Мистериозно потекло на човекот

Дискусија во форумот 'Мистерии' започната од El Bohemio, 6 септември 2011.

 1. LordDragonII

  LordDragonII Dr.Strangelove

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  10.216
  Допаѓања:
  4.961
  Како тоа излезе само предпоставка и кој ја побил?
   
 2. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  14.600
  Допаѓања:
  7.398
  По природа сум скептик за се. Да ја оставиме црквата на страна за момент. Тоа што не верувам во вакви теории на луѓе кои имале среќа научно да се образуваат до совршенство и да ни ги наметнат врз основа на тоа нивно совршенство, не значи дека верувам во нешто друго.
  Некои велат животот е донесен од друг дел од вселената, некои дека сме создадени од понапредни цивилизации, а некои не баш од глина ама нешто слично-од кал и вода. Во Калифорнија 2012 е паднат метеорит во кој меѓу другото се најдени органски молекули
  https://www.lpi.usra.edu/meteor/metbull.php?code=55529
  https://www.degruyter.com/view/j/ammin.2017.102.issue-12/am-2017-6180/am-2017-6180.xml
  Никој не знае со сигурност.
  Не дека ја побил туку "е побивана". теории и бизнис планови.
  Инаку има статистички модел која кажува за падот на популацијата 10тици милиони години пред падот на тој астероид. Или теорија за влијанието на вулканите како главно и на астероидот како споредно. Или теорија од Принстон дека масовното изумирање насталано 300.000 години по падот на тој астероид. Како доказ за ова посочуваат скелет од диносаур најден половина милион години по настанот. Ние уште со бугарите се спориме
   
  Последно уредено: 9 август 2018
 3. Abraham

  Abraham

  Член од:
  16 јули 2017
  Мислења:
  38
  Допаѓања:
  294
  Некои овде баш и не разбираат научен метод, а?
   
 4. Мацо_Д()

  Мацо_Д() Бизнисмен

  Член од:
  23 ноември 2015
  Мислења:
  249
  Допаѓања:
  60
  Не тролајте глупости. Научниците и нивните методи се насочени на курс одреден од нивните господари и работодавачи. Ако не се држат за тој курс, ќе настрадат и тие и нивните најмили. Има премногу случаи на уцени, закани, отпуштања, дискредитирање, па и убиства на научници, кои запловиле во забранети води!
  Зошто? Не заслужиле иницијација?
   
  На Turrican му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Abraham

  Abraham

  Член од:
  16 јули 2017
  Мислења:
  38
  Допаѓања:
  294
  Да, а тоа можеш да го увидиш ти, со интелектуален капацитет две стандардни девијации под просекот. Sure.
   
  На Мацо_Д() и xope им се допаѓа ова.
 6. Мацо_Д()

  Мацо_Д() Бизнисмен

  Член од:
  23 ноември 2015
  Мислења:
  249
  Допаѓања:
  60
  На Bodhidharma му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  8.077
  Допаѓања:
  8.433
  На Beric Dondarrion му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Bodhidharma

  Bodhidharma Avatara

  Член од:
  17 септември 2011
  Мислења:
  5.265
  Допаѓања:
  3.164
 9. Abraham

  Abraham

  Член од:
  16 јули 2017
  Мислења:
  38
  Допаѓања:
  294
  Мајкл Крено со завршено средно школо мисли дека знае повеќе археологија, геологија, биологија, екологија, еволуциски дисциплини, компјутациони модели од лица со кредибилитет во нивните дисциплини.Ах тој Дунинг Кругер што им праи на некои луѓе.
   
  На xope му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Мацо_Д()

  Мацо_Д() Бизнисмен

  Член од:
  23 ноември 2015
  Мислења:
  249
  Допаѓања:
  60
  Тоа зборувам и јас. Ако слушаш луѓе со кредибилитет во историја, антропологија, медицина... ќе талкаш во мракот.
   
 11. xope

  xope

  Член од:
  10 април 2018
  Мислења:
  1.010
  Допаѓања:
  972
  а ти кога ќе се разболиш одиш во болница или во црква?
   
  На Ron Burgundy му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Bodhidharma

  Bodhidharma Avatara

  Член од:
  17 септември 2011
  Мислења:
  5.265
  Допаѓања:
  3.164
  Beliefs repress doubt...... Кога еднаш ќе видиш како функционира едно просечно па и над просечно човечко битие и кога ќе го аплицираш тоа знаење во некои дисциплини како науката во примеров, ќе сватиш дека таму владејат принципи на традиционалност. На прв поглед е несватливо и не одат тие работи заедно ама не може да се избега од базичната природа на човекот....која не случајно е таква, ама тоа е друга тема.
  И не е само М. Кремо да се разбереме......не се толку едноставни темиве, арно ама ти си верник нели?
   
 13. Bafra

  Bafra

  Член од:
  30 јануари 2011
  Мислења:
  3.362
  Допаѓања:
  2.639
  А ти бидејќи си најверојатно учен, запознат со сите научни методи, де најди време и објасни како ти го сфаќаш потеклото на човекот, а не само да деградираш без врска. Тоа ли е ставот на денешните "официјални" научници ....

  Изгледа малку има примери има за таквите лица со кредибилитет, каде дознаваме дека се продале за $$$$ . Нема ништо лошо во тоа човек да искажува сомнеж, впрочем затоа сме на ова технолошко ниво, зашто некои се сомневале и докажале дека се во право.
  Обично таквите како тебе, се тие што го палеле оганот, за да горат еретиците :icon_mrgr:
   
 14. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  10.700
  Допаѓања:
  4.750
 15. Turrican

  Turrican

  Член од:
  7 март 2009
  Мислења:
  576
  Допаѓања:
  251
  Ок,и да е така,воопшто не е проблем,туку кој ги поставил правилата,основите и законитостите по кои се одвиваат овие еволуциско-супер интелигентни процеси? Значи,еволуцијата е интелигентно-креационистички процес а не случајност која настанала од ништо(Ричард Докинс-вата приглупа теорија-ај нека направи една шупа за дрва дома типов од ништо?) Ми ја сфаќаш поентата?
   

Сподели преку: