк, сдсмовец, педер, платеник, комуњар али дали со неидење во Грција ние нешто добиваме во борбата за името? Дали добиваме повеќе шанса за влез во НАТО, ЕУ, Шенген менген? Ептен почнавме да забегуваме. Патриотизмот е тоа што го мислиш а не како се покажуваш пред другите. Џабе ти е ако носиш знамето од Виргина на гради ако во себе ти е гајле. Патриотизмот се гледа во љубовта кон земјата а не омразата кон другите. Патриот е тој што ја сака земјата а не што напаѓа ако правиш нешто банално. А овдека работава е банална. Идење на одмор во "непријателот" (Грција) = непатриотизам и непочитување на земјата? Секако дека во нормалните земји не е така. Станавме како Грците...за жал...
Во нормалните земји никој не сака со сила да ти го смени името на државата.
Одење на одмор во Грција = повеќе пари во државната каса на Грција и повеќе пари за битката со нас.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom