Монтажни куќи

pacienat

Лабав надуен
Член од
7 септември 2010
Мислења
523
Поени од реакции
713
Јаоооо дипломската ми беше на оваа тема, ако сака некој да гради или било какво инфо, тука сум. :)
 
E

Epsilon

Гостин
Јаоооо дипломската ми беше на оваа тема, ако сака некој да гради или било какво инфо, тука сум. :)
Е ај кажи нешто повеќе околу монтажните куќи дали можат сегде да се градат, предности, недостатоци и слично?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Е ај кажи нешто повеќе околу монтажните куќи дали можат сегде да се градат, предности, недостатоци и слично?
то ќе си видиш во општина, во оделение за урбанизам какви објекти се дозволени да се градат на одредени места, не секаде по план се предвидени такви монтажни куќи.
До пред неколку години, знам сигурно дека во Битола не беше дозволено градење на монтажни објекти за становање (монтажни куќи) во градот а и денес мислам дека нема ни една.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.443
Поени од реакции
5.425


Riječ je o tri tone teškoj modularnoj kući od 25 kvadrata, koja je u vrhu visoka 3,5, a opsega je šest metara.Noge i podloga su od pocinčanog čelika, pod od OSB ploča, konstrukcija je od iverice otporne na vlagu, a kupola je obložena deltoidnim 3D polikarbonatnim modulima, otpornima na UV zračenje i udarce, koji su iznutra popunjeni sa 150 milimetara debelim slojem mineralne vune

http://www.smartdome.si/
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.392
Поени од реакции
36.504
Јаоооо дипломската ми беше на оваа тема, ако сака некој да гради или било какво инфо, тука сум. :)
Еве едно прашање до тебе. Дали при силен земјотрес повеќе би издржала една монтажна куќа или една куќа тврда градба со дебели бетонски столбови исполнети со многу арматура?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Еве едно прашање до тебе. Дали при силен земјотрес повеќе би издржала една монтажна куќа или една куќа тврда градба со дебели бетонски столбови исполнети со многу арматура?
многу арматура може да е штетна за објектот, едноставно речено, објектот треба да апсорбира амплитудите на земјотресот а не да му дава отпор со крутост, треба да е еластичен а не крут.
Земјотрес е само една од невољите кои може да те снајде, еве гледаме на балкан веќе со климатски промени се појавуваат и силни ветрови, гледаме шо такви ветрови можат да направат на монтажни куќа - коплетно да ја одуваат
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.392
Поени од реакции
36.504
многу арматура може да е штетна за објектот, едноставно речено, објектот треба да апсорбира амплитудите на земјотресот а не да му дава отпор со крутост, треба да е еластичен а не крут.
Земјотрес е само една од невољите кои може да те снајде, еве гледаме на балкан веќе со климатски промени се појавуваат и силни ветрови, гледаме шо такви ветрови можат да направат на монтажни куќа - коплетно да ја одуваат
Тогаш кој вид на градба би бил најиздржлив при елементарни непогоди, а притоа да биде здрав за живеење? Класична тврда градба, Исоспан (целосно бетонски објект), Итонг..........?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Тогаш кој вид на градба би бил најиздржлив при елементарни непогоди, а притоа да биде здрав за живеење? Класична тврда градба, Исоспан (целосно бетонски објект), Итонг..........?
сателит во орбитата, ни земјотрес ни поплава ни вулкан ни цунами не те фаќа... :D
а бе види не треба толку многу да се грижиш за елементарни непогоди, денес сите објекти ќе издржат земјотреси кои се нормалнои овде па оние посилните кои се јавуваат многу многу ретко. за поплава - одбери си место подалеку и повисоко од реки, води, вулкани овде немаме, така да на крај се сведува се во платежната моќ.
Инаку мое лично мислење е и дека се доста отпорни домови правени од бродски контејнери, челик, нема стубови, нема греди, нема шо да се урне, влага ништо не им може интересни се за комбинирање, не се скапи за подигање....
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
452
Поени од реакции
210
Тогаш кој вид на градба би бил најиздржлив при елементарни непогоди, а притоа да биде здрав за живеење? Класична тврда градба, Исоспан (целосно бетонски објект), Итонг..........?
Montažni kuci so konstrukcija od čelični profili. Imaat i fleksibilnost i stati;ka izdrzlivost
http://montaznakuca.blogspot.rs/2015/09/montazne-kuce-sa-konstrukcijom-od.html
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Многу поскапи монтажниве куќи кај нас во споредба со Србија
Баш сега гледам на сајтов на хот-хот 105м2 кај нас 29400 евра а во Србија за 20.700е имаш 111м2
http://www.montaznekucedomtera.rs/montazne-kuce-ivanjica/montazna-kuca-tip-105/kuca-18/
има разлики во материјали, во изолации во изработката...
http://www.montaznekucedomtera.rs/cene-montaznih-kuca/
хот-хот куќите ги нуди во “клуч на рака“ опција (поскапата)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Дечки, мислење за Хот и Хот Сити? Бев, видов, се вљубив. Ама, многу пари е сепак, па мислење би било убаво :)[DOUBLEPOST=1485000638][/DOUBLEPOST]Дечки, мислење за Хот и Хот Сити? Бев, видов, се вљубив. Ама, многу пари е сепак, па мислење би било убаво :)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.392
Поени од реакции
36.504
Дечки, мислење за Хот и Хот Сити? Бев, видов, се вљубив. Ама, многу пари е сепак, па мислење би било убаво :)[DOUBLEPOST=1485000638][/DOUBLEPOST]Дечки, мислење за Хот и Хот Сити? Бев, видов, се вљубив. Ама, многу пари е сепак, па мислење би било убаво :)
За тие пари можеш да си направиш ти сама куќа која ќе биде естетски/визуелно многу поубава, а и поквалитетна. Хот-Хот се едни од имињата за ваљда добри монтажни куќи, но многу е посигурно да гледаш како ти градат монтажна куќа пред твои очи, отколку да купиш веќе готова и неколку години стара монтажна куќа. Иначе населбата е убава, куќите изгледаат добро, но за мој вкус е премала, монотона и наликува како на недосредена.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
За тие пари можеш да си направиш ти сама куќа која ќе биде естетски/визуелно многу поубава, а и поквалитетна. Хот-Хот се едни од имињата за ваљда добри монтажни куќи, но многу е посигурно да гледаш како ти градат монтажна куќа пред твои очи, отколку да купиш веќе готова и неколку години стара монтажна куќа. Иначе населбата е убава, куќите изгледаат добро, но за мој вкус е премала, монотона и наликува како на недосредена.
Да, но бидејќи секако мораме да се одлучиме, до сега плац убав не најдовме (локациски) и со нормална цена. Да вложам 20-30 000 евра во плац само е премногу, а што со хипотеката која ја немам?
Они нудат 110м2 куќа со плац кој иначе во живо не е баш толку мал, за моја замисла доволен. 50000е цена.
Вака можам да аплицирам и за субвенциониран.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom