Монтажни куќи

Дискусија во форумот 'Архитектура, дизајн и уредување' започната од Христијанин, 18 април 2008.

1. Lurtz

Lurtz

Член од:
    28 март 2006
    Мислења:
    13.789
    Допаѓања:
    6.749
    Не знам дали сте виделе чисто ориентационо, во Братинг. Седиште им беше негде Автокоманда. Клуч на рака беше 650 е/м2, со нивни плац, а со сопствен мислам дека дали 400-500. Колку што се сеќавам оти тоа ми е информација од лани кога поинтензивно баравме стан, куќа или плац.

На PurplePuma му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Beric Dondarrion

Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

Член од:
    14 август 2006
    Мислења:
    20.960
    Допаѓања:
    25.080
    Глеј со што се занимаваат Словенците! :lolzz:
    Не ми се верува дека беа со некои ко нас у иста држава.

На Iv-oo му/ѝ се допаѓа ова.
  3. dastan

dastan

Член од:
    7 јуни 2014
    Мислења:
    367
    Допаѓања:
    222
    се мислам дека за годинава нема сеуште објавено за субвенции за купи куќа-купи стан, ај провери си убаво не сум сигурен дека го продолжија

4. Sungerot Bob

Sungerot Bob Живеј го животот

Член од:
    7 август 2012
    Мислења:
    31.047
    Допаѓања:
    36.073
    Се согласувам дека е тешко да се најде плац со нормална цена, но цените на плацови во Радишани - Љуботенски пат каде и натаму се наоѓа оваа населба се многу помалку од 200 евра од квадрат. Куќите на Хот-Хот по редовна цена се по 280 евра од квадрат, а во населбата се по 650 евра од квадрат. На тие 280 евра од квадрат додај уште 70 евра за темели, одвод, довод и ти излегува 350 евра од квадрат. Ти остануваат уште тие 300 евра од кои 100 - 150 ти одат да речеме за комуналии, за базенот, за средување на дворот, со што ти остануваат 150 - 200 евра. Добар плац во пределот Радишани - Љуботенски пат се наоѓа за 60 - 80 евра од квадрат, но за таму 150 - 200 евра од квадрат се премногу. Разбирам имаш продавници, обезбедување, фитнеси и други работи во населбата и поради тоа одат повеќе пари, но треба да се распрашаш и дали по вселувањето во таа населба ти плаќаш трошоци за одржување на населбата и истите колкави се.

Иначе плацовите во населбата Хот-Хот имаат големина од 400-500 метри квадратни, а големините на куќите започнуваат од 120 квадрати, па нагоре, така да куќа од 120 метри квадратни ќе те чини 78.000 евра. Секако за тие пари подобро е да купиш куќа од 120 квадрати отколку стан од 60 - 70 квадрати, донекаде и исплатливо е, но сепак тука станува збор и за тоа дали ти се свиѓа логацијата, квалитетот на куќата, организираноста на населбата и ред други работи, така да одлуката на тебе останува:)

На murto му/ѝ се допаѓа ова.
  5. PurplePuma

PurplePuma Somewhere, over the rainbow...

Член од:
    21 јануари 2009
    Мислења:
    8.023
    Допаѓања:
    8.119
    Продавници и фитнес центри не гледам, а 60е за 300м2 е 20 000е.
    Инаку дуплекс, 108м2 сосе дворот е 50 000е. Не ми се допаѓа дуплекс, како информација само :)

Ако начекаш плац солиден, океј е Радишани, Љуботенски, Усје, 300-500м2 пиши :)

6. Sungerot Bob

Член од:
    7 август 2012
    Мислења:
    31.047
    Допаѓања:
    36.073
    Како што пишав и во погорните постови, се си има свои предности и мани, како цената, така и системот на градба и домување. А што се однесува до плац најдобро уклучи Реклама5, Пазар 3 и останатите страни за огласување, разгледај, контактирај ги луѓето или во крајни граници запали колата и сврти низ населбиве. Бар во Радишани најлесно е да видиш табли со ,,Се продава плацот" и телефонски број под него:D

7. Mister No

Mister No

Член од:
    5 ноември 2012
    Мислења:
    1.633
    Допаѓања:
    3.556
    Џабе им е.
    Не вложиле миљарда во ЉУ2014, уште формирано национален идентитет..

На Moon Child му/ѝ се допаѓа ова.
  8. iksimkd

iksimkd ШшшШшшШ...

Член од:
    31 јули 2007
    Мислења:
    4.968
    Допаѓања:
    2.126
    Уште една фирма во Македонија што работи со монтажни куќи, канцеларии и сл. Мене ми се допаѓа концептот на вакви градби. Брзо, квалитетно, убаво и не многу скапо. Сериозно се заинтересирав за вакво нешто, и дефинитивно кога ќе бидам финансиски спремен ќе размислам за вакво нешто.

http://kenpanel.mk/index.html

На Vori и Црноризец Храбар им се допаѓа ова.
  9. Sungerot Bob

Член од:
    7 август 2012
    Мислења:
    31.047
    Допаѓања:
    36.073
    Монтажните куќи на Кенпанел се повеќе монтажни контејнери отколку монтажни куќи, гледано во однос на материјалите што се користат во изградбата.

Иначе како тргнало со земјотресиве изгледа попаметно е да се живее во монтажен објект отколку во тврда градба.

10. spb

spb Битола ах моја битола...те уништија селјаците...

Член од:
    7 ноември 2012
    Мислења:
    123
    Допаѓања:
    54
    Дали некој можи да ми кажи дали се слуша крцкање или одење од горниот кат на монтажните куќи?

11. annaja01

annaja01

Член од:
    29 октомври 2011
    Мислења:
    1.608
    Допаѓања:
    1.114
    Има ли некој искуство со Domplanet-Montazni Kuki?

12. Итар Пејо

Итар Пејо Слободен Радикал

Член од:
    10 октомври 2011
    Мислења:
    652
    Допаѓања:
    574
    Јас бев во хот и хот сити или како се викаше населбата нивна пред да се решам за кој тип градба. Куќите беа нови невселени и крцкаа дење, што значи ноќе тој шум ќе биде многу поевидентен. Исто и еден колега што веќе има направено хот и хот ми го потврди истото. И тоа беше една од причините што се решив за цврста градба.

13. Sungerot Bob

Член од:
    7 август 2012
    Мислења:
    31.047
    Допаѓања:
    36.073
    Можеби една од причините поради кои што подот крца е тоа што грешат при поставувањето на бротскиод под, затоа што бродскиот под не се кова?

На Lurtz му/ѝ се допаѓа ова.
  14. wot

wot њ

Член од:
    20 мај 2008
    Мислења:
    16.455
    Допаѓања:
    24.285
    На Црноризец Храбар му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: