Мистериозно потекло на човекот

WalterWhiteTheMethKnight

Генијалец
Член од
19 мај 2010
Мислења
407
Поени од реакции
292
Zboram za toa deka coveckata evolucija ne nastanala spontano nego bila inicirana.

Zboram za ovaa slika



i toa deka denesniot covek poteknuva od toa edno mesto.

Na Evropskiot kontinent ili kade i da bilo imalo Neandretalci i Homo Erectus no tie ne evoluirale vo napredni homo sapiensi kakvi sto izlegle od Afrika tuku so tek na vreme izumrele.

Toa jas ne go narekuvam evolucija od nigde nikade se frla iskra i izlaga rasa superiorna od se sto dotogas stapnalo na planetata zemja.
Јас баш и не ги сакам тие теории на еволуција (не ја негирам само сметам дека мајмуните не се предци на луѓето), зашто се само теории. Ништо не е сигурно тука тоа се само претпоставки и не би сакал да дискутирам. Те цитирав дека рече дека неандерталците во Африка биле изменети, а во африка немало неандерталци.

Научниците штотуку открија дека во нашиот геном има и днк од луѓе кои не биле кро-мангон. Малку знаеме за нашите предци и сите овие теории што како еволуирало се предпоставки и базирани на изгледот на черепите. Треба уште многу истражување за да се види сликата. Не е баш дека одеднаш се појавиле напредни луѓе како што ти си го замислил тоа, ама едно одкритие носи кон друго. Пример земи 19 век. Од тогаш науката многу се развива ама не е дека одеднаш никнуваат посупериорни луѓе.

Не е дека јас сум некој што е со затворен ум, сепак можеби не потекнуваме од 1 човек. Сакам да кажам дека книгава е сра*е и дека овој само земал стара теорија и ја проширувал, демек пласира докази. Сепак има многу нелогичности и некои факти се игнорирани, како на пример тоа дека не можеме да се сунчаме повеќе од 2 недели ама тоа не е случај со црнците, индијците и други. Дедо ми цело лето на нива работеше гол горе и немаше гајле човекот. Значи 3-4 месеци секојдневно изложен на сонце од сабајле до вечер. Ако он можеше, за црнциве да не збориме. За книгава треба да ми даде дебела сума пари за да ја читам. :D
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Јас баш и не ги сакам тие теории на еволуција (не ја негирам само сметам дека мајмуните не се предци на луѓето), зашто се само теории. Ништо не е сигурно тука тоа се само претпоставки и не би сакал да дискутирам. Те цитирав дека рече дека неандерталците во Африка биле изменети, а во африка немало неандерталци.

Научниците штотуку открија дека во нашиот геном има и днк од луѓе кои не биле кро-мангон. Малку знаеме за нашите предци и сите овие теории што како еволуирало се предпоставки и базирани на изгледот на черепите. Треба уште многу истражување за да се види сликата. Не е баш дека одеднаш се појавиле напредни луѓе како што ти си го замислил тоа, ама едно одкритие носи кон друго. Пример земи 19 век. Од тогаш науката многу се развива ама не е дека одеднаш никнуваат посупериорни луѓе.

Не е дека јас сум некој што е со затворен ум, сепак можеби не потекнуваме од 1 човек. Сакам да кажам дека книгава е сра*е и дека овој само земал стара теорија и ја проширувал, демек пласира докази. Сепак има многу нелогичности и некои факти се игнорирани, како на пример тоа дека не можеме да се сунчаме повеќе од 2 недели ама тоа не е случај со црнците, индијците и други. Дедо ми цело лето на нива работеше гол горе и немаше гајле човекот. Значи 3-4 месеци секојдневно изложен на сонце од сабајле до вечер. Ако он можеше, за црнциве да не збориме. За книгава треба да ми даде дебела сума пари за да ја читам. :D

Мајмуните не се предци на луѓето туку луѓето и мајмуните имаат заеднички предок. Тоа што се теории значи дека имаат огромна евиденција како поткрепа за нивната вистиност. Не се само претпоставки и не е точно дека ништо не е сигурно.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Јас баш и не ги сакам тие теории на еволуција (не ја негирам само сметам дека мајмуните не се предци на луѓето), зашто се само теории.
Мајмуните не се предци на луѓето според теоријата на еволуцијата, туку дека фамилијата мајмунски видови и човекот, сите имаат еден исти заеднички предок. Нешто не си ја сфатил баш еволуцијата.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Мајмуните не се предци на луѓето според теоријата на еволуцијата, туку дека фамилијата мајмунски видови и човекот, сите имаат еден исти заеднички предок. Нешто не си ја сфатил баш еволуцијата.
А добро, што е тоа толку битно?
И така и вака не е точно.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
А добро, што е тоа толку битно?
И така и вака не е точно.

Битно е да знаеш што сакаш да докажеш за неточно. Како можеш да кажеш ова и ова не е вака а уствари немаш поим за што се работи?

Теоријата на еволуција не е контра-аргументативна во однос на антички астронаути теоријата / вонземската хипотеза, исто како што не е ни нивен пре-реквизит. Можат да бидат во компатибилен сооднос едни со други без да се взаемно исклучувачки. Поентата е што многумина и од едната и од другата страна на оваа тема ја отсликуваат баш така работата. Што е разочарувачки.
 

WalterWhiteTheMethKnight

Генијалец
Член од
19 мај 2010
Мислења
407
Поени од реакции
292
Мајмуните не се предци на луѓето според теоријата на еволуцијата, туку дека фамилијата мајмунски видови и човекот, сите имаат еден исти заеднички предок. Нешто не си ја сфатил баш еволуцијата.
Мајмуните не се предци на луѓето туку луѓето и мајмуните имаат заеднички предок. Тоа што се теории значи дека имаат огромна евиденција како поткрепа за нивната вистиност. Не се само претпоставки и не е точно дека ништо не е сигурно.
Да ама повеќето луѓе сметаат така, па сакав да се отргнам од такво размислување. Како и да е поентата ми беше дека таа книгата е полна со лажни докази и дека не вреди да се чита.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Да ама повеќето луѓе сметаат така, па сакав да се отргнам од такво размислување. Како и да е поентата ми беше дека таа книгата е полна со лажни докази и дека не вреди да се чита.

Ја имаш книгата?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Која е твојата теорија?
Имам постирано овде неколку пати, да не барам ќе повторам.
Да почнеме од генетскиот материјал што го имаме.
Имаме 200 и кусур гени кои не се наследени од ни еден наш "предок". Мејнстрим верувањето е дека се имплантирани од бактерија некако.....мене некако ми е тешко за верување тоа.
23 пара на хромозоми http://en.wikipedia.org/wiki/Chromosome_2_(human) и зошто баш вториот :)
Имаме над 4000 генетски дефекти а сме само 250 000 год. од прилика на планетава како вид. http://en.wikipedia.org/wiki/Genetic_disorder
После тоа имаме неколку нелогичности од типот како со овие од книгава на овој, како дизајнот на стапалото на пример. Над 3 милиони год. еволуција и го имаме ова смешка од стапало.
Најди материјал и спореди го стапалото со тоа на другите хуманоиди....од скелетите што се пронајдени, нормално.
Нашите роднини мајмуни имаат влакна по грб, додека кај човекот е обратно...ова делува бизарно дури :)
http://www.circlesoflight.com/reality-creation/curse.html C1 Atlas проблемите што ги има скоро секој човек со овој пршлен....просто неверојатна работа.
И на крај, што правиме со исчезнатата алка, уствари алки. Би требало да ги има многу, а нема ни една. Човекот е на планетава од скоро, помалку од 250 000 год.....мозокот му се развил буквално преку ноќ. Трансформација(еволуција демек) на секој сегмент од човечкото тело преку ноќ.....некако не паѓам на оваа приказна.
Да ги оставиме на страна митовите, и сличните информации за потеклото на човекот ова на пример , за мене ова погоре е доволно да се посомневам дека е извршена одредена интервенција кај човекот.
Ова е во кратки црти, имам испуштено доста....како и да е, мислам дека е и доволно. Има премногу непремостливи работи за да еволуцијата функционира во случајов со луѓето
--- надополнето: 18 ноември 2013 во 14:50 ---
Битно е да знаеш што сакаш да докажеш за неточно. Како можеш да кажеш ова и ова не е вака а уствари немаш поим за што се работи?

Теоријата на еволуција не е контра-аргументативна во однос на антички астронаути теоријата / вонземската хипотеза, исто како што не е ни нивен пре-реквизит. Можат да бидат во компатибилен сооднос едни со други без да се взаемно исклучувачки. Поентата е што многумина и од едната и од другата страна на оваа тема ја отсликуваат баш така работата. Што е разочарувачки.
Не се разбравме....мислев на тоа дека и да е еволуција од мајмуни и да е еволуција од заеднички предок и двете се неточни. А ТЕ е посебна тема....да не одиме офтопик.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.126
Поени од реакции
2.764
Ако човекот еволуирал од мајмун, зошто во нашата историја не е забележан барем уште еден таков случај на еволуција?!
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Ако човекот еволуирал од мајмун, зошто во нашата историја не е забележан барем уште еден таков случај на еволуција?!
Уште еден каков случај на еволуција? Ете кучињата од волци еволуирале или имале заедници предок, ако мислеше на тоа.
И не сме еволуирале од мајмуни туку сме имале заеднички предок. Нашата ДНК од таа на мајмуните се разликува во само неколку проценти. Па и со свињите имаме слична ДНК, сигурно и со многу други животни. Разликата е само некој процент, ама очигледно тој мал процент многу голема разлика прави.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.663
Поени од реакции
12.059
Уште еден каков случај на еволуција? Ете кучињата од волци еволуирале или имале заедници предок, ако мислеше на тоа.
И не сме еволуирале од мајмуни туку сме имале заеднички предок. Нашата ДНК од таа на мајмуните се разликува во само неколку проценти. Па и со свињите имаме слична ДНК, сигурно и со многу други животни. Разликата е само некој процент, ама очигледно тој мал процент многу голема разлика прави.
непотврдени сеуште теории.
One-hundred years ago, on December 18, 1912, British paleontologist Arthur Smith Woodward introduced the world to a tantalizing fossil: England’s most ancient human ancestor, perhaps one of the world’s oldest hominids. Best known as Piltdown Man, the “discovery” turned out to be the biggest hoax in the history of paleoanthropology. It’s a scientific crime that researchers are still trying to solve.
http://www.nhm.ac.uk/our-science/departments-and-staff/library-and-archives/collections/piltdown-man.html
Инаку претходно и едно од тврдењата прифатено и по школите за исчезнувањето на диносаурусите заради наводни астероиди, излезе само претпоставка која веќе е побивана.
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
тоа се тешки од ништо непотврдени сеуште теории.
One-hundred years ago, on December 18, 1912, British paleontologist Arthur Smith Woodward introduced the world to a tantalizing fossil: England’s most ancient human ancestor, perhaps one of the world’s oldest hominids. Best known as Piltdown Man, the “discovery” turned out to be the biggest hoax in the history of paleoanthropology. It’s a scientific crime that researchers are still trying to solve.
http://www.nhm.ac.uk/our-science/departments-and-staff/library-and-archives/collections/piltdown-man.html
Инаку претходно и едно од тврдењата прифатено и по школите за исчезнувањето на диносаурусите заради наводни астероиди, излезе измама.
Како и да е слични сме со многу други животни, бар по генетскиот материјал. Значи еволуција има, настанати сме на земјата како и сите други животни, не сме од рајот паднати или од глина правени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom