Нè брка полиција од парк, што со тоа?

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Какви луѓе сте значи. Како до сега никој од вас не отиол во парк и да не се напил со друштвото чаша пиво или сок што и да е. Наведувате до тоа дека сите што седат во парк се пијаници и кршат флаши како ненормални. Мислите дека ако ги избркаат сите што пијат во парк веќе ќе се прекине со тоа? НЕ... Ќе земат во маало да пијат па така малите деца што ќе играат другиот ден и ќе се засечат на некоја срча ќе се зголеми значително. Има милион фактори за тоа зошто ги бркаат сите од паркот. Некои се добри ама некои и воопшто не се ОК... Еве едни од тие што не се ОК. На Грујо буџетот е малце слаб со тоа спомениците што ги гради па сега мавни по џебот децата, поточно по родителите и наталожи си нови пари. После тоа еве уште еден фактор ќе наведам, паркот е место каде што можеш највеќе контакти да најдеш кои можеби некои и ќе ти требаат понатаму во животот (мене лично ова и ми се случи).

Еве и ќе наведам зошто е добро што се бркаат децата од паркот....делумно
Како што кажавте самите има луѓе што кршат и се пијанчат, ама зошто само тие не ги апсат туку и недолжни лица мора да го јадат бедот.

Паркот веќе не е место каде што можеш да се изрелаксираш после петдневна работа/учење и сл. Сега треба да се грижиш за тоа да не ти бапнат казна од 50 евра што си прднал до Гоце Делчев споменикот.


И уште една молба...
Да не ми солат памет луѓе што во парк се само на поминување до Колосеум или што воопшто не излагале натаму дека немате доволно аргументи за тоа што го зборите.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Јави ми кога ке видиш дека некој отишол во парк само на едно пивце...Кога ги гледам пуни кеси како од маркет да искачаат пуни со вина пива и кока коли..така да и ти ако сакаш да пиеш само едно пивце со другарот нема да можеш од другите.
abe povekje od jasna mi e taa slika so mi ja kazuvas kolku se pie i se ostalo i iskreno od decata znaci deca ima u park nema maloletnici tuku deca od po 13 godini epten me nervira koa gi gleam taka se nacukale i mislat svetot e nivni. ali so da se prai jbg
 

pomarandza

The singer
Член од
28 јуни 2009
Мислења
135
Поени од реакции
23
Какви луѓе сте значи. Како до сега никој од вас не отиол во парк и да не се напил со друштвото чаша пиво или сок што и да е. Наведувате до тоа дека сите што седат во парк се пијаници и кршат флаши како ненормални. Мислите дека ако ги избркаат сите што пијат во парк веќе ќе се прекине со тоа? НЕ... Ќе земат во маало да пијат па така малите деца што ќе играат другиот ден и ќе се засечат на некоја срча ќе се зголеми значително. Има милион фактори за тоа зошто ги бркаат сите од паркот. Некои се добри ама некои и воопшто не се ОК... Еве едни од тие што не се ОК. На Грујо буџетот е малце слаб со тоа спомениците што ги гради па сега мавни по џебот децата, поточно по родителите и наталожи си нови пари. После тоа еве уште еден фактор ќе наведам, паркот е место каде што можеш највеќе контакти да најдеш кои можеби некои и ќе ти требаат понатаму во животот (мене лично ова и ми се случи).

Еве и ќе наведам зошто е добро што се бркаат децата од паркот....делумно
Како што кажавте самите има луѓе што кршат и се пијанчат, ама зошто само тие не ги апсат туку и недолжни лица мора да го јадат бедот.

Паркот веќе не е место каде што можеш да се изрелаксираш после петдневна работа/учење и сл. Сега треба да се грижиш за тоа да не ти бапнат казна од 50 евра што си прднал до Гоце Делчев споменикот.


И уште една молба...
Да не ми солат памет луѓе што во парк се само на поминување до Колосеум или што воопшто не излагале натаму дека немате доволно аргументи за тоа што го зборите.
Se soglasuvam site tuka zborat ko nikad da ne naprale prekrsaook ma daaaj ima pravo site pominale nekad u park an caska pivce ajdee ajdee...jasno e:vozbud:
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Никој не тврди дека не седнал да пие во парк. Овде не станува збор за нашата чиста душа.
Станува збор за бркањето и недозволувањето да се нарушуваат јавниот ред и мир. Треба да бидеме среќни што немаме полициски час како што е во многу други земји.
Јас имам пиено 2-3 пати во парк, и искрено ништо не добив плус, освен настинка поради тоа што беше посвежичко.
И убаво кажа росоњерка, паркот е место за рекреација, не за пијанчења и што се не.
 

pomarandza

The singer
Член од
28 јуни 2009
Мислења
135
Поени од реакции
23
abe jasno mi e pomarandza so e muabetot. ali da receme neam kesh za u havan i iskocam na muabetce so drugar zasto edno pivce da nemoze da se napijam
E ajde de i ja toa vikam zaso ako neam pari za u havana da ne otidam da se napijam pivce u park... napraija samo za decata na bogatashite da mozat da ziveat kaj ans niedno dete nema moznost akko u drugi drzavi da sportuva neso da ima nekoe hobi nadigani se ceni an sve pa posle zaso skitale zaso stanuvale narkomani zaso ne znam so ete zashto zashto drzavata nemoze da iznajde resnie za se a buta zakoni naednash i sakaat evropksa unija ehhh koa ke svatite dalek ni e patot do evropska unija
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Никој не тврди дека не седнал да пие во парк. Овде не станува збор за нашата чиста душа.
Станува збор за бркањето и недозволувањето да се нарушуваат јавниот ред и мир. Треба да бидеме среќни што немаме полициски час како што е во многу други земји.
Јас имам пиено 2-3 пати во парк, и искрено ништо не добив плус, освен настинка поради тоа што беше посвежичко.
И убаво кажа росоњерка, паркот е место за рекреација, не за пијанчења и што се не.
Зошто доброволно не се пријавиш во станица дека си го прекршил јавниот ред и мир?
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Зошто доброволно не се пријавиш во станица дека си го прекршил јавниот ред и мир?
Кога стапил законот на сила? И дали мене некој ме има видено на дело? Зборувам за некој надлежен. Нема криминал ако нема доказ.
А не се пријавувам затоа што не го правам тоа сега кога се прави оваа рација.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Јас ја поддржувам таа идеја, затоа што во тој парк каде преку ден си играат мали деца, трчаат или додека луѓето си ги шетаат своите миленичиња, затоа што на некоја пијана будала од мерак му текнало да искрши флаша или да направи неред претходната вечер може некое дете да се исече или слично. Се оставаат зад себе купишта ѓубре и одвратно изгледа паркот кој треба да служи за прошетки и релаксација. Баш се сеќавам кога заврши концертот на Ван Гог, проаѓав низ паркот да дојдам до фонтана за да фатам такси и ми се згади од тоа во каква состојба изгледаше паркот, одвратно беше. Затоа не ни одам навечер во парк едноставно ме револтира тоа. Малолетниците не смеат ни да се бунат, тие по правило на закон воопшто не ни смејат да конзумираат алкохол.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Кога стапил законот на сила? И дали мене некој ме има видено на дело? Зборувам за некој надлежен. Нема криминал ако нема доказ.
А не се пријавувам затоа што не го правам тоа сега кога се прави оваа рација.
Ајде бе! Нели зборуваш за ниво на свест и совест? Твоето признание не е доказ? Зарем вака ,,обучени" за во ЕУ размислуваме? Излегува, дека човек не се срами од своите постапки, се додека не биде фатен од надлежен? Законот си е стапен на сила од пред 5-6 години.
 

pomarandza

The singer
Член од
28 јуни 2009
Мислења
135
Поени од реакции
23
:nerv::nerv::nerv::nerv::nerv::nerv::nerv::nerv::nerv: da dae gospod na site kazni da vi iznapishat za glupoosti pajak kolata da vi ja digne da ve oprCI 2000 od dzeb I DA DAE GOPSOD DA POCNAT NA GRUJO STIKLI DA MU SMETAAT PA DA STAAT ZAKON ZA ZABRAETO NOSENJE STIKLI pa da ve vidam togash koa ke stata zakon na vas so ne vi odgovara kako ke reagirate
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Ајде бе! Нели зборуваш за ниво на свест и совест? Твоето признание не е доказ? Зарем вака ,,обучени" за во ЕУ размислуваме? Излегува, дека човек не се срами од своите постапки, се додека не биде фатен од надлежен? Законот си е стапен на сила од пред 5-6 години.
А кога почнал да се спроведува?Сега или пред 5-6 години? И кажав јас дека овде сега не станува збор за нашата свест и совест, туку за почитувањето на јавниот ред и мир. Моето признание не е поткрепено со аргументи. Не значи дека треба да се срамиш од своите постапки за да прекинеш да ги применуваш.
 

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
Ако се спроведува закон, тој покрај должност, за граѓанинот треба да гарантира и одредено право. За да се оди во ЕУ, треба да се почне од круцијални, економски аспекти, на пример-развој на земјоделието. 40% од работоспособното население во земјава, се занимава со земјоделие, а Владава не им овозможува ни минимални субвенции. И некој ќе ме убедува, дека ние сме про-европски настроени? За да има закони, треба да има пари. Кога ќе има пари, ќе одиме и ќе пиеме во биртии и дискачи. Ако спроведуваат закон за не-уринирање на јавно место, нека направат тоалет. Паркинзи нема, автомобилите се паркирани на тротоарите.
Сакаш да ми кажеш дека оние што искочиле во парк да се пијанчат, немале пари за диско и кафана?
Не мешај економијата со основната култура на живеење во еден град. Еве ќе ти дадам пример. Не знам како било во Југославија (сигурно исто како во Бугарија), но во Бугарија бил доста строг законот, се спроведувале доста строги казни за дрогирање, пијанчење по Софија, а особено по фрлање ѓубре. Иако ние велиме дека Бугарија не заслужува да биде во ЕУ, но сепак тие имаат поголема култура од нашата. Оди прошетај во Софија и кажи ми дали во центарот најде било какво хартивче фрлено по тротоарите. Така што, сметам дека нивната култура на живеење беше една од главните фактори за влез во ЕУ.
Јас реков, нема јавни ВЦ-а, тоа признавам, но за тоа не е одговорна полицијата, таа е одговорна да ги спроведува законите што биле донесени.
А паркинзи има, само што многу се накотија луѓе во Скопје и ако видиш по семејствава скоро секој член над 18 години има сопствена кола. Плус, некои купуваат коли од по 30000 евра па нагоре, а немаат пари да си ги паркираат колите на паркинг, каде што треба да платат максимум 40 денари за саат.

Какви луѓе сте значи. Како до сега никој од вас не отиол во парк и да не се напил со друштвото чаша пиво или сок што и да е. Наведувате до тоа дека сите што седат во парк се пијаници и кршат флаши како ненормални. Мислите дека ако ги избркаат сите што пијат во парк веќе ќе се прекине со тоа? НЕ... Ќе земат во маало да пијат па така малите деца што ќе играат другиот ден и ќе се засечат на некоја срча ќе се зголеми значително. Има милион фактори за тоа зошто ги бркаат сите од паркот. Некои се добри ама некои и воопшто не се ОК... Еве едни од тие што не се ОК. На Грујо буџетот е малце слаб со тоа спомениците што ги гради па сега мавни по џебот децата, поточно по родителите и наталожи си нови пари. После тоа еве уште еден фактор ќе наведам, паркот е место каде што можеш највеќе контакти да најдеш кои можеби некои и ќе ти требаат понатаму во животот (мене лично ова и ми се случи).

Еве и ќе наведам зошто е добро што се бркаат децата од паркот....делумно
Како што кажавте самите има луѓе што кршат и се пијанчат, ама зошто само тие не ги апсат туку и недолжни лица мора да го јадат бедот.

Паркот веќе не е место каде што можеш да се изрелаксираш после петдневна работа/учење и сл. Сега треба да се грижиш за тоа да не ти бапнат казна од 50 евра што си прднал до Гоце Делчев споменикот.
Ќе се прекине пијанчењето ако се спроведе полициски час. А не можат да пијат во маало бидејќи и онака пак ќе бидат пријавени во полиција од страна на комшиите. :)
Ако се недолжни лица, тоест лица кои што само си седнале таму и си пијат Кока-кола, која е пакувана за да потоа шишето го фрлат во канта, сигурно нема да го јадат.

Јас колку пати сум прднал во центарот на Скопје, па никој не ми рекол ништо.:toe:
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Ајде бе! Нели зборуваш за ниво на свест и совест? Твоето признание не е доказ? Зарем вака ,,обучени" за во ЕУ размислуваме? Излегува, дека човек не се срами од своите постапки, се додека не биде фатен од надлежен? Законот си е стапен на сила од пред 5-6 години.
Крај на краева не ме интересира дали било по примерот на ЕУ или слично.Тие гужви тие пијанчења до 3 или 4 по полноќ,конзумирањето алкохол на деца на јавни места и такви глупости мора да престане па баш ми е гајле дали некој имал или немал пари да купи едно пиво во Хавана или друг си некој кафич.Е ако тоа самите не сме свесни да го правиме тогаш ке не бркаат како кучиња и ке си лапаме казни.Мора да ни дојде памет.Ако не сакаме милум тогаш ке се осети по џебот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom