Мирко (Cro Cop) Филиповиќ

Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
Па нормално дека ќе има доктори (во театар мора се да има).

Иначе се сложувам дека не е се во висината и тежината ....ДА точно е треба и техника ..............но тоа може да биде точно само ако собереш некој од улицата да се тепа со некој што тренира некаква боречка вештина.

Тука станува збор за борба на професионалци, на луѓе кои се занимаваат со тоа како професија и техниката не може толку многу да ги компензира физичките предиспозиции.

За каратето......Го почитувам тој спорт, меѓутоа тоа е технички спорт во кој не се вежба сила на удар туку се чека грешка на противникот и ударите се строго фиксирани по одредена траекторија на движење кои во борба на улица се абсурдни и безсмислени.

Бај де уеј: на Мирко специјалност му е ножен удар во глава. Сметаш ли дека тој би можел со неговата нога да стигне до главата на Семи??????
И да стигне колку би имал сила тој удар? за да може да биде нокаутиран?
Што си мислиш ти Мирко само нога ли тренира?ВО 2003 беше мислам против Боб Сап кога се бореше тоа беше К-1 според тебе РЕАЛНОТО па што му направи на Боб Сап со директ во глава,го побрка.А за каратето може ли да прочиташ нешто,или да прашаш бидејќи Семи Шилт тренира карате :helou: а тој не би рекол дека е само технички добар.Исто така ако го знаеш Анди Хуг К-1 борец тренирал цел живот карате па види што им правел на боксери кик боксери.....Каратето има повеќе дисциплини,има Традиционално Карате каде што таму воопшто нема борби туку само техника,Шотокан Карате каде што освен техника има и Кумите-Борби но ударите во глава се строго контролирани, а во тело ударај колку јако сакаш, Кујошин карате и многу други.А ти ако мислиш дека каратето е безмислено и апсурдно за улица оди закачи се со Дејан Недев па ќе ти стане јасно дали каратето е безмислено за улица.

И мислиш дека Ултимат Фајтот е глума се лажеш.
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Па оваа борба мораше вака да изгледа бидејќи Хонг Ман Чои е јак многу и затоа Мирко се држаше на дистанца, и го чекаше правиот момент :icon_bigg .
хехе тоа го знаеше и Чои дека така ќе биде, ама Мирко можеше да го среди на почеток од одма да нападне, ем нема да добиеа жолти картони ем Чои ке јадеше нокаут(можеби и некој поубав) :)
 

Mike Tyson

Never,never,NEVER GIVE UP!
Член од
20 август 2007
Мислења
2.630
Поени од реакции
156
Па нормално дека ќе има доктори (во театар мора се да има).

Иначе се сложувам дека не е се во висината и тежината ....ДА точно е треба и техника ..............но тоа може да биде точно само ако собереш некој од улицата да се тепа со некој што тренира некаква боречка вештина.

Тука станува збор за борба на професионалци, на луѓе кои се занимаваат со тоа како професија и техниката не може толку многу да ги компензира физичките предиспозиции.

За каратето......Го почитувам тој спорт, меѓутоа тоа е технички спорт во кој не се вежба сила на удар туку се чека грешка на противникот и ударите се строго фиксирани по одредена траекторија на движење кои во борба на улица се абсурдни и безсмислени.

Бај де уеј: на Мирко специјалност му е ножен удар во глава. Сметаш ли дека тој би можел со неговата нога да стигне до главата на Семи??????
И да стигне колку би имал сила тој удар? за да може да биде нокаутиран?
Абе Мајсторе,те гледам нешто не ти е јасно.Како прво,како може да збориш за театар,невозможно е тоа.Како второ,те гледам ми кажуваш неможел Крокоп да достигне до главата на Семи.За дуелот со Чои Крокоп тренираше со кошаркар висок 200 и кусур и безпроблем го маваше во глава.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.666
Поени од реакции
8.124
Абе Мајсторе,те гледам нешто не ти е јасно.Како прво,како може да збориш за театар,невозможно е тоа.Како второ,те гледам ми кажуваш неможел Крокоп да достигне до главата на Семи.За дуелот со Чои Крокоп тренираше со кошаркар висок 200 и кусур и безпроблем го маваше во глава.
Можеби тренирал ама дали успеа да го удари Чои во глава??????Може да достигне ама нема сила во тој удар.
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
Можеби тренирал ама дали успеа да го удари Чои во глава??????Може да достигне ама нема сила во тој удар.
Тој го погоди ли во глава за да знаеш дали беше силен или слаб тој удар?

Како нешто што не се е десило ти предвидуваш како би било?

Мирко можеби не го удри во глава со нога бидејќи немаше потреба,бидејќи му најде друга слаба точка.Нозете на Чои беа премногу слаби,не е стабилен.И зошто сега тој да му мае во глава кога може да удира во нога и полесно да падне.И полесно му беше да го мае во нозете.За да го удраше во главата требаше премногу да му се приближи,а лоу кик му удираше по од далеку.А за театарот повеќе не спомнувај бидејќи е стварно смешно.Поздрав
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.666
Поени од реакции
8.124
кажи ми од каде доаѓа крвта на александар кога едната снимка лежи со чисто лице 2:55 а после другиот кадар го дава со крв над окото? малку тешко се гледа ама јас ја имам цела борба на подобар квалитет.
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
Toa тука не се гледа,а и да тоа што си го видел ти е нешто секундарно.Ако сеуште мислиш дека УФЦ е глума,оди прашај некој многу искусен.Во МК најискусен во тие работи ти е УРКО.Најди го во неговата вежбална и прашај.
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
кажи ми од каде доаѓа крвта на александар кога едната снимка лежи со чисто лице 2:55 а после другиот кадар го дава со крв над окото? малку тешко се гледа ама јас ја имам цела борба на подобар квалитет.
Прво се гледа дека врска немаш од тепање чим викаш дека ММА, не се вика ултимејт фајт, е лажна работа. Застапени се сите концепти на реална борба, со тоа што бидејќи го третираат како спорт сепак има некои правила. За борби (скоро) без правила гледај вале тудо.

За самиот клип, Александар има посекотина на окото. Докторите ја третираат посекотината (cauterizing the wound), но не ја затвараат како што треба и затоа пак шикнува крв.

За „добра глума“ гледај Sean Sherk vs Kenny Florian од UFC 64.

A eве ти слика од „глума“ борба.

 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.666
Поени од реакции
8.124
Тоа се два различни турнири (зборував за ММА со Мирко)
Темата е Мирко Филиповиќ алооо:tapp:
 

Пепи

barca en el corazon !
Член од
2 јуни 2008
Мислења
4.362
Поени од реакции
230
Мирко Филипович ако го гледавте мечот со хонг ман чои што му направи го мана една во ногата и чои падна и Филипович забележи победа:smir:.
 
С

Спенсер

Гостин
Мирко Филипович ако го гледавте мечот со хонг ман чои што му направи го мана една во ногата и чои падна и Филипович забележи победа:smir:.
да де,така победи, проба и еднаш у глава,ама ударот не беше многу силен, некоја информација кога ке се тепа пак???
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Тоа се два различни турнири (зборував за ММА со Мирко)
Темата е Мирко Филиповиќ алооо:tapp:
Прво читај се што пишуваш.

ултимејт фајт е само театар и е само глумење.:toe:
ММА (mixed martial arts) е спорт, како што боксот е спорт. Имаш различни организации како UFC, Dream (порано Pride), EliteXC (сега банкрот), како што во бокс имаш ВБА, ИБЦ ВБФ и слично.

Како и во секој спорт, сигурно има понекоја наместена борба. Ама нема ништо фејк. Има борби во коишто противникот едноставно од страв не станува.
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
Тоа се два различни турнири (зборував за ММА со Мирко)
Темата е Мирко Филиповиќ алооо:tapp:

Друже UFC,PRIDE,DREAM, тоа ти е исто само различни турнири а ММА турнир не постои тоа е вештината.Не знаеш доволно ММА значи Мешани Боречки Вештини.И сеа ти сакаш да кажеш дека само Мирко глуми :pos:.
 
Член од
24 мај 2007
Мислења
129
Поени од реакции
1
Slusnav nesto demek Mirko sakal da se vrati vo K-1, kade spored mene ke jade kutek ko malo dete. Ne me sfakajte pogresno imam respekt za nego, ali ostaren e. Semi Shilt e gromada od 210+ cm , ne samo sto e golem nego i mnogu podvizen i jak. Da ucestvuvase na prosliot turnir ke bese sampion ali mislam deka namerno go butnaa za da bide poneizvesen turnirot. Mirko vs Semi? pfff. Ste videle kako mava koleno u faca? Nenormalno...
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
Slusnav nesto demek Mirko sakal da se vrati vo K-1, kade spored mene ke jade kutek ko malo dete. Ne me sfakajte pogresno imam respekt za nego, ali ostaren e. Semi Shilt e gromada od 210+ cm , ne samo sto e golem nego i mnogu podvizen i jak. Da ucestvuvase na prosliot turnir ke bese sampion ali mislam deka namerno go butnaa za da bide poneizvesen turnirot. Mirko vs Semi? pfff. Ste videle kako mava koleno u faca? Nenormalno...
А ти си видел ли Мирко како мава нога у глава?

Колку и да е подвижен не е побрз од Мирко.
А знаеш ли дека Семи има изгубено од Хонг Ман Чои.
Како можеш да кажеш не ми е јасно човек од 212 цм и 133кг да биде брз и подвижен.Сите големи човеци се многу побавни од малите.A Мирко не верувам дека во скоро ќе се бори бидејќи има повреда на лигаменти.Ќе треба операција да го прават,после операција 6 месеци треба да не тренира така да можеби за 1 година ќе го видиме повторно во РИНГ.Мирко ако можеше да издржи до крај против Прајд ШАМПИОНОТ Федор сигурно без проблем ќе го победи на Семи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom