Нè брка полиција од парк, што со тоа?

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
:nerv::nerv::nerv::nerv::nerv::nerv::nerv::nerv::nerv: da dae gospod na site kazni da vi iznapishat za glupoosti pajak kolata da vi ja digne da ve oprCI 2000 od dzeb I DA DAE GOPSOD DA POCNAT NA GRUJO STIKLI DA MU SMETAAT PA DA STAAT ZAKON ZA ZABRAETO NOSENJE STIKLI pa da ve vidam togash koa ke stata zakon na vas so ne vi odgovara kako ke reagirate
Златна не се нервирај. Полека малку, без агресии. Не сме овде да се плукаме и колнеме.
Размисли малку за ова што го кажа. Пајаците веќе креваат коли и тоа не за глупости, туку за погрешно паркирање. Факт.
Штиклите не знам зошто воопшто ги спомна, кога ако ти носиш штикли тоа нема да влијае на јаниот ред и мир.
И трето, нешто што е и погоре кажано, има многу закони што и јас не ги сакам, но тоа не значи дека не треба да ги почитувам.
 

pomarandza

The singer
Член од
28 јуни 2009
Мислења
135
Поени од реакции
23
А кога почнал да се спроведува?Сега или пред 5-6 години? И кажав јас дека овде сега не станува збор за нашата свест и совест, туку за почитувањето на јавниот ред и мир. Моето признание не е поткрепено со аргументи. Не значи дека треба да се срамиш од своите постапки за да прекинеш да ги применуваш.
A so treba da se plashish za da prestanesh deka ke te soberat dzandari za da ne gi primenuvash...ondak neka staat smrtni kazni so da kazam :toe:
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
Зошто доброволно не се пријавиш во станица дека си го прекршил јавниот ред и мир?
Нема докази :wink:
Абе џандариве од една острана се во право од една не се ја сум за ако на пр. пијат некои праат галама да бидат проверени легитимирани ај само да пијат и да седат мирни ајде ама кршат мочаат споменици бла бла тоа само во Македонија го има
 
Член од
30 мај 2007
Мислења
399
Поени од реакции
1
:nerv::nerv::nerv::nerv::nerv::nerv::nerv::nerv::nerv: da dae gospod na site kazni da vi iznapishat za glupoosti pajak kolata da vi ja digne da ve oprCI 2000 od dzeb I DA DAE GOPSOD DA POCNAT NA GRUJO STIKLI DA MU SMETAAT PA DA STAAT ZAKON ZA ZABRAETO NOSENJE STIKLI pa da ve vidam togash koa ke stata zakon na vas so ne vi odgovara kako ke reagirate
vidi vaka kolata ako ne ja parkiram po pravila neka ja dignat ne se bunam jbg a i vaka jas pravam prvo vinata ja baram vo sebe pa posle vo drugite taka da neznam zosto da pravam problemi koga sum napravil nesto ne zakonsko pa taka funkcioniraat site normalni drzavi kako sto rekov abe eve primer po poslednata poseta na Ljubjana sto vidov lugjeto so rakavici si go sobiraa smetot na svoite milenicinja mislam eve toa e taka e sekade ne e ova nesto novo samo sto nie sme mnogu nazad ke vidite treba vreme da se navikneme mozebi i e malku greska sto vaka brzo se nosat zakonite sepak narodot kaj nas ne e naviknat na takov zivot gi gledam lugjeno imaat korpa do niv ama pak mastikata ke ja zalepat na ulica :toe:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
А кога почнал да се спроведува?Сега или пред 5-6 години? И кажав јас дека овде сега не станува збор за нашата свест и совест, туку за почитувањето на јавниот ред и мир. Моето признание не е поткрепено со аргументи. Не значи дека треба да се срамиш од своите постапки за да прекинеш да ги применуваш.
Откако ќе излезе во службен весник, законот треба да се почитува. Ако си го прекршил, како што наведе (по што кажа дека тоа не е аргумент и не мора да е точно:nesvest:), како можеш да осудуваш други луѓе, за нешто кое и ти си го направил? За таа хигиена за која толку многу се говори, има надлежна служба, која секое утро во 5 часот собира одпадоци. Во врска со срамењето, велиш ,,дали ме фатил некој од надлежните"? Со што, директно потврдуваш дека злосторот е злостор-само ако те фатат. Јавен ред и мир... Деца, баби, стрини... Добро, а кафичите во центар не се опкружени со станови? Еден бел лист прави некое место ,,наркоманско", а друго ,,фенси накај културно"?Паркот е изолиран од зградите.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
A so treba da se plashish za da prestanesh deka ke te soberat dzandari za da ne gi primenuvash...ondak neka staat smrtni kazni so da kazam :toe:
Па со оглед на тоа што лично јас прекинав со пиење во парк и на други јавни места од поодамна, не ми треба мене стравот. Меѓутоа во однос на оние кои не се доволно свесни (без навреда), најверојатно тоа е единствено решение.
 
Член од
2 јануари 2006
Мислења
325
Поени од реакции
34
Не знам зашто сите сте се запнале за тие малолетници ко некој тука да вика дека треба да им е дозволено да се пијанчат. Проблемот е за луѓето шо идат у парк, ќе си купат пивце, си седат си праат муабет, си фрлаат се после фино лепо у канта и си идат дома. Што им смета тоа на цајканиве не праат ништо лошо освен пиење на јавно место, зошто заради некои дебили на нас да ни е одземено правото да си седнеме у парк на пиво. Дали ради неколку малолетници у кафич ги бркаат сите од кафичот? секако дека не и зашто не отидат таму малце да видат шоо се дешаа.
 

pomarandza

The singer
Член од
28 јуни 2009
Мислења
135
Поени од реакции
23
Vo parkovite vo drugi drzavi e zabraneto da se sedi posle 10 saat tocno ama obezbedeni s ena drug nacin a kaj ans nemaat moznosti pa pushti gi dzandarive kako risovi da lecat komplexi na deca...EPA I TAKA NEMOZE!!!!
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
А не можат да пијат во маало бидејќи и онака пак ќе бидат пријавени од полиција од страна на комшиите. :)
Да, и пак ќе се најде место каде да се пие. Локалните градинки и училишта на пример.

Јас колку пати сум прднал во центарот на Скопје, па никој не ми рекол ништо.
Бев само саркастичен за ова. Скаав да кажам дека кога тогаш се ближи некој нов закон од нашава влада доволно луд како тој со пиењето на пример. На пример прдење во јавност 10 евра од грав ако си јадел, 13 рицинус ако си пиел или 15 евра ако имаш јадено зелка.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Откако ќе излезе во службен весник, законот треба да се почитува. Ако си го прекршил, како што наведе (по што кажа дека тоа не е аргумент и не мора да е точно:nesvest:), како можеш да осудуваш други луѓе, за нешто кое и ти си го направил? За таа хигиена за која толку многу се говори, има надлежна служба, која секое утро во 5 часот собира одпадоци. Во врска со срамењето, велиш ,,дали ме фатил некој од надлежните"? Со што, директно потврдуваш дека злосторот е злостор-само ако те фатат. Јавен ред и мир... Деца, баби, стрини... Добро, а кафичите во центар не се опкружени со станови? Еден бел лист прави некое место ,,наркоманско", а друго ,,фенси накај културно"?Паркот е изолиран од зградите.
Тоа ти се вика, been there, done that... Знам како е, и имам право да зборувам. Едни викаат немаш право да зборуваш не си искусил, други викаат и ти си пробал така да ќути.
А ако постои надлежна служба, тоа не значи дека ние треба ќубрето место во контењери да го џиткаме по улици.
Не спомнав срам кога мислев на тоа туку на сносување последици. Затоа кафичите во центар работат до 1 по полноќ, што е исто така по закон.
И јас за овој закон не знаев додека не беше јавно презентиран пред граѓаните, поточно пред 2-3 месеци. Жалам, не читам службен весник по навика.
 

pomarandza

The singer
Член од
28 јуни 2009
Мислења
135
Поени од реакции
23
Па со оглед на тоа што лично јас прекинав со пиење во парк и на други јавни места од поодамна, не ми треба мене стравот. Меѓутоа во однос на оние кои не се доволно свесни (без навреда), најверојатно тоа е единствено решение.
Znaci decko jas niti pijam niti pusam opshto gledaj na situacijava znaci u park maltretiraa i luge so pominuvaa bez vrska koj ke go fatat na oko mater mu ebavaat na so lici toa nekoj da mi pusti dzandar da si leci komplexi na mene
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Тоа ти се вика, been there, done that... Знам како е, и имам право да зборувам. Едни викаат немаш право да зборуваш не си искусил, други викаат и ти си пробал така да ќути.
А ако постои надлежна служба, тоа не значи дека ние треба ќубрето место во контењери да го џиткаме по улици.
Не спомнав срам кога мислев на тоа туку на сносување последици. Затоа кафичите во центар работат до 1 по полноќ, што е исто така по закон.
И јас за овој закон не знаев додека не беше јавно презентиран пред граѓаните, поточно пред 2-3 месеци. Жалам, не читам службен весник по навика.
Не треба, но, кога е веќе џитнато на улица, ѓубрето е собрано од службата. Пошто викате дека парков бил нечист и не знам си каков. Парков моментално свети! Пред два саати светеше од чистота и реставрации. И џандарски значки.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Не треба, но, кога е веќе џитнато на улица, ѓубрето е собрано од службата. Пошто викате дека парков бил нечист и не знам си каков. Парков моментално свети! Пред два саати светеше од чистота и реставрации. И џандарски значки.
Па да не се тие џандарски значки ке светеше паркот од срчи и шишиња расфрлани насекаде.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Znaci decko jas niti pijam niti pusam opshto gledaj na situacijava znaci u park maltretiraa i luge so pominuvaa bez vrska koj ke go fatat na oko mater mu ebavaat na so lici toa nekoj da mi pusti dzandar da si leci komplexi na mene
Во воведот на темата немаше напишано дека малтретираат и луѓе што не прават ништо. Затоа така и ти одговарав.
А во однос на самите полицајци, знаеме дека не ги бива со односот. Ретки се оние кои се учтиви. Ама што да се прави, тука не е проблемот во законот за пиење на јавни места, туку во нивната обука.

Не треба, но, кога е веќе џитнато на улица, ѓубрето е собрано од службата. Пошто викате дека парков бил нечист и не знам си каков. Парков моментално свети! Пред два саати светеше од чистота и реставрации. И џандарски значки.
Пред два саати, да! А каков беше пред две недели?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не сум била одамна во парк па вака малку офтопик прашање:

Споменикот на Гоце и околијата што се реновираше, читави се или? Еден нека ми одговори, не мора 10.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom