Монтажни куќи

Член од
28 март 2006
Мислења
17.615
Поени од реакции
11.983
Да, но бидејќи секако мораме да се одлучиме, до сега плац убав не најдовме (локациски) и со нормална цена. Да вложам 20-30 000 евра во плац само е премногу, а што со хипотеката која ја немам?
Они нудат 110м2 куќа со плац кој иначе во живо не е баш толку мал, за моја замисла доволен. 50000е цена.
Вака можам да аплицирам и за субвенциониран.
Не знам дали сте виделе чисто ориентационо, во Братинг. Седиште им беше негде Автокоманда. Клуч на рака беше 650 е/м2, со нивни плац, а со сопствен мислам дека дали 400-500. Колку што се сеќавам оти тоа ми е информација од лани кога поинтензивно баравме стан, куќа или плац.
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.449
Поени од реакции
76.010


Riječ je o tri tone teškoj modularnoj kući od 25 kvadrata, koja je u vrhu visoka 3,5, a opsega je šest metara.Noge i podloga su od pocinčanog čelika, pod od OSB ploča, konstrukcija je od iverice otporne na vlagu, a kupola je obložena deltoidnim 3D polikarbonatnim modulima, otpornima na UV zračenje i udarce, koji su iznutra popunjeni sa 150 milimetara debelim slojem mineralne vune

http://www.smartdome.si/
Глеј со што се занимаваат Словенците! :lolzz:
Не ми се верува дека беа со некои ко нас у иста држава.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.013
Поени од реакции
1.110
Да, но бидејќи секако мораме да се одлучиме, до сега плац убав не најдовме (локациски) и со нормална цена. Да вложам 20-30 000 евра во плац само е премногу, а што со хипотеката која ја немам?
Они нудат 110м2 куќа со плац кој иначе во живо не е баш толку мал, за моја замисла доволен. 50000е цена.
Вака можам да аплицирам и за субвенциониран.
се мислам дека за годинава нема сеуште објавено за субвенции за купи куќа-купи стан, ај провери си убаво не сум сигурен дека го продолжија
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.392
Поени од реакции
36.504
Да, но бидејќи секако мораме да се одлучиме, до сега плац убав не најдовме (локациски) и со нормална цена. Да вложам 20-30 000 евра во плац само е премногу, а што со хипотеката која ја немам?
Они нудат 110м2 куќа со плац кој иначе во живо не е баш толку мал, за моја замисла доволен. 50000е цена.
Вака можам да аплицирам и за субвенциониран.
Се согласувам дека е тешко да се најде плац со нормална цена, но цените на плацови во Радишани - Љуботенски пат каде и натаму се наоѓа оваа населба се многу помалку од 200 евра од квадрат. Куќите на Хот-Хот по редовна цена се по 280 евра од квадрат, а во населбата се по 650 евра од квадрат. На тие 280 евра од квадрат додај уште 70 евра за темели, одвод, довод и ти излегува 350 евра од квадрат. Ти остануваат уште тие 300 евра од кои 100 - 150 ти одат да речеме за комуналии, за базенот, за средување на дворот, со што ти остануваат 150 - 200 евра. Добар плац во пределот Радишани - Љуботенски пат се наоѓа за 60 - 80 евра од квадрат, но за таму 150 - 200 евра од квадрат се премногу. Разбирам имаш продавници, обезбедување, фитнеси и други работи во населбата и поради тоа одат повеќе пари, но треба да се распрашаш и дали по вселувањето во таа населба ти плаќаш трошоци за одржување на населбата и истите колкави се.

Иначе плацовите во населбата Хот-Хот имаат големина од 400-500 метри квадратни, а големините на куќите започнуваат од 120 квадрати, па нагоре, така да куќа од 120 метри квадратни ќе те чини 78.000 евра. Секако за тие пари подобро е да купиш куќа од 120 квадрати отколку стан од 60 - 70 квадрати, донекаде и исплатливо е, но сепак тука станува збор и за тоа дали ти се свиѓа логацијата, квалитетот на куќата, организираноста на населбата и ред други работи, така да одлуката на тебе останува:)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Се согласувам дека е тешко да се најде плац со нормална цена, но цените на плацови во Радишани - Љуботенски пат каде и натаму се наоѓа оваа населба се многу помалку од 200 евра од квадрат. Куќите на Хот-Хот по редовна цена се по 280 евра од квадрат, а во населбата се по 650 евра од квадрат. На тие 280 евра од квадрат додај уште 70 евра за темели, одвод, довод и ти излегува 350 евра од квадрат. Ти остануваат уште тие 300 евра од кои 100 - 150 ти одат да речеме за комуналии, за базенот, за средување на дворот, со што ти остануваат 150 - 200 евра. Добар плац во пределот Радишани - Љуботенски пат се наоѓа за 60 - 80 евра од квадрат, но за таму 150 - 200 евра од квадрат се премногу. Разбирам имаш продавници, обезбедување, фитнеси и други работи во населбата и поради тоа одат повеќе пари, но треба да се распрашаш и дали по вселувањето во таа населба ти плаќаш трошоци за одржување на населбата и истите колкави се.

Иначе плацовите во населбата Хот-Хот имаат големина од 400-500 метри квадратни, а големините на куќите започнуваат од 120 квадрати, па нагоре, така да куќа од 120 метри квадратни ќе те чини 78.000 евра. Секако за тие пари подобро е да купиш куќа од 120 квадрати отколку стан од 60 - 70 квадрати, донекаде и исплатливо е, но сепак тука станува збор и за тоа дали ти се свиѓа логацијата, квалитетот на куќата, организираноста на населбата и ред други работи, така да одлуката на тебе останува:)
Продавници и фитнес центри не гледам, а 60е за 300м2 е 20 000е.
Инаку дуплекс, 108м2 сосе дворот е 50 000е. Не ми се допаѓа дуплекс, како информација само :)

Ако начекаш плац солиден, океј е Радишани, Љуботенски, Усје, 300-500м2 пиши :)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.392
Поени од реакции
36.504
Продавници и фитнес центри не гледам, а 60е за 300м2 е 20 000е.
Инаку дуплекс, 108м2 сосе дворот е 50 000е. Не ми се допаѓа дуплекс, како информација само :)

Ако начекаш плац солиден, океј е Радишани, Љуботенски, Усје, 300-500м2 пиши :)
Како што пишав и во погорните постови, се си има свои предности и мани, како цената, така и системот на градба и домување. А што се однесува до плац најдобро уклучи Реклама5, Пазар 3 и останатите страни за огласување, разгледај, контактирај ги луѓето или во крајни граници запали колата и сврти низ населбиве. Бар во Радишани најлесно е да видиш табли со ,,Се продава плацот" и телефонски број под него:D
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.442
Поени од реакции
5.422
Глеј со што се занимаваат Словенците! :lolzz:
Не ми се верува дека беа со некои ко нас у иста држава.
Џабе им е.
Не вложиле миљарда во ЉУ2014, уште формирано национален идентитет..
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
4.999
Поени од реакции
2.181
Уште една фирма во Македонија што работи со монтажни куќи, канцеларии и сл. Мене ми се допаѓа концептот на вакви градби. Брзо, квалитетно, убаво и не многу скапо. Сериозно се заинтересирав за вакво нешто, и дефинитивно кога ќе бидам финансиски спремен ќе размислам за вакво нешто.

http://kenpanel.mk/index.html
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.392
Поени од реакции
36.504
Уште една фирма во Македонија што работи со монтажни куќи, канцеларии и сл. Мене ми се допаѓа концептот на вакви градби. Брзо, квалитетно, убаво и не многу скапо. Сериозно се заинтересирав за вакво нешто, и дефинитивно кога ќе бидам финансиски спремен ќе размислам за вакво нешто.

http://kenpanel.mk/index.html
Монтажните куќи на Кенпанел се повеќе монтажни контејнери отколку монтажни куќи, гледано во однос на материјалите што се користат во изградбата.

Иначе како тргнало со земјотресиве изгледа попаметно е да се живее во монтажен објект отколку во тврда градба.
 

spb

Битола ах моја битола...те уништија селјаците...
Член од
7 ноември 2012
Мислења
146
Поени од реакции
70
Дали некој можи да ми кажи дали се слуша крцкање или одење од горниот кат на монтажните куќи?
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Има ли некој искуство со Domplanet-Montazni Kuki?
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
735
Поени од реакции
660
Дали некој можи да ми кажи дали се слуша крцкање или одење од горниот кат на монтажните куќи?
Јас бев во хот и хот сити или како се викаше населбата нивна пред да се решам за кој тип градба. Куќите беа нови невселени и крцкаа дење, што значи ноќе тој шум ќе биде многу поевидентен. Исто и еден колега што веќе има направено хот и хот ми го потврди истото. И тоа беше една од причините што се решив за цврста градба.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.392
Поени од реакции
36.504
Јас бев во хот и хот сити или како се викаше населбата нивна пред да се решам за кој тип градба. Куќите беа нови невселени и крцкаа дење, што значи ноќе тој шум ќе биде многу поевидентен. Исто и еден колега што веќе има направено хот и хот ми го потврди истото. И тоа беше една од причините што се решив за цврста градба.
Можеби една од причините поради кои што подот крца е тоа што грешат при поставувањето на бротскиод под, затоа што бродскиот под не се кова?
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Вака нашите предци граделе.
Денес идеш у банка за да ти дадат кредит за стан од 45м2
и фино лепо стануваш роб на банката цел живот. Али тоа ти е, gragansko opshestvo
 

Kajgana Shop

На врв Bottom