Набројте барем пет нешта за кои сте благодарни на Господ

Член од
5 август 2013
Мислења
108
Поени од реакции
39
Што ме создал
што ми дал слободна воља сам да си го кројам животот
што пострадал за мене на крстот
што е семилостив и ми простува покрај моето постојано грешење
и што ме создал како македонец
Господ те создал?! Не би рекол....
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Татко му и мајка му многу нормално!!!
А еве чисто хипотетички, некој експеримент тогаш СФРЈ претпоставувам, некое истражување научно и овој е производ на тоа. Некое клонирање да речеме.....Кој го создал, тогаш во тие услови?
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
А еве чисто хипотетички, некој експеримент тогаш СФРЈ претпоставувам, некое истражување научно и овој е производ на тоа. Некое клонирање да речеме.....Кој го создал, тогаш во тие услови?
Научниците...
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Аха,епа така е во право си,све потекнува од универзумот,а универзумот кој го создал?
:)
Би го цитирал Планк :)
“All matter originates and exists only by virtue of a force which brings the particle of an atom to vibration and holds this most minute solar system of the atom together. We must assume behind this force the existence of a conscious and intelligent mind. This mind is the matrix of all matter.”
--- надополнето: 2 октомври 2013 во 17:48 ---
Инаку по повод темата, на што би бил благодарен?
На самиот себе?
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Би го цитирал Планк :)
“All matter originates and exists only by virtue of a force which brings the particle of an atom to vibration and holds this most minute solar system of the atom together. We must assume behind this force the existence of a conscious and intelligent mind. This mind is the matrix of all matter.”
Добро,а тој интилигентен ум кој стои позади сите материи што го создало?:D

Инаку по повод темата, на што би бил благодарен?
На самиот себе?
Не знам на што би бил благодарен,всушност никој не знае :)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Добро,а тој интелегентен ум кој стои позади сите материи што го создало?:D
Претпоставувам дека тоа е надвор од времето кое е дефинирано преку класичната физика, така да нема создател. Во рамките на planck scale е:)
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Претпоставувам дека тоа е надвор од времето кое е дефинирано преку класичната физика, така да нема создател. Во рамките на planck scale :)
Сепак,ако е надвор од времето, мора да има создадител на нештото,неможе да е создаден тој интилигентен ум од ништо.
Едноставно,неможам да си го замислам тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom