Микрогинон?некој се разбира во врска со тие апчиња за несакана бременост?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
26 јануари 2020
Мислења
15
Поени од реакции
0
Ок се се пијат 3 дена мислам. Не се плаши. Како што пишува во упатството така. Има и време колку може после секс да се измијат за да делуваат. Прашај во аптека и прочитај во упатството.
Инаку бонус факт лечат акни...ќе ти го измазнат лицето ако имаш.
И за жал има многу сељаци овде...незнам дали е поради анонимноста или стварно се такви.
Искрено сите тука се шалат,јас убаво прашав само за мислење не знам шо се филмаат,не се замарам хаха,иначе фала многу!
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
915
Поени од реакции
604
Искрено сите тука се шалат,јас убаво прашав само за мислење не знам шо се филмаат,не се замарам хаха,иначе фала многу!
Ja ne se salev. Od mikroginon mozes da dobies blood clot. Imase slucaj vo Anglija 16 godisno devojce koe ne bilo seksualno aktivno pocina od niv, istata godina so istite apcinja i 21 godisna devojka pocina.
Koj ti gi dade apcinjava? Doktor ti gi prepisa ili na privatno si gi kupi bez nikakva konsultacija so doktor? Ne znam kako gi prodavaat u mk ali kaj nas bez recepta od doktor ne mozes da gi kupis ovie.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.115
Поени од реакции
2.131
Ja ne se salev. Od mikroginon mozes da dobies blood clot. Imase slucaj vo Anglija 16 godisno devojce koe ne bilo seksualno aktivno pocina od niv, istata godina so istite apcinja i 21 godisna devojka pocina.
Koj ti gi dade apcinjava? Doktor ti gi prepisa ili na privatno si gi kupi bez nikakva konsultacija so doktor? Ne znam kako gi prodavaat u mk ali kaj nas bez recepta od doktor ne mozes da gi kupis ovie.
Викенд е за тоа ли да се оди на лекар. Плус треба побрзо да ги испие. Инаку од се може да добиеш нешто. Кратко се пијат овие.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
80.734
Поени од реакции
179.241
Ja ne se salev. Od mikroginon mozes da dobies blood clot. Imase slucaj vo Anglija 16 godisno devojce koe ne bilo seksualno aktivno pocina od niv, istata godina so istite apcinja i 21 godisna devojka pocina.
Koj ti gi dade apcinjava? Doktor ti gi prepisa ili na privatno si gi kupi bez nikakva konsultacija so doktor? Ne znam kako gi prodavaat u mk ali kaj nas bez recepta od doktor ne mozes da gi kupis ovie.
Ама што се мачиш да објаснуваш, ова е МКД, народот тука иде на лекар и сам кажува што да му се препише, после кога ќе ги мавне нешто имаш муабет aren si beseee sto mu stanaaaa :(((( чим на некоја и се откачил тромб, значи апчињава може идат со blood thinners ама каде бе тука тоа, комплицирано е

Аналгинот е ризик и не се зема на своја рака, не па вакви хормонални апчиња само ајде, нека има малку природна селекција.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
915
Поени од реакции
604
Викенд е за тоа ли да се оди на лекар. Плус треба побрзо да ги испие. Инаку од се може да добиеш нешто. Кратко се пијат овие.
Ja kolku sto znam mikroginon ne se pijat otposle tuku 21 den so 7 dena pauza i zatoa ima 21 u kutija. Na lekar se odi za proverka pred da ti daat nesto sto moze da te ubie, moze ima nesto sto bi go zgolemilo rizikot od blood clot kaj nea. Za itna kontracepcija ti treba drug vid na apcinja, ne znam kako se vikaat na mk ali tuka se "morning after pill" kako levonelle ili ellaone i moze i do 5 dena posle seksualni odnosi.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.115
Поени од реакции
2.131
Ja kolku sto znam mikroginon ne se pijat otposle tuku 21 den so 7 dena pauza i zatoa ima 21 u kutija. Na lekar se odi za proverka pred da ti daat nesto sto moze da te ubie, moze ima nesto sto bi go zgolemilo rizikot od blood clot kaj nea. Za itna kontracepcija ti treba drug vid na apcinja, ne znam kako se vikaat na mk ali tuka se "morning after pill" kako levonelle ili ellaone i moze i do 5 dena posle seksualni odnosi.
Во аптека ќе и кажат. А утре нека оди на матичен ако сака.
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
15
Поени од реакции
0
Викенд е за тоа ли да се оди на лекар. Плус треба побрзо да ги испие. Инаку од се може да добиеш нешто. Кратко се пијат овие.
Не знам што да правам,ќе ги пијам морам,пошо сврши на грешка во мене и морам да ги пијам,можеби ризикувам но јас мислам дека не се страшни толку многу,пошо и моја другарка ги пиела 20дена и ништо не и е сеа, но мене во аптека жената ми рече да ги пијам 10дена пошо може да ми штети на здравјето и понатаму да не можам да затруднам,ОВА МЕ ИНТЕРЕСИРАШЕ САМО,ДАЛИ СИТЕ 20ТАБЛЕТИ ДА ГИ ПИЈАМ??????некој искусен што знае нека каже!!
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.115
Поени од реакции
2.131
Не знам што да правам,ќе ги пијам морам,пошо сврши на грешка во мене и морам да ги пијам,можеби ризикувам но јас мислам дека не се страшни толку многу,пошо и моја другарка ги пиела 20дена и ништо не и е сеа, но мене во аптека жената ми рече да ги пијам 10дена пошо може да ми штети на здравјето и понатаму да не можам да затруднам,ОВА МЕ ИНТЕРЕСИРАШЕ САМО,ДАЛИ СИТЕ 20ТАБЛЕТИ ДА ГИ ПИЈАМ??????некој искусен што знае нека каже!!
Појма немам. Прашај во аптека, оди на матичен или прочитај упатството. А може и еден дијазепам...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
80.734
Поени од реакции
179.241
Не знам што да правам,ќе ги пијам морам,пошо сврши на грешка во мене и морам да ги пијам,можеби ризикувам но јас мислам дека не се страшни толку многу,пошо и моја другарка ги пиела 20дена и ништо не и е сеа, но мене во аптека жената ми рече да ги пијам 10дена пошо може да ми штети на здравјето и понатаму да не можам да затруднам,ОВА МЕ ИНТЕРЕСИРАШЕ САМО,ДАЛИ СИТЕ 20ТАБЛЕТИ ДА ГИ ПИЈАМ??????некој искусен што знае нека каже!!
Ретардирана си или што е проблемот? Микрогинон се пијат секој ден и потребно е доза од лекот да се набилда во организамот. Пред тоа идеш на гинеколог, испитуваш анемија, когулантен фактор меѓудругото и ти прави распоред на пиење. Не се ова апчиња за откако ќе ја направиш бељата.


мајко мила, вакви гласаат на избори :tapp:
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
915
Поени од реакции
604
Ама што се мачиш да објаснуваш, ова е МКД, народот тука иде на лекар и сам кажува што да му се препише, после кога ќе ги мавне нешто имаш муабет aren si beseee sto mu stanaaaa :(((( чим на некоја и се откачил тромб, значи апчињава може идат со blood thinners ама каде бе тука тоа, комплицирано е

Аналгинот е ризик и не се зема на своја рака, не па вакви хормонални апчиња само ајде, нека има малку природна селекција.
Vo pravo si. Tuka kolku povekje se trudis da im objasnis tolki povekje se pravat deka se znaat. Ajde neka gi zima iako tie voopsto ne se za taa namena. :D
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
15
Поени од реакции
0
Ретардирана си или што е проблемот? Микрогинон се пијат секој ден и потребно е доза од лекот да се набилда во организамот. Пред тоа идеш на гинеколог, испитуваш анемија, когулантен фактор меѓудругото и ти прави распоред на пиење. Не се ова апчиња за откако ќе ја направиш бељата.


мајко мила, вакви гласаат на избори :tapp:
Добро бе полека малку не се испонашуај така прашав мислење и добив,готово.
Автоматски споено мислење:

Стварно имаш 16 години? o_O
Неее,немам 16,17ипол имам сега во Април 18
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.067
Поени од реакции
6.780
The morning after pill ти е една таблета откога ќе направиш беља. Немам слушнато за 20 таблети после беља, уште помалку за 20 таблети одеднаш. Wtf, ќе се тровиш? Во кој универзум ти звучи ова логично? Без да знам што таблети се овие, претпоставувам дека се birth control. За нив треба да одиш на гинеколог да те испита и да ти ги препише за да не останеш бремена, без разлика што правиш (не се ни тие 100% ама се превентива у секој случај). Ги пиеш секој ден, си имаш одредено време кога ги пиеш и си водиш контрола.

Sent from my GM1913 using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
80.734
Поени од реакции
179.241
Јас општо вака не знам дали се пие повеќе од две апчиња за било што поврзано со човековото тело :pos:
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom