Микрогинон?некој се разбира во врска со тие апчиња за несакана бременост?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
26 јануари 2020
Мислења
15
Поени од реакции
0
Прекини со пиење ОДМА. Овие апчиња не се пијат од рекла казала.
Пред колку дена ви се згреши? Оди и одма купи Норлево и пред да го испиеш оди на гинеколог. Норлево функционира на принцип шо ти здебелува мукозна течност и спермата е отежната да стигни до јајце клетката и да ја оплоди. Во друга тема пишев за вагинален исцедок, ама дур си во овулација вагиналната течност е многу приѕирна и течна, како белка од јајце кога ќе скршиш свежо. Е тоа го менва и оневозможува бременост. И се пие шо побрзо, за нели, спермата да не стигни до јајцевод.

Микрогинон НЕ СМЕЈШ да ги пиеш. Значи не дека не мораш, туку не смејш. Прво не смејш зошто не ти се предложени од гинеколог и немаш соодветни испитувања за да ги пиеш. Второ, тие функционираат на принцип одлагање на овулација зато и има одреден број внатре. Не дозволуваат јајце клетка да созреј и да се ослободи од јајникот. Зато се пијат во шема. Почнуваш со прв ден од менструалниот циклус, и завршваш со денот кога прави мимика на менструацијата. Значи со контрацепција не се добива вистинска менструација зошто нема јајце клетка за да се оплоди и после исфрли. Тебе ако ти се згреши во овулација, кога јајце клетката созреала и тргнала "по пат" Микрогинон нема да ти поможат. Дур и да не е тргната јајце клетката од јајникот, со причина се пијат овие од почеток на циклус. Благо да тргниме од ова. Прекини да ги пиеш одма. Земи и фрли ги во канта.

Следно не ми е јасно од каде си купвала апчињата, ама аптекарот не е способен ако ти рекол да пиеш 10, а не цело паковање. Кога некоја зема орална контрацепција, се пие во шема! Мора да се пие цело паковање и тоа соодветно апче во соодветен ден и време. Друго, дали му кажа дека ти се згреши тебе? Оти ако му кажеше ќе ти изваеше Норлево, то шо уствари се зема кога ќе се напрај грешка.

Сфаќам дека си млада и не разбираш некои работи ама со хормони не се игра. Зошто сега ти во тело внесуваш хормони, за џабе. Кај другарката "функционирало" оти ко им се згреши ете под низ фактори не затруднала. Крај краева од секое свршување нема резултат бременост. Не е до Микрогинонот. Скроз различен состав се Микрогинон и Норлево. Зошто ти предлагам да одиш на гинеколог пред да пиеш Норлево е зошто не знам дали смејш да внесиш толкав коктел на хормони.
Ќе полудам,но тоа апче норлево е едно? Како делува? Колку чини?
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
566
Поени од реакции
2.387
Ќе полудам,но тоа апче норлево е едно? Како делува? Колку чини?
Ти кажав како делува, кога ти се греши намалува вагинална течност, која припомага за движење на спермата. Со намалување на таа течност спермата не стига да ја оплоди веќе излезената јајце клетка. Околу 400-500 денари е, едно апче. Ама НЕМОЈ да пиеш ништо без консултација со гинеколог зошто ти веќе, на своја рака, почна да пиеш други хормонални апчиња шо немаше апсолутно никаква потреба и основа да ги пиеш. А, Микрогинонот веднаш прекини да го пиеш и немој никогаш да пиеш апче кое не го разбираш скроз особено ако не ти е препорачано од доктор. И те молам читај сите шо тука ти пишале. Уште после прво мислење ти се рече да не пиеш Микрогинон и пак ти почна оти „другарка пиеше и ѝ помогна“. Немој. Ни за овие апчиња, ни за било кои други.

Обавезно оди на гинеколог.
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
15
Поени од реакции
0
Ти кажав како делува, кога ти се греши намалува вагинална течност, која припомага за движење на спермата. Со намалување на таа течност спермата не стига да ја оплоди веќе излезената јајце клетка. Околу 400-500 денари е, едно апче. Ама НЕМОЈ да пиеш ништо без консултација со гинеколог зошто ти веќе, на своја рака, почна да пиеш други хормонални апчиња шо немаше апсолутно никаква потреба и основа да ги пиеш. А, Микрогинонот веднаш прекини да го пиеш и немој никогаш да пиеш апче кое не го разбираш скроз особено ако не ти е препорачано од доктор. И те молам читај сите шо тука ти пишале. Уште после прво мислење ти се рече да не пиеш Микрогинон и пак ти почна оти „другарка пиеше и ѝ помогна“. Немој. Ни за овие апчиња, ни за било кои други.

Обавезно оди на гинеколог.

[/QUOTE
Ne mozam da odam na ginekolog znaci sig ke pomogne apceto??? Nema projdeno 74 chasa i moze da mi pomogne apceto sigurno?deka prv put mi se desava ova i ne sfakjam zbrkana sum
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
566
Поени од реакции
2.387
@kristin92 Норлево е morning after pill кое се пие после вакви грешки. Зато и постои апчето. Ама мораш на гинеколог да не си напрајш проблем пошто ти почна и со Микрогинон, кој не смејш да го пиеш.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
9.295
Поени од реакции
3.308
@kristin92 Норлево е morning after pill кое се пие после вакви грешки. Зато и постои апчето. Ама мораш на гинеколог да не си напрајш проблем пошто ти почна и со Микрогинон, кој не смејш да го пиеш.
Бадијала се мачиш, зарем не приметуваш дека заебава членот,членката!?
Таа веке денес требаше да има информации, а не да чека на форумов некој да и пише, за да му каже сто пати едно исто...
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
566
Поени од реакции
2.387
Бадијала се мачиш, зарем не приметуваш дека заебава членот,членката!?
Таа веке денес требаше да има информации, а не да чека на форумов некој да и пише, за да му каже сто пати едно исто...
Многу не знат. Можеби трола, не ми е грижа ама постојат многу девојчиња кои се плашат да одат на гинеколог и не сфаќаат како функционираат хормонски апчиња. И океј е, е научи. Некој на полесен пат, некој на потежок.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
83.205
Поени од реакции
190.265
Многу не знат. Можеби трола, не ми е грижа ама постојат многу девојчиња кои се плашат да одат на гинеколог и не сфаќаат како функционираат хормонски апчиња. И океј е, е научи. Некој на полесен пат, некој на потежок.
И јас порано мислев како тебе (не ме сфаќај погрешно, права си) ама се накотија секакви ретарди во МКД. Така што, сега сум со мантра дека мора да има малку природна селекција, непоимливо е ова што се случува.

Темата иде под клуч, сите пишаа како треба па таа ако сака чај од нане нека свари.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom