Мистериозно потекло на човекот

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
26.
i den deneska i mazite imaat vagina koja e prekriena so tkivo, koga maz pravi plasticna operacija za menuvanje na polot, toa tkivo se otsranuva, vaginata vnatre postoi
Тоа дека луѓето некогаш биле хермафродити нема да го коментирам, сепак темава е во подфорум Мистерии, ама ти сериозно тврдиш дека мажите имаат вагина??Демек прекриена е со ткиво, па кога се прави операција за менување на полот го тргаат ткивото и оп, вагина?!
Дај прочитај на интернет кои се процедурите при промена на пол (од машко во женско) за да се создаде вештачка вагина, не се бламирај со тврдења дека мажите имаат вагина.
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
___, човекот бил телесен и пред “божјите синови“ да почнат да земаат за жени “човечки ќерки“, се размножувал на ист начин како и пред тоа, па не им крател од годините. Интересното е што во Еден човекот е бесмртен, не старее (поправете ако грешам). Значи, една од вонземјанските раси кои ја посетиле Земјата, имала способност да се регенерира и да не старее / умира за толку кратко како човекот денес. Кога гените се измешале со тие на приматите (Ева му дала на Адам, јаболко) бил сторен смртниот грев, кој се пренесува до денешни поколенија.

Дека јаболкото не е јаболко, туку метафора, кажува и самиот С. Завет. Дали “Адам“ и “Ева“ имале деца додека биле “во рајската градина“ и кога ги добиле првите деца?
bil telesen i predhodno megutoa imal seks samo za da se razmnozuva, isto kako i zivotnite, a potoa pocnal da se pari i od zadovolstvo.
nemora da znaci deka navistina mu skratil od godinite...mozebi mu ja skratil lesnotijata so koja ziveel. so strasta i so seksualniot cin (od zadovolstvo) nastanale mozebi i cuvstvoto za ubavina, ljubomorata, privrzuvanje kon tugo telo, koga toa telo ke go izgubime ili imame strav da ne go izgubime, se pojavuvaat tagata, posesivnosta...
potoa i trudot vlozen za da se osvoi taa/toj sto ne privlekuva, falenje, ukrasuvanje na svoeto telo, zelba za mok, natprevaruvanje so ostanatite, od koi se cuvstvuvame zagrozeni i taka se do beskraj...
--- надополнето: Sep 9, 2011 11:08 PM ---
imaat
Тоа дека луѓето некогаш биле хермафродити нема да го коментирам, сепак темава е во подфорум Мистерии, ама ти сериозно тврдиш дека мажите имаат вагина??Демек прекриена е со ткиво, па кога се прави операција за менување на полот го тргаат ткивото и оп, вагина?!
Дај прочитај на интернет кои се процедурите при промена на пол (од машко во женско) за да се создаде вештачка вагина, не се бламирај со тврдења дека мажите имаат вагина.
ima,ama ne im e razviena, zatoa ima potreba od veshtacka vagina, koja ke funkcionira, jas napomenav deka se raboti za zakrzlaven polov zenski organ, toa podrazbira deka ne moze da si ja vrshi funkcijata
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
rekov simbolika za mestoto kade sto imalo rebro, a ne deka navistina postoelo rebro
napishano e po obraten raspored zatoa sto clenot pogore taka gi rasporedil.
i da, mu trebalo pomoshnik, nekoj sto nema da odi so nego na lov, tuku ke izvrshuva drugi obvrski, sto ke go cuva zivealishteto na primer, pomoshnik sto ke gi pravi site drugi ostanati raboti koi im bile neohodni.
vo sekoj slucaj jas vaka go tolkuvam toa sto go pishuva vo biblijata, megutoa ne mora da znaci deka istata e verodostoen dokaz za nastanokot na covekot.
Ај пак седни одново и Genesis по Genesis...
Каков лов, во Еден имал храна во изобилие, и плус првото пролевање крв од животно се споменува како допустливо за потребите на човекот за исхрана дури после Ное.
Genesis 2,16 16And the Lord God commanded the man, ‘You may freely eat of every tree of the garden;
Genesis 9,3-4 3Every moving thing that lives shall be food for you; and just as I gave you the green plants, I give you everything. 4Only, you shall not eat flesh with its life, that is, its blood
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
Ај пак седни одново и Genesis по Genesis...
Каков лов, во Еден имал храна во изобилие, и плус првото пролевање крв од животно се споменува како допустливо за потребите на човекот за исхрана дури после Ное.
Genesis 2,16 16And the Lord God commanded the man, ‘You may freely eat of every tree of the garden;
Genesis 9,3-4 3Every moving thing that lives shall be food for you; and just as I gave you the green plants, I give you everything. 4Only, you shall not eat flesh with its life, that is, its blood
odime po red, citajki go stariot zavet...tamu bog ne mi napomenuva na covekot deka ne smee da se hrani so zivotnite...celata biblija e napishana simbolicno, vo toa sum sigurna, mozebi toa sto go napishav ne e tocno, megutoa toa e moeto mislenje sega za sega.. vo sekoj slucaj ne sum razmisluvala za ova shto ti go napisha...
--- надополнето: Sep 9, 2011 11:21 PM ---
Оди легни си, доцна е...
da, ke te poslusham, zatoa sto mi se smaci od komentari na clenovi koi sto postojano negiraat tugo mislenje, a samite nemaat mislenje za temava...
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
odime po red, citajki go stariot zavet...tamu bog ne mi napomenuva na covekot deka ne smee da se hrani so zivotnite...celata biblija e napishana simbolicno, vo toa sum sigurna, mozebi toa sto go napishav ne e tocno, megutoa toa e moeto mislenje sega za sega.. vo sekoj slucaj ne sum razmisluvala za ova shto ti go napisha...
Ај да не постирам слики од промена на пол (можно е на некој од појакиот пол да му дојдат грчеви и нелагодност таму доле) ама еве ти линкче
http://ai.eecs.umich.edu/people/conway/TS/SRS.html

П.С И си терате со симболичноста а ...
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
ima,ama ne im e razviena, zatoa ima potreba od veshtacka vagina, koja ke funkcionira, jas napomenav deka se raboti za zakrzlaven polov zenski organ, toa podrazbira deka ne moze da si ja vrshi funkcijata
internalmale.jpg

Ќе може да ја идентификуваш таа машка закржлавена( претходно не ја ни нарече закржлавена, само рече дека е прекриена со ткиво) вагина на сликата, јас се убив од барање по нетов, не наидов на такво нешто.
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
zalutavme od temava, ah taa pusta zelba za dokazuvanje...kako predhodnite mislenja da nemaa propusti ili moznost za kontra argumenti.
za onie koi tolku mnogu gi interesira, napravete muabet so plasticen hirurg, taka ke dobiete vistinski odgovor.
a da te prasham tebe MACORKA koe e tvoeto mislenje za potekloto na covekot, ako voopshto go imash?
ili kako ti bi ja tolkuvala biblijata, zatoa sto se nadovrzuvash na toj del od temava, za koj predhodno napomenav deka ne mora da znaci deka moeto mislenje e tocno
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
a da te prasham tebe MACORKA koe e tvoeto mislenje za potekloto na covekot, ako voopshto go imash?
ili kako ti bi ja tolkuvala biblijata, zatoa sto se nadovrzuvash na toj del od temava, za koj predhodno napomenav deka ne mora da znaci deka moeto mislenje e tocno
There is no need to get so defensive, никој не ги критикуваше или исмејуваше твоите теории за потеклото на човекот, јас само реагирав на еден дел од постот, каде тврдеше каде мажите имале вагина.
Инаку, имам јас мислење за потеклото, не се секирај ти за тоа, само не е толку забавно како твоето. Нема ништо натприродно во тоа, се е објаснето во Дарвиновата теоријата на еволуцијата( сите живи видови еволуираат од заеднички предок, преку процесот на природна селекција).
А ако прашањето ти се однесуваше на настанокот на живиот свет воопшто,со тоа се занимава абиогенезата.
Библијата ја сметам за обична збирка на приказни, нема што да ја толкувам, преполна е со бесмислици.

П.С. И те молам кажи ми кој е тој пластичен хирург што ти рекол дека мажите имаат вагина?
 
S

Sagan

Гостин
Ајде малку астрономија и митологија.


Знаеме дека меѓу Марс и Јупитер се наоѓа т.н. астероиден појас, составен од астероиди, меѓу кои Веста и Церес, со дијаметар над 400 километри. Церес, патем, е џуџеста планета со радиус 500 км (3 пати помал од Месечината).

Но, како настанал овој астероиден појас? Една од теориите е дека во оваа орбита имало планета / планети. Едната од нив хипотетички е наречена Фаетон, по синот на богот на сонцето Хелиос, кој ја украл соларната кола на татка си и возел низ сончевиот систем, заради што како казна бил уништен од Зевс. Научниците претпоставуваат дека астероидниот појас е резултат на уништената планета Фаетон, која била удрена од некое друго големо тело кое поминало во нашиот систем. Церес е една од месечините која преживеала (има правилна форма).

Ако се пресмета, се забележува дека меѓу Марс и Јупитер има доволно растојание за повеќе од една орбита на планета.

Дали митолошките богови и ангелите од Библијата, биле соседи на луѓето, отаде Марс?








--- надополнето: Sep 10, 2011 12:24 AM ---
Пророкот Езекиел, Стар Завет 1:4 - 1:21

4 Погледав, кога ете од север удри силен виор, голем облак, пламнат оган обвиткан со сјај; среде него, среде огнот, нешто слично на сјајна ковина.
5 Среде тоа нешто како четири суштества по облик слични на човек;
6 секое од нив со четири лица, во секое четири крила.
7 Нозете им беа рамни, а стапалата како кај теле; светкаа како блескава бронза.
8 Под крилата имаа на сите четири страни човечки раце. И секое од четирите имаше свое лице и свои крила.
9 Крилата им се допираа едно со другото. Одејќи не се вртеа: секое се движе-ше напред.
10 И во сите четири суштества беше човечко лице, во сите четири оддесно лавско лице; во сите четири одлево воловско лице; и о-релско лице во сите четири.
11 Лицата им беа такви, а крилата им беа растегнати нагоре. Секое имаше две крила што се соединуваа и две крила со кои го покриваа телото.
12 И секој одеше само напред. А одеа онаму каде што духот ги гонеше. И одејќи не се завртуваа.
13 А среде тие суштества се гледаше нешто како некакви вжарени јаглења, како гламни што гореа, што се движеа меѓу нив; огнот светкаше, и молњи блескаа.
14 Суштествата трчаа и пак се враќаа како секавица.
15 Додека јас набљудував, ете: на земјата покрај секое од четирите суштества по едно тркало пред нивните лица.
16 Тркалата му беа слични на хрисолит, сите четири со ист облик; според обликот и правењето беа како едното тркало да е во другото.
17 При движењето можеа да одат во сите четири правци, а не требаа да се вратат.
18 А краевите им беа високи и страшни, а кога набљудував подобро, ете, на сите страни полни со очи.
19 Како суштествата тргнуваа, тргнуваа со нив и тркалата, кога суштествата ќе се подигнеа од земјата, и тркалата се подигнуваа.
20 Каде што ги гонеше духот, таму се движеа, а заедно со нив се подигаа и тркалата, зашто духот на суштествата беше во тркалата.
21 Па кога суштествата ќе тргнеа, тргнуваа и колцата, а кога ќе застанеа тие, застануваа и тркалата, кога тие се подигаа од земјата, и тр-кала се подигаа со нив, зашто духот на суштествата беше во тркалата.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Не е баш "апла" вонземјанин....ама има по нешто :)
vakvi cerepi so deformacii ima eden kup, vo indonezija ima minijaturni skeleti od lugje so rast ne pogolem za vozrasnite edinki do 1 m , znaci pokraj homosapiensot postoela uste eded covekov vid.
drugo barem da zemese primer na cerep od andite tie se barem konusovidni i povejke imaat izgled na ufo cerep.jpg andes2.jpg znaci ova e ufo a prijatele :) am si cital ili si pratel ti dokumentarci deka inkite namerno im gi podvrzuvale glavite na svoite deca uste od mali za da imaat vakva konusoidna forma na glavata.
--- надополнето: Sep 10, 2011 7:36 AM ---
Ајде малку астрономија и митологија.
Znaci da odime naucno so temeli, po tvojava teorii ako odime covekot nastanal na 7 den pred toa svetot bil sozdaden kako mozes svet da napravis za tolku kratko vreme ?
kako mozes covek da napravis vo 1 den ?
i drugo sto e bog daj mi definicija ?
jas pak od druga strana so fakti i argumenti ce ti predocam deka evolucijata na covekot e dolga od vremeto na sovremeniot covek do neolitot i paleolitot koi se smetaa kako visoka civilizacija tokmu poradi toa sto bil otkrien ognot, koj i te kako pridonesol za razvitok na covekot, niz epohite gledame kolku vreme bilo potrebno za toj da se razvie, bez nicija pomos i vlijanie, i treto kako toj evoluiral taka evoluirala i slikata za boga, od prvin veruval vo animizam vo zivotni bogovi totemi pa vo natrpirodni sili za da na kraj kaj judeizmot se zasnova konecno idejata za eden bog. znaci ima istorija za razvitokot na covekot umstven i telesen za sto postojat fakti a ne rekla kazal, isto taka i za religijata.
ako odime po desifriranje zosto da ne odime od grckite mitovi od mitovite ili sagite na normanite pa tie bile prvite moreplovci koi naisle na misteriozni sustestva ili pak seto toa e plod na imaginacija.


 
G

galaxy

Гостин
Ајде малку астрономија и митологија.

Знаеме дека меѓу Марс и Јупитер се наоѓа т.н. астероиден појас, составен од астероиди, меѓу кои Веста и Церес, со дијаметар над 400 километри. Церес, патем, е џуџеста планета со радиус 500 км (3 пати помал од Месечината).

Но, како настанал овој астероиден појас? Една од теориите е дека во оваа орбита имало планета / планети. Едната од нив хипотетички е наречена Фаетон, по синот на богот на сонцето Хелиос, кој ја украл соларната кола на татка си и возел низ сончевиот систем, заради што како казна бил уништен од Зевс. Научниците претпоставуваат дека астероидниот појас е резултат на уништената планета Фаетон, која била удрена од некое друго големо тело кое поминало во нашиот систем. Церес е една од месечините која преживеала (има правилна форма).

Ако се пресмета, се забележува дека меѓу Марс и Јупитер има доволно растојание за повеќе од една орбита на планета.

Дали митолошките богови и ангелите од Библијата, биле соседи на луѓето, отаде Марс?
Не. Денешните научници не ја поддржуваат теоријата дека овие астероиди порано образувале планета.
Прво зашто има огромни хемиски разлики меѓу секоја од нив.
Второ зашто имаат премногу мала маса да формираат планета.

http://imagine.gsfc.nasa.gov/docs/ask_astro/answers/980810a.html

Сепак тие вонземјаните можеби биле од некоја друга планета? ;)
--- надополнето: Sep 10, 2011 1:11 PM ---
mestoto na koe nekogash se naogalo "rebro" a denes e ispolneto so meso e simbolika za penisot, znaci zenata e sozdadena zaradi potrebite na mazot sto me naveduva do nekoja teorija, koja mozebi moze da e blisku do vistinata , a toa e deka negogash lugeto bile hermafroditi...
silnite odele na lov, pa zatoa nemale vreme za raganje deca, duri i da zacnuvale vo tie uslovi teshko deka tie embrioni uspevale da se razvivaat normalno i da se donosat...dodeka slabite, bolnite ostanuvale doma da sobiraat ovoshki sto pagale po zemjata, taka imale i vreme i uslovi za zabremenuvanje i raganje... so tekot na vremeto se izdvoile dva vida
1. silni, fizicki sposobni kaj koi e zakrdzlavean zenskiot polov organ
2.fizicki slabi kaj koi e zakrldznavean mashkiot polov organ
i den deneska i mazite imaat vagina koja e prekriena so tkivo, koga maz pravi plasticna operacija za menuvanje na polot, toa tkivo se otsranuva, vaginata vnatre postoi
dodeka i zenite imaat nerazvien mashki polov organ- klitoris
i den denes se ragaat deca so dvata polovi organi- razvieni...
За чудо сега си во право. Постои теорија дека постоеле хермафродитни суштества пред да се диференцираат половите. Само, се разбира дека ако се случила таква диференцијација, тоа не се случило, кај луѓето, ниту пак кај приматите, туку подолу на еволуциската скала.
http://www.sciencedaily.com/releases/2008/11/081120171328.htm

А за вагината кај мажите и тоа за чудо си делумно во право. Додека се диференцираат ембрионите и кај машките и кај женските ембриони постојат исти структури, кои потоа се специјализираат во полови органи. Се разбира дека не постои скриена вагина кај мажот.
http://www.baby2see.com/gender/external_genitals.html
 
S

Sagan

Гостин
Не. Денешните научници не ја поддржуваат теоријата дека овие астероиди порано образувале планета.
Прво зашто има огромни хемиски разлики меѓу секоја од нив.
Второ зашто имаат премногу мала маса да формираат планета.
Хемиската разлика меѓу астероидите може да се должи на мноштвото сателити околу Фаетон, мешањето со парчиња од телото кое удрило, или дури постоењето на повеќе планети во блиски орбити.

Кога би дошло до судир на огромна комета или друг огромен објект, зависно од големината, логично а да се очекува дека голем дел од парчињата би ја напуштиле првобитната орбита, друг дел заради гравитацијата на др планети и Сонцето би биле привлечени и би паднале на нив, и третиот дел би останал во постоечката орбита.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Хемиската разлика меѓу астероидите може да се должи на мноштвото сателити околу Фаетон, или дури постоењето на повеќе планети во блиски орбити.

Кога би дошло до судир на огромна комета или друг огромен објект, зависно од големината, логично а да се очекува дека голем дел од парчињата би ја напуштиле првобитната орбита, друг дел заради гравитацијата на др планети и Сонцето би биле привлечени и би паднале на нив, и третиот дел би останал во постоечката орбита.
postoi teorija koja e poverojatna deka zemjata vo svoeto blisko minato imalo sudir so druga planeta po koj sudir nastanala mesecina, taka da del od taa materija se ima rasprskano po sonceviot sistem pak nema ufo vo blizina (y),
 

Kajgana Shop

На врв Bottom