Муабет со партнерот за бившите

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Без разлика што не ве интересира минатото на партнерот, што ако понекогаш ви спомнува партнер од минатото? Како би реагирале доколку партнерот често ви зборува за личност со која бил во врска пред вас? Дали тоа би го сфатиле како знак дека уште чувствува нешто за истата?
Што ако тој/таа постојано "плука" по личноста која некогаш ја сакал/а? Дали тоа значи дека иако ја/го спомнува во негативен контекст, дека ја преболел/а?

Дали зборувате за бивши партнери или љубовници?
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Среќо моја, ако го спомнува у секоја втора реченица, било по лошо, било по добро, очигледно е дека не го преболела. Е сега зависи што сакам јас од цурата. Ако сакам да ме искористи да го „преболи” кретенот, ќе ја слушам што ќе правам. Ваљда ќе ми се исплати.
Ама сериозна врска со таква, што има ептен багаж и ништо нејќе да остави и заборави, нц...
Некој друг нека ја трпи цел живот.

А за бивши, кажувам ако ме прашаат, и тоа многу малку. Само нужни ствари. Толку сакам и да знам, ако уопште прашувам.
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
зборам коа сакам да ја нервирам..

нема побош ствар..
 
Член од
22 јули 2005
Мислења
2.198
Поени од реакции
11
ednas praev muabet so partnerot za bivsite i vise nikad.vakva bila takva bila,mnogu bila dosadna uste go sakala (pazi molim te,a raskinale odamna)
i jas si vikam aj mozda stvarno taka.posle namerno mu spominjam druga bivsa,pa druga,pa druga da vidam sto ke kaze i za site drugi isto.i sega otkako raskinavme (odamna bese toa pred godina dena) se prasuvam dali toj i na negovite togasni zenski ili segasna go tupi toj glup muabet i za mene kako negova bivsa.od neodamna svativ deka toa ti e covek-konj:wink:
a ako ja zbori cesto negovata bivsa pred mene togas nemora da znaci deka ne mu znaci nisto,t.e.-ne ja prebolel,a mene "me koristi",ustvari si gi leci ranite so mene.ne sum se nasla u takva situacija,ama da idam so nekoj i on non-stop da mi tupi glaa so bivsata-nek se goni,ne mi treba! :)
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Нема шо да збори за други, јас сум најбољи!

Не, сериозно, човек понекогаш има потреба да си каже некои работи, меѓутоа ако се повторува тоа почесто, нешто не штима и треба да се види како стојат работите пред да згусне. Ако повеќе зборува за бившиот, значи како што кажа НиколаП - уште не го преболела. Ако зборува за другите бивши - значи нешто кај мене не и чини.

Ако пак фрла дрва и камења по нив, треба човек да повнимава малку бидејќи се слуша само едната страна на приказната. Јас би бил бааги внимателен во таков случај.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
обично јас зборам, а кога мажот збори, жената слуша и не ми текнува досега да сум им зборел за бившите.
ако таа сака да каже нешто, тоа подобро да не биде муабет за бивши или за мода или за нејзини другарки или за некоја афера, бидејќи ме иритираат празни муабети.
 

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
Во принцип не сакам да ми се спомнуваат други пастуви и да ми се мешаат во мојата ергела, со други зборови не зборувам и не сакам да ми зборува за претходните, освен ако е во некој контекст онака спомнат...инаку:pishtoldz
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Ми се има десено да почнат да ми кажуваат за бившите и таман ќе почнат да ги прекратам со „Еј, не ме интересира за нејзе” - понекогаш ми се дешава да ме прашаат нешто за бившите.. и тоа што ќе го кажам за нив го кажувам со пола уста, не дека не сакам да зборувам за нив, туку едноставно не сакам сегашниот партнер да знае ( ама баш ) се за истите.:wink:

Мислам дека доколку партнерот зборува за бившата девојка, дека не му е сеедно тоа што се десило со нејзе, можеби и ја сака назад. Тоа ако зборува лошо за неа не мора да значи дека ја преболел, може само да е за лепе очи. Глупа беше, не ја сакав, ја лажев и слично..
Затоа не сакам да зборувам и да ми зборуваат.
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Ponekogas....kolku da znam neso za negovite bivsi devojki.
Ne se custvuvam povredeno ako on mi zbori za nea, sepak mu bila devojka bila so nego i ne mozam jas da ja izbrisam od negovata glava ili da se ljutam na nekoj dobar zbor za nea (isto ko utre za mene da ne smee da kaze nesto dobro).
Sepak ona mu e samo bivsa, i zasluzuva malku vnimanie, zasto bi se ljutela ili bi begala od taa tema?
Jas sum so nego sega, a ne ona:icon_lol:
 

123

Член од
20 април 2005
Мислења
2.156
Поени од реакции
8
Никола напиша:
обично јас зборам, а кога мажот збори, жената слуша и не ми текнува досега да сум им зборел за бившите.
ако таа сака да каже нешто, тоа подобро да не биде муабет за бивши или за мода или за нејзини другарки или за некоја афера, бидејќи ме иритираат празни муабети.
Подобро да ќути и работи.:)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Јас бидејчи сум искаран, морам да оговорам.

А замолувам ако не сум разбран да ми се каже, ќе нацртам:

ЈАС, НА КУРОВ, НЕ ЗБОРАМ СО ПАРТНЕРОТ ЗА БИВШИ, НИТУ ЗА ДЕБИЛНИ РАБОТИ КАКО ШТО СЕ БИВШИ!!!

ПОУБАВО ВАКА??? Или и ова е вон темата?
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
можеби ќе зборе за бившиот на првиот или вториот ден......потоа не се случува више........
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Ја не - не мора да се повикуваат ”ашкире” демоните стари оти нема никаква смисла. Не му праам лошо на партнерот туку самиот себе...

Нејсе - мојот партнер нема ништо заедничко со врската во којашто сум бил јас така што нема потреба да го замарам за работи коишто не му се ни малку значајни : и онака животов е краток :wink:
 

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
Mislam deka ima dva tipa na mazi involvirani vo ovoj "problem". Prvite koga zboruvaat za svoite bivsi sakaat da bidat od tipot na "ej vidi kakvi i kolku bivsi sum imal" maski, a vtorire se poveke "ti go kazuvam toa za da ne gi pravis istite greski kako bivsata" maski. Kako i da e razgovorot za bivsite partneri pretstavuva (barem za mene) gubenje vreme i "cukanje" glavata za nepotrebni "problemi" i mesanje na minatoto so segasnosta. Zenite (spored mene) obicno zboruvaat za svoite bivsi samo koga bivsite gi povredile do "daska" i sakaat "segasnite bivsi" da gi islusaat.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.116
Поени од реакции
13.680
имам эборено эа бившите и никогаш не ми сметало, тоа е сепак дел од мојот живот и бидејќи во мојот случај сме решиле да го поминеме остатокот од животот эаедно эошто да не энаеме се еден эа друг? ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom