Моќ на убедување

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Ufff! Sakav ushte vchera da napisham ama aj da prochitam prvo nekoj, neli e polesno vrz drug odgovor za zborish neli?
A be kako se ubeduva? hmmm.. Primarno e da nastapish taka, maximalno da skrenish vnimanie od sogovornikot, da ne go ostavish da misli na nishto drugo, t.e. da mu gi fokusirash mislite kon ona shto zobrish, togash mozesh da 'lazesh' i cel den i nema da primeti, ali treba da bide normalno interesno, obavezno propratno na sekoi nekolku minuti kazuvash po nekoja shega ili gachaka, nekoj vic od komshiluk ili ulichna glupost chisto da go olabavish sogovornikot, t.e. site takvi raboti gi koristish kako redbull vo vecher so tekili(eve vaka izgleda toj vic ili gachka), nenadejnata promena na temata i odtrgnuvanje na mislite od istata deluva mnogu pozitivno za tebe zashto sogovornikot gubi na koncentracija i moznost za prebiranje ili razmisluvanje, do tolku poveke do kolku si uspeal uspeshno da go povotirhs istoto i da se vratish so muabet nazad na ona shto si zborel, seto ova mora da go izvedish uzasno techno, bez zapirka.
Dakle, mora da bidesh siguren, i avtoriteten toa deluva, kakov saka neka e sogvornikot mora da se znae koj e koj, mora da se zane koj prashuva a koj odgovora, mora da se znae koj misli a koj razmisluva, koj zbori a koj slusha, t.e. sekad koga ke dozvolite vie da ste na nekoja od vtorite pozicii, vi e uzasen minus za uspeshno ubeduvanje, mora da gi izramnite vrednostite vo sekoja smisla na zborot. Znachi eliminiranjeto na moznostite od postavuvanje prashanja e edna od najbitnite raboti, ova se postignuva so brzina na govor i normalno izdrzanost t.e. kvalitet na muabet, znachi nema 'mizi mitro tulumbi vrnat' treba fakti i realnost! Znachi treba fantastichno dobro da gi znaete site dobri i loshi strani na predmetot za koj ubeduvate i da gi znaete site mozni potrebi na sogovornikot od istiot i edna po edna da mu gi objasnuvate na nachin na koj vas vi odgovara da gi chue, i normalno da ja poznavate konkurencijata na toj predmet (bez razlika vo koja smisla) i da ne gi spomenuvate ili povtoruvate greshkite i loshite strani od konkurencijata. Pr: bivshiot idel po diskoteki a jas samo po kulturni restorani i kafe sedenki! Zborot e: sogovornikot mora da stekne doverba vo vas za toj period dodeka vie zborite, mora da sogleda zadovoluvanje na svoite potrebi za koi e so vas vo momentot i mora da zaboravi na drugite predmeti shto vi se konkurencija dali na vas ili na predmetot za koj ubeduvate seedno! Ova narodski se vika 'da mu stavish na chovek kur u ochi i da go ubedish deka e slamka'. LoL!
Inaku za da ubeduvate nemojte nikogash da ste napadni, toa ubiva i odtrgnuva, nemojte nikogash da ste nekulturni i ne ljubezni, i toa ubiva i odtrgnuva i nemojte nikogash da ste grubi i surovi i toa ubiva i odtrgnuva i nemojte da ste drski i dvolichni i toa ubvia i odtrgnuva, znachi bidete prosti a slozeni, bidete toa shto ste i koga zborite vnesete del od dushata ako nishto drugo i da nema rezlutat, toa ke vi ostane pa za narednoto ubeduvanje samiot organizam ke ve natera bolje da se ponashate, ako vie kako chovek gi povtoruvate greshkite prirodata dva pati ne greshi neli? Znachi nikako da vnesuvate ochajnichki napori pri ubeduvanjeto, ochajot e karakteristika na slabi luge, bezkichenjaci shto bi se reklo. Sekogash ima vtora shansa i da ja nema vo momentot, i nikako ne stavajte do znaenje deka pozitivniot odgovor od sogovornikot vi e edinstvenata opcija, deka ako kaze ne vie ke umrete, toj toa ne smee da go znae kolku i da e taka.
I samo napred, blaga nasmevka i dobra volja se dovolni da zavrtite 7-8 pati so mausot i da go prochitate postov ushte ednash, ako ne uspeav da ve ubedam da go napravite toa togash kazete da probam pak! taka...?
ITALIC bukvite se predmet na ubeduvanje na mubaetov! Aj da vidime...?:smir:
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
wow Dzings сигурно го гледал алек болдвин во гленгери :)

морам да кажам дека за момент ме натера да скролам нагоре.
АМА
јеби га тврдоглаво магаре тера обратно од то шо му викаш. :(
Значи се замислив да скролам и застанав. Обично мразам да сум предмет кој е убедуван и најнајнајпојќе мразам да слушам некој да ми кажва. :) Па си реков запамтив шо запамтив и место да скролам го извртив низ глата постот и сфатив дека сум го запамтил доволно.
Се на се сакам да кажам обично треба да застаниш и кога некој почнува да ти труби нешто и да размислиш барем на момент без разлика шо нема да бидиш во тек со муабетот. Ако не појќе барем нема да те хипнотизира па да се изгубиш подоцна. Вака ќе можиш да реплицираш на одредени делови со што ќе држиш рамнотежа на контролата на муабетот. Значи зборувачот дефинитивно треба да биди сигурен дали е слушан (Добро напишано dzings).
p.s. добар дел од постот е точен исто како шо е точно и дека малку претера со пишување па ме изгуби како читател :)

совет: почитувај си ги своите правила :smir:
 
Член од
21 јуни 2007
Мислења
183
Поени од реакции
2
Зависи од личноста шо ја убедувам ако е тврдоглава на пример како Crazy in love нема шанси оди па пробај убеди ја кај други може
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
wow Dzings сигурно го гледал алек болдвин во гленгери :)

морам да кажам дека за момент ме натера да скролам нагоре.
АМА
јеби га тврдоглаво магаре тера обратно од то шо му викаш. :(
Значи се замислив да скролам и застанав. Обично мразам да сум предмет кој е убедуван и најнајнајпојќе мразам да слушам некој да ми кажва. :) Па си реков запамтив шо запамтив и место да скролам го извртив низ глата постот и сфатив дека сум го запамтил доволно.
Се на се сакам да кажам обично треба да застаниш и кога некој почнува да ти труби нешто и да размислиш барем на момент без разлика шо нема да бидиш во тек со муабетот. Ако не појќе барем нема да те хипнотизира па да се изгубиш подоцна. Вака ќе можиш да реплицираш на одредени делови со што ќе држиш рамнотежа на контролата на муабетот. Значи зборувачот дефинитивно треба да биди сигурен дали е слушан (Добро напишано dzings).
p.s. добар дел од постот е точен исто како шо е точно и дека малку претера со пишување па ме изгуби како читател :)

совет: почитувај си ги своите правила :smir:
Koj kako! Jas moze NE ama ti sigurno si go gleal. LoL!
Inaku, ne e bitno da lazish ili kazuvash vistina, bitno e da ti veruvaat!
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
Ако сум наумила да биди така убедувам па макар ако треба и на колена да клекнам ... :icon_lol:

Не! Зависи, мали дечина убедувам одма, оти сите ме сакаат ( :icon_lol: ) а другиве ако гледам дека уште на почеток се негативни скроз не продолжувам, а ако гледам дека и на почеток маткаат т.е не се сигурни тогаш убедувам сто посто. Млаку сум досадна али се исплатува :icon_lol:

Од што зависи моќта? Па од довербата и начинот на кој ќе го истакниш планот пред другите. Од тоа колку е сигурен или не.
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
јас не знам да бидам убедлив!напротив знам да бидам многу неубедлив и тоа понекогаш да ми прави проблеми!
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.640
Поени од реакции
16
Зависи од личноста.На пример на некои ке им кажам еден збор и ги убедувам во моменот,а кај некои е сосема спротивно...зззззависи од личноста како што кажав.
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Можам да убедам некого само ако не е сигурен во својот став, но ако си има сопствен став нема да го гњавам со моето гледиште и ќе се откажам, поготово не сум упорна кога се во прашање пресуетни и тврдоглави личности на кои ,,му одговара,, да веруваат во она што го кажуваат. Убедувањето секогаш мора да биде поткрепено со силни аргументи инаку во спротивно самиот паѓаш во стапица.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Зависи кого убедуваш. но најважно според мене е харизмата.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.377
Поени од реакции
46.759
Па богами добар сум во убедување.да имам само еден факт на моја страна и 2 минути знаење од областа што се дискутира а контрашот од друга страна да има 100 факти пак мојот ке го извртам на 100 начини и џабе му еsd а имам и тон заебан за такви ситуации кога зборам народ мисли дека се разбирам којзнае колку а уствари поима немам и сум почнал да зборам само за да тепам време
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Ако не ми е нешто важно не пробувам да убедам некој на нешто али ако нешто ми е важно има да му го отупам на тој се додека не се согласи, можеби сум досадна али додека не го добијам тоа што сум намислила, не се откажувам :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Е ова ме погоди... Мразам да убедувам и мразам кога ме убедуваат. Човек ако сака нешто да направи ке го направи со еднаш велење, не треба убедување. Таков сум јас. Еднаш велам до два пати најмногу. Толку.
А ме нервира некој кога ке ми се “беси на клепки“ за да му направам некаква услуга или нешто слично. Ако сакам (читај заслужил) да му направам услуга ке ја направам одма дури и ми се има случувано моите работи не сум ги извршувал за да му помогнам на некој кој побарал од мене некаква помош.
 

АуРоРа

Засекогаш
Член од
15 мај 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
15
Е да знаете само како имам моќ на убедување...
НЕ да се фалам ама ми успева. Не знам како, Онака. Секогаш е по мое. Не велам дека е тоа добра особина, знам да правам и компромиси, ама најчесто ми успева убедувањето.
Како? Изглеа со насмевка, шарм. А може и без тоа ако не сум расположена.
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
За убедување ептем многу ме бива...иако кај некои со голема мака ама на крај успејам да ги убедам ...
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
баш така секогаш сум била упорна и можам да убедам билокого...можеби некогаш ке наидам на тврд орев..али зашто сум инат голем..когаш тогаш сигурно ке го убедам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom