Мит или вистина? Користиме 10% од мозокот

Користиме 10% од мозокот

  • Мит

    Гласови: 201 37,4%
  • Вистина

    Гласови: 337 62,6%

  • Вкупно гласачи
    538
Член од
17 ноември 2007
Мислења
42
Поени од реакции
0
epa nikoj coek ne e dovolno razvien da koristi 100 %..ete gledas so prajme so 10 %..so 100 % ke mozime apsolutno se..duri nekoj predpostavuvat deka ke mozime da letame..oti teloto gi sledi naredbite od mozokot..a znajs deka i luge se imat izle4eno od teski bolesti samo preku mozokot..so dobra misla..znaci so 100 % ke mozime i bolesti da kontrolirame
 

Ајверсон

Confessions*
Член од
4 август 2007
Мислења
3.116
Поени од реакции
5
не се залажувајте до 100 % има уште 90% аплоад , :) па мислете му ја
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ако користиме 10% од мозокот, што би можел да направи човек што користи 100%?
Кога некој би користел 100% од УМОТ (mind), тој не би бил повеќе човечко суштество или материја, туку би бил чиста енергија! Тие луѓе што можат да помрднат или да свиткаат одреден предмет само со поглед (преголема концентрација) им е испитано дека користат 15тина % од умот, а кога Дејвид Коперфилд се согласи да направи таков тест, излезе дека користи околу 50% а видете што прави типот.......
 

Vinnetou

Continium Transfunctioner
Член од
15 мај 2005
Мислења
3.513
Поени од реакции
482
Тие луѓе може навистина имале поголема мозочна активност во тие моменти, ама не може да се докаже дека просечниот човек користи БАШ 10% од капацитетот.
Значи може да се одреди релативната разлика помеѓу двајца, ама никој не може да претпостави која е максималната (апсолутна) искористеност и карактеристичност на мозокот
:smir:
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
znaci vaka..prose4en covek koristi 10 % od mozokot..ajnstajn koristel 12 % od mozokot zato bil naucnik..i ova e naucno ispitano..
какви се овие наивни мислења...ц ц ц ц
веруваш на се што ќе слушнеш.

epa nikoj coek ne e dovolno razvien da koristi 100 %..ete gledas so prajme so 10 %..so 100 % ke mozime apsolutno se..duri nekoj predpostavuvat deka ke mozime da letame..oti teloto gi sledi naredbite od mozokot..a znajs deka i luge se imat izle4eno od teski bolesti samo preku mozokot..so dobra misla..znaci so 100 % ke mozime i bolesti da kontrolirame
има многу разлика од авто-сугестија до летање..алооооо
"пласибо ефектот" е докажан научно(потврден преку милион експерименти) а додека пак никој жив па ни мртов не се одвоил од земјата (зборам без помош на некакви летала или било какви други помагала)...


Кога некој би користел 100% од УМОТ (mind), тој не би бил повеќе човечко суштество или материја, туку би бил чиста енергија! Тие луѓе што можат да помрднат или да свиткаат одреден предмет само со поглед (преголема концентрација) им е испитано дека користат 15тина % од умот, а кога Дејвид Коперфилд се согласи да направи таков тест, излезе дека користи околу 50% а видете што прави типот.......
ако мислиш веруваш на такви преваранти алал нека ти е
prosecen covek koristi pomalce od 10% !
ајдеее, каде бе коперфилд ...ти стварно поверува во тоа , или пак во некои луѓе што мистериозно виткаат лажици и виљушки.
брат со глава гарантирам дека ништо од тоа не возможно ...
а околу процентите на користење на мозокот..всушност се мери активноста на мозокот..кои делови од мозокот и колку се активни.(се мери електро-магнетната активност ако ти значи нешто)..и се докажало дека приказната за 10-те % искористеност се само производ на нечија имагинација, т.е некој кој не ни бил во состојба да измери било што од капацитетот и активноста на мозокот..

да не ти се верува ,толку ли беше тешко да се кликне на линкот и да се прочита тоа што беше таму..дури 7 гласачи се појавија да се изјаснат дека тоа е вистина , за само еден ден...ц ц ц ц, никој бе да заинтересира да провери да научи нешто ...сите само да се истакнат да кажат нешто ...а тоа нешто е тоа што го чуле а не не го дучуле...



кликни тука http://star.on.net.mk/statija.asp?id=12718 кликни бре.



кликни погоре на линкот!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Ајверсон

Confessions*
Член од
4 август 2007
Мислења
3.116
Поени од реакции
5
не сигурно ама се врти дека околу 7% до 11 %. .. како шо разбрав.. .
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
кликни тука http://star.on.net.mk/statija.asp?id=12718 кликни бре.

кликни погоре на линкот!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Абе ова на on.net можам и ја да го ставам, па точно ли ќе биде? ЦЕЛИОТ МОЗОК СЕ КОРИСТИ!!! значи 100%! А од умствен капацитет, незнам како ама процениле околу десетина % дека е тоа...

Иначе сум голем фан на Коперфилд, и му се чудам на тоа "илузиите", што нема теорија да се објаснат...
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Абе ова на on.net можам и ја да го ставам, па точно ли ќе биде? ЦЕЛИОТ МОЗОК СЕ КОРИСТИ!!! значи 100%! А од умствен капацитет, незнам како ама процениле околу десетина % дека е тоа...

Иначе сум голем фан на Коперфилд, и му се чудам на тоа "илузиите", што нема теорија да се објаснат...
и тоа што викаш, ама ако некогаш си ја читал темава, има да налеташ на еден куп други линкови кои не се на он.нет...ама имам чуство дека никој не ги чита (дали не разбираат англиски), а се курчат и тресат зелени.

а околу коперфилд...брат иди на google , и ке ти се скрши сонот коа ќе дознаеш каков преварант е тој и многу други како него, голем дел од триковите се пробиени и објаснети, сепак неможе сите , затоа што позади него стои цела организација која си прави добар бизнис, некои од триковите се топ сикрет и ако им ги откријат им пропаднал бизнисот , ...јеби га на моменти и ја посакувам да живеам во некој Хари Потер филм , ама тоа е само фантазија, инаку и јас сум фан на Коперфилд , Крис Енџл,Дејвид Блејн, Хери Худини...
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
и тоа што викаш, ама ако некогаш си ја читал темава, има да налеташ на еден куп други линкови кои не се на он.нет...ама имам чуство дека никој не ги чита (дали не разбираат англиски), а се курчат и тресат зелени.

а околу коперфилд...брат иди на google , и ке ти се скрши сонот коа ќе дознаеш каков преварант е тој и многу други како него, голем дел од триковите се пробиени и објаснети, сепак неможе сите , затоа што позади него стои цела организација која си прави добар бизнис, некои од триковите се топ сикрет и ако им ги откријат им пропаднал бизнисот , ...јеби га на моменти и ја посакувам да живеам во некој Хари Потер филм , ама тоа е само фантазија, инаку и јас сум фан на Коперфилд , Крис Енџл,Дејвид Блејн, Хери Худини...
Мааалку Оф Топицк :D

Брат, знам и сум читал скоро се за Коперфилд (а и на линковите за мозоков што се на темава ставени, и таму бев :D) фала богу дека е преварант и тоа ЦЕЛ СВЕТ ГО ДУПИ у здрав мозок (значи 90% е тоа он што сака да го глеаш, 10% се твои :D:D:D) и алал да му е на чоекот! Има пробиено неколку финти ама све друго што не е откриено е поради тоа што НЕМА ТЕОРИЈА да се открие или изведе такво нешто!

Оф Топицк ЕНД!
 
V

Viktoranius

Гостин
Од 8 до 10 проценти, ама тоа се зависи и од човекот. Ако е некој шупак можно е ни 1 процент да не користи.
 

samantha

who's tha boss?
Член од
16 октомври 2007
Мислења
196
Поени од реакции
1
U ne znam kolku se koristi, ama vo sekoj slucaj e daleku od moznostite i realnite kapaciteti.

Ziv dokaz za toa se lugjeto koi mozat da lecat so misli, da go vitkaat svoeto telo kako guma(a e dokazano deka toa go moze sekoj samo e umstvena sostojba) i sto nasilniot covek na svetot e suv 80godisen starec(ne me fakajte za godinive ama otprilika tolku bese) sto povtorno dokazuva za mokta na mozokot...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom