Мит или вистина? Користиме 10% од мозокот

Користиме 10% од мозокот

  • Мит

    Гласови: 201 37,4%
  • Вистина

    Гласови: 337 62,6%

  • Вкупно гласачи
    538

Теодор006

Научник
Член од
25 август 2013
Мислења
270
Поени од реакции
111
Можеби не користиме 10% од нашиот мозок можеби повеќе или помалку .. но сигурно е дека користиме мал дел од мозокот .. со текот на времето мозок се развива .. и замисли што се би можеле да правиме кога би почнале како да го користиме целиот мозак .. сте слушнале за телекинеза телепатија .. тоа ќе биде piece of cake и ред други работи кои навидум ќе ги гледаме за прв пат
Da gi razjasnime nestata, vo sekoj daden moment koristime od 10-15% od mozokot, no vo period od edna sekunda tie deset procenti se dodeleni na razlicen del od mozokot. Na primer vo edniot moment deset procenti se koristat za centarot za vid, sluh, ramnoteza i.t.n. Znaci za sekoj centar po malku, vo naredniot moment tie deset procenti se koristat za drugiot del drug del od tie centri, znaci vo daden moment koristime 10% od vkupniot kapacitet na mozokot, no vo edna sekunda celiot kapacitet na mozokot e iskoristen. Vasava teorija ne drzi voda, zatoa sto vakviot rezim na rabota, po vase deset procenti, mozokot koristi edna cetvrtina od energijata sto ja sozdava teloto, a ako po vase go razvieme celiot kapacitet na mozokot, nie samo za mozokot bi trebalo da vnesuvame po 5000 kalorii dnevno, sto e premnogu za nasiot organizam da gi preraboti. Videte ja emisijata ne Mythbusters za ovoj mit pa se ke vi se razjasni...
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Јас колку што знам мозокот исто како и мускулите со тренинг (под тренинг разбирам решавање на логички проблеми) се збогатува со интелегенција. Е сега докажано е дека мозокот е вид на процесор каде што наместо транзистори кои во чипот ја пренасочуваат струјата со уклучување и исклучување при што компјутерот ги толкува овие работи како нули и единици има исто такви органски спојки кои меѓу себе говорат или комуницираат со некој вид на електрицитет. Што повеќе такви спојки во мозокот тоа поинтелегентен и поразвиен е мозокот. Има теории дека дел од тие електрични полнења можат да излезат од мозокот и да комуницираат со надворешни рецептори или предаватели тоа се објаснува како телепатија, предвидувања и слично. Една од најголемите загатки кај научниците е да докажат дали мозокот е приемник или предавател на ваквите надворешни сигнали. Дури се мисли дека мозокот комуницира со брановите од целиот универзум. Се во взелената е наелектризирано на ниво на атом. А и мозокот како и се друго во структурата е атоми.
 

Теодор006

Научник
Член од
25 август 2013
Мислења
270
Поени од реакции
111
Mozokot ja razviviva intelegencijata do 3-ta godina od zivotot, posle toa ostanuva konstantna.... I da, se vo univerzumot e naelektrizirano, protonot pozitivno, elektronot negativno, a vsusnost vo celinata na atomot tie se ponishtuvaat...
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
Еден од најраспространетите митови, сепак, по некое чудо, и после толку години ,,разоткривање,, сеуште постои.
За заинтересираните линк
 

Теодор006

Научник
Член од
25 август 2013
Мислења
270
Поени од реакции
111
Конечно некој што побарал докази за овој мит и ги нашол... :ROFLMAO:
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
Конечно некој што побарал докази за овој мит и ги нашол... :ROFLMAO:
Најдени се многу одамна, ова се општи информации за незапознаените :)
Ако одиме подлабоко со психијатријата, неврологијата, како и со податоците кои ги добиваме со современата технологија (MRI) предлабоко би навлегле во митот, а малкумина би разбрале :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.481
Никаква разлика не прави колку користиме, него како го користиме.
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Над 60% гласале за „Вистина“. Бравос бе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom