Мрази животни = лоша личност

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Деновиве ова премногу го слушам. А каде не, ако не на Facebook.

Почнав да се сомневам во нејзината добрина,откако дознав дека не сака кучиња..
.


Што мислите околу ова? Дали ако не сака животни, тогаш е лоша личност? И обратно. Од каде условот за такво оценување?
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Комплексот : ЛЕЛЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ колку е слатко кутрево / мачево и активното јадење лајна по интернет и изигравање на хоманост си го прават своето,едноставно во мода е да се сакаат кучки и мачки дури преминува во сакање на лингури и шугави мачки а мразење на луѓе на крај краева кој ги ебе
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Што би рекол Бранко Огњановски (Миле Паника) кога го прашуваа на една емисија дали некогаш во животот работел на струката (завршил Замјоделски факултет- отсек сточарство). Тој одговори отприлика вака: Како не сум, цел живот работам со стока! Оттука како може да не сака животни Бранко иако можеби не чува дома куче, маче или сл...така што ова што многумина сакаат да го протнат како теза дека ако не сакаш животни, тогаш ги мразиш е погрешна. Треба ли да ме оквалификуваат љубителите на рептили и слични животни како лош човек, само затоа што ги мразам и не сакам да сум им во близина од 10 км и на луѓето и рептилите?
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Како да не. Ова е измислено, исто како тоа што кучињата ги касаат само лошите луѓе. Јас сакам лето, и што треба да мислам, дека сите кои мразат лето се лоши луѓе? Глупости.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
А демек по дифолт тие што сакаат животни = сакаат луѓе?
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Несакам животни во моја влизина никакви , тоа незначи дека ги мразам, и знам дека не сум лош човек
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Баш тие што ги ставаат на пиедестал животните - автомацки ги мразат луѓето повеќе. Фејсбук е доказ за тоа. :)
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
А демек по дифолт тие што сакаат животни = сакаат луѓе?
Има и друго, повеќето од тие т.н. љубители си ги сакаат само нивните миленичиња (куче, маче, итн.) а другите не ги поднесуваат.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
А демек по дифолт тие што сакаат животни = сакаат луѓе?
Според "кучетоемојотнајомиленпријател" припадниците на нашето општество - да.
Тоа е тоа, што мене опасно ме смее, колку е само плитко размислување.
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Нема си врска,има некој се алергични на влакната од животните па не ги сакаат и не ги поднесуват,шо не значи дека се лоши луѓе.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.795
Штом е инспирација на Фејсбук мора да се пиши на тема....

Прво и основно треба причините да се знаат зошто нејќи кучиња можеби и не само можеби туку и највероватно поради минато лошо искуство со тие животни и зошто е тоа така итн. Дефиниција за лош човек секој си има ама вистински да препознаеш човек со лоша намера е тоа е нешто и најчесто нема врска неговото или нејзиното субјективно мислење во врска со животните.
 

New Age

Lean Back
Член од
22 ноември 2010
Мислења
264
Поени од реакции
235
Ако се земе предвид фактот што сетилата на животните пред се мислам на кучиња и мачки се далеку поразвиени од нашите, абсорбираат информации за нас преку bodylanguage, мирис, емоции и сл. многу точно можат да заклучат кога некој е опуштен, смирен, среќен и онаа аура на свежина и енергија што го опкружува, најчесто животните ги обожаваат ваквите луѓе и сакаат да се галат со нив, сакаат да бидат во нивно присуство, интересен е фактот што и овие луѓе секогаш многу ги сакаат животните. За разлика од оние луѓе кои неможат глава да дигнат од проблеми, кои немаат време за себе, кои незнаат што е тоа мир, удавени од грижи. Фала Богу ги нејќат животните како може да сакаш нешто кога ни самиот не се сакаш, нормално е животните да реагираат поагресивно во нивно присуство се чуствуваат загрозено.
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
946
Би требало човек да се подзамисли дали е ова вистина, ајде сега земајте фактите со пријателите кои чуваат животинки....
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.068
Поени од реакции
10.784
Кучиња сакам поише од луѓе јас :)
ти нешто слично на ова.. "што повеќе ги запознавам луѓето се повеќе ги сакам животните" ))) ...немора да значи ако не ги сакаш животните дека си лоша личност тоа е тоа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom