НОВИОТ ЗАКОН ЗА ДОМУВАЊЕ

Член од
7 септември 2011
Мислења
23
Поени од реакции
15
поздрав,
Дали некој знае дали поправка или замена на цевки од централно греење, од кои протекуваше вода, е обврска на куќниот совет, т.е. заедницата на станари, бидејќи станува збор за тековни или инвестициски трошоци, или е обврска само на станарите по чија линија поминуваат цевките? Дали сум должен сите трошоци да ги платам сам, или дел од трошоците мораат да споделат станарите од вертикалата, или целата зграда? Ако е така, која е поентата куќниот совет да собира пари за инвестициски трошоци доколку не се инвестира? Знае некој???
 
A

Advokatisce

Гостин
поздрав,
Дали некој знае дали поправка или замена на цевки од централно греење, од кои протекуваше вода, е обврска на куќниот совет, т.е. заедницата на станари, бидејќи станува збор за тековни или инвестициски трошоци, или е обврска само на станарите по чија линија поминуваат цевките? Дали сум должен сите трошоци да ги платам сам, или дел од трошоците мораат да споделат станарите од вертикалата, или целата зграда? Ако е така, која е поентата куќниот совет да собира пари за инвестициски трошоци доколку не се инвестира? Знае некој???
ако се цевките заеднички тогаш куќнииот совет
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
pred 30-tina godini pukna vertikalata megu stanot na tatkomi i toj nad nego...togaš gi podelija trošocite samo dvajcata... Sega ima i drug element, ima stanari otkažani od centralno greenje , tie ne sakaat ništo od greenjeto da plaćaat
 
Член од
7 септември 2011
Мислења
23
Поени од реакции
15
kaj nas site od vertikalata koristat centrano, osven eden stan, kade sto nikoj i ne zivee... no nikoj sem dvajca medju koi katovi pominuvaat zaednickite cevki (kaj ednata osoba imase protekuvanje) ne sakaat da participiraat... zatoa nie resivme da gi podelime trosocite na 2 dela, no 50% od cenata na cinenje na popravkata da ja reducirame so toa sto nema da plakame za kuken sovet do nadopolnuvanje na taa cena, znaci ako mojot del e 5000den. za katot kade sto ziveam, 2500den. nema da uplakam vo kukniot sovet dodeka ne se postigne taa suma...se nadevam deka sum i poveke vo pravo, zasto i jas veruvam deka e toa zaednicki problem, zaednicki cevki... no narod kako narod, takvi sme....
 
Член од
17 март 2008
Мислења
37
Поени од реакции
3
Nasata zgrada e so nekolku vleza e sega od sosedniot vlez stanot so koj sme lepenki koga pusta voda kaj mene vo kujna ima poplava a sosedov ne e raspolozen da kopa kaj nego i da si go otkloni problemot sakam da prasam ima nekoja institucija kade mozam da se pozalam a da ima efekt osven sudski bidejki ako go tuzam tesko mene duri da resi nasevo sudstvo otidov jabana:).
 
Член од
24 мај 2013
Мислења
14
Поени од реакции
6
можиш да бараш од него да си го санира оти ти прај штета, ако нејќи ќе си го санираш ќе ги чуваш сметките за санирањето ќе си одиш на адвокат ќе го тужиш за штета и се ќе ти исплати :D или дирек со тужба под хитно да го отсрани дефектот и да ја надомести евентуалната штета :) не вервам многу да издолжуват на суд пошто работата е хитна и не трпи одлагање само золемување на штета.
поз
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Imam edno prasanje dali treba da se placa za rezerven fond da poobjasnam ..na edna smetka nie si placame za cistenje i struja na ovlastena firma sega gi tekna da placame za odrzuvanje na zgrada t.e rezerven fond ( se nadevam taka se vika ) na druga smetka dali moze da ti pravat problemi ako ne platis za ova ??? Spored mene firma ti cisti i taa e zadolzena da si izvrsi naplata za svoite uslugi a toa dali jas se slozuvam da placam za odrzuvanje na zgrada mislam deka ne treba da ja interesira firmata ..... ova bi bilo logicno mozebi ne sum zadovolen so iznosot koj go opredelile stanarite primer za mene se mnogu tie pari
 
G

Gjoksi

Гостин
Imam edno prasanje dali treba da se placa za rezerven fond da poobjasnam ..na edna smetka nie si placame za cistenje i struja na ovlastena firma sega gi tekna da placame za odrzuvanje na zgrada t.e rezerven fond ( se nadevam taka se vika ) na druga smetka dali moze da ti pravat problemi ako ne platis za ova ??? Spored mene firma ti cisti i taa e zadolzena da si izvrsi naplata za svoite uslugi a toa dali jas se slozuvam da placam za odrzuvanje na zgrada mislam deka ne treba da ja interesira firmata ..... ova bi bilo logicno mozebi ne sum zadovolen so iznosot koj go opredelile stanarite primer za mene se mnogu tie pari
http://www.rkd.gov.mk/images/PDF/Zakoni/Konsolidiran_zakon_domuvanje.pdf
Член 42 - Член 49
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
znaci mora da se placa i ova
Член 47
(3)
Ако сопственикот не го уплатува својот дел во резервниот фонд, управителот писмено го
повикува да го стори тоа
(4)
Доколку сопственикот не го плати својот дел во рок од 30 дена од денот на приемот на повикот, управителот поведува постапка за наплата на долгот пред надлежниот суд и истовремено го известува овластениот инспектор за домување на општината
 
G

Gjoksi

Гостин
znaci mora da se placa i ova
Член 47
(3)
Ако сопственикот не го уплатува својот дел во резервниот фонд, управителот писмено го
повикува да го стори тоа
(4)
Доколку сопственикот не го плати својот дел во рок од 30 дена од денот на приемот на повикот, управителот поведува постапка за наплата на долгот пред надлежниот суд и истовремено го известува овластениот инспектор за домување на општината
Да, мора да се плаќа!
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
што праиме со зградите што се уште немаат ниту куќен совет ниту управител ?? ..јас пред година ипшол мислам, откуцав барање Судот да одреди Управител...сакав да го поднесам но НЕ ми го примаа иако по закон е предвидено ако е пробиен Рокот секој станар да може сам да побара од судот да наименува по службена должност Управител. Но судот нејќе да се замара со ова...
 
Член од
12 јуни 2011
Мислења
36
Поени од реакции
12
Ми треба мислење од некој што е поупатен на оваа тематика. Имам стан на најгорниот кат во зграда. Имам проблеми со таванот, па треба да се изврши одредена санација (инаку санациите на таванот се заедничка обврска на сите станари од влезот). Управител на зградата е фирма. Од нив добив објаснување дека за да се изврши санацијата и за да се плати со парите од резервниот фонд, прво треба да се добие согласност од повеќе од половина станари. Исто така собирањето на потписите требало да го направам јас како сопственик на засегнатиот стан. Дали е ова точно дека треба согласност и дали навистина треба јас да ги собирам потписите од станарите, а не фирмата? Што ако станарите не се согласат, тогаш треба да платам јас од џеб за нешто што е обврска на сите станари? Зарем не е обврска на фирмата управител да ги брка сите работи поврзани со некој проблем - собирање потписи, наоѓање изведувач, плаќања и сл.? Јас мислам дека ги плаќаме за вакви работи, а плаќаме многу повеќе одколку претходно, кога немавме фирма управител.
 
Последно уредено:

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.071
Поени од реакции
11.435
Дали е ова точно дека треба согласност и дали навистина треба јас да ги собирам потписите од станарите, а не фирмата?
Да, твоја обрска е.

Зарем не е обврска на фирмата управител да ги брка сите работи поврзани со некој проблем - собирање потписи, наоѓање изведувач, плаќања и сл.?
Собирање потписи е твоја, а наоѓање изведувач и плаќањето е на управителот.
 
Член од
12 јуни 2011
Мислења
36
Поени од реакции
12
Да, твоја обрска е.



Собирање потписи е твоја, а наоѓање изведувач и плаќањето е на управителот.
Ти благодарам многу на одговорот. А што ако не се добие согласност од сите станари? Некако е нелогично да плаќа еден станар од свој џеб за нешто што треба сите да го платат. Инаку имавме и претходно проблеми, кога немаше фирма, па тие станари што сме на најгорните катови, плаќавме од џеб за вакви санации. Со фирмите мислевме дека овие проблеми ќе се решат. Всушност од првата фирма која го управуваше влезот (сега е веќе смената и е друг управител) ни беше посочено дека вакви проблеми нема да има повеќе и дека се што е заедничко, ќе го платат сите. Ова ми дојде како изненадување, бидејќи не очекував да треба согласност за вакви работи.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.071
Поени од реакции
11.435
плаќавме од џеб за вакви санации.
Сега не мора да плаќаш од џеб, отиди до кај управителот лично и кажи му што проблем имаш. Он ќе треба да најде понуди за изведувач, ќе ги огласи на огласна табла, вие станарите ќе си одберете една (најповолната ваљда) и после ќе собереш потписи од 50% + 1 станови. Може треба да се растрчаш малку, ама сепак подобра опција отколку да платиш од џеб и да мора да бркаш мајстори.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom