Мирот - затишје пред бура?

Член од
22 септември 2009
Мислења
199
Поени од реакции
26
Сведоци сме на секојдневни проблеми и несогласувања. Ги создаваме, учествуваме во нив и на крај ги решаваме. Но има еден дел кој никогаш не ми бил јасен. Моментот пред избувнувањето.

Дали тој мир е последица на припремањето на оружјата или е само страв да се започне?

Дали престанокот на дувањето ветерот покрај морето е затишје пред страшната бура или само една случајна појава?

Дали прекинувањето на расправиите е решението на проблемот или е само тивко острење на сечилата?
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Хм,ми се има случено ова во ситуација кога нели сум во една блажена состојба веке со месеци ми е се префектно и секогаш сум со мислата до кога.......И кога ке ми се случи нешто грозно си велам еве до денес и сум мислел дека тоа е така ЗАТИШЈЕ ПРЕД БУРА ама после некое време помисли дека мош сами го предизвикаме тоа прекинување на миро со самата потсвест дека ке се случе нешто страшно за нас ..и затоа се трудам и кога е мирно и кога е ветровито да останам присебен никогаш доволно претпазливост шо би рекол Стивен Сегал додека оде да крше некој....И да одговор на прашањето од моја страна да ЗАТИШЈЕ ПРЕД БУРА ИМА ама па нели не можеме да очекуваме секогаш да е затишје а одговор на тоа дали сами си го предизвикаме или едноставно сме у теорија на хаосо тоа јас барем не знам и не се трудам да најдам.:smir:
 
Д

ДаркхарТ

Гостин
Секогаш е така.
Кога мислиш дека се е перфектно тогаш искрснува нешто што не си го очекувал.Се прашуваш зошто е тоа така? Зошто наеднаш дошла таа "бура" и перфектноста завршила...Дали е во нас самите проблемот...И едноставно сфаќаш дека перфектност и совршенство не постои...За жал...:toe:
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Постои само е премногу кратко.
Зависи шо подразбираш под тоа...ако постои заш да е кратко или ако не постои заш го нема...сепак тука збореме како шо кажа погоре ти совршенство и префектност а тоа се доста тешки зборови за да можеме со лесно да кажеме дека има ама кратко ...и зависи за секој поединец е различно секој има различни цели и теории за тоа како би било кога би било...
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
Мирот е убав. А убавите нешта траат кратко. :smir:
 
I

InF3cTeD

Гостин
Мирот е убав. А убавите нешта траат кратко. :smir:
зависи за кого убавите нешта траат кратко,кој како ќе ги доживее,кој како ќе ужива во истите...и не секогаш мирот е убав..убав е да ама се додека не испадне нешто изненадно како гром од ведро небо..
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
зависи за кого убавите нешта траат кратко,кој како ќе ги доживее,кој како ќе ужива во истите...и не секогаш мирот е убав..убав е да ама се додека не испадне нешто изненадно како гром од ведро небо..
Сакаш да ми кажеш дека убавите нешта секогаш се одвиваат без никакви препреки ? Никогаш не се случило тоа.
Ако излезе нешто изненадно, значи мирот веќе го нема. Што значи, мирот додека трае е убав, се додека не е попречен од нешто спротивно на него. :smir:
 
I

InF3cTeD

Гостин
Сакаш да ми кажеш дека убавите нешта секогаш се одвиваат без никакви препреки ? Никогаш не се случило тоа.
Ако излезе нешто изненадно, значи мирот веќе го нема. Што значи, мирот додека трае е убав, се додека не е попречен од нешто спротивно на него. :smir:
ох драга..не реков дека траат секогаш....туку дека зависи за кого траат кратко...има случаеви во кој мирот и убавите нешта траеле долго..не ме разбра убаво :smir:
 
S

StereoLove

Гостин
Постојано сум во таква ситуација и веке ми сќурчи од тоа.Сум била радосна,насмеана и подоцна оп- гром од ведро небо.Се најде некој да ти го уништи моментот.Или да ти искрсни непредвиден проблем кој е тежок за решавање.
Затоа радувајте се на убавите нешта макар и ситници,живејте го секој ден како да е последен затоа што утре не се знае што ке се случи.
Штета што убавите нешта траат кратко.
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
ох драга..не реков дека траат секогаш....туку дека зависи за кого траат кратко...има случаеви во кој мирот и убавите нешта траеле долго..не ме разбра убаво :smir:
Одлично те разбрав, драг мој. Ниту јас никаде не реков дека траат секогаш, туку дека не можат да се одвиваат перфектно без пречки во никој случај :smir: Сакам да доловам дека не може ниту без најситна фрка.
Ти си ме читнал погрешно.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.327
Поени од реакции
7.789
Има повеќе видови на мир пред бура, мир пред мала расправија, мир пред несигурност за постапката и одлуката во моментот за во иднина и мир пред да се угасат светлата на сцената :icon_lol:. Последното нешто е неописливо моќно и може да се нарече вистински мир.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.327
Поени од реакции
7.789
Ако е неописливо од кај знаеш дека е МИР.
Повеќе од мир сакав да кажам...


Инаку мирот како мир е мир, не е затишје пред бура туку е сосема посебна состојба на суштествување, а не недостаток на нервоза, лутина или бруталност...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom