Моралната супериорност на атеизмот

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
За џихадистите од исламска држава сечење глави е добра работа, бидејќи нивната перцепција за тоа што е добро а што зло е условена од исламскиот морал, каде е сосема ок да убиеш некого затоа што е хомосексуалец, гатач или апостат.
Тоа е веќе влез во друга вода.Тоа е идеологија.И Хитлер благодарение на неговите убедувачки способности ја уверил Германија дека е супер и е морално да се убиваат Евреи и сите добро ги знаеме резултатите.Тоа е злоупотреба на моралот наречена идеологија.Квази идеологија нормално,не секоја идеологија е заснована на зло и неправда.Но мора да признаам,екстремно сум радосен затоа што испаднав во право.Како што реков,атеизмот е мода а не убедување и начин на живот.. затоа ниеден атеист овде не се огради од блудот,развратот и абнормалностите на куклава... огромна предност за мене во натамошните дебати.
 
Т

Триптико

Гостин
Твојата религија учи за сексизам, дискриминација, сечење глави и оправдува робовладетелство. Ти ли ќе ми збориш за морал. Забраната за жената да има секс пред брак и надвор од брак се граничи со шизофренија. Никој нема право да и забранува или да ја осудува жената само затоа штоа имала двоцифрен или троцифрен број на партнери.Дволично е религијата да осудува една жена како ороспија и курва само затоа што сакала да ужива со повеќе партнери.
А тебе тоа ти е проблемот значи? Јасно е сега...

Не сум религиозен, можеби и најмалку на форумов. Размисли малку...ако со таа "забрана" се сакало да се стави крај на некои болести, ќе смениш мислење? На суптилен начин им кажуваш дека Некој (Господ во случајов) забранил секс со кого стигнеш и дека тоа е грев. Ти текнува?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Тоа е веќе влез во друга вода.Тоа е идеологија.И Хитлер благодарение на неговите убедувачки способности ја уверил Германија дека е супер и е морално да се убиваат Евреи и сите добро ги знаеме резултатите.Тоа е злоупотреба на моралот наречена идеологија.Квази идеологија нормално,не секоја идеологија е заснована на зло и неправда.Но мора да признаам,екстремно сум радосен затоа што испаднав во право.Како што реков,атеизмот е мода а не убедување и начин на живот.. затоа ниеден атеист овде не се огради од блудот,развратот и абнормалностите на куклава... огромна предност за мене во натамошните дебати.
Ти го посочуваш моралот како да е апсолутна категорија, како да е нешто со кое секој човек се раѓа независно од околината и општеството кое го опкружува. Но реалноста е дека секој човек се раѓа како табула раса, моралните начела ги учи од средината, општеството, семејството. Оние што се неспособни да го сватат ова, ќе бидат спремни да веруваат дека баш нивниот морал е вистинскиот и ќе бидат спремни дури и да убијат или да бидат убиени поради тоа.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Ти го посочуваш моралот како да е апсолутна категорија, како да е нешто со кое секој човек се раѓа независно од околината и општеството кое го опкружува. Но реалноста е дека секој човек се раѓа како табула раса, моралните начела ги учи од средината, општеството, семејството. Оние што се неспособни да го сватат ова, ќе бидат спремни да веруваат дека баш нивниот морал е вистинскиот и ќе бидат спремни дури и да убијат или да бидат убиени поради тоа.
Пак ја тупиш,ти реков дека моралот е огромен поим,но по дефиниција е размислување со кое се одделува доброто од злото.Ти сеа докторат напиши овде.. ќе се објаснуваме за секоја сфера посебно..
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
А вистината е?...[DOUBLEPOST=1417820758][/DOUBLEPOST]

Тачно: сакам вистина и Вистина. Не во „множина„. Една е вистината...[DOUBLEPOST=1417820793][/DOUBLEPOST]

Посочи ми една од тие лаги. Не „три„, само „една„.
1. Вистината е дека моралот не го прави твоето верување, уште помалку богот. Ете ја вистината.
2. Тоа е друга вистина за која ти зборуваш и нема врска со темава. Друго прашање што ти не ја знаеш ни таа вистина
3. Види точка 1.

Aтеизмот е само верување.....нема никаква супериорност тука. Моралната супериорност доаѓа од трансцендентирање на атеизмот и теизмот, а никако од овие две.
.... рече атеистот и остана жив :D
 
Член од
5 декември 2014
Мислења
379
Поени од реакции
384
Дури и да постои такво нешто ко морална супериорност не е категорија во која јас би се гордеел што сум дел бидејќи тоа значи жртвување и потиснување на други човечки вредности како прогресивност,креативност,напредок како и да е ако има некој најчист правец во религијата тоа е Џеинизмот на кој во јадрото му е практикуваање на ненасилство и еднаквост меѓу сите.

 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Темата можеше да носи наслов атеистичка етика. Меѓутоа вака повеќе одговара на елаборирањето зошто атеизмот е морално супериорен. Додека атеист(к)ите се соочени со одговарање на прашањето како може да бидат морални без реалигиозност и бог , јас направив листа од 10 причини што се нерелигиозни и морално супериорни од религиозните фундаменталисти. Листата не е конечна може и вие да ја дополнувате, но поентата е да ја покажеме нашата атеистичка морална супериорност кон религијата, верата и бог.

1.Никаков бог не ми кажува да ја мразам геј популација, ниту јас имам лично причина да ги мразам. Всушност ако хомосексуалците се љубат и сакаат да склопуваат бракови тоа значи повеќе права за нив и повеќе демократски капацитет за опшеството. Зошто би ја забраниле љубовта заоснована на ист пол?

2.Никаков бог не ми кажува дека жените се инфериорни спрема мажите и кон нас треба да се однесуваат кон предмет и да не објективизираат , стереотипизираат. Јас како родена атеистка сум еднаква со мажите.

3. Никаков бог мене не ми кажува да се молам наместо да побарам соодветна медицинска помош кога сум болна. Јас верувам во медицина и наука. Верувам дека жената има право да одлучи што ќе прави со нејзиното тело. Ова иде отаде слоганот жените се еднакви затоа што верувам дека е глупо некој брадест старец на небото кој никогаш нема да го запознаам да одлучува што јас смеам или не смеам да правам со моето сопствено тело.

4. Никаков бог не ме учи да ги мразам луѓето кои веруваат во друг бог или го обожуваат истиот бог на различен начин.

5.Ниту еден бог не ме учи дека морам да бидам плодна и да се размножувам затоа што тоа ми е обврска кон верата и да ми забранува да имам секс од задоволство при тоа учејќи ме дека само сексот помеѓу венчани маж и жена е во ред и да ми цензурира какво било сексуално задоволство надвор од бракот.

6.Ниту еден бог не ме учи да го мразам различниот од мене . Јас ја имам слобода да го гледам секого како еднаков со мене, само во различно пакување. Нема потреба од расизам.

7. Никаков бог на мене или на било кој атеист од почетокот на човечката историја не ни кажал да се започне војна и крвопролевање врз трета земја само затоа што тамошното население верува во "погрешен бог". Како нерелигиозна личност немам потреба да подржувам војни што биле правдани со некое наводно древно пророштво.

8.Ниту еден бог мене не ми ветува девици и рајски задгробен живот така што не морам да врзувам бомба околу појасот и да се разнесувм на јавни места убивајќи невини луѓе.

9.Ниту еден бог не ми дал отворени ветувања што никогаш нема да се остварат како на пр. армагедон или вечен рај.

10.Никаков и ниту еден бог не ми ветил вечен живот , така што разбирам дека живото е битен и јас сум битна овде и сега. Го живеам животот најдобро што можам и го ценам животот на другите од истите причини.

Продолжете додадете свои причини ...
1. Занчи, син ти би го учела да биде вруќ брат, а ќерка ти лезбејка.
2.Истото важи и за вас мажите. Секој маж нека си ја сака својата сопруга онака како што Христос ја сака Црквата и животот си го даде за неа,
Заради тоа човек ќе ги напушти својот татко и својата мајка и ќе се здружи со својата жена, па тие двајца ќе станат едно тело.“
Затоа, ќе ви повторам уште еднаш: секој маж нека си ја сака сопругата, онака како што се сака себеси, а жената нека го почитува својот сопруг.
(извадоци од ефесјаните гл 5)
Кога атеист вака ќе ја сака жена си - пиши.
3.Кога пишував дека атеистите се верници во наука будала ме праеа твоите сличномисленици.
Како тоа православието забранува доктори???си чула за св.Козма и Дамјан?
4.Бог Иисус Христос не учи да ги сакаме оние што не мразат. Замисли.
5.Речи им го ова на твоите родители, и ќе ја увидиш безсмисленоста. Ако вака мислеа мајка ти и татко ти немаше сега да ги читаме овие твои ’’мудрости’’.
6.Види точка 4.
7.Војни со атеистички позадини колку сакаш.Основата на секоја војна е егоизмот.
8.Во православието рајот е соединување со творецот и битисување во неговата љубов.
9.Ти како атеистКА непризнаваш Бог, како сакаш да ти даде тоа што го бараш?
10.Точка 9 + и религиозните го живеат но не по начин како што ти го сметаш за правилен. Ти како го цениш животот на другите, со разбирања дека верниците се ’’затуцани’’?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Multiple Personality Disorder, уште еден од супериорните морални вредности на атеизмот.
Pro Femmina е всушност машко - NikolaMKD91. Си лапна банче од форумот.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
:pos: Еден атеист NikolaMKD91. Ете до каде еден вернички ум, може да забега :D
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Темата можеше да носи наслов атеистичка етика. Меѓутоа вака повеќе одговара на елаборирањето зошто атеизмот е морално супериорен. Додека атеист(к)ите се соочени со одговарање на прашањето како може да бидат морални без реалигиозност и бог , јас направив листа од 10 причини што се нерелигиозни и морално супериорни од религиозните фундаменталисти. Листата не е конечна може и вие да ја дополнувате, но поентата е да ја покажеме нашата атеистичка морална супериорност кон религијата, верата и бог.

1.Никаков бог не ми кажува да ја мразам геј популација, ниту јас имам лично причина да ги мразам. Всушност ако хомосексуалците се љубат и сакаат да склопуваат бракови тоа значи повеќе права за нив и повеќе демократски капацитет за опшеството. Зошто би ја забраниле љубовта заоснована на ист пол?

2.Никаков бог не ми кажува дека жените се инфериорни спрема мажите и кон нас треба да се однесуваат кон предмет и да не објективизираат , стереотипизираат. Јас како родена атеистка сум еднаква со мажите.

3. Никаков бог мене не ми кажува да се молам наместо да побарам соодветна медицинска помош кога сум болна. Јас верувам во медицина и наука. Верувам дека жената има право да одлучи што ќе прави со нејзиното тело. Ова иде отаде слоганот жените се еднакви затоа што верувам дека е глупо некој брадест старец на небото кој никогаш нема да го запознаам да одлучува што јас смеам или не смеам да правам со моето сопствено тело.

4. Никаков бог не ме учи да ги мразам луѓето кои веруваат во друг бог или го обожуваат истиот бог на различен начин.

5.Ниту еден бог не ме учи дека морам да бидам плодна и да се размножувам затоа што тоа ми е обврска кон верата и да ми забранува да имам секс од задоволство при тоа учејќи ме дека само сексот помеѓу венчани маж и жена е во ред и да ми цензурира какво било сексуално задоволство надвор од бракот.

6.Ниту еден бог не ме учи да го мразам различниот од мене . Јас ја имам слобода да го гледам секого како еднаков со мене, само во различно пакување. Нема потреба од расизам.

7. Никаков бог на мене или на било кој атеист од почетокот на човечката историја не ни кажал да се започне војна и крвопролевање врз трета земја само затоа што тамошното население верува во "погрешен бог". Како нерелигиозна личност немам потреба да подржувам војни што биле правдани со некое наводно древно пророштво.

8.Ниту еден бог мене не ми ветува девици и рајски задгробен живот така што не морам да врзувам бомба околу појасот и да се разнесувм на јавни места убивајќи невини луѓе.

9.Ниту еден бог не ми дал отворени ветувања што никогаш нема да се остварат како на пр. армагедон или вечен рај.

10.Никаков и ниту еден бог не ми ветил вечен живот , така што разбирам дека живото е битен и јас сум битна овде и сега. Го живеам животот најдобро што можам и го ценам животот на другите од истите причини.

Продолжете додадете свои причини ...
1.Moralna superjornost na edna feministka:Site mazi vo logori na smrtta!:icon_mrgr:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom