НБА сезона 2021/22

Кој ќе биде новиот шампион?


  • Вкупно гласачи
    75
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.869
Поени од реакции
23.205
I dobro so sto ima zasluzeno Lilard da bide a Klay da ne e?

3 prsteni, top 5 shuteri na site vreminja, prejak defanzivec?

Aj ако не Роберт Хори да го стаат има 6 прстени.
Лилард да ги имал Кари и Дјурент ќе имаше 5 прстени до сеа.
Али нејсе, ја ни Дејм не би го стаел пред играчишта ко Винс и Мекгрејди, али Клеј Томпсон у никој случај
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.799
Aj ако не Роберт Хори да го стаат има 6 прстени.
Лилард да ги имал Кари и Дјурент ќе имаше 5 прстени до сеа.
Али нејсе, ја ни Дејм не би го стаел пред играчишта ко Винс и Мекгрејди, али Клеј Томпсон у никој случај
Ko da mi zboris za Tanasis Antetokumpo be brat pa Klay u nieden slucaj ne mozel da vleze.

Nebitno, valjda 2te sezoni pauza si go napravija svoeto, se zaborava kolku dobar igrac e Klay, vo dvata pravci.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.464
Поени од реакции
31.374
Интересен старт на сезонава... Немам многу време во периодов, и генерално освен Лејкерс другите ги пратам спорадично и преку хајлајтс/боксскор/итн. Еве неколку рандом нафрлени мисли за досегашново од сезоната:


- Чикаго изгледаат многу интересно.

- Никс се добри.

- Феникс сеште се копилиња, со Крис Пол и не може друго да бидат... Штета што и Букер го прокопиљи до балчак. Си стои она „со кој си, таков си“.

- НБА треба да го смени правилото ако не бил досуден фаул/прекин, дека не може да се направи видео ривју на случката. Нема подобар пример зошто од педерлукот на Букер кој судиите не го видоа а потоа заради правилата немаа начин како да реагираат. Еве видео за тие што успеаа да го промашат линкот во ентрито за Феникс:

- Вориорс се добри, подобри одошто очекував(ме). Кога Клеј Томпсон ќе се врати, макар и во ~80% форма, може да бидат многу многу опасен тим за било кој на запад.

- Милвоки се... Веројатно зрели да се вратат назад во медиокритет, освен ако не се повтори констелацијата од повреди која ќе ги елиминира неколкуте подобри тимови.

- Нетс се фаворити и без Кајри, повеќето од нас сеуште имаме причина да навијаме за секој што игра против нив.

- Пади Милс е супер, најдобриот midlevel exception договор на претсезоната. Нетс не го заслужуваат, ама изгледа на КД му се исплатеше идењето на олимпијада (покрај златниот медал, се разбира).

- Обидот на НБА да ги намалат изнудените лични грешки не функционира. Старите престапници како Јанг и Кари си љуштат (Харден само на хајлајтс го гледав па не можам да кажам за него, а и онака тој не е толку примарно решение и експониран во Нетс толку како што беше во Хјустон и Оклахома претходно).

- За Лејкерс ич да не зборувам, сите работи што се плашев дека ќе бидат проблем се уште повеќе проблем од најлошото очекување. Знам дека ќе има проблеми и ќе има проблеми уште доста утакмици, ама потенцијалот е голем па ќе видиме. Очекувам многу многу повеќе... И ќе бидат многу многу послатки крокодилските солзи на троловите и какачите ако/кога тоа ќе се случи... Засега неколку работи што бодат очи: Екстремно малку поени се даваат од под кош. Една од најголемите причини е тоа што Вестбрук никој не го чува на периметар, и неговиот човек удвојува други играчи во пик&ролови итн. Судиите некако многу судат за противниците. Посебно се гледаше ова на утакмицата со Феникс. За исти ситуации во кои судеа фаули против Лејкерс и најмногу Леброн, потоа не ги судеа во негова корист кога тој беше во напат во парелни ситуации. И општо некако имам чуство дека лошо се суди на штета на Лејкерс. Не дека судењето досега беше одлучувачко, Лејкерс губат затоа што лошо играат. Само сакав и судењето да го спомнам... Очигледно решени е Вестбрик да се пресели во втората постава каде ќе прави хаос за вторите постави на другите екипи. Пошто тешко дека на оваа возраст ќе се научи да не биде глуп. Дотогаш ово објаснување лејкерс хејтерот Ник си стои:

- Итн.


- Дали реков дека Чикаго изгледаат многу интересно?
Еве една од главните прични зошто Чикаго се добри, и која е најголемата грешка на Лејкерс во претсезоната:

 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.707
Поени од реакции
3.983
Наводно Нетс биле отворени за трејд на Кајри, нема да ме чуде да се десе трејд Кајри - Симонс.
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Slabicok Harden prvive 3 utakmici ama zatoa KD vekje e ubavo zapalen. Uste bradata da go zapali motorot i Joe Harris da shutira i pogoduva malku povekje Nets za brzo vreme ke izgledaat strashno.
Автоматски споено мислење:

Taman go napisav postov razlikata od 10 se stopi. Slabo igraat ova e B level Kd sam igra.
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.858
Поени од реакции
10.605
Slabicok Harden prvive 3 utakmici ama zatoa KD vekje e ubavo zapalen. Uste bradata da go zapali motorot i Joe Harris da shutira i pogoduva malku povekje Nets za brzo vreme ke izgledaat strashno.
Автоматски споено мислење:

Taman go napisav postov razlikata od 10 se stopi. Slabo igraat ova e B level Kd sam igra.
Дебеличок. Побајаги и тоа!
Свињата треба да ослаби, а на тимот ќе му треба некои 20-25 натпревари за да најдат заедничка игра.
Ако го гори Дјурант за тоа време ќе се повреди.
Човекот ги носеше на грб (буквално) во ПО лани, па потоа Олимпијада и сега на почеток на сезона чекаат на него.
Она Неш треба да ја чукне тоа лејката малку. Пардон, малку повеќе.

п.с. Говедото Кајри мора под итно да го трејдаат или нека го исплатат и воопшто да не му дозволат да заигра уште еднаш во тимот. Замина со мозокот тој, готово.

Шарлот конечно направи екипа, лани имаа сосема океј сезона, годинава исто супер стартуваа.
 
Член од
17 октомври 2021
Мислења
8
Поени од реакции
18
Slabicok Harden prvive 3 utakmici ama zatoa KD vekje e ubavo zapalen. Uste bradata da go zapali motorot i Joe Harris da shutira i pogoduva malku povekje Nets za brzo vreme ke izgledaat strashno.
Автоматски споено мислење:

Taman go napisav postov razlikata od 10 se stopi. Slabo igraat ova e B level Kd sam igra.
Друже, единствен играч кој моментално ги носи Нетс е Дурант и само благодарение на него успеаа да се извлечат некако некни со Филаделфија. Кога го гледаш Харден на овие неколку утакмици, добиваш впечаток како да не знае да трча, а камо ли да одигра некоја салам партија како пред сезона две.
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Друже, единствен играч кој моментално ги носи Нетс е Дурант и само благодарение на него успеаа да се извлечат некако некни со Филаделфија. Кога го гледаш Харден на овие неколку утакмици, добиваш впечаток како да не знае да трча, а камо ли да одигра некоја салам партија како пред сезона две.
Nisto strasno 2-3 slabi utakmici. Sigurno nema vaka da igra i ponataka bradata tuku duplo pojako ke igra.
Автоматски споено мислење:

Ovaa sezona bez konkurencija najaki mashini za poeni vo ligata ke bidat Durant i Kari.
 
Последно уредено:
Член од
23 февруари 2015
Мислења
1.119
Поени од реакции
2.021
Lonzo i Alex go smenija kompletno cel koncept na odbranata u Bulls. Mislev deka ako nesto skripi vo timov toa ke bide odbranata, ama zasega e podobra od napadot. Caruso vodi vo ligata vo steals, a vlaga od klupa. Najvazno e sto nikoj vo timov ne e pun so ego, site sakaat da igraat za timot a ne samo za sebe. I konecno Zach da go dobie toa sto go zasluzuva, ne iskaca od gym likot, sekoja godina e podobar od proslata. Vecer so Raptors na gosti, ocekuvam pobeda i nisto drugo.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.464
Поени од реакции
31.374
Сеа тек ја гледав утакмицата... Неколку мисли:
- Џа Морант е ѕвер. Дечкото е комплетен играч, игра и со страст и со памет. Ќе има светла иднина...
- Вестбрук е тешка дилајла.
- Кармело ме тера да повлечам сѐ што мислев за неговата способност сеуште да игра..
- Остин Ривс е добар, ма одличен како за руки.
- Лејкерс сеуште се тапа, и не ги адресираат проблемите.
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Durant e na prosek 31.0 so shut od igra 55.8% !!!!!!!!!!!!
Kari isto taka e na prosek 31.0 ama so shut od igra 43.5%.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.707
Поени од реакции
3.983
A tvojot milenik Harden kako e???
Абеее брат4е сга е на 15-16 ама наредните 5 утакмици ќе има јак трипл дабл со 50 поена и со тоа ќе си га зацементира местото за најдобар игра4 на сите времиња
 

Kajgana Shop

На врв Bottom